Autor Wątek: Jak zacząć czytać komiks DC/Marvel ??  (Przeczytany 6312 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline nori

Odp: Jak zacząć czytać komiks DC/Marvel ??
« Odpowiedź #15 dnia: Wt, 08 Czerwiec 2021, 11:38:04 »
GoNzO, dzięki. Za jakiś czas będzie ich aktualizacja, to jeżeli Administracja nie ma nic przeciwko, założę dla nich osobny wątek.

mateo931, co do Harley Queen, wersja z Odrodzenia jest naturalną kontynuacją wersji z Nowego DC, więc tę serię polecam czytać od początku, tym bardziej, że cały czas prezentuje podobny poziom, oczywiście ma lepsze jak i słabsze momenty. I praktycznie jest niezależna od pozostałych serii.
8studs blog o klockach LEGO, komiksach i filmach.

Offline mateo931

Odp: Jak zacząć czytać komiks DC/Marvel ??
« Odpowiedź #16 dnia: Wt, 08 Czerwiec 2021, 12:16:22 »
A co to DC Metal warto czytać i od czego zacząć?

Offline Pan M

Odp: Jak zacząć czytać komiks DC/Marvel ??
« Odpowiedź #17 dnia: Wt, 08 Czerwiec 2021, 12:23:35 »
Witam

2. Co to jest DC Deluxe i DC Black Label jak to się czyta ?? Jaka jest ich chronologia??.


Inni odnieśli się do Rebirth i Nowego DC, to postaram się rozjaśnić ten temat. Deluxe  to są rzeczy z bardzo szerokiej, przepastnej historii DC. Deluxe to właściwie linia mająca na celu przedstawić część z najlepszych komiksów DC w wypasionym formacie, w obwolucie, z dodatkami. Rzeczywiście sporo tam klasyki. Nowa Granica, Kingdom Come, Superman Czerwony Syn, Batman Rok pierwszy, Batman Ziemia Jeden, Batman  Azyl Arkham po to możesz sięgać bez żadnej większej znajomości DC. Na takie rzeczy jak "Planetary" i "Authority" nie patrz jeżeli nie interesuje się DC spoza tego ścisłego świata, bo to kompletnie inne światy. Powiedzmy coś jak Star wars wydawane przez Marvela.  Chociaż moim zdaniem warto, bo to jednak dobre rzeczy i też nie wymagają znajomości x serii przed przeczytaniem, ale wiem, że wprowadzam teraz lekkie zamieszanie.

Black Label to są rzeczy po zamkniętym już Vertigo, imprincie, oddziale komiksowym DC gdzie powstało sporo komiksów dla starszego czytelnika. Tam właściwie nie ma żadnej chronologii z jednym, drobnym wyjątkiem."Biały rycerz" ma kontynuacje w postaci "Klątwy Białego rycerza".

Większość to  prostu autorskie serie. Przykładowo "Animal Man" i "Czarna Orchidea" to praktycznie zamknięte historie, ale nie jest to do końca klasyczne superhero, a takie bardziej niekonwencjonalne pozycje.


A co to DC Metal warto czytać i od czego zacząć?

To już grubsza sprawa, bo to jest event gdzie przewija się masa postaci DC. Walka z końcem wszechświata i inne takie bzdurki. Bezpośrednia kontynuacja to Death Metal, który też ukaże się na naszym rynku. Imo nie warto na tym etapie zaprzątać sobie głowę, a żeby w ogóle zrozumieć o co chodzi z tymi eventami, to warto chociaż sięgnąć po "kryzys na nieskończonych ziemiach" wydany zresztą w Deluxie.
« Ostatnia zmiana: Wt, 08 Czerwiec 2021, 12:37:41 wysłana przez Pan M »

Offline nori

Odp: Jak zacząć czytać komiks DC/Marvel ??
« Odpowiedź #18 dnia: Wt, 08 Czerwiec 2021, 13:23:05 »
michał81 przygotował grafikę skupiająca się nad Metal:



Ogólnie, warto żebyś przejrzał wątki na forum poświęcone Nowemu DC, Odrodzeniu, Now i Now 2.0 oraz Fresh, jest tam sporo  ciekawych informacji.

A w ogóle, to po prostu zacznij czytać, bez większych kombinacji. Wraz z lekturą wiele rzeczy będzie Ci się klarować i sam zdecydujesz, które serie Ci podchodzą a które nie. I będzie brnął dalej lub nie.
8studs blog o klockach LEGO, komiksach i filmach.

Offline Pan M

Odp: Jak zacząć czytać komiks DC/Marvel ??
« Odpowiedź #19 dnia: Wt, 08 Czerwiec 2021, 13:37:19 »
michał81 przygotował grafikę skupiająca się nad Metal:





Brakuje Ostatniego Kryzysu. Tym bardziej, że
Spoiler: PokażUkryj
Death Metal odnosi się również do tamtego eventu

Offline michał81

Odp: Jak zacząć czytać komiks DC/Marvel ??
« Odpowiedź #20 dnia: Wt, 08 Czerwiec 2021, 14:03:33 »
Brakuje Ostatniego Kryzysu. Tym bardziej, że
Spoiler: PokażUkryj
Death Metal odnosi się również do tamtego eventu

Tak, brakuje. Celowo go pominąłem. Death Metal nie tylko odnosi się do niego, ale też kilku innych wydarzeń z uniwersum DC, które nie znalazły się na tej grafice. Ten konkretny Kryzys, ma spory próg wejścia, tak samo jak Metal dla zwykłego czytelnika, nie znającego uniwersum DC. Po prostu uznałem, że może być tego za dużo.

Ten konkretny kryzys sprawdza się lepiej jeśli ktoś znać Batmana Morrisona oraz Fourth World Kirbiego.

Pominięcie go na powyższej grafice jest całkowicie zamierzone (żeby nie było, że o nim zapomniałem).

Offline mateo931

Odp: Jak zacząć czytać komiks DC/Marvel ??
« Odpowiedź #21 dnia: Wt, 08 Czerwiec 2021, 15:06:39 »
Ale wielkie dzięki za te rozpiski.
Fajnie by było jakby ta chronologia była aktualizowana na bieżąco:) duży plus;)

Offline Maragast

Odp: Jak zacząć czytać komiks DC/Marvel ??
« Odpowiedź #22 dnia: Wt, 08 Czerwiec 2021, 15:32:32 »
Warto sprawdzić moją stronę o chronologii Marvela i DC:
https://marveldcchronologia.wordpress.com/

Oprócz chronologii są też poradniki jak czytać danego bohatera lub przewodniki po Marvel Now, Kosmosie Marvela oraz eventach i crossoverach.

Offline death_bird

Odp: Jak zacząć czytać komiks DC/Marvel ??
« Odpowiedź #23 dnia: Wt, 08 Czerwiec 2021, 19:13:01 »
Queen

O. Też lubię Mercurego. ;)
I faktycznie. HQ warto zacząć od Nowe DC. Bardzo dużo tego nie ma.
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Offline Jaxx

Odp: Jak zacząć czytać komiks DC/Marvel ??
« Odpowiedź #24 dnia: Wt, 08 Czerwiec 2021, 19:38:25 »
Warto sprawdzić moją stronę o chronologii Marvela i DC:
https://marveldcchronologia.wordpress.com/

Oprócz chronologii są też poradniki jak czytać danego bohatera lub przewodniki po Marvel Now, Kosmosie Marvela oraz eventach i crossoverach.

To Twoja robota? Zatem przyjmij moje dozgonne podziękowania, bo to mój rozkład jazdy nr 1 :) Podrukowałem sobie te listy i wykreślam po kolei to, co już za mną. Świetna chronologia, bo obejmuje wszystko, co wydane u nas, nie tylko egmontowe rzeczy i jak dla mnie, jest szalenie pomocna.
« Ostatnia zmiana: Wt, 08 Czerwiec 2021, 19:59:33 wysłana przez Jaxx »

Offline mateo931

Odp: Jak zacząć czytać komiks DC/Marvel ??
« Odpowiedź #25 dnia: Śr, 09 Czerwiec 2021, 06:59:55 »
Jeśli chodzi o Supermana to w jaki sposób czytać naprzemiennie czyli 1 tom Supermana i 1 tom Action comics i potem dalej 2 i 2 itd. Czy raczej przeczytać wszystkie tomy Supermana A potem przejść do action comics i wszystkie tomy przeczytać??

Offline nori

Odp: Jak zacząć czytać komiks DC/Marvel ??
« Odpowiedź #26 dnia: Śr, 09 Czerwiec 2021, 07:19:28 »
mateo931, tak jak masz na grafikach, do tego sprawdź stronę Maragasta - kolega z pieczołowitością i bardzo dokładnie  rozpisał krok po kroku jak czytać. Zresztą w większości przypadków nie musisz się tak przejmować co przeczytać dokładnie w jakiej kolejności. Te komiksy są tak tworzone, że mimo zamieszania, nie ma większych problemów w ich czytaniu.

EDIT:
Superman: https://marveldcchronologia.wordpress.com/superman/
Nowe i odrodzenie: https://marveldcchronologia.wordpress.com/po-flashpointcie/
8studs blog o klockach LEGO, komiksach i filmach.

Offline Maragast

Odp: Jak zacząć czytać komiks DC/Marvel ??
« Odpowiedź #27 dnia: Śr, 09 Czerwiec 2021, 10:21:02 »
Na stronie są jeszcze poradniki z cyklu JAK ZACZĄĆ CZYTAĆ.
Tu jest poradnik Jak zacząć czytać Supermana: https://marveldcchronologia.wordpress.com/jak-zaczac-czytac-supermana/

Offline Kyms

Odp: Jak zacząć czytać komiks DC/Marvel ??
« Odpowiedź #28 dnia: Cz, 07 Lipiec 2022, 15:17:18 »
Przygotowałem swego rodzaju oprowadzenie po komiksowym wydarzeniu jakim jest "Kryzys Tożsamości" od DC. Pamiętacie go? Co o nim sądzicie?

Mniej popularny Kryzys, który swoją jakością zasługuje na wyróżnienie. Wydarzenie stroniące od akcji czy multiwersum, kładące nacisk na opowiadanie historii z motywami śledztwa. Sprawa jest poważna, bowiem umierają najbliższe osoby wybranych superbohaterów. Śledztwo nie idzie łatwą drogą, ponieważ wskazówki prowadzą ich na manowce. Świetne czytadło, angażujące, wyładowane emocjami. Kryzys porusza istotne zagadnienia tożsamości bohaterów i wiążące się z tego konsekwencje zależne od metody traktowania tożsamości. A w międzyczasie wychodzą tajemnice będące grzechami członków JL. Warto znać!

Dla osób preferujących czytanie, opis w formie tekstowej:
https://uniwersumdccomics.com.pl/2022/07/04/kryzys-tozsamosci-2/

Offline Knl

Odp: Jak zacząć czytać komiks DC/Marvel ??
« Odpowiedź #29 dnia: Pt, 08 Lipiec 2022, 09:24:09 »
Ja zacząłem jakiś rok temu od klasycznych komiksów o Batmanie i Spidermanie, dostępnych w sklepach. Lata 80-te i 90-te. Polecam jeśli ktoś kieruje się sentymentem. Czy zachęciło mnie to do nowszych historii? Niezbyt.