Autor Wątek: Hellboy  (Przeczytany 80888 razy)

roble i 4 Gości przegląda ten wątek.

Offline KubciO

Hellboy
« dnia: Śr, 06 Luty 2019, 12:59:48 »
Kocham Hellboya.
Na forum Gildii zauważyłem, że gobender (tutaj Bender, tak?) zamieścił informację o zbiorze okładek. Pozwolę sobie tę informację tutaj wrzucić. Najważniejsze dane:

Liczba stron: 176
Format: 8' x 12'
Oprawa: twarda
Cena okładkowa: $34.99
Premiera: 16 lipiec 2019


Offline LordDisneyland

Odp: Hellboy
« Odpowiedź #1 dnia: Śr, 06 Luty 2019, 13:24:51 »
Umknął mi tamten post najwidoczniej, dzięki za umieszczenie tej zajawki. Pytanie, czy "Others" na okładce oznacza, że będzie też bardzo lubiana przeze mnie okładka G.Gianniego do ''Christmas Special" :)
,, - Eeeeech.''

Offline KubciO

Odp: Hellboy
« Odpowiedź #2 dnia: Śr, 06 Luty 2019, 13:33:56 »
Ładna. Teraz i ja jestem ciekaw, czy się znajdzie w tym zbiorze.

Bender

  • Gość
Odp: Hellboy
« Odpowiedź #3 dnia: Śr, 06 Luty 2019, 14:40:09 »
Okładki w albumie będą różnych artystów, nie tylko Mignoli, więc jest szansa.

Odp: Hellboy
« Odpowiedź #4 dnia: Śr, 06 Luty 2019, 16:05:12 »
Ten nadciągający tom "Burza i pasję" który ma być wydany z końcem lutego to będzie ostatni tom od Egmont? Czy coś jeszcze zostanie im do wydania?

JanT

  • Gość
Odp: Hellboy
« Odpowiedź #5 dnia: Śr, 06 Luty 2019, 16:13:47 »
Jeszcze jeden tom Hellboy w Piekle.

sum41

  • Gość
Odp: Hellboy
« Odpowiedź #6 dnia: Śr, 06 Luty 2019, 20:34:28 »
To bedzie jako tom 7 Hellboy w piekle czy taki samotny tom jak jeden z BBPO?

Offline Murazor

Odp: Hellboy
« Odpowiedź #7 dnia: Śr, 06 Luty 2019, 20:58:24 »
W oryginale jest jako osobny, ale w tej samej kolorystyce itp jak cała seria Library.

Offline Amer

Odp: Hellboy
« Odpowiedź #8 dnia: So, 09 Luty 2019, 15:13:31 »
Kopiuję swój post z Filmożerców.

Rozpiska Hellboya z dn. 18.12.2018: https://megawrzuta.pl/download/22b415c48ebd27fab01970f517d309bc.html

Dwie uwagi:
1. Pogrubioną czcionką oddzieliłem od siebie kolejne cykle i miniserie.
2. Pierwszeństwo wydań: Library Edition [LE], Omnibus Edition, trejdy ([TPB] i [HC]), zeszyty (#).

W wydaniach niekanonicznych prawie zawsze (poza "Wystąpieniami gościnnymi", o czym cztery akapity niżej) podaję pozycję najgrubszą (co najczęściej, a może zawsze, oznacza: najnowszą). Przykładowo: na "Hellboy Junior" z 2004 składają się wydane wcześniej "Hellboy Junior Halloween Special" (1997) oraz "Hellboy Junior #1" (1999) i "Hellboy Junior #2" (1999). Stosuję więc tę samą zasadę co w przypadku utworów kanonicznych (najpierw Library Edition, jeśli brak LE, to Omnibus Edition, następnie TPB i HC, wreszcie zeszyty). Jest to podyktowane względami praktycznymi, gdyż w wydaniach zbiorczych nie tylko zebrany jest cały dostępny materiał, ale czasem dorzucony jest nowy komiks (w "Hellboy Junior" z 2004 zadebiutowało opowiadanie "Hellboy Jr. vs Hitler").
 
Wydania niekanoniczne i utwory pisane prozą ułożyłem chronologicznie (z zastrzeżeniem, że kolejne części tego samego przypisane są do pierwszej pozycji, np. "Savage Dragon #41" i "Savage Dragon #51"). Wewnątrz jednego roku decydował porządek alfabetyczny. W wydaniach niekanonicznych skupiłem się wyłącznie na komiksach (zignorowałem parę gościnnych wystąpień Hellboya w powieściach i nowelach różnych autorów).
 
Wydania niekanoniczne podzieliłem na cztery sekcje. Najpierw spin-offy (to tu powinien znaleźć się "Hellboy: Weird Tales", gdyby nie to, że wyszedł omnibus, do którego dodano dwie opowieści Mike'a Mignoli). Bez "Weird Tales" spin-offy można podzielić na trzy grupki: "Hellboy Junior", czyli wariacja dla młodszych czytelników; "Itty Bitty Hellboy", który doczekał się dwóch ponadstustronicowych trejdów; oraz tomiki i zeszyty związane z filmami animowanymi Hellboya.
 
Crossovery, czyli skrzyżowanie dwóch komiksowych światów. Gdyby ktoś nie mógł tutaj czegoś znaleźć, polecam przypisy.
 
W wystąpieniach gościnnych figurują same zeszyty. A skoro znak # występuje przed numerem, nie stawiałem go na początku wiersza ze względów estetycznych (chyba że brakuje numeru, jak jest w jednym przypadku). Jako że Hellboy i Abe Sapien (nie natrafiłem na występy gościnne innych postaci z uniwersum Hellboya, ale też jakoś specjalnie nie szukałem) pojawiają się czasem tylko na pojedynczej stronie, a w jednym przypadku – na jednym kadrze, nie widziałem sensu odwoływania się do zbiorczych wydań obcych, czasem bardzo długich, serii.
 
Sprawdzałem niektóre rzeczy po kilka razy w kilku miejscach, ale jeśli zauważycie błędy, piszcie. Z tym uniwersum jest taki problem, że jest rozległe i rozrzucone w wielu miejscach. I nigdy nie wiadomo, czy dana rzecz stanie się kanonem czy jednak nie. Przykłady pierwsze z brzegu: lata 1993–1994. Dwa materiały promocyjne, będące de facto krótkimi komiksami, znalazły się w pierwszym tomie Library Edition. Ale już jednostronicowej reklamy "Hi, My Name is Hellboy" próżno szukać w rozbudowanych dodatkach. Ale rzecz ta nie została zapomniana. Trafiła do niekanonicznego "The Art of Hellboy" o czym zresztą wspominam przy tej pozycji w przypisach.
 
Sporadycznie zdarza się, że ta sama rzecz wydana była w dwojaki sposób, np. "Warchołak" (oryg. "The Varcolac") z 2. tomu LE pierwotnie ukazał się w formie, bo ja wiem, paska. Na potrzeby czwartego trejdu Hellboya komiks przyjął współczesny kształt; i tak też później był kopiowany do LE i omnibusów. Ale wersja coś-jakby-paskowa też została skompletowana w wydaniu zbiorczym, w linkowanym przed momentem "The Art of Hellboy".
 
Wyłączywszy dziewięć pozycji z końca tego wpisu, jest, a przynajmniej powinno być, tu wszystko, co do tej pory ukazało się oficjalnymi kanałami z uniwersum Hellboya. Fanartów i fan fiction nie liczę, bo tego nikt nie zliczy. Warto zwrócić uwagę, że jeden fan fiction stał się kanoniczny (patrz: przypis do opowiadania "Casualties" z 3. omnibusa Abe'a Sapiena).
 
Nie udało mi się zweryfikować dziewięciu utworów. Każdą rzecz sprawdzałem w kilku miejscach, na wymienione poniżej nie starczało mi już sił. Dodaję im numerki, więc jeśli ktoś zdoła zbadać, czy te rzeczy powinny znaleźć się w spisie, proszę dać znać tu bądź na privie (dobrze byłoby wskazać źródło informacji). Ewentualne zmiany wprowadzę do pliku przy następnej aktualizacji.
 
1. Dark Horse Maverick 2001 (one-shot, 2001), includes pinup "The Nuckelavee" by Mike Mignola.
2. 2-stronicowy "Kung Pao Lobster" by Dean Rankine w Hellboy Winter Special (2016).
3. Hellboy made a cameo as a trick or treater in the last page of the Sam & Max story "Belly of the Beast".
4. Hellboy makes somewhat of a cameo in the fifth volume of Requiem Chevalier Vampire, as a number of servants bear a striking resemblance to him.
5. Hellboy: The Golden Army (Jan 2008) 16-stronicowy a promotional tie-in for Hellboy II: The Golden Army
6. Beerkada (2018), a comic strip where Hellboy is credited as "Anaung Belle Rama" as a spoof of an actual actress in the Philippines named Anabelle Rama.
7. Hellboy Sourcebook and Roleplaying Game (August 2002) – GURPS role-playing game sourcebook.
8. Hellboy: The Kabandha (promo, 2002) by Mike Mignola, Jai Nitz, Philip Reed, and Zach Howard.
http://hellboyfansinhell.tumblr.com/post/55914181959/hellboy-the-kabandha-not-yet-collected-delhi
9. The Astromagnet and The Kabandha (2002), two short stories created as promos for Hellboy Sourcebook and Role Playing Game.
« Ostatnia zmiana: So, 09 Luty 2019, 15:23:19 wysłana przez Amer »
Poloniusz: Cóż czytasz, mości książę?
Hamlet: Dymki, dymki, dymki.

Offline robbirob

Odp: Hellboy
« Odpowiedź #9 dnia: So, 09 Luty 2019, 16:18:26 »
@Amer
Super, że jesteś i dzięki za ten post tutaj.

Offline LordDisneyland

Odp: Hellboy
« Odpowiedź #10 dnia: So, 09 Luty 2019, 16:22:58 »
I ja dziękuję za wklejenie tego na forum! To niezwykle przydatna robota, zresztą już ci wcześniej pokłony biłem ;)
,, - Eeeeech.''

Offline U.F.O

Odp: Hellboy
« Odpowiedź #11 dnia: So, 09 Luty 2019, 17:49:52 »
Przyda się przyda, wielkie dzięki !

Offline Korn-El

Odp: Hellboy
« Odpowiedź #12 dnia: So, 09 Luty 2019, 21:31:12 »
A ja wam powiem że mi się Hellboy nie podoba. Próbowałem podejść do niego dwa razy i za każdym razem odpadałem. Przy tym pierwszym wydaniu po przeczytaniu pierwszego tomu jakoś nie miałem ochoty na więcej, ale potem dałem szansę jeszcze raz przy tym nowym i też po pierwszym podwójnym tomie jakoś odpuściłem. A szkoda, bo jak widzę ile jest podocznych serii to chętnie zapoznał bym się z całym tym uniwersum, ale chyba niespecjalnie chce mi się próbować trzeci raz w to wchodzić.

Offline Murazor

Odp: Hellboy
« Odpowiedź #13 dnia: So, 09 Luty 2019, 21:35:26 »
Napisz co Ci się nie podoba, a na pewno znajdziemy wytłumaczenie i przekonamy Cie, że jednak warto ;)

Offline Korn-El

Odp: Hellboy
« Odpowiedź #14 dnia: So, 09 Luty 2019, 22:01:11 »
No nie wiem. Trochę przypomina mi to takiego procedurala. Niby jest jakaś większa intryga gdzieś w tle, która pomału się rozwija, ale zarówno Nasienie zniszczenia i Obudzić diabła opowiadają własną historię. Niespecjalnie polubiłem też postacie. Brakuje mi jakiejś chemii między nimi i konkretnych celów do których by dążyły. W takim Black Hammerze wiadomo kto jest kto, jakie mają problemy, co chcą osiągnąć i różnie odnoszą się do siebie. A czytając Hellboya miałem wrażenie że trochę mówią co robią, a dymki można by było pozamieniać między bohaterami bo ich dialogi nie mają wyraźnego charakteru.