Autor Wątek: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)  (Przeczytany 307387 razy)

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

Offline zerodwatrzy

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1575 dnia: Pn, 29 Listopad 2021, 13:22:08 »


Taka Gabrielle Mazzoleni nie zasługuje już na wierne przekazanie swoich dialogów??

W pełnej kolekcji komiksów Mazzoleni, w której będziemy chcieli jak najwierniej oddać jej dzieła - jak najbardziej zasługuje. Giganty i KD rządzą się innymi prawami. Komiksy z kodem na D tak naprawdę nie mają swoich oryginalnych dialogów, bo angielska wersja jest  uproszczona i to tłumacz ma coś z tego wyciągnąć. A słabsze włoskie historie właśnie tak się czyta w oryginale - większości dialogów mogłoby równie dobrze nie być, więc tłumacz ma pole do popisu.

Offline Castiglione

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1576 dnia: Pn, 29 Listopad 2021, 14:17:35 »
Poza tym to trochę coś innego zmienić imię postaci w dialogu (może w oryginale to też były jakieś "znane" imiona i to kwestia lokalizacji?), a co innego zmieniać sens wypowiedzi, czy jak nagle jakaś postać zaczyna mówić wierszem.

Offline Bazyliszek

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1577 dnia: Pn, 29 Listopad 2021, 15:08:14 »
@UP
Kacza Poczta była wierszowana. Listy miłosne też "Apciu, apciu ty mój kłapciu". :) I "Wujku bądź wielkoduszny i daj Maharadży dychę na kawę" musi być. Znaczy powinno, ale to Egmont.

Giganty i KD rządzą się innymi prawami.

Dla mnie to Barksy z KD z lat 90-tych rządzą się innymi prawami. Egmont był w posiadaniu tych tłumaczeń i powinien ich użyć. Premierowe komiksy niech se J.Drewnowski tłumaczy jak chce, ale od jedynie słusznej wersji to ja stawiam liberum veto.


Offline Lavender Blue

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1578 dnia: Śr, 01 Grudzień 2021, 09:59:55 »
Trochę już czasu od premiery minęło, a gwiazdkowy Gigant Extra dalej nie jest dostępny na empik.com, bonito, gandalfie i nawet nie ma go teraz na allegro (widziałam wcześniej jedną ofertę).

W sieci jest tylko na egmoncie i na gildii. Jak dla mnie trochę słaba dystrybucja online... :-\

(Kaczor Donald tylko z odbiorem w salonie na empik.com, no ale to akurat dotknęło ostatnio wiele tytułów prasowych na tej stronie. Giganta Extra na święta nie ma tam nawet w takiej opcji)

Offline Bazyliszek

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1579 dnia: Śr, 01 Grudzień 2021, 16:44:13 »
Na spotkaniu w Łodzi TK dawał do zrozumienia, że w 2022 w Kolekcji Barksa wypuszczone zostaną te najstarsze tomy z lat 40-stych. A w "Stawiłem sobie pomnik" widzę, że jednak w styczniu będzie Skarb Pizzara 1958-59. Ja bym chyba już wolał, by te pierwsze 4 tomy szybko przeleciały i potem iść już chronologicznie. Może jeszcze Egmont zmieści to w 2022.

Jeju, nawet kolorystykę w "Pomniku Sknerusa" zmienili m.in przyciemnili skórę Maharadży. Dlaczego? Czemu limuzyna nie mogła zostać niebieska? Poza tym w dialogach wyraźnie wspomniano o tym, że trzeci pomnik jest z marmuru, w odróżnieniu od dwóch granitowych poprzedników. I to widać w kolorach w KD 8/1994. A w nowym wydaniu jest w tym samym kolorze co poprzednie. Porażka.
« Ostatnia zmiana: Śr, 01 Grudzień 2021, 17:09:57 wysłana przez Bazyliszek »

Offline Castiglione

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1580 dnia: Śr, 01 Grudzień 2021, 17:15:23 »
Dał do zrozumienia, że wypuszczą któryś z najstarszych tomów, nie że polecą od razu całość. I według mnie dobra opcja dawać te nowsze na przemian z najstarszymi, które mogą się gorzej przyjąć.

Offline Bazyliszek

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1581 dnia: Śr, 01 Grudzień 2021, 17:24:16 »
Niby tak, ale jakby hurtem w 4 miechy dali te 4 tomy, to ja bym się nie obraził. Przelecieć to jak najszybciej. Bo w sumie cofnęli się do tego Zamczyska ze względu na Sknerusa a te 4 wcześniejsze tak sobie wiszą. Potem już chronologia mogłaby lecieć.

Ehh tak jak myślałem - ostatnie dwa dymki słabiej przetłumaczone. Znowu wyjałowiono dobrą historię. A taką Opowieść przedświąteczną, którą Drewnowski sam tłumaczył, czyta się już o wiele lepiej.
« Ostatnia zmiana: Śr, 01 Grudzień 2021, 17:56:33 wysłana przez Bazyliszek »

Offline radef

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1582 dnia: Śr, 01 Grudzień 2021, 18:04:59 »
Trochę już czasu od premiery minęło, a gwiazdkowy Gigant Extra dalej nie jest dostępny na empik.com, bonito, gandalfie i nawet nie ma go teraz na allegro (widziałam wcześniej jedną ofertę).
W sieci jest tylko na egmoncie i na gildii. Jak dla mnie trochę słaba dystrybucja online... :-\
Głównym sposobem dystrybucji Gigantów są kioski i saloniki prasowe. I tak fakt, że Giganty są dostępne stale na Egmont.pl (oczywiście, z pewnymi przerwami, ale znośnymi) jest polepszeniem sytuacji sprzed paru lat.
Na spotkaniu w Łodzi TK dawał do zrozumienia, że w 2022 w Kolekcji Barksa wypuszczone zostaną te najstarsze tomy z lat 40-stych. A w "Stawiłem sobie pomnik" widzę, że jednak w styczniu będzie Skarb Pizzara 1958-59. Ja bym chyba już wolał, by te pierwsze 4 tomy szybko przeleciały i potem iść już chronologicznie. Może jeszcze Egmont zmieści to w 2022.
Na spotkaniu w Łodzi została pokazana okładka właśnie "Skarbu Pizzara". Ale tak - była pewna sugestia, że pojawią się wcześniejsze tomy i coś czuję, że wkrótce wszystko się wyjaśni.
Jeju, nawet kolorystykę w "Pomniku Sknerusa" zmienili m.in przyciemnili skórę Maharadży. Dlaczego?
Po pierwsze - porównujesz wydanie z kolekcji Barksa z jakimś przypadkowym kolorowaniem, które Egmont znalazł w połowie lat 90. (o czym pisałem tutaj nie raz i nie dwa - źródła kolorowań były bardzo różne i przez to niektóre były jeszcze kolorowane klasyczne, inne już posiadały gradienty)
Po drugie - schemat kolorystyczny Maharadży od co najmniej dwóch dekad jest taki, że ma ciemniejszą karnację. Przecież to logiczne, biorąc pod uwagę, że postać pochodzi z Bliskiego Wschodu.
Kacza Agencja Informacyjna - newsy, recenzje, artykuły nie tylko o komiksach Disneya

Offline Bazyliszek

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1583 dnia: Śr, 01 Grudzień 2021, 18:07:09 »
No tak, ale to, że pomnik z granitu i późniejszy z marmuru wygląda tak samo, sensu już nie ma.

Jak się używa tłumaczeń z 2008 roku to polonizmy J.Drewnowskiego zostają. I ok, tylko czemu tak nie zostawią Wojnarowskiego? BTW Powiedzonko "Prawie - robi wielką różnicę" na już sporo lat. Stary jestem. :)



No nieee - zmasakrował "Łkającego kowboja". :(
Ehh i tych nowych tytułów nie ma jeszcze na INDUCKS, więc nie mogę sobie przypomnieć w których Kaczorach Donaldach były pierwsze tłumaczenia.
« Ostatnia zmiana: Śr, 01 Grudzień 2021, 18:36:23 wysłana przez Bazyliszek »

Offline radef

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1584 dnia: Śr, 01 Grudzień 2021, 19:08:01 »
Ehh i tych nowych tytułów nie ma jeszcze na INDUCKS, więc nie mogę sobie przypomnieć w których Kaczorach Donaldach były pierwsze tłumaczenia.
Na pewno wkrótce się pojawi (ostatnio było naprawdę dużo nowości), ale zawsze możesz zerknąć u mnie na blogu - https://www.komiksydisneya.pl/2021/11/kaczogrod-carla-barksa-14-stawiem-sobie.html
Kacza Agencja Informacyjna - newsy, recenzje, artykuły nie tylko o komiksach Disneya

Offline Lavender Blue

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1585 dnia: Cz, 02 Grudzień 2021, 09:42:46 »
Głównym sposobem dystrybucji Gigantów są kioski i saloniki prasowe. I tak fakt, że Giganty są dostępne stale na Egmont.pl (oczywiście, z pewnymi przerwami, ale znośnymi) jest polepszeniem sytuacji sprzed paru lat.
No ale inne Giganty Extra, Giganty Poleca, Giganty Mamuty i MegaGiga są dostępne na empiku/bonito/gandalfie/allegro, i już od dawna zawsze były. Zatem krok wstecz na razie, nie wiadomo za bardzo czemu (ale w myśl powiedzenia o tym, że jak nie wiadomo, o co chodzi... , można się domyśleć :P).
« Ostatnia zmiana: Cz, 02 Grudzień 2021, 09:45:45 wysłana przez Lavender Blue »

Offline Dracos

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1586 dnia: Cz, 02 Grudzień 2021, 10:32:06 »
@Radef Mam do Ciebie pytanie ty często piszesz na swoim blogu że jakiś komiks np ostatnio "Złoty Hełm" Barksa ma kontynuację u Rosy albo, że Rosa bezpośrednio nawiązuje do jakiejś historii Barksa czy masz może gdzieś takie zestawienie całościowe? Tak żeby można było wg spisu wziąć i przeczytać takie duopacki historii naraz.

Online nori

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1587 dnia: Cz, 02 Grudzień 2021, 10:41:42 »
@Radef Mam do Ciebie pytanie ty często piszesz na swoim blogu że jakiś komiks np ostatnio "Złoty Hełm" Barksa ma kontynuację u Rosy albo, że Rosa bezpośrednio nawiązuje do jakiejś historii Barksa czy masz może gdzieś takie zestawienie całościowe? Tak żeby można było wg spisu wziąć i przeczytać takie duopacki historii naraz.

O! podłączam się do pytania.
8studs blog o klockach LEGO, komiksach i filmach.

Offline Konrad

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1588 dnia: Cz, 02 Grudzień 2021, 10:44:53 »
No ale inne Giganty Extra, Giganty Poleca, Giganty Mamuty i MegaGiga są dostępne na empiku/bonito/gandalfie/allegro, i już od dawna zawsze były. Zatem krok wstecz na razie, nie wiadomo za bardzo czemu (ale w myśl powiedzenia o tym, że jak nie wiadomo, o co chodzi... , można się domyśleć :P).

Spokojnie, Gwiazdkowy Gigant i najnowszy MegaGiga pojawią się fizycznie w dyskontach na początku przyszłego tygodniu. Oba komiksy są już wprowadzone w hurtowniach z datą premiery na 03-12-2021:
https://www.ateneum.pl/pozycja.php?id=459450
https://www.ateneum.pl/pozycja.php?id=459418
https://www.dressler.com.pl/product/250760-gigant-poleca-extra-gwiazdkowy-prezent-tom-4-47-2021
https://www.dressler.com.pl/product/250759-megagiga-hokus-pokus-tom-2-47-2021

W Taniej Książce można już nawet zamawiać z 36% rabatem:
Gwiazdkowy Gigant:
https://www.taniaksiazka.pl/gigant-poleca-extra-gwiazdkowy-prezent-t-4-2021-p-1602388.html?abpid=6039&abpcid=11&bb_id=14711&bb_coid=164644922&bbclid=9978bb23-4e8d-11ec-9b9c-ced8871f8f6c&abpar3=bb-plugin-wp_5.8.2_3.1.3&utm_source=pp&utm_medium=cps&utm_campaign=ads4books
MegaGiga:
https://www.taniaksiazka.pl/gigant-poleca-megagiga-hokus-pokus-t-2-2021-p-1602383.html?abpid=6039&abpcid=11&bb_id=14711&bb_coid=164644922&bbclid=9978bb23-4e8d-11ec-9b9c-ced8871f8f6c&abpar3=bb-plugin-wp_5.8.2_3.1.3&utm_source=pp&utm_medium=cps&utm_campaign=ads4books