Autor Wątek: Charles BURNS  (Przeczytany 1038 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline tuco

Charles BURNS
« dnia: Pn, 19 Grudzień 2022, 21:24:54 »

"Graficzna trylogia Charlesa Burnsa OSTATNIE SPOJRZENIE została okrzyknięta jednym z arcydzieł gatunku. Teraz czytelnicy mogą poznać długą, dziwną podróż Douga w całej jej oszałamiającej, rozdzierającej serce pełni. Fragmenty przeszłości zderzają się z rzeczywistością teraźniejszości, koszmarne sny przeradzają się w jeszcze bardziej przerażającą rzeczywistość, a kiedy w końcu dowiesz się, dokąd to wszystko zmierzało i odkryjesz wszelkie znaczenia… wrócisz na pierwszą stronę i przeczytasz całość jeszcze raz, patrząc z zupełnie innej perspektywy. Zupełnie jak Doug."

w taki sposób wydanie zbiorcze trylogii "Ostatnie spojrzenie" Charlesa Burnsa reklamował kiedyś jeden z zagranicznych sprzedawców. Powiem szczerze, że gdy czytałem kilka lat temu dwa pierwsze albumy trylogii (Wyiksowany i Ul), to wówczas temat mnie chyba trochę przerósł. Domyślałem się, że gdzieś w tej fantastycznej opowieści jest drugie dno, wyczuwałem je, ale cała historia wydała mi się wówczas zbyt pogmatwana i przesadnie zakręcona. Mimo tego, że czytało się to dość lekko, czułem że najistotniejsze mi umyka; uznałem wtedy że tym razem Burns przesadził z rozczłonkowaniem przekazu. I rzeczywiście, dopiero teraz gdy w zbiorczym wydaniu KG przeczytałem całość, pojedyncze elementy tej opowieści wskakują na swoje miejsca i tworzą dosyć spójny, boleśnie szczery i przerażająco wyrazisty obraz.

...a słowa z reklamy o tym,  że od razu po przeczytaniu komiksu, zaczniesz go czytać od początku - ani o włos nie są przesadzone. Można dodać jeszcze (z innej reklamy): "komiksy Burnsa są solidnie zbudowane jak stary telewizor, ale drżą od chłodu niesamowitości"!
Gorąco polecam.

PS.
Jako, że w zasadzie, niechcący założyłem temat autora, dodam [jeśli ktoś nie jest świadom] że w PL jest on znany głównie z fenomenalnej powieści graficznej "Black Hole" (2 wydania KG) oraz przezabawnego surrealistycznego i dzikiego "El Borbah" (wyd. polskie: śp. Post).

Online bfg

Odp: Charles BURNS
« Odpowiedź #1 dnia: Wt, 21 Luty 2023, 20:33:18 »
Ja bym tylko przestrzegł tych co od Ostatniego spojrzenia spodziewają się czegoś bardzo skomplikowanego i trudnego w odczytaniu. Fabuła jest tu w zasadzie bardzo prosta, ale wzbogacona o surrealistyczne/symboliczne wizje. Przeplata się teraźniejszość z przeszłością i, właśnie, z narkotyczną wizją. Jednak jest to podane w bardzo czytelny sposób i tutaj wielkie brawa dla twórcy za tak zobrazowaną sekwencję wydarzeń. Sama strona wizualna tego komiksu jest bardzo fajna i wprowadza w senny/oniryczny klimat. Bardzo mi to przypomina środki wyrazu użyte w filmie Nagi lunch. Obydwa te dzieła nawiązują zresztą do życia i twórczości Williama S. Burroughsa (ale film oczywiście bardziej ;-).

Offline Leyek

Odp: Charles BURNS
« Odpowiedź #2 dnia: Wt, 21 Luty 2023, 23:34:04 »
@bfg widzę, że mamy podobne odczucia ;)

Ostatnie spojrzenie - po Potworach chyba drugie największe moje rozczarowanie w tym roku. Choć sam komiks dużo lepszy niż Potwory i lepszy niż Black Hole. Tyle, że naczytałem się jakie to skomplikowane, że zaraz po lekturze chce się czytać kolejny raz itd. A cała historia jak "obrać" ją z burnsowych dziwactw jest prosta jak budowa cepa. Bardzo życiowa i prawdziwa to fakt. Do tego czytanie tego komiksu pochłania i chce się wiedzieć co będzie dalej. Graficznie nie mam zastrzeżeń, mimo że kreska "cartoonowa" to tak sugestywna, że przy scenie z żyletką aż ciarki przechodzą. Mimo, że ponarzekałem to ostatecznie oceniłbym na 8-/10 ale oczekiwania miałem duuużo większe.

Offline isteklistek

Odp: Charles BURNS
« Odpowiedź #3 dnia: Pt, 05 Maj 2023, 17:05:39 »
Ma się pojawić "Caprice" Charles Burns w kolekcjiCornelius Kim N° 1 18 Mai 2023. Wygląda, że to chyba jakiś artbook

https://www.cornelius-boutique.com/product/caprice