Autor Wątek: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - plebiscyt na najlepsze tomy  (Przeczytany 13325 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline amsterdream

Kolekcja Superbohaterowie Marvela - plebiscyt na najlepsze tomy
« dnia: Cz, 18 Listopad 2021, 13:07:12 »
1. Głosujemy podając listę maksymalnie 10 komiksów. Jeśli na liście będzie więcej pozycji, pozostałe zostaną potraktowane jedynie w formie ciekawostki.

2. Lista tomów: https://filmozercy.com/superbohaterowie-marvela-spis

3. Punktacja:

Miejsce 1 - 10 pkt
Miejsce 2 - 9 pkt
Miejsce 3 - 8 pkt
Miejsce 4 - 7 pkt
Miejsce 5 - 6 pkt
Miejsce 6 - 5 pkt
Miejsce 7 - 4 pkt
Miejsce 8 - 3 pkt
Miejsce 9 - 2 pkt
Miejsce 10 - 1 pkt

4. Głosowanie trwa do 31 grudnia 2021 roku do godz. 23:59

Offline Nawimar III

Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - plebiscyt na najlepsze tomy
« Odpowiedź #1 dnia: Cz, 18 Listopad 2021, 14:45:03 »
Jak zwykle w takich przypadkach mam nielichą zagwozdkę, bo oczywiście chciałby się wskazać więcej niż dziesięć tytułów; niemniej spróbuję.
 
Miejsce 1: "Kingpin" - paradoksalnie tego akurat tomu nie nabyłem, bo jego zawartość mam w innych wydaniach. Niemniej "Miłość i wojnę" niezmiennie i od lat uważam za jedno ze szczytowych osiągnięć superbohaterskiej konwencji; stąd inaczej być po prostu nie mogło.
 
Miejsce 2: "Sentry" - schizofreniczna i pełna napięcia opowieść, która z mojej perspektywy ma tylko jedną wadę: jej fabularny twist był mi znany jeszcze przed lekturą zbierającego ją tomu. 

Miejsce 3: "Daredevil" - zdaję sobie sprawę, że mało oryginalnie, ale nic na to nie poradzę.
 
Miejsce 4: "Niewidzialna Kobieta" - aż żal, że to jedynie część stażu Johna Byrne'a w miesięczniku "Fantastic Four vol.1", wciąż nie zaistniałego w polskiej edycji.
 
Miejsce 5: "Hulk" - trafne ujęcie złożoności tej postaci i jej zawikłanej historii.
 
Miejsce 6: "Killraven" - ciąg dalszy klasycznej "Wojny Światów" w wykonaniu Alana Davisa przekonał mnie od pierwszego przejrzenia. Aż chciałoby się tego typu autorskich przedsięwzięć więcej.
 
Miejsce 7: "Avengers" - Ultron w swojej najbardziej zajadłej/udanej formie. No i na "pokładzie" George Perez.
 
Miejsce 8: "Scarlet Witch" - jeszcze jedna świetnie poprowadzona przez Johna Byrne'a inicjatywa twórcza bez której nie wyobrażam sobie tej listy.

Miejsce 9: "Elektra" - pewnie dałbym wyższą lokatę gdyby nie okoliczność, że realizacje Franka Millera i tak mają się w tym zestawieniu dobrze.

Miejsce 10: "Magneto" - zbiór, który przekonał mnie, że przed Morrisonem w tytułach z udziałem mutantów jednak też działo się całkiem nieźle. 

Natomiast na tzw. ławce rezerwowych znalazł się m.in. "Namor", "Banshee", "Moon Knight" i "Silver Surfer". Ogólna uwaga do tej kolekcji jest taka, że cieszy ujęcie w niej istotnych tytułów z drugiej połowy lat 80., których zabrakło mi w "Wielkiej Kolekcji...".

Offline 79ers

Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - plebiscyt na najlepsze tomy
« Odpowiedź #2 dnia: Cz, 18 Listopad 2021, 18:56:05 »
  • Elektra
  • Walkiria
  • Punisher
  • Sentry
  • Daredevil
  • Excalibur
  • Killraven
  • Scarlet Witch
  • Dr.Strange
  • Shang-chi

Warlock/SilverSurfer/Kingpin/MoonKnight/NewWarriors/...

Offline Motyl

Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - plebiscyt na najlepsze tomy
« Odpowiedź #3 dnia: Cz, 18 Listopad 2021, 21:56:29 »
1. New Mutants
2. She-Hulk
3. Daredevil
4. Elektra
5. Scarlet Witch
6. Sentry
7. Generation X
8. Kingpin
9. Killraven
10. Niewidzialna kobieta

Offline Piterrini

Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - plebiscyt na najlepsze tomy
« Odpowiedź #4 dnia: Pt, 19 Listopad 2021, 00:00:30 »
Trochę inaczej lista będzie się układać niż ta którą ostatnio wypisałem tutaj (z uzasadnieniami):
https://forum.komikspec.pl/komiksy-amerykanskie/kolekcja-superbohaterowie-marvela/msg157658/#msg157658
Najciężej z kolejnością, pod tym kątem i dla mnie mój własny wybór jest dyskusyjny, no ale...

1. Daredevil - czy trzeba uzasadniać? ;) Jasne że "mało oryginalnie", dla mnie zdecydowana czołówka obu kolekcji Marvela, a na pewno nr 1 SBM;

2. Elektra - nie chciałem aby DD zdominował podium, z tym że "obiektywnie" ciężko byłoby mi dać Elektrę dalej na liście;

3. New Mutants - z podobnie "obiektywnych" powodów ten tom umiejscowiłem ponad dwoma poniższymi, tutaj pod kątem przystępności. Niby i tu i w poniższych Sienkiewicz jest istotnym autorem, wiem jednak że jego styl graficzny może być odbierany różnie, stąd New Mutants, graficznie plansze są w tym tomie najbardziej konwencjonalnie wykonane.

4. Sentry - tak, jeden z najlepszych tomów tej kolekcji, z tym że różni ilustratorzy i różne style, może być to bariera (jw. przystępność), dlatego nie uważam tomu za jeden z trzech najlepszych;

5. Kingpin - kolejny tom z zakątka Daredevila, DD (i postaci go otaczające) nie są moimi ulubionymi bohaterami Marvela, po prostu DD jest w tej kolekcji nieporównywalnie lepiej reprezentowany niż Spider czy taki niżej wymieniony Punisher ;) ;

6. Punisher - nie jest to bezpośrednia konkurencja dla tomów powyższych (także z kolejną pozycją ciężko mu "walczyć"), ale jak już wspomniałem - Punishera lubię, a tom mu poświęcony jest jednym z tych "dobrych", może nie jest więc jednym z najlepszych (jw. "obiektywnie"), ale z subiektywną sympatią do postaci stanowi solidną pozycję w tej kolekcji (aczkolwiek szkoda że tu czy w WKKM nie ukazał się Rok Pierwszy [czy jakkolwiek zatytułowano by tą historię w kolekcji]);

7. X-Men - nie jest to moja ulubiona grupa (ogólnie preferuję komiksy "solowe"), ale sama historia "Bóg kocha, człowiek zabija" jest na tyle znacząca, że tom umieszczam w czołówce tej kolekcji;

8. Scarlet Spider (Ben Reilly) - mój sentyment do "starej szkoły" ma znaczenie przy umieszczeniu tego tomu na top liście, gdyby pół kolekcji było kolejnymi odcinkami Clone Sagi to patrzyłbym inaczej, jednak tu pojedynczy tom, do tego całkiem zgrabnie złożony, Spider, Goblin, Romita... Czysto subiektywny wybór, nie będę się tłumaczył z sentymentu :P ;

9. She-Hulk - z racji że już wyżej sentyment miał wpływ na decyzję, to "im dalej w las..." tym ciężej wybrać "godnych" kandydatów do top 10, She-Hulk zdecydowanie zasługuje na punkty, aczkolwiek wyżej jej nie umieszczę ;) ;

10. Loki - duży dylemat miałem z tą ostatnią pozycją, myślałem też nad dwoma górnymi wymienionymi niżej, ale ostatecznie przeważyła warstwa graficzna. Maleev ma charakterystyczny styl, który bardzo mi się podoba (szczególnie w DD, gdzie ściśle współtworzy run Bendisa [poza kolekcją oczywiście]), ale to Ribic w tomie o Lokim stworzył jedne z najbardziej malarskich plansz w tej kolekcji.

A w formie ciekawostki jakie jeszcze tomy bym polecił:
Spider-Woman - duet twórców Bendis i Maleev, nie uważam że komiks jest ponadprzeciętny, ale to właśnie Spider-Woman znalazłaby się na miejscu 10 gdyby nie Loki ;) ;
Infamous Iron Man - raczej "dla zasady" polecam i ten tom tego samego duetu co Spider-Woman. Solidna pozycja, przypuszczam nawet "obiektywnie" lepsza od większości tomów SBM;
Silver Surfer - znów sentyment, może historia nie wyróżnia się względem podobnych tematycznie wątków w innych komiksach (czy nawet w innych mediach), ale jest wciągająca i stanowi po prostu "dobry" tom;
Moon Knight - zawartość tego tomu to jedna z tych "nowszych", przy tym spójna i "silna" (na tle współczesnej konkurencji);
Czarna Wdowa - ciekaw jestem odbioru w środowisku gdyby ten tom nie był dublem, bo przeszedł dawniej (tj. jako tom tej kolekcji) bez echa, a w zasadzie jest to pozycja całkiem spójna, "powyżej średniej" (i znów udział Sienkiewicza);
Warlock - u nas działa jako uzupełnienie klasycznego kosmosu Marvela, sam komiks nie jest rewolucyjny itp., po prostu dobra pozycja.
Ostatecznie wybór historii w poszczególnych tomach nie był zły, w moje gusta trafiło ok. 40 tomów (łącznie z już wymienionymi wyżej) i mógłbym je wszystkie w mniejszym lub większym stopniu polecić, a z opinii m.in. na forum widzę pewnie drugie tyle co generalnie są w stanie się spodobać (niezależnie od tego kto jakie postaci preferuje).
Jeśli w kraju ruszy kiedyś kolejna kolekcja Marvela i nie będzie to Ultimate ani Origins, to jej skład z tego co czytałem pobieżnie będzie znacznie lepszy (takie połączenie WKKM i SBM), na razie myślę nie ma szans przy problemach jakie są wskazywane w innych tematach odnośnie kolekcji Hachette poza Polską, także... Zostają dwie całkiem udane kolekcje już wydane, kwestia czysto subiektywna czy taka formuła wydawnicza się nam podoba czy nie 8)

Offline Adolf

Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - plebiscyt na najlepsze tomy
« Odpowiedź #5 dnia: Pt, 19 Listopad 2021, 21:33:04 »
1. Blade
2. Spider-Woman
3. Daredevil
4. Spider-Girl
5. Kingpin
6. She-Hulk
7. Superior Spider-Man
8. Moon Knight
9. Venom (ten ostatni tom - jeszcze nie czytałem, ale na pewno będzie dobry)
10. Squirrel Girl

Offline Deg

Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - plebiscyt na najlepsze tomy
« Odpowiedź #6 dnia: Pt, 19 Listopad 2021, 22:57:59 »
Wszystkiego nie czytałem, ale co mi tam.

1. Daredevil
2. Sentry
3. X-Men
4. Elektra
5. Jessica Jones
6. Spider-Woman
7. Ghost Rider
8. Czarna Wdowa
9. Czarny Rycerz
10. Runaways

Poza konkursem wyróżnienie dla Killravena :)
This is my truth, tell me yours.

Offline amsterdream

Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - plebiscyt na najlepsze tomy
« Odpowiedź #7 dnia: Pn, 22 Listopad 2021, 16:45:27 »
1. Sentry - jeden z najlepszych Marveli jaki czytałem. Dodatkowo cała plejada genialnych artystów.
2. Scarlet Spider (Ben Reilly) - uwielbiam komiksy DeMatteisa bo zawsze bardziej skupiają się na psychice postaci niż na akcji i tutaj też dostajemy historie w tym klimacie.
3. Daredevil - klasyk Millera.
4. Jean Grey - origin ma genialne rysunki Mayhewa, potem słynny zeszyt ze ślubem Jean Grey i Cyclopsa a na dokładkę mini seria która jest świetnym uzupełnieniem TM-Semicowych X-Men.
5. Profesor X - Saga o wyspie Muir to zawsze był jeden z moich ulubionych komiksów o mutantach i po latach dalej uważam, że jest świetna.
6. Banshee - komiks zaczyna się chwilę po tym jak mutantów przestał wydawać TM-Semic i stanowi ciekawe uzupełnienie tamtych zeszytów. Rewelacyjne rysunki Andy Kuberta.
7. Magneto - zaskakująco dobra historia z końcówki laty 90-tych. Kiedyś lore mutantów było niesamowicie rozbudowane a ilość pobocznych postaci mogla niedzielnych czytelników przyprawiać o ból głowy. Niestety potem komiksy z X-Men mocno uproszczono. To jedna z ostatnich historii tej "starej szkoły" pisania, w stylu Claremonta, Niciezy i Lobdella.
8. Namor - Byrne nie robi słabych komiksów i nawet z tak niszowej postaci potrafił wykrzesać niesamowicie ciekawy komiks.
9. She Hulk - kolejna perełka od Byrne.
10. West Coast Avengers - 4 pierwsze zeszyty z formowania się grupy a na deser trzyczęściowa historia z lat 90-tych. Bardzo ciekawy skład grupy i fajne tarcia między członkami ekipy. Tak powinno się pisać komiksy grupowe.

Wyróżnienie dla całej reszty komiksów Byrne (Scarlet Witch, Kapitan Ameryka, Alpha Flight i Fantastyczna Czwórka).

Offline nayroth

Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - plebiscyt na najlepsze tomy
« Odpowiedź #8 dnia: Pn, 22 Listopad 2021, 21:31:04 »
U mnie taka 10-tka, i to w sumie jedyne co z całej kolekcji mnie zainteresowało

1. Daredevil   Miller
2. Elektra      Miller
3. She-Hulk   Byrne
4. Namor      Byrne
5. Kapitan Ameryka   Byrne
6. Wasp
7. Sentry
8. Spider-Man
9. Spider-Woman
10. Silver Surfer

Offline Necr09

Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - plebiscyt na najlepsze tomy
« Odpowiedź #9 dnia: Cz, 02 Grudzień 2021, 08:34:23 »
Za wiele tych tomów nie czytałem, ale coś się wybierze:

1. Spider-Woman
2. Niewiarygodna Gwenpool
3. Deadpool
4. Moon Knight
5. Red Skull
6. Spider-Man - pierwszy tom kolekcji
7. Silk
8. Mockingbird
9. Gambit
10. Iron Man
FGO: 758,469,198

Offline Zamorano

Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - plebiscyt na najlepsze tomy
« Odpowiedź #10 dnia: Cz, 02 Grudzień 2021, 18:23:18 »
1."Elektra"-  "Elektra Saga" napisana i narysowana przez Franka Millera i inkowana przez Klausa Jansona to komiks doskonały. Ale co mnie zaskoczyło to, że bez żadnych dopisków typu retro (tak mam przy np. restarcie Supermana miniserią Byrne'a; mega fajny komiks, nostalgia działa, ale ten dopisek retro musi być). Elektra to chyba moja ulubiona postać z Marvela, a ten komiks doskonale zniósł próbę czasu. Jest równie dobrze jak w 1990 roku.
2. "Daredevil"- Szkoda, że w tym wydaniu schrzaniono przekład. Komiks to perełka.
3. "Sentry"- Odkrycie. Jeśli idzie o narrację graficzną, kompozycję planszy, w ogóle język komiksu ten tom jest mega odkryciem kolekcji w moim odbiorze. Jae Lee, Bill Sienkiewicz i Texeira. Jest doskonale. Literacko klimat niesamowicie "niesie".
4."Kingpin"- Frank Miller i Bill Sienkiewicz. Klasyka.
5."Jessica Jones"- "The Pulse" to nie jest tak doskonały komiks o Jessice Jones jak "Alias", ale ciągle bardzo, bardzo dobry. Wyróżnia się poziomem w kolekcjach.
6."Loki"- plansze Esada Ribica palce lizać, dobry komiks.
7."Spider Woman"- Bardzo cenię narracyjność estetyki Alexa Maleeva i tutaj ten komiks niesamowicie zyskuje na tym grafiku.
8."Jean Grey"- ten tom to nostalgia na sterydach.
9."Storm"-Za "ŻycieSmierć",  nostalgia na sterydach II. Nieźle zniósł IMVHO próbę czasu ten komiks.
10"Spider - Gwen" - kultura remixu własnej marvelowskiej mitologii w bardzo uroczym wydaniu. / miejsce dzielone z "Wojów Trzech" - za taką w tym przypadku dobrą zwyczajność zeszytówki.
« Ostatnia zmiana: Cz, 02 Grudzień 2021, 18:35:27 wysłana przez Zamorano »
Łowco. Idziesz, jak zawsze, po krawędzi. Nieunikniony jest dzień , w którym popełnisz błąd."
BLADE RUNNER
http://www.kamil78.dami.pl/books.htm

Online wujekmaciej

Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - plebiscyt na najlepsze tomy
« Odpowiedź #11 dnia: Pt, 03 Grudzień 2021, 10:32:35 »
1. Sentry
2. X-men
3. Daredevil
4. New Mutants
5. Elektra
6. Kingpin
7. Silver Surfer
8. Warlock
9. Niewidzialna Kobieta
10. Storm

Offline Dragomirus

Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - plebiscyt na najlepsze tomy
« Odpowiedź #12 dnia: Cz, 09 Grudzień 2021, 13:11:44 »
1. Sentry
2. Niewidzialna Kobieta
3. X-men
4. She-Hulk
5. Mockingbird
6. Ironheart
7. Deadpool
8. Winter Soldier
9. Iron Man
10. Kapitan Ameryka

Offline Penance

Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - plebiscyt na najlepsze tomy
« Odpowiedź #13 dnia: Wt, 21 Grudzień 2021, 11:30:50 »
1. Sentry
2. War Machine (serio, nikt?)
3. Multiple Man
4. Captain Britain
5. Black Knight
6. New Mutants
7. Thunderbolts
8. MachineMan
9. Jean Gray
10. Excalibur

Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - plebiscyt na najlepsze tomy
« Odpowiedź #14 dnia: Śr, 29 Grudzień 2021, 21:10:17 »
Zaznaczam, że doczytałem tylko do tomu nr. 97 a reszta jeszcze przede mną także możliwe, że jakiś tytuł skrzywdzę.

1. Elektra
2. Sentry
3. Moon Knight
4. Daredevil
5. X-Men
6. Wojów Trzech
7. Machine Man
8. Cloak i Dagger
9. Great Lakes Avengers
10.Excalibur

 Niedaleko do podium. Czarna Wdowa, Punisher, Dr Strange, Marvel Boy, Profesor X, Zimowy Żołnierz i coś tam pewnie jeszcze.