Autor Wątek: Hellboy  (Przeczytany 84236 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline parsom

Odp: Hellboy
« Odpowiedź #240 dnia: Pt, 07 Maj 2021, 17:16:46 »
Ja na przykład zawsze czytam w kolejności oryginalnego wydawania, tak jakbym czytał kupując coś na bieżąco, nawet jeśli chronologia wydarzeń jest inna. Więc w zasadzie inny timeline zupełnie mnie nie interesuje i podejrzewam, że nie jestem odosobniony.

Czyli np. 6 tom Hellboya jeszcze czeka na przeczytanie?

ukaszm84

  • Gość
Odp: Hellboy
« Odpowiedź #241 dnia: Pt, 07 Maj 2021, 17:25:04 »
Czyli np. 6 tom Hellboya jeszcze czeka na przeczytanie?

Czemu? Polskie wydania Hellboya czytałem w oryginalnej kolejności Hellboy Library Edition, na którym Egmont się wzorował, innymi seriami z Mignolaverse nie jestem póki co zainteresowany. Rozumiem oczywiście złośliwość i nie zamierzam się wdawać w tego typu przepychanki, ale doprecyzuję, że to co napisałem dotyczy przypadków kiedy mam jakieś wątpliwości, opowieść przenika różne serie itd., np. nadrabiając całość Thorgala czytałem w kolejności wydawania, nie zaczynałem od Młodzieńczych lat przemieszanych z Gwiezdnym dzieckiem i Aaricią. W przypadku polskiego wydania Hellboya nie miałem żadnych wątpliwości, czytałem w kolejności wydawania.

Offline radef

Odp: Hellboy
« Odpowiedź #242 dnia: Pt, 07 Maj 2021, 17:35:59 »
No, nie do konca. Troche Egmont namieszal. Jesli lista bylaby ustawiona wedlug kolejnosci dat wydan oryginalnych HC to przedstawialaby sie nastepujaco:
1, 2, 3, 5, 4, 6, 7, 8, 9, 13, 11, 10, 16, 18, 14, 20, 12, 15, 17, 19, 22, 23
Hm... to już zupełnie nie wiem. Czyli ani to nie jest chronologicznie wg czasu akcji, ani wg daty wydań. Czyli to jest jakaś wymyślona przez Egmont kolejność czytania?
Kacza Agencja Informacyjna - newsy, recenzje, artykuły nie tylko o komiksach Disneya

Offline Quetzalcoatl9

Odp: Hellboy
« Odpowiedź #243 dnia: Pt, 07 Maj 2021, 17:37:49 »

Offline Kielo

Odp: Hellboy
« Odpowiedź #244 dnia: Pt, 07 Maj 2021, 17:45:33 »
Hm... to już zupełnie nie wiem. Czyli ani to nie jest chronologicznie wg czasu akcji, ani wg daty wydań. Czyli to jest jakaś wymyślona przez Egmont kolejność czytania?

No wlasnie. Wyglada na wymyslana przez Egmont. Na poczatku myslalem, ze serie sa ustawione w kolejnosci wydania ale miedzy soba juz pomieszane. Tak jest w przypadki samego Hellboya, ale juz Abe Sapien jest odwrotnie. "Dark and Terrible" z 2017 a "Drowning" z 2018. No i BPRD wyglada ok az do 1952-1954, ktory jest wcisniety przed Hell on Earth 5. Wszystko to dziwne jakies... :)

Offline misiokles

Odp: Hellboy
« Odpowiedź #245 dnia: Pt, 07 Maj 2021, 18:31:34 »
Trochę offtopowo: a ja nawet jak przeczytam hellboyverse niekoniecznie chronologicznie, ani niekoniecznie w kolejności publikacji to i tak nie uważam, że to są na tyle skomplikowane połączenia, żeby nie móc samemu ułożyć sobie w głowie całości historii.

Bender

  • Gość
Odp: Hellboy
« Odpowiedź #246 dnia: Pt, 07 Maj 2021, 20:28:42 »
Chronologiczne czytanie to w ogóle nie najlepszy pomysł. Często znamy tajemnice, które nie powinny być jeszcze odkryte, wiemy o postaciach to czego jeszcze nie powinnismy wiedzieć etc. Gubi się w ten sposób naturalny rozwój historii czy uniwersum. Czytanie wg kolejnosci powstania to dla mnie jedyna droga.

Offline kv

Odp: Hellboy
« Odpowiedź #247 dnia: So, 08 Maj 2021, 13:49:12 »
Chronologiczne czytanie to w ogóle nie najlepszy pomysł. Często znamy tajemnice, które nie powinny być jeszcze odkryte, wiemy o postaciach to czego jeszcze nie powinnismy wiedzieć etc. Gubi się w ten sposób naturalny rozwój historii czy uniwersum. Czytanie wg kolejnosci powstania to dla mnie jedyna droga.
O ile autor nie ma rozpisanych przyszłych tomów zanim się jeszcze pojawią a wtedy siłą rzeczy pojawią też się rzeczy, które będą opisane w tomie przyszłym jednak chronologicznie poprzednim... Jest tak?
Bo jeśli tak jest to ten sposób też nie gwarantuje "tajemnicy"  :o

EDIT: nie jest to dokładnie to co opisałem powyżej, ale jak w takim razie traktować prequele, które powstały po wydaniu serii głównej? W serii głównej są nawiązania, które są później w prequelu rozwijane/opisane.

Wg mnie czytanie chronologicznie do wydań czy czytanie wg chronologii wydarzeń ma pewnie tyle samo za i przeciw więc chyba "jak kto woli"...
« Ostatnia zmiana: So, 08 Maj 2021, 13:54:15 wysłana przez kv »

Offline misiokles

Odp: Hellboy
« Odpowiedź #248 dnia: So, 08 Maj 2021, 18:11:36 »
ale jak w takim razie traktować prequele, które powstały po wydaniu serii głównej? W serii głównej są nawiązania, które są później w prequelu rozwijane/opisane.
Dla mnie w takim przypadku również w kolejności powstawania. Autor tworząc prequele wie bardzo dobrze, że czytelnik zna serie główną więc nie próbuje nawet robić w prequelach żadnej tajemnicy, bo po co - skoro jest rozwiązanie jest znane od lat ;) Więc tajemnicę w prequelu robi z takich rzeczy, które stawiają w innym świetle wydarzenia i postacie znane z serii głównej. I jak podążając za procesem twórczym scenarzysty w takiej kolejności jak on to kminił uważam że bardzo słuszne.

Offline Castiglione

Odp: Hellboy
« Odpowiedź #249 dnia: Pn, 10 Maj 2021, 09:55:11 »
Dostał już ktoś pierwszy tom "Abe'a Sapiena"? W komentarzach w sklepie Gildii coś piszą, że układ grzbietu kompletnie nie pasuje do reszty Mignolaverse, ciekawy jestem jak to wygląda, bo jednak okładka sugeruje spójne wydanie z "Hellboyem" i "BBPO".

Offline asx76

Odp: Hellboy
« Odpowiedź #250 dnia: Pn, 10 Maj 2021, 10:05:53 »
A jak wygląda kwestia z jakością scenariusza w "AS"? ???

Offline michał81

Odp: Hellboy
« Odpowiedź #251 dnia: Pn, 10 Maj 2021, 15:04:59 »
Dostał już ktoś pierwszy tom "Abe'a Sapiena"? W komentarzach w sklepie Gildii coś piszą, że układ grzbietu kompletnie nie pasuje do reszty Mignolaverse, ciekawy jestem jak to wygląda, bo jednak okładka sugeruje spójne wydanie z "Hellboyem" i "BBPO".

Tak, wygląda inaczej niż we wcześniejszych seriach, ale wg mnie nie ma tragedii



« Ostatnia zmiana: Pn, 10 Maj 2021, 15:08:20 wysłana przez michał81 »

Offline Gazza

Odp: Hellboy
« Odpowiedź #252 dnia: Pn, 10 Maj 2021, 15:35:42 »
Sam w sobie jest spoko, ale grzbiet nie ma już niestety (nie licząc logo DH) spójności z Hellboyem i BBPO. Nie ma tragedii jak napisał Michał, ale szału też. ;)

Offline donT

Odp: Hellboy
« Odpowiedź #253 dnia: Pn, 10 Maj 2021, 15:39:01 »
Tak przy okazji grzbietow - tez Wam koledzy ta zlota farba sie lekko sciera? Na moich Hellboy'ach tak wlasnie jest, a Na Indyjskiej Wloczedze zeszla prawie calkowicie (po dwukrotnej lekturze).
 >:(
You know nothing. Hell is only a word. The reality is much, much worse.

Offline asx76

Odp: Hellboy
« Odpowiedź #254 dnia: Pn, 10 Maj 2021, 15:44:48 »
Złoto rzecz bardzo ulotna ;)