Autor Wątek: John Constantine Hellblazer  (Przeczytany 72975 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Castiglione

Odp: John Constantine Hellblazer
« Odpowiedź #315 dnia: Pn, 07 Luty 2022, 21:31:06 »


Skończyłem nie tak dawno wydanego "Hellblazera" spod szyldu Black Label i cóż, w sumie niewiele nasuwa mi się na jego temat, bo i lektura raczej po mnie spłynęła. Ostatnio rzuciły mi się w oczy dosyć dobre opinie o twórczości scenarzysty tego albumu (poza może wątkiem o Supermanie - aczkolwiek niektóre momenty jego "Hellblazera" sprawiają, że nie dziwi mnie wybór akurat niego do pisania tamtej serii), co niejako przyspieszyło zapoznanie się z tym tytułem, jednak po zaznajomieniu się z nim nie poczułem się przekonany i kolejny komiks Taylora raczej nie będzie moim zakupowym priorytetem.

Gdzieś na forum spotkałem się na temat "Wzlotu i upadku" z określeniem "fanfic" i w sumie dobrze odzwierciedla ono moje odczucia po lekturze. Potęgowała je choćby żonglerka nazwiskami twórców pracujących przy "Hellblazerze", która wydała mi się dosyć tania (ma się wrażenie, że jak tylko pojawi się nowa postać, to obowiązkowo musi to być jakiś Jamie, Dillon czy Fabry) i pogłębiło wrażenie obcowania z twórczością fanowską. Sama fabuła nie jest może jakoś strasznie słaba, ale zwyczajnie nijaka. Przebieg historii jest prosty od początku do końca, czyta się to bez emocji, a scenariusz nie jest na tyle zajmujący, żeby mocniej przykuć uwagę. Całość wydaje mi się raczej dosyć letnia i nie ma szans, by na dłużej pozostać w pamięci. W dodatku wkurzało mnie, że ewidentnie nie jest to ten świat, co w regularnej serii, przez co całość sprawiała wrażenie adaptacji oryginału. Czułem się bardziej jakbym oglądał film na podstawie postaci Johna niż czytał kolejną historię z tym bohaterem, którego znam i którego przygody chcę śledzić.

Graficznie trochę mi nie siadło, a w sumie nawet ciężko mi stwierdzić dlaczego, bo choćby w niedawno czytanym przeze mnie "Transmetropolitanie" kreska Robertsona bardzo mi się spodobała. Poza tym niepotrzebny był według mnie ten dziwny format. Nic nie wnosi, rysunki wydają się miejscami bardzo puste i na pewno nie potrzebowały tyle miejsca, a jedyne co sprawiła forma wydania to mniejszy komfort w czasie lektury. Co wszystko składa się na rzecz raczej do odhaczenia i bliższą kategorii "dodatek" niż czemuś, co miałoby zachęcić do sięgnięcia po regularną serię. Takie to bez charakteru i nie potrafiące czegoś wnieść czy zrobić wrażenia, a mając w pamięci inne tomy z tytułem "Hellblazer" na okładce, nie pomaga świadomość, że tamte potrafiły.
« Ostatnia zmiana: Pn, 07 Luty 2022, 21:36:01 wysłana przez Eguaroc »

Offline Brzon

Odp: John Constantine Hellblazer
« Odpowiedź #316 dnia: Pt, 15 Lipiec 2022, 23:35:13 »
Dobre newsy!!
We Francji w październiku planują 1 zbiorczy tom  Hellblazera by Paul Jenkins :)
https://www.urban-comics.com/paul-jenkins-presente-hellblazer-tome-1/

Offline adamarluk

Odp: John Constantine Hellblazer
« Odpowiedź #317 dnia: Pt, 15 Lipiec 2022, 23:59:35 »
W 2-óch tomach dodam.

Offline Takesh

Odp: John Constantine Hellblazer
« Odpowiedź #318 dnia: Pt, 12 Sierpień 2022, 14:41:06 »
W wątku o Sandmanie była krótka wymiana zdań co do stanu praw do ekranizacji Johna. Właśnie amerykanski serwis komiksowy ComicBookResources zrobił mały artykuł o aktualnym stanie i planach. Za wiele ciągle nie wiemy, ale prawdopodobnie uniwersum JLDark jest bezpieczne od nożyc WBDiscovery. Pożyjemy zobaczymy.

https://www.cbr.com/john-constantine-dc-universe-future-hbo-max/

Offline Maragast

Odp: John Constantine Hellblazer
« Odpowiedź #319 dnia: Pt, 12 Sierpień 2022, 14:48:25 »
Takie pytanko: czy te brakujące zeszyty z trzeciego tomu Ennisa i z przed tomu Ellisa są zebrane w jakimś tomie?

Offline jalawnik

Odp: John Constantine Hellblazer
« Odpowiedź #320 dnia: Pt, 12 Sierpień 2022, 16:34:59 »
Po polsku nie. Poza edycją amerykańską jedynie Hiszpanie zdecydowali się wydać Hellblazera chronologicznie w zbiorczych tomach (na twardo). Obecnie są na tomie 4 z 26.

Offline Takesh

Odp: John Constantine Hellblazer
« Odpowiedź #321 dnia: Nd, 14 Sierpień 2022, 14:22:29 »
Prace nad serialem z Constantinem trwają, poszukiwane są lokalizacje. Aktor również nie został potwierdzony. Nożyce się nie dobrały do niego. Plus serial Madame Xanadu też idzie do przodu. Uniwersum JLDark powoli, ale do przodu jednak.

https://www.cbr.com/constantine-reboot-dc-films-early-2023-filming-star/

Offline Kyms

Odp: John Constantine Hellblazer
« Odpowiedź #322 dnia: Pn, 15 Sierpień 2022, 01:22:30 »
Prace nad serialem z Constantinem trwają, poszukiwane są lokalizacje. Aktor również nie został potwierdzony. Nożyce się nie dobrały do niego. Plus serial Madame Xanadu też idzie do przodu. Uniwersum JLDark powoli, ale do przodu jednak.

https://www.cbr.com/constantine-reboot-dc-films-early-2023-filming-star/

Mówimy o serialu. Wydaje mi się, że tego niusa lepiej przenieść do serialowego wątku niż komiksowego.

Offline Takesh

Odp: John Constantine Hellblazer
« Odpowiedź #323 dnia: Pn, 15 Sierpień 2022, 10:22:14 »
@Kyms
Przepraszam

@admin
Proszę o przeniesienie mojego posta do działu filmowego.

Przy okazji proszę o przeniesienie wszystkich postów z działu o komiksowym Sandmanie w których forumowicze piszą o serialowym Sandmanie do działu filmowego.

Offline Castiglione

Odp: John Constantine Hellblazer
« Odpowiedź #324 dnia: Nd, 13 Listopad 2022, 18:44:30 »


Po dłuższym czasie nadrobiłem solowy tom zbierający całość runu Warrena Ellisa. Runu stosunkowo krótkiego, bo obejmującego jedynie 10 zeszytów i późniejszy one-shot "Shoot", jednak w dalszym ciągu interesującego i wartego zapoznania się. Staż Ellisa w "Hellblazerze" miał być zresztą dużo dłuższy - jak podaje autor wstępu, scenarzysta planował nie krótszą przygodę z tą serią niż poprzedzający go Jamie Delano, Garth Ennis i Paul Jenkins. Perspektywa była więc na kolejny obszerny okres w historii Johna Constantine'a, jednak konflikt z wydawcą spowodował porzucenie tytułu przez tego autora i przejęcie go niedługo później przez Briana Azzarello, którego zeszyty dostaliśmy już po polsku jakiś czas temu. Poszło o wspomnianą historię "Shoot" dotykającą tematyki strzelanin wśród nieletnich, która pierwotnie miała być kolejnym regularnym odcinkiem serii. Niestety planowana data wydania zbiegła się z faktyczną strzelaniną w amerykańskiej szkole, przez co DC nie zgodziło się wydać komiksu w takiej formie, w jakiej został przygotowany i opóźniło jego publikację aż do końca 2010 roku (run Ellisa to rok 1999).

Przechodząc jednak do zawartości samego tomu. Twórca "Transmetropolitan" rozpoczął pisanie przygód Constantine'a od 6-częściowej historii "Haunted", która stanowi sporą część objętości tego wydania, a przy tym według mnie najlepszy i najciekawszy jego fragment. Fabularnie jest solidnie i myślę, że ta historia bardzo dobrze sprawdziłaby się jako wstęp do czegoś większego i punkt startowy dla nowego autora - tego się niestety nie doczekaliśmy, ale komiks nadal się broni i dobrze wypada jako samodzielna opowieść. Ellis pisze swojego "Hellblazera" bezkompromisowo, jest cyniczny i gorzko komentuje londyńską rzeczywistość. Obraz miasta, jaki wyłania się z kolejnych zeszytów, jest pełen zepsucia i brudów wylewających się z każdego zakamarka, po którym spacerujemy wraz z Constantinem. Jest klimatycznie, brutalnie i bez zahamowań, a fabuła obraca się wokół nośnego tematu zemsty, który fajnie wplótł się w świat otaczającej Johna magii. Ciekawie wygląda też tło. Historia wprowadza fajne postacie drugoplanowe, których dalsze relacje z Constantinem chętnie bym śledził, i pozostawia z chęcią poznania tego, co będzie dalej.

Za warstwę graficzną w "Haunted" odpowiada John Higgins, którego rysunki są trochę kreskówkowe i momentami w specyficzny sposób prowadzą narrację - zdarza się, że połowa strony to białe tło z tekstem uzupełniającym do tego, co widzimy na kadrach, a czasami część strony po prostu pozostaje pusta. Jest to dosyć widoczne i wydaje mi się, że nie każdemu może podpasować, w każdym razie od początku zwróciło moją uwagę i po pierwszym zeszycie nie byłem przekonany do takiego stylu. Natomiast z biegiem fabuły zaczął mi na tyle odpowiadać, że poczułem nawet pewien dyskomfort, gdy w późniejszych odcinkach zaczęli wymieniać się rysownicy - i to dosyć często, bo po "Haunted" dostajemy już tylko pojedyncze historie, z których każda wyszła spod ręki innego artysty, a czasami nawet i dwóch.

Dalsza część tomu pozostawiła mnie niestety z uczuciem niedosytu. Do swojego odejścia Ellis zdążył stworzyć jeszcze cztery zeszyty, z których żaden na dłużej nie przykuł mojej uwagi i czytając je, miałem wrażenie, że to miały być przerywniki przed kolejną dłuższą fabułą, której już nie uświadczymy. Najlepszy z nich wydaje mi się "Locked" narysowany przez Franka Terana, który choć wizualnie wypada średnio, jest chyba najlepszy pod względem scenariusza. Ciekawie było przyjrzeć się rysunkom Tima Bradstreeta, który tworzył bardzo fajne okładki do "Punishera" czy właśnie "Hellblazera", jednak zilustrowane przez niego "The Crib" jest raczej taką sobie historią. W kolejnym numerze Ellis jeszcze bardziej rozmienia się na drobne, składając go z dwóch krótkich i niepowiązanych ze sobą fabuł - solidnego i z początku całkiem zabawnego "Setting Sun" narysowanego przez Javiera Pulido, gdzie historia zahacza o temat japońskich eksperymentów w czasie II WŚ, oraz "One Last Love Song" z rysunkami Jamesa Rombergera, w którym mamy okazję poznać trochę przeszłości Johna. Run kończy się zeszytem "Telling Tales", do którego ilustracje wykonał znany już u nas z tomów Azzarello Marcelo Frusin. Co mnie zaskoczyło, to że całkiem przypadły mi do gustu jego grafiki, mimo że czytając wcześniej "Hellblazera" z jego udziałem, nie mogłem przekonać się do jego stylu - zwłaszcza nie podobało mi się to, jak rysuje głównego bohatera, a tu absolutnie nie miałem z tym problemu. Natomiast fabularnie ta historia podobała mi się najmniej - scenariusz stara się być raczej humorystyczny i naśmiewa się z wszelakich teorii spiskowych, jednak dla mnie lektura tego odcinka była męcząca i miałem ochotę już zająć się czymś innym. Generalnie niewiele mam do powiedzenia na w kontekście tych czterech zeszytów, bo ani nie dostarczyły mi jakichś emocji ani niczym szczególnym nie zapisały mi się w pamięci. Oczywiście nie wiem, na ile moje odczucie jest zgodne z rzeczywistością, ale czytając te numery można się zastanowić, czy w którymś momencie Ellisowi już nie przestało zależeć, kiedy pisał te scenariusze.

Nieco inaczej jest w przypadku zamykającego tę książkę "Shoot", które obok "Haunted" jest najbardziej wartościową i wybijającą się ponad przeciętną częścią zbioru. Temat jak najbardziej ciężki, ale ciekawie ujęty i poważnie potraktowany, a w finale pada trochę gorzkich słów, które zapewne były przyczyną zablokowania pierwotnej publikacji. Odnoszę co prawda wrażenie, że ta historia niezbyt pasuje do "Hellblazera". Wydaje mi się, że podstawą scenariusza było zawarcie przez autora konkretnego przesłania, a sam komiks niekoniecznie musiał dotyczyć Constantine'a czy w ogóle zawierać się w serii o jego przygodach, ale należy też przyznać, że finalnie jego postać, choć tym razem stoi gdzieś w tle, została ciekawie i dosyć oryginalnie wpleciona w fabułę, a efekt końcowy jest jednak zadowalający. Warto zwrócić też uwagę na rysunki, które momentami wybijają się na pierwszy plan, a szczegółowa i realistyczna kreska Phila Jimeneza prezentuje się rewelacyjnie.

Szkoda, że z powodu tej historii Ellis zrezygnował z "Hellblazera", bo jeśli w kolejnych numerach wróciłby przynajmniej do poziomu z początku, myślę że dostalibyśmy kolejny ciekawy i oryginalny run, który ponownie pokazałby Constantine'a w nieco innym świetle. Jeśli mam podsumować to, co ostatecznie dostaliśmy, muszę to uznać za niewykorzystany potencjał. Dalsze zeszyty po "Haunted" odstają poziomem i są niespójne graficznie, co trochę irytowało mnie przy lekturze, ale udany wstęp i wydane po latach "Shoot" stanowią tu większą część objętości, co pozwala przypuszczać, że ciąg dalszy również mógł być interesujący. Szkoda tych niezrealizowanych fabuł, tyle chociaż, że postacie drugoplanowe, przynajmniej z tego co widziałem, nie zostały zapomniane i jeszcze powracają w serii. No ale jako całość moja ocena tego tomu pozostaje pozytywna, bo jednak większość zawartości mi się podoba.

Offline Castiglione

Odp: John Constantine Hellblazer
« Odpowiedź #325 dnia: Cz, 17 Listopad 2022, 22:12:08 »
Z "Hellblazera" Careya. Coś się walnęli w tej chronologii...


Offline Arne

Odp: John Constantine Hellblazer
« Odpowiedź #326 dnia: Pt, 18 Listopad 2022, 07:24:37 »
Ale oni nie ułożyli tego chronologicznie, tylko autorami. Skąd wniosek, że to mialo być ułożone chronologicznie?
Bo ja nie widzę przesłanek do wyciągania takiego wniosku...

Offline Takesh

Odp: John Constantine Hellblazer
« Odpowiedź #327 dnia: Pt, 18 Listopad 2022, 07:36:26 »
Bo napisali "Kolejność chronologiczna"??

Offline Arne

Odp: John Constantine Hellblazer
« Odpowiedź #328 dnia: Pt, 18 Listopad 2022, 07:57:06 »
Mój błąd. Nie zauważyłem tego napisu. Czytam na komórce, a oczy już nie te...

Offline wojtpil

Odp: John Constantine Hellblazer
« Odpowiedź #329 dnia: Pt, 18 Listopad 2022, 08:22:31 »
Ale już dużo tego jest :)