Autor Wątek: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)  (Przeczytany 298163 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online maxim1987

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1695 dnia: Śr, 04 Maj 2022, 14:36:56 »
Cytuj
A skąd kruki Fantomena miały kute, metalowe zbroje?
wykorzystali cenne surowce na uzbrojenie (jakże to typowe) i nie zostało już wystarczająco na inne zastosowania

Offline Bazyliszek

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1696 dnia: Śr, 04 Maj 2022, 18:54:42 »
Egmont mnie wkurza bo znowu zmienia imiona siostrzeńców. Tu już tyle razy było, że Hyzio raz miał niebieską, raz czerwoną czapkę, że ja już naprawdę się pogubiłem który jest który. W ostatnich Kaczych opowieściach Hyzio był czerwony a Dyzio niebieski.



A tu nie wiem jak było w oryginale. Ale w polskim KD 33/1997 ten dymek brzmiał tak, że Donald mówił o mieszkańcach tego domu, że tam mieszkają mięczaki (którzy chowają się za złym psem). I to miało sens w kontekście kolejnego obrazka. Tymczasem w "Pierścieniu Mumii" dymek zmieniono tak, że mięczakami Donald nazywa siostrzeńców. I nie mam pojęcia jak napisał to Barks, choć pierwsza wersja wydaje się logiczniejsza.



Offline martin685

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1697 dnia: Śr, 04 Maj 2022, 19:31:08 »

A tu nie wiem jak było w oryginale. Ale w polskim KD 33/1997 ten dymek brzmiał tak, że Donald mówił o mieszkańcach tego domu, że tam mieszkają mięczaki (którzy chowają się za złym psem). I to miało sens w kontekście kolejnego obrazka. Tymczasem w "Pierścieniu Mumii" dymek zmieniono tak, że mięczakami Donald nazywa siostrzeńców. I nie mam pojęcia jak napisał to Barks, choć pierwsza wersja wydaje się logiczniejsza.


Tu masz rację. Nie mam jeszcze polskiego wydania ale tak to wyglądało w oryginale.

Offline Bazyliszek

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1698 dnia: Śr, 04 Maj 2022, 19:46:24 »
@UP
Ja zawsze mam rację. :)
Jak mówiłem - komiksy Barksa są tak dobre, że wryły mi się w banię. Nie miałem teraz pod ręką tego KD ale pamiętam przez te 25 lat, że Donald nazwał mięczakami mieszkańców tego domu, a nie siostrzeńców. Bo inaczej w dymku byłby tekst "You are soft touches" a nie "They are"

Dzięki za oryginalny kadr. Widać kolejny błąd pana tłumacza i redaktora merytorycznego Jacka Drewnowskiego. Wojnarowski had right. :)
« Ostatnia zmiana: Śr, 04 Maj 2022, 19:49:18 wysłana przez Bazyliszek »

Offline Kadet

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1699 dnia: Śr, 04 Maj 2022, 20:21:46 »
I to całe postapo też ma niezłe założenia. Poza jednym - jakie liny? Miki tutaj powinien być kowalem i kuć mocne łańcuchy, a nie pleść liny. Ten jeden element nie miał sensu.

Tak jak zauważyli przedmówcy, zapewne ruda żelaza stanowi w tym świecie towar deficytowy, skoro sama ziemia jest towarem deficytowym. Mniej ziemi automatycznie przekłada się na mniejszą ilość złóż, kopalin, kamieni szlachetnych itp. Łańcuchy istnieją (jeden widać w więzieniu Minnie), ale pewnie nie opłaca się wykorzystywać ich do łączenia wysp.

Poza tym możliwe, że liny są mimo wszystko lepsze do tego celu. Jak mówi Miki, jeśli wyspy są związane zbyt blisko i zbyt ciasno, powietrze nie może między nimi przepływać i powstają wichury. Wyobrażam sobie, że wyspy związane łańcuchem nie mogłyby się poruszać z wiatrem tak łatwo, jak wyspy połączone solidną, ale jednak mimo wszystko elastyczną liną. No i w komiksie widzimy kilka razy, że silny wiatr potrafi zmienić wyspę w dryfoidę, pędzącą w dół - jeżeli stałoby się to z jedną z wysp w mojej posiadłości, wolałbym móc szybko odciąć linę, żeby ratować pozostałe. Gdyby były połączone łańcuchem, jedna wyspa mogłaby pociągnąć resztę i kaput...

Egmont mnie wkurza bo znowu zmienia imiona siostrzeńców. Tu już tyle razy było, że Hyzio raz miał niebieską, raz czerwoną czapkę, że ja już naprawdę się pogubiłem który jest który. W ostatnich Kaczych opowieściach Hyzio był czerwony a Dyzio niebieski.

Parę razy już Ci to pisaliśmy: polski tekst odzwierciedla imiona siostrzeńców z oryginału. Niestety kolorowanie "Kaczogrodu" wykonywali Skandynawowie, którzy mają inną tradycję, dlatego siostrzeńcom nadane zostały czapki o innych kolorach. Złoty standard jest taki, że Hyzio ma czerwoną czapkę, Dyzio - niebieską, a Zyzio - zieloną.

Dzięki za oryginalny kadr. Widać kolejny błąd pana tłumacza i redaktora merytorycznego Jacka Drewnowskiego. Wojnarowski had right. :)

"Kolejny"? To może przypomnij te pozostałe...

W każdym razie dziękuję za zwrócenie na to uwagi - jeśli dobrze pamiętam, to chyba pierwszy błąd merytoryczny, który dostrzegłeś w "Kaczogrodzie" i z którym mógłbym się zgodzić (nie licząc jakiejś literówki w dodatkach do ostatniego tomu kolekcji Rosy). Tylko proszę, nie propaguj tu jakiegoś przekazu, że tłumaczenie "Kaczogrodu" jest usiane błędami, bo moim zdaniem wcale tak nie jest.
Proszę o wsparcie i/lub udostępnienie zbiórki dla dziewczynki z guzem mózgu: https://www.siepomaga.pl/lenka-wojnar - PILNE!

Dzięki!

Offline Bazyliszek

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1700 dnia: Śr, 04 Maj 2022, 20:34:59 »
Mogło być jeszcze jakieś pomylenie dymków, ale nie jestem pewien, czy to było też w Kaczogrodzie, czy tylko w Gigantach.

Ja byłem, jestem i będę zafiksowany na pierwszych wydaniach tych komiksów Barksa. Drugie tłumaczenia czy to tytułów, czy tekstów mi nie leżą. Jaki "Zakuty Kaczor", jak powinno być "Pancerny? A wypatroszenia "Kaczej Poczty" nie daruję.

Zgodzę się z tobą @Kadet co do tego argumentu na temat odcinania - jeśli wyspa traciłaby płynność, to rzeczywiście przeciąć line jest łatwiej niż odpiąć łańcuch. Ale jeśli Fantomen nie słuchał się Mikiego i gromadził wyspy, mimo wiatrów, to moim zdaniem mógłby też próbować zacząć używać łańcuchów, które są mocniejsze od powrozów.


Offline Kadet

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1701 dnia: Śr, 04 Maj 2022, 21:26:33 »
Ja byłem, jestem i będę zafiksowany na pierwszych wydaniach tych komiksów Barksa. Drugie tłumaczenia czy to tytułów, czy tekstów mi nie leżą. Jaki "Zakuty Kaczor", jak powinno być "Pancerny? A wypatroszenia "Kaczej Poczty" nie daruję.

Dlaczego powinno być "Pancerny"? A "Kacza poczta" nie została wypatroszona. Tam, gdzie jest rym w oryginale, jest też rym w tłumaczeniu. Wszystko się zgadza.

Idealizujesz tłumaczenie M. Wojnarowskiego, które też uwielbiam, ale ono również nie jest wolne od pewnych niedociągnięć. W tym konkretnym wypadku ("Salesman Donald"):

- strona 2, kadr 1: DONALD: "An old sourpuss lives here", Drewnowski: "Mieszka tu zrzędliwa staruszka", Wojnarowski: "Na pewno mieszka tutaj jakaś stara wiedźma" - w starszej wersji Donald nagle nie wie, kto mieszka w domu, tylko się domyśla.

- strona 4, kadr 3, DONALD: "I hear somebody snickering", Drewnowski: "Słyszę tłumiony śmiech", Wojnarowski: "Słyszę, jak ktoś tam dyszy..." ("snicker" to wg słownika Oxfordu "give a half-suppressed, typically scornful laugh").

Więc przyznaję, jest pewna pomyłka w tym kadrze z psem - ale dwie inne z kolei są poprawione.
Proszę o wsparcie i/lub udostępnienie zbiórki dla dziewczynki z guzem mózgu: https://www.siepomaga.pl/lenka-wojnar - PILNE!

Dzięki!

Offline xardas

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1702 dnia: Śr, 04 Maj 2022, 21:31:18 »
(...) Wojnarowski had right. :)
Bazyl, wytykasz błędy u innych, a sam robisz babole, aż zęby cierpną. W języku angielskim nie ma takiego związku frazeologicznego jak "to have right" (w tym kontekście, w którym go użyłeś) - zrobiłeś bezsensowną kalkę z polskiego :)

Offline Bazyliszek

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1703 dnia: Cz, 05 Maj 2022, 15:47:50 »
@UP
Sorki, moja wina, przepraszam. Powinno być "was right".



Przeczytałem "Zaginiony Ocean" i szkoda, że nie jest tak fajny jak Kraina Pradawnych. Ten sam rysownik a rysunki gorsze i scenariusz słabszy, pełen takich całkiem sztucznych cięć - szkoda. Zobaczymy jak to będzie z kolejnymi tomami. No i woda nie może mieć minus 6 stopni, jeśli jest w stanie płynnym.


« Ostatnia zmiana: Cz, 05 Maj 2022, 15:56:29 wysłana przez Bazyliszek »

Offline Kadet

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1704 dnia: Cz, 05 Maj 2022, 16:08:33 »
Może, jeśli jest wystarczająco mocno zasolona. Zresztą widać wyraźnie, że tamten świat nie do końca stosuje się do naszej fizyki... :)
Proszę o wsparcie i/lub udostępnienie zbiórki dla dziewczynki z guzem mózgu: https://www.siepomaga.pl/lenka-wojnar - PILNE!

Dzięki!

Offline martin685

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1705 dnia: Cz, 05 Maj 2022, 18:07:32 »
No i woda nie może mieć minus 6 stopni, jeśli jest w stanie płynnym.


Ależ może. Tutaj taka ciekawostka: https://pl.wikipedia.org/wiki/Staw_Don_Juan

Offline Bazyliszek

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1706 dnia: Cz, 05 Maj 2022, 18:10:56 »
Możliwe jest, że ten ocean jest właśnie aż tak bardzo zasolony, że może mieć ujemne temperatury w formie płynnej. Trochę się zagalopowałem z osądem, biorąc pod uwagę zwykłą, ziemską wodę.

Offline Bazyliszek

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1707 dnia: Wt, 10 Maj 2022, 18:14:32 »
Ale przez to cięcie kosztòw Giganty z tego roku fatalnie wyglądają. Podejrzewam jeszcze gorszy papier ale prawdziwy dramat to farba i kolory ktöre się z nim teraz strasznie gryzą. Ziarnistość barw wybiła mi oko. A przy większych powierzchniach widać gdzie chlapneli mocniej a gdzie mniej. Dramat.

Offline Bazyliszek

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1708 dnia: Cz, 12 Maj 2022, 21:32:30 »
Korekta też schodzi na psy w tegorocznych Gigantach. Numer 2/22 "Co kryje skarbiec?" Jest historyjka o Donaldzie i super fotelu.



Na samym dole, w ostatnim dymku powinno być słowo "fotel", a nie "hamak", który błędnie, pewnie na szybko powtórzono z poprzedniego dymka.

Offline Kadet

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1709 dnia: So, 14 Maj 2022, 17:02:40 »
W dzisiejszym filmiku zamieszczonym na profilu Świata Komiksu na FB Tomasz Kołodziejczak potwierdził, że tomy "Kaczogrodu" Barksa i kolekcji Rosy, których nakład się wyczerpał, zostaną dodrukowane.
Proszę o wsparcie i/lub udostępnienie zbiórki dla dziewczynki z guzem mózgu: https://www.siepomaga.pl/lenka-wojnar - PILNE!

Dzięki!