Autor Wątek: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)  (Przeczytany 329578 razy)

Offline PJP

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #2370 dnia: Pn, 03 Czerwiec 2024, 17:10:42 »
Patrząc wstecz kilka lat taniej niż po 5-6 zł za dość wyświechtany tomik nie udało mi się upolować. Można liczyć oczywiście na antykwariaty i brak znajomości rzeczy wśród sprzedających lub polować na wyprzedaży, punktach taniej prasy itd. Na konwentach też bywają niezłe okazje i wcale nie jest, że tylko zdzierają ;) Bywają też wyprzedaże kolekcji czy pakietów np. na OLX i też zdarza się złapać dobre rzeczy. No i w Empikach pojawiają się pakiety w rozsądnych cenach (ale trzeba uważać -> patrz komentarze).
« Ostatnia zmiana: Pn, 03 Czerwiec 2024, 17:19:37 wysłana przez PJP »

Offline Kadet

« Odpowiedź #2371 dnia: Pn, 03 Czerwiec 2024, 17:24:33 »
Są osoby które chodzą po antykwariatach lub pchlich targach? Chcę uzupełnić trochę kolekcję gigantów i gazetek Kaczor Donald. Po jakich cenach można spotkać komiksy? Na allegro patrzyłem giganty ludzie sprzedają od 15 zł do 30 zł za tom, a gazetki w okolicach 7 zł za sztukę. Trochę drogo mi się to wydaje. Gdzie w Krakowie można dostać takie archiwalne numery? Są jakieś wyprzedaże staroci? Poleci ktoś jakieś miejsce w którym mogę uzupełnić kolekcję?

W sobotę i niedzielę w bibliotece na ul. Rajskiej w Krakowie będzie Małopolski Festiwal Komiksu - możesz poszukać tam u antykwariuszy statszych numerów, choć po złotówce za sztukę chyba nie będą sprzedawać :)
Proszę o wsparcie i/lub udostępnienie zbiórki dla dziewczynki z guzem mózgu: https://www.siepomaga.pl/lenka-wojnar - PILNE!

Dzięki!

Offline sikorP

« Odpowiedź #2372 dnia: Wt, 04 Czerwiec 2024, 09:00:39 »
Są osoby które chodzą po antykwariatach lub pchlich targach? Chcę uzupełnić trochę kolekcję gigantów i gazetek Kaczor Donald. Po jakich cenach można spotkać komiksy? Na allegro patrzyłem giganty ludzie sprzedają od 15 zł do 30 zł za tom, a gazetki w okolicach 7 zł za sztukę. Trochę drogo mi się to wydaje. Gdzie w Krakowie można dostać takie archiwalne numery? Są jakieś wyprzedaże staroci? Poleci ktoś jakieś miejsce w którym mogę uzupełnić kolekcję?

Jeżeli masz do uzupełnienia kilka nr z danego rocznika to zostaje Allegro, OLX, vinted i grupy na FB. Ceny to tak jak przedmówcy piszą zależy od stanu. Numery dość powszechne kupisz w granicach 15-20 zł a trudno dostępne od 30 zwyż (gignaty) Kompletne roczniki gignatów to przedział cenowy od 200 zł do nawet 400. Zależy od dostępności rocznika, młodsze tańsze starsze droższe (mam namyśli Giganty). Co do Kaczorów Donaldów to tu jest gorzej, ciężko o zadbany egzemplarz w tak niskiej cenie raczej licz się z ceną 15 zł. Osobiście po przeanalizowaniu rynku łatwiej zdobyć KD z lat 1994-2000 niż późniejszych, ale to chyba wypadkowa najlepszych lat na KD i duża sprzedaż=duża dostępność używanych komiksów. Na ten moment wydaje mi się że fajnym rozwiązaniem jest komplet gigantów, Kaczogród Barksa, 10 tomów Rosy (osobiste przemyślenia)

Offline fdg123

« Odpowiedź #2373 dnia: Wt, 04 Czerwiec 2024, 09:15:56 »
W mojej kolekcji mam prawie wszystkie tomy Carla Barksa "Kaczogród" i Dona Rosy.  Z tego brakuje mi tylko tomu 11 Na dalekiej północy, i z Rosy tomu 3,9,10. Na 10 tom na razie nie liczę że kupię z powodu wycofania. Tom 11 widziałem na allegro za 150 zł więc już chyba wyprzedany, tak samo 3 i 9 też chodzą po wysokich cenach. Są jakieś szanse na dodruki w najbliższym czasie?

Offline Kadet

« Odpowiedź #2374 dnia: Wt, 04 Czerwiec 2024, 10:22:26 »
Trzeci i dziewiąty tom Rosy zapewne będą dodrukowane, ale z "Na dalekiej północy" Barksa sytuacja jest taka sama jak z dziesiątym tomem Rosy.
Proszę o wsparcie i/lub udostępnienie zbiórki dla dziewczynki z guzem mózgu: https://www.siepomaga.pl/lenka-wojnar - PILNE!

Dzięki!

Offline fdg123

« Odpowiedź #2375 dnia: Wt, 04 Czerwiec 2024, 10:37:13 »
ale z "Na dalekiej północy" Barksa sytuacja jest taka sama jak z dziesiątym tomem Rosy.
Aha, a co dokładnie jest rasistowskiego w tych dwóch tomach?

W sobotę i niedzielę w bibliotece na ul. Rajskiej w Krakowie będzie Małopolski Festiwal Komiksu - możesz poszukać tam u antykwariuszy statszych numerów, choć po złotówce za sztukę chyba nie będą sprzedawać :)
Nie wiem czy mi się będzie chciał jechać, bo jestem z Tarnowa. Robię rozpoznanie w Krakowie bo w moim mieście jest tylko jeden antykwariat, i co miesiąc bazar na starówce. Jedynie dwa miejsca gdzie można kupić komiksy od ręki.

Offline sikorP

« Odpowiedź #2376 dnia: Wt, 04 Czerwiec 2024, 11:12:50 »
Nie wiem czy zrobią dodruk Rosy. Z 10 T to każdy wie jak jest, co do 3 i 9 były po dwa tomy w Empikach, pytałem, prosiłem, błagałem o ściągnięcie z inny empików właśnie do Tarnowa czy Brzeska to każdy ma to gdzieś. Rosy tylko wyszło 10 tomów więc nie wiem czy będzie sens dla Egmontu robić nie pełnej kolekcji 9 tomów dodruku. Chyba że będzie takie parcie sprzedawców na Egmont  :o Co do Barksa to ostatnio było dodruk i dość szybko się sprzedał, choć jeszcze niektóre nr można kupić na stronie E.

Offline fdg123

« Odpowiedź #2377 dnia: Wt, 04 Czerwiec 2024, 12:00:05 »
Dobra, znalazłem o rasizmie w tych trzech komiksach. Tutaj jest jak ktoś chce poczytać:
https://www.komiksydisneya.pl/2023/11/problem-z-zombie-bombie-i-zakazanymi.html

Offline kaczogród

« Odpowiedź #2378 dnia: Wt, 04 Czerwiec 2024, 12:22:06 »
Aha, a co dokładnie jest rasistowskiego w tych dwóch tomach?
Nie wiem czy mi się będzie chciał jechać, bo jestem z Tarnowa. Robię rozpoznanie w Krakowie bo w moim mieście jest tylko jeden antykwariat, i co miesiąc bazar na starówce. Jedynie dwa miejsca gdzie można kupić komiksy od ręki.
Jeśli masz na myśli Antykwariat Podkarpacki w Tarnowie to kilkanaście lat temu kupiłem tam pierwsze polskie wydanie Życia i Czasów Sknerusa McKwacza (,,Sknerus") z 2000r. za ok. 10 zł

A jeszcze a propo dodruków to problematyczny może być też dodruk tomu z kolekcji Barksa ,,Skarb Pizarra i inne historie z lat 1958-1959" gdyż jest w nim komiks ,,The Flying Farm Hand" (Latający pomocnik) w którym znajduje się postać Lisiska. Lisisko jest to postać która pierwotnie pochodzi z filmu ,,Song of the South" (1946r.) który to film już od dawna jest na cenzurowanym.
« Ostatnia zmiana: Wt, 04 Czerwiec 2024, 12:28:16 wysłana przez kaczogród »
,,le monde est absurde"

Online michał81

« Odpowiedź #2379 dnia: Śr, 05 Czerwiec 2024, 14:45:57 »
@Dracos, @radef, @Castiglione, @Kadet, @PJP panowie macie racje, ja się na Kaczkach nie znam. Dla mnie Rosa i Barks to obenie maksium wiedzy w tym temacie jaką przyswoiłem z kolekcji. Nie znam i nie ogarniam ani twórców włoskich ani fińskich czy innych, więc też nie wiem jak jakościowo prezentują się inne komiksy.

Offline Kadet

« Odpowiedź #2380 dnia: Śr, 05 Czerwiec 2024, 21:47:32 »
Nagrania z dwóch spotkań z Markiem Gervasio podczas Komiksowej Warszawy 2024 są już dostępne:

- jedno na profilu FB Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie:

https://www.facebook.com/TargiKsiazkiwWarszawie/videos/1372057563435829/

- drugie na kanale Lubię Komiksy:

https://www.youtube.com/watch?v=KbEUm6reMcU

Dzięki!

Offline Kadet

« Odpowiedź #2381 dnia: Wt, 11 Czerwiec 2024, 21:45:16 »
Trafiłem przypadkiem na wątek o "Kaczogrodzie" Carla Barksa na chorwackim forum komiksowym. Wiedziałem, że ukazuje się u nich chorwacka wersja na podstawie naszego wydania (tak jak nasza wersja jest robiona na podstawie norweskiego)... ale nie wiedziałem, że ktoś tam postanowił, że będą tłumaczyć tomy z polskiego!

Tak więc Chorwaci dostają przełożone na chorwacki tłumaczenie Jacka Drewnowskiego - i przekład bazuje na tekście z naszymi odwołaniami i aluzjami kulturowymi zamiast oryginalnego amerykańskiego. Nie wiem, co za tęga głowa podjęła tam taką decyzję... Ale np. w "Powrocie do Klondike" na logotypie linii lotniczych jest zachowane z polskiego "KLL KOT", a drugi tom, u nas "Moja snów dolina" nazywa się w Chorwacji... "Moja dolina snova". Ciekaw jestem, ilu jest na Bałkanach fanów Budki Suflera i klientów LOT-u, którzy zrozumieją, o co chodzi :D

http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=54155&whichpage=7 - o tłumaczeniu jest ostatni post na stronie, a potem dalej na następnej.
« Ostatnia zmiana: Wt, 11 Czerwiec 2024, 21:47:19 wysłana przez Kadet »

Dzięki!

Offline stab

« Odpowiedź #2382 dnia: Śr, 12 Czerwiec 2024, 22:23:27 »
Widzę że tam Egmont pakuje jeszcze "lepiej" niż u nas ;)

Offline zerodwatrzy

« Odpowiedź #2383 dnia: Śr, 12 Czerwiec 2024, 23:11:38 »
Zadaję sobie przy tym pytanie: jakim cudem znalezienie tlumacza z polskiego było dla nich latwiejszą opcją niż poproszenie polskiego Egmontu o angielskie oryginały (które nawet jesli usunęli pliki u siebie byłyby kwestią jednego maila do niemieckiego oddziału)? Czyżby tłumaczenie przy użyciu automatycznych translatorów?

Offline Kadet

« Odpowiedź #2384 dnia: Śr, 12 Czerwiec 2024, 23:56:35 »
Nie sądzę - ten tłumacz podany w wydaniu chorwackim to jakiś fachowiec z wyższej półki. Tłumaczył na chorwacki m.in. Herberta, Różewicza, Mrożka, Kapuścińskiego, Tokarczuk... I robił wcześniej dla Egmontu jakieś zlecenia (tam E. wydaje też literaturę), więc może tak go namierzyli.

Zasadniczo problemem jest chyba postawa kierownictwa bałkańskiego Egmontu (tam zdaje się jest jedna spółka na kilka krajów). Może traktują to jako komiksiki dla dzieci, w których przypadku nie ma co się za bardzo starać, bo i tak wszystko jedno? Bo skoro polski oddział mógł mimo polegania na wydaniu norweskim uzyskać angielskie wersje komiksów, z których jest robione nasze tłumaczenie, to jakoś trudno mi uwierzyć, że bałkańskiemu to by się nie udało. I wydaje mi się, że podobnie może wyglądać sytuacja z wydaniem serbskim i bułgarskim - one też mogą bazować na polskim tekście

Pół biedy, że bazują na przekładzie Jacka Drewnowskiego, bo gdyby tłumaczenie Michała Wojnarowskiego jeszcze przekładaliby na chorwacki, to rezultat mógłby być ciekawy, ale Barksa byłoby w tym tak wiele, jak naparstka cukru w beczce wody ;)

Dzięki!