Autor Wątek: Hellblazer od czego zacząć??  (Przeczytany 5570 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kv

Odp: Hellblazer od czego zacząć??
« Odpowiedź #15 dnia: Pt, 15 Październik 2021, 08:51:08 »
Wg mnie tomy Hellblazera można czytać spokojnie, który się chce (oczywiście runami). Ja przeczytałem w kolejności odwrotnej niż to widać na grafice i nie czułem dyskomfortu, że nie po kolei.
Bagniaka przeczytałem już po pierwszym tomie Delano (czyli wszystkich zbiorczych wydanych przez Egmont) - chronologicznie jak najbardziej, ale czy jest to konieczne - wg mnie nie. Ale jak ktoś chciałby Bagniaka przeczytać to warto, choć wg mnie brakuje na naszym rynku zeszytów sprzed Moore'a.
« Ostatnia zmiana: Pt, 15 Październik 2021, 08:53:59 wysłana przez kv »

Offline Pan M

Odp: Hellblazer od czego zacząć??
« Odpowiedź #16 dnia: Pt, 15 Październik 2021, 09:32:59 »
Swoją drogą jeżeli Egmont wszedł w wydawanie całych runów Hellbrazera, to fajnie by było zobaczyć one shot  "Dark Entries" z Vertigo Crime. Interesujący koncept reality show z nawiedzonym domem, do tego całość to bardzo fajna dość zamknięta historia, próbująca być bardziej przystępna również dla ludzi, którzy nie znają pierdyliarda runów o przygodach Johna. Generalnie dobra rzecz jeżeli ktoś chce przeczytać coś o Constantinie, ale nie ma akurat czasu albo ochoty ładować się w dłuższe runy.

W ogóle cała seria Vertigo Crime zasługuje na wydanie w naszym kraju. Jako całość nie ma to nic wspólnego z Constantinem poza tym jednym albumem i każdy kolejny komiks to praktycznie inna historia kryminalna czasem przyziemnie makabryczna, czasem nadnaturalna. Jak Egmont nie ma pomysłu co wydawać z Vertigo poza tymi kultowymi  seriami to myślę, że to byłaby dobra decyzja. Wyszedł mi połowicznie off-top, ale ot taki ciąg przyczynowo skutkowy się narodził w mojej głowie. Mimo wszystko to chyba tolerowalny off-top bo  wciąż w obrębie Vertigo ;)

Offline Castiglione

Odp: Hellblazer od czego zacząć??
« Odpowiedź #17 dnia: Pt, 15 Październik 2021, 09:37:26 »
"Hellblazer" zdaje się ma na ten moment całkiem dobrą przyszłość w naszym kraju, więc uzupełnienie o te powieści graficzne (było chyba nawet kilka) wydaje mi się jak najbardziej realne.

Offline asx76

Odp: Hellblazer od czego zacząć??
« Odpowiedź #18 dnia: Pt, 15 Październik 2021, 10:07:02 »
Panowie, pierwej jednak run Mike'a Careya! :)

Online gashu

Odp: Hellblazer od czego zacząć??
« Odpowiedź #19 dnia: Pt, 15 Październik 2021, 10:15:58 »
A jeszcze lepiej - całą "główną" serię!

Offline Death

Odp: Hellblazer od czego zacząć??
« Odpowiedź #20 dnia: Pt, 15 Październik 2021, 10:27:44 »
Ma ktoś spisaną listę zeszytów, które już u nas wyszły i jakie te zbiorcze pominęły? Pewnie będą jakieś luki.
W końcu mogę czytać od początku, bo widzę, że w pierwszym zbiorczym mam zeszyty 1-13 (oraz bonusowo 2 zeszyty Potwora z bagien). Fajnie.
Mordę być może masz Ty, chamie grantem od pługa oderwany.

Offline asx76

Odp: Hellblazer od czego zacząć??
« Odpowiedź #21 dnia: Pt, 15 Październik 2021, 11:20:03 »
A jeszcze lepiej - całą "główną" serię!

Odnosiłem się do wcześniejszego wpisu, a mianowicie kwestii "uzupełnień" :)

Online jotkwadrat

Odp: Hellblazer od czego zacząć??
« Odpowiedź #22 dnia: Pt, 15 Październik 2021, 11:34:31 »
Mam nadzieję, że poza głównymi runami Egmont wyda też cos w stylu tomu 0 Daredevila - uzupełnienie wszystkich dziur.
Szkoda, że nie wychodzi to "po bożemu" od zeszytu 1 do 300, zwłaszcza, że są w oryginale wydania zbiorcze (można by łączyć po dwa). Ale lepszy rydz niż nic.

Offline laf

Odp: Hellblazer od czego zacząć??
« Odpowiedź #23 dnia: Pt, 15 Październik 2021, 11:43:43 »
Ma ktoś spisaną listę zeszytów, które już u nas wyszły i jakie te zbiorcze pominęły?
Znalazłem coś takiego - https://pl.wikipedia.org/wiki/Hellblazer#Zbiorcze_wydania_cyklu_z_lat_2019%E2%80%932020_w_mi%C4%99kkiej_oprawie

Offline Death

Odp: Hellblazer od czego zacząć??
« Odpowiedź #24 dnia: Pt, 15 Październik 2021, 12:06:23 »
Dość szybko będą dziury. Najpierw dostajemy 24 zeszyty Delano, potem będą 3 zeszyty dziury. Najpierw Grant Morrison 25-26, a 27 to akurat mamy w Polsce w zbiorku Dni pośród nocy, bo to Przytul mnie Gaimana. Czyli de facto dziura to 25-26. Potem dostaniemy pewnie 28-40 Delano w trzecim tomie. I wskakuje Ennis od 41 do 50. I dziurą będzie 51. zeszyt ze scenariuszem Johna Smitha.  I jedziemy z Ennisem od 52. aż do 83. zeszytu. Czyli pierwsze 83 zeszyty mają tylko 4 braki, w tym 1, który i tak mamy w Polsce. No to dostaniemy 80 na 83 pierwszych zeszytów. Nie jest źle, ale mogliby wepchnąć gdzieś kilka brakujących.
« Ostatnia zmiana: Pt, 15 Październik 2021, 12:09:58 wysłana przez Death »
Mordę być może masz Ty, chamie grantem od pługa oderwany.

Online michał81

Odp: Hellblazer od czego zacząć??
« Odpowiedź #25 dnia: Pt, 15 Październik 2021, 12:40:00 »
Będą większe braki. Hellbazer ma dużo one shotów. @Death możesz porównać tutaj edycje z 2011 zbierającą wszystko z dawnego Vertigo, do tego co my dostajemy/dostaniemy. Już wcześniej wspominałem, że Egmont bazując na edycji Urban Comics najprawdopodobniej pominie Pandemonium (scenariusz Delano, rysunki Jock, 128 stron), bo Urban Comics wydał to oddzielnie i nie ma go w tych zbiorczych, które obecnie dostajemy.

Offline am666

Odp: Hellblazer od czego zacząć??
« Odpowiedź #26 dnia: Pt, 15 Październik 2021, 13:46:41 »
Niby można czytać autorami, jednak run Mikea Careya dość mocno nawiązuje do Jamiego Delano i w tym przypadku najlepiej zachować kolejność Delano-> Carey. Da się to czytać bez znajomości wcześniejszych wydarzeń ale umyka wtedy wiele odniesień. Dla mnie okres kiedy to Carey pisał Hellblazera jest najlepszym czasem tej serii.

Offline sad_drone

Odp: Hellblazer od czego zacząć??
« Odpowiedź #27 dnia: Pt, 15 Październik 2021, 20:41:58 »
@michał81 pandemonium akurat jest okropne także polscy czytelnicy za wiele nie stracą ;)
If I Had More Time, I Would Have Written a Shorter Letter.