Autor Wątek: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)  (Przeczytany 298110 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Kadet

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1395 dnia: Nd, 27 Czerwiec 2021, 14:58:32 »
We Francji jest taka seria "Les chroniques de Fantomiald":

https://inducks.org/publication.php?c=fr%2FCF

Nie badałem tom po tomie, ale wygląda na to, że chcą w niej wydać wszystkie komiksy z Superkwękiem (pewnie z pominięciem takich oddzielnych serii jak PKNA itp.). Najnowsze wydanie (18 tom) doszło już do 1996 r.
Proszę o wsparcie i/lub udostępnienie zbiórki dla dziewczynki z guzem mózgu: https://www.siepomaga.pl/lenka-wojnar - PILNE!

Dzięki!

Offline michał81

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1396 dnia: Nd, 27 Czerwiec 2021, 18:43:43 »
A czy Egmont sam nie mógłby tego zrobić i wydać takich zbiorczych? Wiem, że to masa roboty i potrzebna osoba, która by to oganęła, ale chyba istnieje taka opcja. Nie mówię zeby to robić na szybkiego, bo to byłby pewnie plan wydawniczy na kilka lat. Tylko czy Egmontowi chciałby by się samemu bawić w takie rzeczy? Bo co innego mieć gotowca, a co innego opracować wszystko samemu.

Offline radef

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1397 dnia: Nd, 27 Czerwiec 2021, 19:06:03 »
Nie badałem tom po tomie, ale wygląda na to, że chcą w niej wydać wszystkie komiksy z Superkwękiem (pewnie z pominięciem takich oddzielnych serii jak PKNA itp.). Najnowsze wydanie (18 tom) doszło już do 1996 r.
Tylko problem z wydaniami zbierającymi wszystkie komiksy jest taki, że są zwykle średnie. Oczywiście tomy pierwsze lub np. z szczególnie dobrych momentów są naprawdę ciekawe, ale poza tym są np. wydania wypełnione jakimiś średnimi brazylijskimi czy włoskimi komiksami, które w większości są tylko historyczną ciekawostką. To trochę jak kolekcja Scarpy - są tomy wybitne, ale też takie, które blado wypadają przy losowym "MegaGiga".
Kacza Agencja Informacyjna - newsy, recenzje, artykuły nie tylko o komiksach Disneya

Offline Bazyliszek

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1398 dnia: Nd, 27 Czerwiec 2021, 19:28:58 »
Tylko PKNA po polsku. Nie chcę takich zbiorczych opowieści z Superkwękiem, skoro mam to wszystko w Gigantach. Chyba, że taki wybór, to byłyby same polskie premiery.

Offline Kadet

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1399 dnia: Nd, 27 Czerwiec 2021, 19:52:36 »
Cóż, w tej francuskiej serii jest mnóstwo opowieści, których nie było w Gigantach, więc nie miałbyś aż tak dużo dubli :)

Ale faktem jest, że ja też nie za bardzo widzę wydawanie u nas tak długiej serii. Może kilka pierwszych tomów jako "Klasyka Superkwęka". Zgadzam się jednak, że lepiej najpierw zająć się PKNA.

@michał81: wydaje mi się, że choć to często niedostrzegana kwestia, to może mieć kluczowe zdarzenie. Użycie gotowego wydania z innego kraju naprawdę oszczędza dużo pracy redaktorom, grafikom itp., a biorąc pod uwagę to, jak wiele komiksów obecnie wychodzi od Egmontu, każda taka oszczędność jest na wagę złota. Wystarczy zerknąć na stopki i zobaczyć, iloma seriami opiekują się te same osoby. Czas nie jest z gumy. Zasoby też nie.

Oczywiście z radością powitałbym autorskie wydania Disneya od Egmontu i mam nadzieję, że kiedyś coś takiego się uda, ale jestem w stanie zrozumieć, czemu na razie ich nie dostajemy.
Proszę o wsparcie i/lub udostępnienie zbiórki dla dziewczynki z guzem mózgu: https://www.siepomaga.pl/lenka-wojnar - PILNE!

Dzięki!

Offline michał81

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1400 dnia: Nd, 27 Czerwiec 2021, 21:26:06 »
@Kadet ja to rozumiem i widzę to wydawanych Marvela i brakach jakie są w nich, bo "tak jest w oryginale". Problem jest taki, że w obu przypadkach jedyną opcją, aby uzupełnić takie braki to sięgnąć po oryginalne wydania/zeszyty, a nieraz z tym jest problem. Jestem tym bardziej zaskoczony, że mniejsi wydawcy potrafią sami ogarnąć takie rzeczy, a gigant Egmont już nie.

Offline Kadet

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1401 dnia: Nd, 27 Czerwiec 2021, 21:36:45 »
Wyjdzie, że robię za jakiegoś adwokata Egmontu :) ale zważmy, ile mniejsi wydawcy wypuszczają tytułów, a ile Egmont. Może przez to nie mają tyle mocy przerobowych i nie są tak chętni na własne inicjatywy.

Jeszcze inna sprawa to dobrze wybrać wydanie bazowe - można kręcić nosem na niezbyt dla nas istotne teksty o komiksach Disneya w Skandynawii w "Kaczogrodzie" Barksa, ale i tak moim zdaniem lepiej, że nasze wydanie jest oparte na "Carl Barks Andeby" niż na "Carl Barks Library" od Fantagraphics, która często gęsto zbiera krytykę za wiele różnych aspektów (kolorowanie, zmiany, dziwne artykuły).
Proszę o wsparcie i/lub udostępnienie zbiórki dla dziewczynki z guzem mózgu: https://www.siepomaga.pl/lenka-wojnar - PILNE!

Dzięki!

Offline Castiglione

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1402 dnia: Nd, 27 Czerwiec 2021, 21:38:03 »
Egmont pewnie z łatwością by to ogarnął, ale myślę, że najzwyczajniej w świecie szkoda im czasu i zasobów na takie niuanse, bo nie ukrywajmy - ich oferta i tak się sprzeda. Mniejsi wydawcy jednak muszą "wkupić się" czymś w łaski czytelników i zdaje się, że mniej im się wybacza.

Offline Kadet

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1403 dnia: Nd, 27 Czerwiec 2021, 21:43:58 »
Weźmy też takiego Ongrysa, który - za co ich szanuję - poświęca wiele uwagi na swoje wydania, wstawia własne materiały i cyzeluje efekt końcowy... a na FB ludzie ich ciągle międlą "kiedy nowy Żbik i czemu tak rzadko wydajecie te komiksy" ;)

Egmont czasami chyba potrafi się szarpnąć - poprawcie mnie, jeśli się mylę, ale prócz integrali KiK to chyba też np. czwarty tom "Conana" czy zerówkę "Daredevila" pozlepiali. Tyle że stosunkowo rzadziej się mobilizują.
Proszę o wsparcie i/lub udostępnienie zbiórki dla dziewczynki z guzem mózgu: https://www.siepomaga.pl/lenka-wojnar - PILNE!

Dzięki!

Offline radef

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1404 dnia: Nd, 27 Czerwiec 2021, 22:08:40 »
Tylko komiksy Disneya to nie jest takie "hopsiup" jak Marvel czy DC. Tutaj jednak nie mamy do czynienia z regularnymi, mniej lub bardziej powiązanymi seriami wydawanymi w jednym kraju, ale z tysiącami historii publikowanymi w różnych miejscach na całym świecie. Tworzenie własnych tomów jest wyzwaniem bardzo trudnym i potrzeba osoby o bardzo dużej wiedzy o komiksach Disneya - zarówno tych wydawanych na świecie jak i archiwalnych polskich wydaniach.
Tak naprawdę najlepszą opcją byłoby po prostu bazowanie na najlepszych seriach wydawanych zagranicznych (np. tych które były wspominane nie raz i nie dwa w tym temacie) i publikowanie ich z większymi lub mniejszymi zmianami. Np. można wydać kolekcję z komiksami Scarpy czy z historiami o Superkwęku, ale najlepszymi, bo polski rynek ma na tyle zaległości, że lepiej wydać więcej krótszych serii prezentujących najlepsze fragmenty kaczo-mysiego uniwersum niż długie cykle pełne średnich komiksów.
« Ostatnia zmiana: Nd, 27 Czerwiec 2021, 22:10:20 wysłana przez radef »
Kacza Agencja Informacyjna - newsy, recenzje, artykuły nie tylko o komiksach Disneya

Offline Kadet

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1405 dnia: Nd, 27 Czerwiec 2021, 22:12:21 »
A jeśli już mówimy o PKNA, to znalazłeś może jakieś fajne wydanie bazowe, z którego Egmont mógłby skorzystać? Bo jak tak przeglądam, to mnie tylko przychodzi na myśl wybranie z serii "Lustiges Taschenbuch Premium" tomów z PKNA ("Der neue Phantomias") z ewentualnym dodaniem twardej okładki.

https://inducks.org/publication.php?c=de%2FLTBPR

To jest wydanie niemieckiego Egmontu, więc chyba łatwiej byłoby naszym uzyskać do tego dostęp, niż szukać czegoś z Włoch.
Proszę o wsparcie i/lub udostępnienie zbiórki dla dziewczynki z guzem mózgu: https://www.siepomaga.pl/lenka-wojnar - PILNE!

Dzięki!

Offline michał81

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1406 dnia: Nd, 27 Czerwiec 2021, 22:36:43 »
Egmont czasami chyba potrafi się szarpnąć - poprawcie mnie, jeśli się mylę, ale prócz integrali KiK to chyba też np. czwarty tom "Conana" czy zerówkę "Daredevila" pozlepiali. Tyle że stosunkowo rzadziej się mobilizują.
Czwarty tom Conana jest taki jak oryginalny epik jaki wyszedł w Marvelu. Finalnie zlepili tom 3, który jest inny niż oryginalny nie ważne czy z Marvela czy Dark Horse. Co do Daredevila to jest bardziej złożona sprawa, bo już był zmiany w tomie 3. I tu jest łączenie materiału z Daredevil Visionaries: Frank Miller, Daredevil by Frank Miller Omnibus Companion oraz Elektra Omnibus.

Offline Kadet

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1407 dnia: Nd, 27 Czerwiec 2021, 22:37:51 »
A, no to pisałem "czwarty", a myślałem o trzecim.
Proszę o wsparcie i/lub udostępnienie zbiórki dla dziewczynki z guzem mózgu: https://www.siepomaga.pl/lenka-wojnar - PILNE!

Dzięki!

Offline zerodwatrzy

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1408 dnia: Nd, 27 Czerwiec 2021, 22:42:49 »


A jeśli już mówimy o PKNA, to znalazłeś może jakieś fajne wydanie bazowe, z którego Egmont mógłby skorzystać? Bo jak tak przeglądam, to mnie tylko przychodzi na myśl wybranie z serii "Lustiges Taschenbuch Premium" tomów z PKNA ("Der neue Phantomias") z ewentualnym dodaniem twardej okładki.

https://inducks.org/publication.php?c=de%2FLTBPR

To jest wydanie niemieckiego Egmontu, więc chyba łatwiej byłoby naszym uzyskać do tego dostęp, niż szukać czegoś z Włoch.

W tym wypadku lepsze jest holenderskie Premium, które ma okładki wstawione między numerami, bonusowe historie w odpowiednich miejscach i więcej bonusowych historii z uniwersum PKNA. Wzięli wersję niemiecka, naprawili błędy i jest ideał. W tej samej niderlandzkiej serii jest bardzo dobrze zebrany Doubleduck, więc można upiec dwie pieczenie na jednym ogniu.

A co wyboru nowych wydań, niech zatrudnia kogoś, kto w tym siedzi i dadzą mu redaktora wybijającego z głowy najbardziej szalone pomysły i problem rozwiązany. Osobiście mógłbym to nawet robić non profit ;)

Offline R~Q

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1409 dnia: Pn, 28 Czerwiec 2021, 16:45:46 »
PKNA tylko w dużym formacie; gigantowy zrobiłby tej serii krzywdę.