Autor Wątek: Indiana Jones  (Przeczytany 6162 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Mruk

Odp: Indiana Jones
« Odpowiedź #15 dnia: Wt, 22 Grudzień 2020, 17:46:32 »
Kiedyś widziałem omnibusy Indiany, ale w takim mniejszym formacie, coś bliżej A5. W środku były czarno białe. To są te wydania, o których wyżej piszecie?
Bo ciągle chodzą mi one po głowie. Świetne rysunki mają. A jak scenariusze? Może ktoś mnie przekona do zakupu....🤔

Edit
Albo kolorowe... pamięć nie ta...

Kolorowe na pewno i pomniejszone też na pewno.

Kilka komiksów z IJ wyszło po polsku. Czytałem też kilka angielskich zrobionych przez DH i poziom scenariusza podobny. Żadne mistrzostwo, ale też żadna żenada. Są dwa omnibusy i jeden czy parę TPB dodatkowo.

Natomiast starych, Marvelowskich (Further Adventures) nie czytałem i z tym byłbym ostrożny...

Offline Takesh

Odp: Indiana Jones
« Odpowiedź #16 dnia: Wt, 22 Grudzień 2020, 18:02:28 »
Dzięki Mruk. Będę musiał pochylić się nad zakupem. Lubię te klimaty....

Offline Mruk

Odp: Indiana Jones
« Odpowiedź #17 dnia: Wt, 22 Grudzień 2020, 19:03:59 »
Dzięki Mruk. Będę musiał pochylić się nad zakupem. Lubię te klimaty....

No właśnie, i wracamy do mojego pierwotnego pytania.

Czy ptaszki ćwierkają, że będzie jakieś Epic collection w normalnym formacie, czy trzeba szukać wyprzedanych małych omnibusów za worki pieniążków.

Offline Chmielu

Odp: Indiana Jones
« Odpowiedź #18 dnia: Wt, 22 Grudzień 2020, 21:25:23 »
Dla Marvela Indianę Jonesa robił też John Byrne - całkiem fajnie wyszło, zwłaszcza rysunkowo.
To nie pandemia, to test IQ.

"Żadna ilość dowodów nigdy nie przekona idioty" /
„Łatwiej jest oszukać ludzi niż przekonać ich, że zostali oszukani” Mark Twain

Offline HaVoK

Odp: Indiana Jones
« Odpowiedź #19 dnia: Wt, 22 Grudzień 2020, 21:50:29 »
Młody Indiana Jones, którego wydał Semic to jedna z najlepszych serii tego wydawnictwa. Da się to czytać i oglądać. Szkoda, że nie wyszedł u nas komplet (zabrakło 4. zeszytów, czyli 2. numerów). Szkoda też, że w polskich przedrukach nie starczyło miejsca na teksty Kurta Busieka dotyczących czasów, w których rozgrywały się poszczególne historie. Zdecydowanie warto upolować sobie komplecik.

Online nori

Odp: Indiana Jones
« Odpowiedź #20 dnia: Śr, 23 Grudzień 2020, 20:34:36 »
Seria filmów z Indianą Jonesem należy do mojego ukochanego kina, a że samą postać uwielbiam, przekłada się to na zajawki zarówno komiksowe jak i klockowe (serie LEGO Adventurers itp). Komiksów w tym temacie trochę mi się uzbierało, więc chętnie wymodzę małe podsumowanie. Mam nadzieję, że komuś się przyda, a jako, że tematem głównym tego wątku są omnibusy, im poświecę więcej miejsca i dorzucę dodatkowe fotki.

Komiksów z Indianą wydanych w naszym kraju było parę, jednak niestety to zaledwie kropla w morzu.

Indiana Jones: Ostatnia krucjata to komiksowa adaptacja scenariusza filmu pod tym samym tytułem. Albumik o dość mikrych rozmiarach ukazał się w 1989 roku nakładem wydawnictwa AS-Editor, który wydał też takie tytuły jak Saga Conan, Tomek Grot, czy też adaptację filmu Łowca Androidów. Mimo całkiem ładnej szaty graficznej wspomniany mały format i brak kolorów wpływa negatywnie na odbiór niniejszej pozycji. Ale oczywiście przeczytać warto. Jako ciekawostka: albumik był dostępny w dwóch wersjach okładki.





W 1993 roku słynne wydawnictwo Tm-Semic wydało cztery zeszyty z serii Młody Indiana Jones, będących adaptacją serialu o przygodach młodego Indiany. Scenariuszowo naprawdę jest to przyzwoita lektura, rysunkowo bywa różnie, ale nie ma tragedii, a pierwszy zeszyt wypada ponadprzeciętnie. Każde polskie wydanie zawierało dwa oryginalne zeszyty serii, tak więc w sumie otrzymaliśmy osiem części.





Indiana Jones: Zagadka Atlantydy to cztery-zeszytowa seria oparta na scenariuszu gry o tym samym tytule. Seria ukazał się u nas w 1997 roku nakładem wydawnictwa Delta. Historia jest całkiem przyzwoita, niestety polskie wydanie pozostawia wiele do życzenia. Druk jest jakby nieco wyblakły, do tego straszy źle dobrana czcionka i nieumiejętne wypełnianie dymków. Na plus z pewnością można zaliczyć rewelacyjne okładki.





I na tym niestety kończą się przygody Indiany po polsku. Oczywiście za granica ukazało się tego znacznie więcej.

Pierwotnie prawa do przedstawienia komiksowych przygód Indiany należały do Marvela. Od tego edytora ukazały się następujące pozycje
- Further Adventures of Indiana Jones - seria 34 zeszytów przedstawiająca oryginalne przygody naszego dzielnego archeologa, oczywiście wśród postaci drugoplanowych często pojawiają się bohaterowie znani z filmów. Bardzo przyjemnie się czyta, a i pod względem rysunków jest całkiem przyzwoicie, do tego mieliśmy gościnne występy takich sław jak sam John Byrne! Seria ukazywała się w latach 1983 - 1986.
Oprócz tego wydano komiksowe adaptacje filmów:
- Raiders of the Lost Ark, 1981 rok, 3 zeszyty
- Indiana Jones and the Temple of Doom, 1984 rok, 3 zeszyty
- Indiana Jones and the Last Crusade, 1989 rok, 4 zeszyty

Niniejsze publikacje wznowiło wydawnictwo Dark Horse w formie Omnibusów, choć niestety o dość mikrych rozmiarach i dostępnych w miękkiej oprawie. Każdy tom liczy nieco poniżej 400 stron, i od strony edytorskiej wypadają bardzo dobrze: materiały zostały odrestaurowane, druk jest wysokiej jakości, papier bardzo dobrej jakości. Tak więc jak najbardziej można te wydania polecić, choć szkoda, że nie ukazały się w nieco większym formacie.

Zawartość:
Indiana Jones Omnibus: The Further Adventures Volume 1 (2009 rok)
- Raiders of the Lost Ark (komplet 3 zeszytów)
- The Further Adventures of Indiana Jones zeszyty 1-12
Indiana Jones Omnibus: The Further Adventures Volume 2 (2009 rok)
- Indiana Jones and the Temple of Doom (komplet 3 zeszytów)
- The Further Adventures of Indiana Jones zeszyty 13-24
Indiana Jones Omnibus: The Further Adventures Volume 3 (2010 rok)
- Indiana Jones and the Last Crusade (komplet 4 zeszytów)
- The Further Adventures of Indiana Jones zeszyty 25-34









Po Marvelu prawa do przedstawienia komiksowych przygód Indiany dzierżył w ręku Dark Horse, i zmieniło się nieco podejście. Zamiast jednej dłuższej serii Dark Horse prezentował szereg miniserii, składających się od jednego do sześciu zeszytów. Niniejsze miniserie także zebrano w  Omnibusach, pod względem formy wydania praktycznie identyczne z tymi zawierającymi wznowienia historii Marvela. Warto zaznaczyć, że zazwyczaj poszczególne zeszyty miniserii ozdobione były naprawdę przepięknymi okładkami, niestety, w Omnibusach występuje tylko jedna, wybrana okładka która tutaj rozpoczyna daną historię. Spory minus wydań zbiorczych.

Skład Omnibusów, w nawiasach daty pierwszej publikacji zeszytowej danej historyjki.

Indiana Jones Omnibus: Volume 1 (2008 rok)
- Indiana Jones and the Fate of Atlantis (4 zeszyty, 1991 rok)
- Indiana Jones: Thunder in the Orient (6 zeszytów, 1993 rok)
- Indiana Jones and the Arms of Gold (4 zeszyty, 1994 rok)
Indiana Jones Omnibus: Volume 2 (2008 rok)
- Indiana Jones and the Golden Fleece (2 zeszyty, 1994 rok)
- Indiana Jones and the Shrine of the Sea Devil (1 zeszyt podzielony na parę rozdziałów, 1992 rok)
- Indiana Jones and the Iron Phoenix (4 zeszyty, 1994 rok)
- Indiana Jones and the Spear of Destiny (4 zeszyty, 1995 rok)
- Indiana Jones and the Sargasso Pirates (4 zeszyty, 1995 rok)







Dodatkowo, w omnibusach nie znalazły się dwie historie, wydane przy okazji premiery czwartego filmu.
- Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2 zeszyty, 2008 rok)
- Indiana Jones and the Tomb of the Gods (4 zeszyty, 2008 rok)



A, i Dark Horse wydawał także serię Young Indiana Jones Chronicles, w sumie 12 zeszytów, z czego 8 ukazało się w Polsce, wspomniane wyżej.

Jako ciekawostka, ukazywały się także zeszyty o pomniejszonym formacie, ale za to nieco pogrubione, do tego rysowane bardziej "cartoonową" kreską.
- Indiana Jones Adventures 1 (2008 rok)
- Indiana Jones Adventures 2 Curse of the Invincible Ruby (2009 rok)
Dodatkowo była jeszcze krótka nowelka And The Temple of Yearning dostępna w zbiorku Free Comic Book Day.



I niespodzianka, przygody Indiany Jonesa powstawały także w Europie! Widziałem dwa albumy (kreska taka sobie, scenariusz także nie urywa), niestety nie posiadam ich, natomiast przeszukując internety znalazłem taką listę, jednak nic więcej na temat poszczególnych tytułów nie wiem, jeżeli ktoś jest w stanie coś więcej na ten temat dodać, będę wdzięczny za uzupełnienie.
- Young Indiana Jones and the Mountains of Superstition (1990 rok)
- Indiana Jones et le Secret de la Pyramide (1993 rok, były przynajmniej dwa wydania o rożnych okładkach, drugie dystrybuowane podobno było na stacjach Shell)
- Indiana Jones et la Cité de la Foudre (1994 rok, uwaga co do wydań jak wcześniej)
- Indiana Jones and the Treasure of Monte Cassana (1990 rok, 8 stron)
- Indiana Jones et le Grimoire Maudit  (1995 rok)
- Facing Death!, Skull Duggery! (dwie nowelki po 4 strony każda)
- Indiana Jones and the Sword of Excalibur (8 stron)



Fotki zbiorcze, dla porównania rozmiarów i formatów poszczególnych pozycji.





Tyle z moich zbiorów i notatek. Dawno po Indianę nie sięgałem, miło było sobie przypomnieć.

I jak można, wiem, że na forum nieelegancko jest poruszać temat fanowskich tłumaczeń, ale na scenie trochę tego się ukazało (miniserie: Tomb of the Gods, Shrine of the Sea Devil, Golden Fleece, Spear of Destiny, Temple of Yearning oraz jeden z tych albumów europejskich!). Edytorsko nieźle wypadają, zarówno tłumaczenia jak i grafika zostały odpowiednio dopieszczone, niestety, nic nie wiadomo, czy chłopaki zrobią też  coś więcej. Podobno te tomiki Indiana Jones Adventures są przetłumaczone, ale do dzisiaj się nie pojawiły.
8studs blog o klockach LEGO, komiksach i filmach.

sum41

  • Gość
Odp: Indiana Jones
« Odpowiedź #21 dnia: Śr, 23 Grudzień 2020, 20:56:40 »
Nori super mega prezentacja - PRAWDZIWY FAN ! :)

Motyl

  • Gość
Odp: Indiana Jones
« Odpowiedź #22 dnia: Śr, 23 Grudzień 2020, 20:59:46 »
Indiana Jones: Ostatnia krucjata to komiksowa adaptacja scenariusza filmu pod tym samym tytułem. Albumik o dość mikrych rozmiarach ukazał się w 1989 roku nakładem wydawnictwa AS-Editor, który wydał też takie tytuły jak Saga Conan, Tomek Grot, czy też adaptację filmu Łowca Androidów. Mimo całkiem ładnej szaty graficznej wspomniany mały format i brak kolorów wpływa negatywnie na odbiór niniejszej pozycji. Ale oczywiście przeczytać warto. Jako ciekawostka: albumik był dostępny w dwóch wersjach okładki.

Super kolekcja, gratulacje! No właśnie, ciekawa sprawa, jak mam akurat z taką okładką :)


Offline HaVoK

Odp: Indiana Jones
« Odpowiedź #23 dnia: Śr, 23 Grudzień 2020, 21:48:45 »
Bardzo ciekawa tym bardziej, że jedno z tych wydań nie ma stopki redakcyjnej, więc nie wiadomo kto za takim wydaniem stoi.

Offline Kadet

Odp: Indiana Jones
« Odpowiedź #24 dnia: Pn, 28 Grudzień 2020, 15:07:46 »
Dorzucę jeszcze w ramach ciekawostki, że Indiana Jones pojawił się też w ramach pewnego rodzaju crossovera w krótkim komiksie "Into the Great Unknown" / "Podróż w nieznane", który ukazał się u nas w "Star Wars Komiks" 1/2011. Mój egzemplarz jest teraz zakopany w pudle, więc pozwolę sobie zaczerpnąć planszę z internetu :)

(źródło: https://www.popoptiq.com/10greatstoriesfromstarwarstales/ )
Proszę o wsparcie i/lub udostępnienie zbiórki dla dziewczynki z guzem mózgu: https://www.siepomaga.pl/lenka-wojnar - PILNE!

Dzięki!

Offline deFranco

Odp: Indiana Jones
« Odpowiedź #25 dnia: Wt, 29 Grudzień 2020, 03:54:28 »
Ja jestem fanem filmów, ale te nieliczne komiksy wydane w Polsce jakoś
nie przekonywały. Editor gdzieś tam leży w kartonie. 'Młody' od Semica już dawno
sprzedany. Atlantydę sprzedałem w tym roku.
Zachowałem sobie tylko ten prezent od kolegi:

Stare wydanie i w dodatku przetłumaczone na polski  :)

Offline Mruk

Indiana Jones
« Odpowiedź #26 dnia: Pn, 27 Luty 2023, 22:55:09 »
30 czerwca ma być premiera piątego filmu - Indiana Jones and the Dial of Destiny.

Czy coś wiadomo o towarzyszących mu komiksach? Przy premierze Królestwa Kryształowej Czaszki pojawiła się nowa seria / TPB...

A może jakieś wróble ćwierkają o wznowieniach Omnibusów? Epic collection? Ktoś coś słyszał?

sum41

  • Gość
Odp: Indiana Jones
« Odpowiedź #27 dnia: Wt, 11 Kwiecień 2023, 08:52:11 »
Tm semic jest wznawiany w najlepsze to tu tez moze cos by wydali?

Offline Popiel

Odp: Indiana Jones
« Odpowiedź #28 dnia: Wt, 11 Kwiecień 2023, 10:02:30 »
Może polski wydawca pokusiłby się na wydanie czegoś z Indianą?  ::)

Kurczę, jestem fanem Indiany (filmowego), ale tych kilka przypadkowych komiksów, które z nim czytałem cierpiało na taki uwiąd, że #smuteczek.

Rozrzedzanie marki jeszcze silniejsze niż w nowych Star Warsach.

No chyba że trafiłem na niewłaściwe tytuły. Choć wątpię.

ukaszm84

  • Gość
Odp: Indiana Jones
« Odpowiedź #29 dnia: Cz, 13 Kwiecień 2023, 21:35:53 »
Mi za dzieciaka się podobały te książki co Amber chyba wydawał. Ale to za dzieciaka, teraz pewnie bym je podobnie ocenił.