Autor Wątek: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)  (Przeczytany 298193 razy)

0 użytkowników i 6 Gości przegląda ten wątek.

Offline Bazyliszek

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1035 dnia: Nd, 08 Listopad 2020, 11:45:42 »
Szósty tom i kolejne jest już do wzięcia. Zwłaszcza dla takich jak ja, co nie mają wszystkich 1000 polskich KD.

Online radef

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1036 dnia: Nd, 08 Listopad 2020, 14:32:07 »
Szósty tom i kolejne jest już do wzięcia. Zwłaszcza dla takich jak ja, co nie mają wszystkich 1000 polskich KD.
Akurat komiksy Rosy (pomijając okres 2007-2010) były bardzo rzadko w KD, częściej bywały w różnego typu wydaniach specjalnych.
Kacza Agencja Informacyjna - newsy, recenzje, artykuły nie tylko o komiksach Disneya

Offline Bazyliszek

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1037 dnia: Nd, 08 Listopad 2020, 16:20:59 »
No to te historie z Komiksów z Kaczogrodu były już w poprzednich tomach, potem kolejny raz ŻiCSMK. Ja biorę trójkę i od szóstki co tam wpadnie. Ciekawe jak zepsute będzie np. nowe tłumaczenie "Z Annałów Młodych Skautów". :)

Offline Kadet

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1038 dnia: Nd, 08 Listopad 2020, 16:42:14 »
Przecież masz ten numer KD, w którym było nowe tłumaczenie, więc wiesz, czego się spodziewać...

I nie, nie jest zepsute. Jest nawet wierniejsze w niektórych punktach, jak to Ci już kiedyś radef wyjaśniał.
 
Proszę o wsparcie i/lub udostępnienie zbiórki dla dziewczynki z guzem mózgu: https://www.siepomaga.pl/lenka-wojnar - PILNE!

Dzięki!

Offline Bazyliszek

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1039 dnia: Nd, 08 Listopad 2020, 16:59:48 »
Myślałem, że zrobią trzecie. I oczywiście dla mnie jest ono gorsze. Wystarczyło tylko poprawić tamten ewidentny błąd i resztę zostawić jak było.

Offline Kadet

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1040 dnia: Nd, 08 Listopad 2020, 17:21:26 »
Proszę o wsparcie i/lub udostępnienie zbiórki dla dziewczynki z guzem mózgu: https://www.siepomaga.pl/lenka-wojnar - PILNE!

Dzięki!

Offline Bazyliszek

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1041 dnia: Śr, 18 Listopad 2020, 22:57:23 »
Widzę spis treści "Pod Kopułą" i już ciśnie mi się na usta pytanie. Skoro mamy opis gdzie była premiera i pierwsze wydanie amerykańskie danej historii, pytam dlaczego Egmont nie wysilił się na dodanie pierwszego polskiego wydania? Tutaj to aż się samo nasuwa.

Ale same komiksy to złoto już od pierwszego tytułu. Jak pisałem - nie mam tych KD, dla mnie to premiera, więc jestem zachwycony.
« Ostatnia zmiana: Śr, 18 Listopad 2020, 23:03:48 wysłana przez Bazyliszek »

Offline Castiglione

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1042 dnia: Pn, 23 Listopad 2020, 00:37:22 »
Nadrabiam sobie kolejny tom "Kaczogrodu" (i kolejny raz utwierdzam się w przekonaniu, że tu nie ma słabego tomu) i tak mnie tknęło - ktoś wie, dlaczego strój Donalda na ilustracjach okładkowych zawsze jest niebieski, chociaż w samych komiksach jest zawsze czarny? Już w dzieciństwie mnie to zastanawiało...

Online radef

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1043 dnia: Pn, 23 Listopad 2020, 11:09:11 »
Nadrabiam sobie kolejny tom "Kaczogrodu" (i kolejny raz utwierdzam się w przekonaniu, że tu nie ma słabego tomu)
Super, ale zobaczymy jak będzie, kiedy Egmont dojdzie do końcówki lat 50.. Choć w sumie w każdym tomie kilka bardzo dobrych historii powinno być.
i tak mnie tknęło - ktoś wie, dlaczego strój Donalda na ilustracjach okładkowych zawsze jest niebieski, chociaż w samych komiksach jest zawsze czarny? Już w dzieciństwie mnie to zastanawiało...
W skrócie: w momencie kiedy Karp z Taliaferro zaczęli tworzyć dzienne czarno-białe paski z Donaldem w 1938 roku, stwierdzono, że nie ma sensu bawić się z niebieskim strojem i jakoś próbować go odwzorowywać w czerni i bieli, jak to bywało np. w paskach Gottfredsona, gdzie niebieskość stroju była przedstawiona jako kropki, lecz znacznie bardziej przejrzysty dla czytelnika i łatwiejszy do rysowania będzie czarny strój. Później to przeniesiono do kolorowych niedzielnych pasków i komiksów. Natomiast w przypadku ilustracji nigdy takich problemów nie było, więc tam Donald zachował swój niebieski strój.
Kacza Agencja Informacyjna - newsy, recenzje, artykuły nie tylko o komiksach Disneya

Offline Bazyliszek

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1044 dnia: Pn, 23 Listopad 2020, 21:43:08 »
@Eguaroc
Gdyby tylko tłumaczenie było lepsze, to te tomy w ogóle byłyby super.

W "Pod Kopułą" cztery dalsze komiksy po "Architekcie krajobrazu" są takie se. Ale potem na grubo wjeżdża ten o myciu okien w wieżowcu i znowu strasznie się uchechałem tym cudownym absurdem Rossy. Najkomiczniejsze było chyba to, jak policjanci i ochroniarze zaczęli się bić o Donalda.

A potem Forsant przylatuje do Manili odrzutowcem z układem skrzydeł w deltę, niczym Avro Vulkan. Śliczne.
« Ostatnia zmiana: Pn, 23 Listopad 2020, 21:50:30 wysłana przez Bazyliszek »

ramirez82

  • Gość
Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1045 dnia: Pn, 23 Listopad 2020, 21:46:14 »

Offline Kadet

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1046 dnia: Wt, 24 Listopad 2020, 21:59:27 »
@Eguaroc
Gdyby tylko tłumaczenie było lepsze, to te tomy w ogóle byłyby super.

https://forum.komikspec.pl/komiksy-amerykanskie/komiksy-disneya/msg51465/#msg51465

Z innych spraw:

Zapewne uwaga większości osób przymierzających się do kupna "Zagubionych w Andach" kieruje się na tytułowy komiks (i całkiem słusznie, bo to świetna historia jest), ale chciałbym też tu pochwalić inną historyjkę z tego tomu: "Sheriff of Bullet Valley", czy też w polskiej wersji: "Kto podskoczy szeryfowi?". Z tego komiksu aż bije nieskrępowany przygodowo-humorystyczny charakter. On nie ma takiej podbudowy historyczno-edukacyjnej jak inne długie przygodówki Barksa (np. "Kamień filozoficzny") czy większość opowieści Rosy. To jest po prostu miło czytająca się akcja na Dzikim Zachodzie z wątkami parodii westernów klasy B. Nie powiem, że ten komiks zmienił moje życie, czy wywołał we mnie podziw dla misternej i erudystycznej konstrukcji fabuły. Ja po prostu miałem z jego lektury wielką frajdę i bardzo chętnie dowiem się, czy Wam też się tak spodoba :)
Proszę o wsparcie i/lub udostępnienie zbiórki dla dziewczynki z guzem mózgu: https://www.siepomaga.pl/lenka-wojnar - PILNE!

Dzięki!

Online radef

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1047 dnia: Wt, 24 Listopad 2020, 22:12:09 »
Zapewne uwaga większości osób przymierzających się do kupna "Zagubionych w Andach" kieruje się na tytułowy komiks (i całkiem słusznie, bo to świetna historia jest), ale chciałbym też tu pochwalić inną historyjkę z tego tomu: "Sheriff of Bullet Valley", czy też w polskiej wersji: "Kto podskoczy szeryfowi?". Z tego komiksu aż bije nieskrępowany przygodowo-humorystyczny charakter. On nie ma takiej podbudowy historyczno-edukacyjnej jak inne długie przygodówki Barksa (np. "Kamień filozoficzny") czy większość opowieści Rosy. To jest po prostu miło czytająca się akcja na Dzikim Zachodzie z wątkami parodii westernów klasy B. Nie powiem, że ten komiks zmienił moje życie, czy wywołał we mnie podziw dla misternej i erudystycznej konstrukcji fabuły. Ja po prostu miałem z jego lektury wielką frajdę i bardzo chętnie dowiem się, czy Wam też się tak spodoba :)
"Kto podskoczy szeryfowi?" to także jeden z komiksów należących do przejściowej fazy w karierze Carla Barksa którą najlepiej widać po najdłuższych opowieściach. W pierwszych latach kariery często zdarzały mu się historie, który w swojej konstrukcji przypominały ten-pagery, ale były wydłużone kolejnymi gagami do 20 czy 30 stron. Później Barks powoli, powoli szedł w stronę historii o bardziej skomplikowanej fabule, co widać chociażby po "Tajemnicy starego zamczyska" czy "Zagubionych w Andach", ale bywały też bardziej gagowe historie jak "Złota choinka". A "Kto podskoczy szeryfowi?" to właśnie ciekawe połączenie - niby przygodowy komiks, ale o banalnej fabule i wypełniony gagami bardziej przypominającymi wczesne komiksy Barksa. Nie czuć jednak po nim, żeby był przedłużonym ten-pagerem, ale może właśnie przez sporą dawkę parodii westernów, utrzymuje zainteresowanie przez całe 32 strony.
Poza tym warto podkreślić, że w "Zagubionych w Andach" jest kilka z najlepszych ten-pagerów Barksa w historii jak "Odpowiedź na każde pytanie" czy "Super-kuper".
Kacza Agencja Informacyjna - newsy, recenzje, artykuły nie tylko o komiksach Disneya

Offline Kadet

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1048 dnia: Wt, 24 Listopad 2020, 22:17:38 »
A "Kto podskoczy szeryfowi?" to właśnie ciekawe połączenie - niby przygodowy komiks, ale o banalnej fabule i wypełniony gagami bardziej przypominającymi wczesne komiksy Barksa.

Ja bym raczej niż "banalnej" powiedział "nienadmiernie skomplikowanej" :) Ale naprawdę IMHO bardzo nastrojowej! Taka narracja z offu robi robotę.



(źródło: ta strona, ale uwaga! Są tam spoilery!)
« Ostatnia zmiana: Wt, 24 Listopad 2020, 22:21:57 wysłana przez Kadet »
Proszę o wsparcie i/lub udostępnienie zbiórki dla dziewczynki z guzem mózgu: https://www.siepomaga.pl/lenka-wojnar - PILNE!

Dzięki!

Online radef

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1049 dnia: Wt, 24 Listopad 2020, 22:26:36 »
Ja bym raczej niż "banalnej" powiedział "nienadmiernie skomplikowanej" :) Ale naprawdę IMHO bardzo nastrojowej! Taka narracja z offu robi robotę.
Oczywiście. Nie chciałem użyć "banalnej" w kontekście pejoratywnym. Nieraz najprostsze rzeczy są najlepsze, co zresztą udowadniają ten-pagery Barksa.
Kacza Agencja Informacyjna - newsy, recenzje, artykuły nie tylko o komiksach Disneya