Autor Wątek: Kolekcja Komiksy Star Wars  (Przeczytany 8149 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Arne

Odp: Kolekcja Komiksy Star Wars
« Odpowiedź #15 dnia: Śr, 22 Styczeń 2020, 16:36:41 »
Mysle, ze w tym roku Egmont reaktywuje swoja serie Star Wars Legendy i bedzie wydawal tytuly ominiete przez Deagostini np Knight Errant, Dawn of the Jedi, ostatnie tomy Dartha Vadera i Agenta Imperium. Moze nawet Legacy vol 2...

Offline R~Q

Odp: Kolekcja Komiksy Star Wars
« Odpowiedź #16 dnia: Śr, 22 Styczeń 2020, 17:42:18 »
Tytuły z tej kolekcji pokazują, jak wielką zbrodnię dokonał Disney w 2014

Offline Gazza

Odp: Kolekcja Komiksy Star Wars
« Odpowiedź #17 dnia: Śr, 22 Styczeń 2020, 21:30:11 »
Nie rozumiem. Rozwiniesz? 🤔

Offline Kadet

Odp: Kolekcja Komiksy Star Wars
« Odpowiedź #18 dnia: Cz, 23 Styczeń 2020, 00:05:25 »
Nareszcie mam calosc, moge wreszcie zabrac sie za czytanie☺

Miłej lektury! Ja dziś też odebrałem nr 69-70 z poczty. Mają mi jeszcze dosłać 63 i 64, bo coś im się pomieszało w systemie i nie ujęli ich w prenumeracie :)

Mysle, ze w tym roku Egmont reaktywuje swoja serie Star Wars Legendy i bedzie wydawal tytuly ominiete przez Deagostini np Knight Errant, Dawn of the Jedi, ostatnie tomy Dartha Vadera i Agenta Imperium. Moze nawet Legacy vol 2...

Też mam taką nadzieję!
Proszę o wsparcie i/lub udostępnienie zbiórki dla dziewczynki z guzem mózgu: https://www.siepomaga.pl/lenka-wojnar - PILNE!

Dzięki!

Offline Mruk

Odp: Kolekcja Komiksy Star Wars
« Odpowiedź #19 dnia: Cz, 23 Styczeń 2020, 12:24:44 »


Fajnie, że kolekcja się ukazała, fajnie, że dostaliśmy tyle komiksów w tak krótkim czasie, ale też mam nieodparte wrażenie, że gdyby ją odrobinkę (naprawdę odrobinkę) dopracować, byłaby o wiele lepsza.

Odp: Kolekcja Komiksy Star Wars
« Odpowiedź #20 dnia: Cz, 23 Styczeń 2020, 13:10:06 »
Tytuły z tej kolekcji pokazują, jak wielką zbrodnię dokonał Disney w 2014
Jeśli chodzi o komiksy to się nie zgodzę. Czytam wszystko co wydaje obecnie Marvel (w zbiorczych) i jest nieźle. Nie ma spadku w stosunku do Legend. Trochę zbyt wiele serii koncentruje się w okolicy OT, ale zaczyna się to zmieniać. Są w nowym kanonie świetne serie oraz mini serie. Thrawn, Maul, Obi-Wan i Anakin, Kaanan - mini serie, które mi się bardzo podobały. Z dłuższych masz dwie serie o Vaderze, Poe i Star Wars (z dziennikami Obi-Wana) to są również bardzo fajne komiksy. Jestem ciekaw serii o Kylo Ren. Dzieję się dość dużo i Marvelowe SW trzyma poziom, nie jest to na pewno zbrodnia czy zjazd jakościowy względem legend.

Offline WolfSazen

Odp: Kolekcja Komiksy Star Wars
« Odpowiedź #21 dnia: Cz, 23 Styczeń 2020, 14:20:18 »
Też jestem w miarę na bieżąco z komiksami nowego kanonu i niestety według mnie jest gorzej niż było. Gorzej z dwóch powodów - odgrzewania tego co było oraz blokady ze strony Lucasfilmu na pokazywanie nowych, istotnych wydarzeń. Flagowa seria "Star Wars" koniec konców zawiodła na całej linii. Zdarzają się pojedyncze one-shoty, które przyjemnie się czyta (głównie seria "Age of...") jednak to zaledwie zapychacze. Nowy kanon kuleje jeśli chodzi o tworzenie nowych postaci (przeciętna Aphra to ich chyba najlepszy dodatek...) a jeden Vader wiosny nie czyni, fabularnie bardzo fajny, rysunkowo bywa gorzej. Stary Kanon miał również wiele wzlotów i upadków ale jednak ta kolekcja przypomniała ile dobroci dostaliśmy. A Marvel mieli juz ponad 5 lat i ciagle szuka siebie ;) 

Odp: Kolekcja Komiksy Star Wars
« Odpowiedź #22 dnia: Cz, 23 Styczeń 2020, 14:41:01 »
Stary kanon to kilka dekad komiksów. A tutaj porównujesz 5 lat z dorobkiem Dark Horse z ilu? 20? 30? Jeśli flagowa seria zawodzi, ok, kwestia gustu, mi się podobała, ale czytam na bieżąco kolekcje i są w niej też rzeczy, które podobają się mniej lub bardziej, a to "the best of the best". Rozumiem zarzut dotyczący nowych postaci oraz recykling motywów, ale to się zmieni i już widać pierwsze promienie słońca :)
 Moim zdaniem nowy Marvel daję rade, zwłaszcza mini serie, których nie doświadczysz w SW Komiks. Nie ma przepaści jakościowej czy pogrzebania komiksów SW. Będzie tylko lepiej.
« Ostatnia zmiana: Cz, 23 Styczeń 2020, 14:45:07 wysłana przez Dariusz_Notariusz »

Offline R~Q

Odp: Kolekcja Komiksy Star Wars
« Odpowiedź #23 dnia: Cz, 23 Styczeń 2020, 16:02:04 »
Jeśli chodzi o komiksy to się nie zgodzę. Czytam wszystko co wydaje obecnie Marvel (w zbiorczych) i jest nieźle. Nie ma spadku w stosunku do Legend. Trochę zbyt wiele serii koncentruje się w okolicy OT, ale zaczyna się to zmieniać. Są w nowym kanonie świetne serie oraz mini serie. Thrawn, Maul, Obi-Wan i Anakin, Kaanan - mini serie, które mi się bardzo podobały. Z dłuższych masz dwie serie o Vaderze, Poe i Star Wars (z dziennikami Obi-Wana) to są również bardzo fajne komiksy. Jestem ciekaw serii o Kylo Ren. Dzieję się dość dużo i Marvelowe SW trzyma poziom, nie jest to na pewno zbrodnia czy zjazd jakościowy względem legend.
Ale wysoką jakość mogliby utrzymać/produkować nie usuwawszy całego kanonu starego EU.

Dosłownie - co im przeszkadzały historie z EU? Zarówno filmy, komiksy itd. mogliby robić w zgodzie z EU. Kontynuacja Mrocznych Czasów byłaby cool af. A tak to aaaa gdzie mój Quinlan Vos i jego kobita i dziecko i mistrz i Mroczna Kobieta aaaa

Offline Gazza

Odp: Kolekcja Komiksy Star Wars
« Odpowiedź #24 dnia: Cz, 23 Styczeń 2020, 16:10:45 »
W pełni zgadzam się z Dariuszem_Notariuszem.
Dajmy Marvelowi więcej czasu by podsumowywać te kilka lat i zestawiać je z dekadami starego kanonu.
Zresztą nie dostrzegam jakiejkolwiek przepaści. Podczas gdy wiele tytułów z Legend mocno się starzeje, a gros z nich i tak było słabe, a tylko brak nowych filmów powodował zachwyt nad tymi komiksami.
W marvelowych tytułach również brakuje mi czegoś spoza ram filmów i również nie podzielam przesadnej sympatii do Aphry. Zdarzają się natomiast bardzo fajne oneshoty (Lando :) ) i myślę, że z czasem dostaniemy więcej mini serii w SW Komiks.

Odp: Kolekcja Komiksy Star Wars
« Odpowiedź #25 dnia: Cz, 23 Styczeń 2020, 16:18:31 »
Ale wysoką jakość mogliby utrzymać/produkować nie usuwawszy całego kanonu starego EU.

Dosłownie - co im przeszkadzały historie z EU? Zarówno filmy, komiksy itd. mogliby robić w zgodzie z EU. Kontynuacja Mrocznych Czasów byłaby cool af. A tak to aaaa gdzie mój Quinlan Vos i jego kobita i dziecko i mistrz i Mroczna Kobieta aaaa
OK. To jest konkretny zarzut z którym nie będę dyskutował, bo się zgadzam. Wyrzucenie całego kanonu do śmieci było bardzo pójściem na skróty. Rozumiem, że gdyby za tym poszło nadpisywanie na nowo tych historii, albo jakieś kontynuacje. To było bardzo pójście na skróty, teoretycznie dzięki temu zyskali totalną wolność, ale w ogóle z niej nie korzystają. Może to się zmieni.

Offline stachel

Odp: Kolekcja Komiksy Star Wars
« Odpowiedź #26 dnia: Cz, 23 Styczeń 2020, 20:33:02 »
Fajnie, że kolekcja się ukazała, fajnie, że dostaliśmy tyle komiksów w tak krótkim czasie, ale też mam nieodparte wrażenie, że gdyby ją odrobinkę (naprawdę odrobinkę) dopracować, byłaby o wiele lepsza.

No niestety kolekcja miała kilka idiotycznych wpadek:
* ucięte Mroczne czasy - jak kolekcja wychodziła w innych krajach to bodajże tych tomów jeszcze nie było, ale dorzucenie ~1 tomu do kolekcji by ich nie zabiło
* 3 wydanie Mrocznego Imperium w PL, a dalej sporo komiksów w ogóle nie miało polskiej premiery
* Karmazynowe Imperium - podobny case jak wyżej, obie pozycje dopiero co wznowione przez Egmont
* dość szybkie tempo od połowy kolekcji, w sumie ciekawe ile osób odpadło przy kwocie 130 złotych miesięcznie

Generalnie zamiast dubli z Star Wars Legendy mogli wydać serie w PL niedostępne, jak chociażby:
* Knight Errant
* Visionaries
* Legacy vol2
* Infinities
A to tylko pisane pozycje na szybko z pamięci. Może Egmont powróci do wydawania Legend i uzupełni braki.

myślę, że z czasem dostaniemy więcej mini serii w SW Komiks.

Jeśli dalej będziemy dostawać 6 tomów rocznie to nie ma szans, Egmont stawia na on-goingi, bo podobno się lepiej sprzedają. Po różnych rozmowach z różnymi osobami stwierdzam, że w najbliższej przyszłości nie ma co liczyć na zwiększenie częstotliwości wydawniczej (wcześniej twierdzili, że za mało materiału, teraz bodajże sprzedaż za mała), ani że pojawią się jakieś porządniejsze wydania - komiksy SW mają kosztować 20 złotych.

Offline Szysza32

Odp: Kolekcja Komiksy Star Wars
« Odpowiedź #27 dnia: Cz, 23 Styczeń 2020, 22:09:02 »
A ja myślę, że porównanie choćby pierwsze 5 lat Marvela a pierwsze 5 lat Dark Horse'a jest całkowicie na miejscu - oba wydawnictwa odpowiednio w 1991 i 2014 roku wchodziły w popularne uniwersum zaczynając "od zera" (pamiętajmy, że do komiksów z lat 70. i 80. długo prawie w ogóle nie nawiązywano, nawet trochę je "nadpisując" kolejnymi seriami w okołofilmowym okresie). Różnica jest taka, że DH wchodził w nieznane, z licencją odkupioną za grosze, parę lat po tym jak Marvelowi przestało się opłacać i powoli otwierali kolejne serie. Marvel za to niemal od razu ruszył z 4 seriami, krótko po przejęciu licencji od DH.
I co DH wydał przez pierwsze 5 lat?

- Mroczne Imperium - wg mnie graficznie jedna z najciekawszych rzeczy w komiksowych SW. Fabularnie - Disney zaserwował nam to samo. ;D
- Opowieści Jedi - wiadomo - epicka opowieść 4-5 tysięcy lat przed filmami, smak dawnej Republiki, prawdopodobnie do teraz najsłynniejsza komiksowa seria SW.
- adaptacje książek: Dziedzic Imperium (dalsze Thrawny dopiero w 1997-1998), Spotkanie na Mimban, Cienie Imperium
- Tales from Mos Eisley (1 zeszyt) - 3 krótkie historyjki, w Polsce chyba dwie były w GWK/SWK, zabawna rzecz
- Droids - niezwiązane z kreskówką, dziwne przygody C3PO i R2D2 zanim trafili do Organów - też raczej ciekawostka
- Jabba the Hutt - kilka łanszotów "z życia Jabby", ja oceniam pozytywnie
- X-Wing - pierwsze kilka mini-serii (dalsze w 1997-1998) - znane i lubiane.
- River of Chaos - chyba jedyna naprawdę słaba rzecz, której już kompletnie nie pamiętam, było to w kolekcji?
Trzeba przyznać - niedużo, ale za to bardzo, bardzo różnorodnie. Za to dopiero trylogia prekweli spowodowała prawdziwy wysyp komiksów z nią związanych.

I teraz jeśli chodzi o nowe komiksy Marvela, to naprawdę czytałem tylko pierwsze trzy pozycje, jakie wyszły po polsku, więc nie mogę się wypowiedzieć. Ktoś to zgrabnie podsumuje? ;)

Offline stachel

Odp: Kolekcja Komiksy Star Wars
« Odpowiedź #28 dnia: Pt, 24 Styczeń 2020, 00:30:51 »
Jeśli chcesz podobne posumowanie to:

Marvel do dzisiaj wydał 6 głównych serii:
* Star Wars - 75 zeszytów, z czego w PL ukazało się na razie coś koło 40. Seria mocno nierówna, ale mająca niezłe historie.
* Doctor Aphra - jedna z barwniejszych postaci wprowadzonych przez komiksy w nowym kanonie, 40 zeszytów
* Kanan - komiks w zasadzie pod serial, choć poziom trzyma całkiem niezły, 12 zeszytów
* Vader x2 - dwie wspaniałe serie z Mrocznym Lordem po 25 zeszytów, prawdopodobnie najlepsze co Marvel wydał
* Poe Dameron - coś ponad 30 zeszytów opowieści, czytałem tylko to, co wyszło w PL i jest mocno przeciętne

Ponad to Marvel wydał mnóstwo miniserii (na szybko naliczyłem 25) oraz parę one-shotów.

Problem z Marvelem objawił się bardziej teraz. Obecnie wydawane są tylko dwie serie (restart Star Wars tym razem pomiędzy 5 i 6 epizodem) oraz The Rise of Kylo Ren. Zapowiedziane są kolejne 3, ale poza Bounty Hunters dostajemy znów odgrzewane kotlety (Vader i Aphra). Brakuje Marvelowi tego, co robiło DH - eksploracji różnych okresów czasowych, ale obstawiam, że są zablokowani przez Lucasfilm. Może nadejście High Republic wreszcie pozwoli na nowe historie.

Offline Kielo

Odp: Kolekcja Komiksy Star Wars
« Odpowiedź #29 dnia: Pt, 24 Styczeń 2020, 10:19:43 »
Ponad to Marvel wydał mnóstwo miniserii (na szybko naliczyłem 25) oraz parę one-shotów.

Do tej pory Marvel wydal 22 miniserie:

Princess Leia (5)
Han Solo (5)
Lando (5)
Shattered Empire (4)
The Force Awakens (6)
Chewbacca (5)
Obi-Wan & Anakin (5)
Rogue One (5)
Darth Maul (5)
Jedi of the Republic – Mace Windu (5)
Captain Phasma (4)
Thrawn (5)
Lando: Double or Nothing (5)
The Last Jedi (6)
Solo (7)
Han Solo Imperial Cadet (5)
Vader: Dark Visions (5)
TIE Fighter (5)   
Galaxy's Edge (5)
Target Vader (6)
Jedi: Fallen Order: Dark Temple (5)
Allegiance (4)
Empire Ascendant
The Rise of Kylo Ren

Oprocz tego 33 one-shoty oraz dwa one-shoty bedace jednoczesnie cross-overami (Vader down i Screaming Citadel)

Osobiscie jestem fanem Legend, podobalo mi sie to, ze DH ciagle rozwijal timeline, cofneli sie tysiace lat wstecz (Dawn of the Jedi, Tales of the Jedi) oraz kilkadziesiat do przodu (Legacy, Invasion). To co robi Marvel jest bardzo zachowawcze. Ci sami bohaterowie, ten sam czas...

Co nie oznacza, ze nie mam przyjemnosci z obcowania z nowym kanonem. Star Wars to Star Wars i juz.