Autor Wątek: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)  (Przeczytany 298322 razy)

0 użytkowników i 6 Gości przegląda ten wątek.

Offline Kadet

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1230 dnia: Nd, 14 Marzec 2021, 13:50:20 »
Oba te komiksy już wyszły w kolekcji: jeden w pierwszym tomie, a drugi w trzecim.
Proszę o wsparcie i/lub udostępnienie zbiórki dla dziewczynki z guzem mózgu: https://www.siepomaga.pl/lenka-wojnar - PILNE!

Dzięki!

Offline burberry

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1231 dnia: Pn, 15 Marzec 2021, 09:10:10 »
Barks w dużej mierze tworzył humorystyczne 10-stronne komiksy z Donaldem. W pierwszym tomie jego "Kaczogrodu" są tylko 3 dłuższe historie, natomiast sam otwierający tom "Powrót do Klondike" zajmuje 1 miejsce w rankingu najlepszych komiksów Disneya wszech czasów, który od lat tworzony jest na podstawie ocen czytelników z całego świata w bazie danych INDUCKS. Także jeżeli ci nie podpasował, to ciężko polecać coś innego.

Rosa to inny styl, natomiast żadnego drugiego dna w jego historiach to ja za bardzo nie dostrzegam.

Akurat Rosę znam z kilku TPB, które wyszły w Polsce paręnaście lat temu i stoją u mnie na półce. "Powrót do Klondike" akurat był całkiem fajny, chyba najlepsza część zbioru, fajne też były niektóre jednostronnicówki i historia z chrzanem na Jamajce. Ode mnie ocena 5/10, ale za następnego biorę się Dona Rosę i skompletuję jego serię - zobaczymy, jaka będzie ocena po pierwszym tomie, który przeczytam.

Offline Castiglione

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1232 dnia: Pn, 15 Marzec 2021, 15:45:43 »
No Rosa może ci bardziej podejść, bo jednak u niego te dłuższe, bardziej rozbudowane fabuły to większa część twórczości. Chociaż gdyby zebrać w serię analogiczne komiksy Barksa, to pewnie też uzbierałaby się kolekcja rozmiarów tej Rosy. Kwestia tego, że pomiędzy nimi zrobił też mnóstwo krótszych, humorystycznych historii, więc w "Kaczogrodach" jest to odczuwalne, bo tutaj dostajemy komplet jego twórczości.

Online Bazyliszek

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1233 dnia: Nd, 21 Marzec 2021, 22:58:36 »
Czytając Kaczogród "Na Dalekiej Północy" Sknerus opowiada jak spotkał Zombie Bombie jak chciał zarobić drugi miliard. A czy ktoś mógłby mi przypomnieć w których Kaczorach Donaldach był ten cykl o pierwszym, drugim, trzecim itd. milionie, które zarabiał Sknerus po kolei do dziesiątego?
« Ostatnia zmiana: Nd, 21 Marzec 2021, 23:05:07 wysłana przez Bazyliszek »

Offline Castiglione

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1234 dnia: Nd, 21 Marzec 2021, 23:01:48 »
A to nie było przypadkiem w Gigantach?

https://inducks.org/issue.php?c=pl%2FGP+115

Online Bazyliszek

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1235 dnia: Nd, 21 Marzec 2021, 23:04:34 »
@UP
Nie pamiętam. Serio - stary już jestem, a nie mam swoich Gigantów pod ręką.

Swoją drogą - historia Barksa o zombie jest naprawdę bardzo zabawna dzięki tym poupychanym żarcikom.

Online Bazyliszek

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1236 dnia: Pn, 22 Marzec 2021, 11:41:19 »
Podstawowe pytanie co do "Znaczy Kapitanie" jest takie, czy naprawdę na szkice Barksa nie można nałożyć nowego tuszu i kolorów, tak by dalej był to Barks? Dlaczego jedne jego historie mogą wyglądać porządnie, a te rzadsze jak ze strychu? Nie rozumiem jaki proces i trudności za tym stoją.

I moim zdaniem "Stawiłem sobie pomnik" jako tytuł dla genialnej historyjki i tytułu przyszłego tomu, to jakieś nieporozumienie. Jak już Jacek Drewnowski się upiera by wszystko na siłę zmieniać, odrzucić "Pomnik Sknerusa" i odwoływać się do Horacego (ale nie tego konia :) ), to powinno być "Wybudowałem sobie pomnik". Czy w ogóle "Stawiłem sobie pomnik" jest poprawne językowo?

No i czemu rysunek Daisy autorstwa Ypresa trafił na okładkę tomu z komiksami rysowanymi tylko przez Barksa?
« Ostatnia zmiana: Pn, 22 Marzec 2021, 11:59:39 wysłana przez Bazyliszek »


Online Bazyliszek

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1238 dnia: Pn, 22 Marzec 2021, 12:43:41 »
Dziwne. Mnie w liceum na polskim uczono o "Wybudowałem sobie pomnik" jako tłumaczenie Exegi monumentum.

Online Bazyliszek

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1239 dnia: Wt, 23 Marzec 2021, 00:46:11 »
Nie no kurde! Przecież przetłumaczenie tego prezentu jako "tarcza szkolna" w "Listach miłosnych" nie ma najmniejszego sensu. To była broszka z plastikowego złota!

W sierpniu będzie tom z komiksem "Rzadkie monety", gdzie siostrzeńcy pytają Donalda, czy ma jakieś rzadkie monety, a on odpowiada "Nie mam żadnych. Ani zwykłych ani rzadkich. Zresztą ja rzadko mam monety". Jak ten żart tłumaczowi nie wyjdzie, to będę bardzo niezadowolony.
« Ostatnia zmiana: Wt, 23 Marzec 2021, 01:03:39 wysłana przez Bazyliszek »

Offline radef

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1240 dnia: Wt, 23 Marzec 2021, 00:59:07 »
Nie no kurde! Przecież przetłumaczenie tego prezentu jako "tarcza szkolna" w "Listach miłosnych" nie ma najmniejszego sensu. To była broszka z plastikowego złota!
Zapraszam do zerknięcia do oryginalnej wersji. Tam wyraźnie jest "Old class pin".
Kacza Agencja Informacyjna - newsy, recenzje, artykuły nie tylko o komiksach Disneya

Offline PJP

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1241 dnia: Wt, 23 Marzec 2021, 08:54:59 »
Pin to pin a badge to badge  8)

Offline horror

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1242 dnia: Wt, 23 Marzec 2021, 09:14:45 »
Dziwne. Mnie w liceum na polskim uczono o "Wybudowałem sobie pomnik" jako tłumaczenie Exegi monumentum.

A mnie stawiłem sobie pomnik i co teraz? Nawet na pamięć kazali się wyuczyć.

Offline radef

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1243 dnia: Wt, 23 Marzec 2021, 11:29:11 »
Pin to pin a badge to badge  8)
Nie wiem czy teraz żartujesz, czy piszesz na serio, ale "class pin" to coś co najbliżej można po polsku określić jako "tarczę szkolną".
Kacza Agencja Informacyjna - newsy, recenzje, artykuły nie tylko o komiksach Disneya

Offline Lavender Blue

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1244 dnia: Wt, 23 Marzec 2021, 14:06:03 »
Nie wiem czy teraz żartujesz, czy piszesz na serio, ale "class pin" to coś co najbliżej można po polsku określić jako "tarczę szkolną".

Masz rację, że "najbliżej", bo mała różnica jest. U nas tarcze szkolne były przyszywanymi do ubrania kawałkami materiału, natomiast angielska nazwa (class PIN, naszywka to by było patch) sugeruje funkcjonowanie ichniejszych tarcz w postaci emaliowych lub metalowych płaskich broszek (skrót od "enamel/metal pin" - u nas w sumie nie ma na to słowa, bo broszka to odpowiednik angielskiego brooch, a przypinka to znowu raczej tłumaczenie badge). Więc jakby się chciało mieć maksimum jasności, to można było to przetłumaczyć jako "broszka/przypinka z tarczą szkolną". :P

Ale koniec końców takie dłuższe tłumaczenie pewnie nie było konieczne, bo można z kontekstu obrazków zorientować się, że chodzi o przypinkę/broszkę z tarczą szkolną, a nie o naszywkę. Z tym że teraz to zgaduję, bo komiksu nie czytałam. Prawdopodobnie taka subtelna różnica (naszywka czy broszka) nie jest nawet ważna dla fabuły.
« Ostatnia zmiana: Wt, 23 Marzec 2021, 14:09:37 wysłana przez Lavender Blue »