Autor Wątek: Hal Foster i jego Prince Valiant  (Przeczytany 1758 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Nephilim

Hal Foster i jego Prince Valiant
« dnia: Pt, 28 Maj 2021, 11:36:00 »
Przeszukałem całe forum ale nie znalazłem żadnego wątku o tym cudownym artyście :( Pragnę więc przybliżyć nieco jego postać tym którzy nie znają.

Harold Rudolf Foster (16 sierpnia 1892 - 25 lipca 1982) to kanadyjsko-amerykański rysownik i scenarzysta komiksowy, który zasłynął głównie swoją autorską, bardzo obszerną serią "Prince Valiant", wydawaną od 1937 do 1971 roku w formie cotygodniowego paska komiksowego. "Prince Valiant" to przygodówka fantasy, osadzona w realiach średniowiecznych. Komiks Fostera zasłynął z realistycznej, szczegółowej krechy oraz z braku dymków - zamiast dymków Foster umieszczał narrację i dialogi pod rysunkami.

"Prince Valiant" Harolda Fostera uznawany jest za jeden z wybitniejszych komiksów, który wywarł wielki wpływ na późniejszych, amerykańskich i nie tylko twórców. Foster został uhonorowany min. nagrodami Reuben Award w 1957, Story Comic Strip Award w 1964, Special Features Award w 1966 i 1967, Elzie Segar Award w 1978 i Gold Key Award w 1977 oraz pośmiertnie nagrodami Will Eisner Award Hall of Fame w 1996 i Joe Shuster Canadian Comic Book Creators Hall of Fame w 2005 roku.

To tak pokrótce. I teraz pytanie, czy któryś z polskich wydawców przymierza się do wydania zbiorczych tomów Valianta a jeśli nie to dlaczego? Przecież to piękna klasyka nad klasyki.

Co Wy sądzicie o pracach Fostera? Znacie? Lubicie? ;)







sum41

  • Gość
Odp: Hal Foster i jego Prince Valiant
« Odpowiedź #1 dnia: Pt, 28 Maj 2021, 11:38:37 »
Jako ze Studio Lain gustuje w takich perełkach oraz podejmowalo proby wydania Flasha Gordona czy Xenozoic Tales (a to bardzo podobny i wysoki poziom graficzny)  to  raczej jest szansa ale tylko u nich.

Offline Nephilim

Odp: Hal Foster i jego Prince Valiant
« Odpowiedź #2 dnia: Pt, 28 Maj 2021, 12:58:00 »
Jako ze Studio Lain gustuje w takich perełkach oraz podejmowalo proby wydania Flasha Gordona czy Xenozoic Tales (a to bardzo podobny i wysoki poziom graficzny)  to  raczej jest szansa ale tylko u nich.
A może Kurc? 'Najemnik' i "Storm" to wprawdzie późniejsze rzeczy ale jeśli chodzi o archaiczną linię fabularną oraz realizm to wyczuwam podobieństwo ;)

Nesumi

  • Gość
Odp: Hal Foster i jego Prince Valiant
« Odpowiedź #3 dnia: Pt, 28 Maj 2021, 15:00:13 »
Dawniej to się rysowało...

Offline bibliotekarz

Odp: Hal Foster i jego Prince Valiant
« Odpowiedź #4 dnia: Pt, 28 Maj 2021, 15:00:59 »
Od dawna czekam na Valianta, piękna klasyka, ale nikt się nawet nie przymierza.
Batman returns
his books to the library

Offline Nephilim

Odp: Hal Foster i jego Prince Valiant
« Odpowiedź #5 dnia: Pt, 28 Maj 2021, 16:34:46 »
Od dawna czekam na Valianta, piękna klasyka, ale nikt się nawet nie przymierza.
Zastanawia mnie o co w tym chodzi. Wydają jakieś mega ramoty a Valianta nie chcą ;/

Nesumi

  • Gość
Odp: Hal Foster i jego Prince Valiant
« Odpowiedź #6 dnia: Pt, 28 Maj 2021, 17:58:39 »
Może jakieś mega pieniądze za licencję?

Bender

  • Gość
Odp: Hal Foster i jego Prince Valiant
« Odpowiedź #7 dnia: Pt, 28 Maj 2021, 20:16:06 »
Valiant jest suoer i kupuję jak leci, choć po którymś tomie zapał do czytania mi trochę minął. ;)

Offline gloriadeus

  • Wiadomości: 91
  • Polubień: 111
  • Obrona cywilnych ofiar to nie antysemityzm
    • Zobacz profil
Odp: Hal Foster i jego Prince Valiant
« Odpowiedź #8 dnia: Pt, 04 Czerwiec 2021, 02:43:30 »
Kupiłbym  polskie wydanie :)
Osądzić morderców cywili palestyńskich!

Trybunał karny za ludobójstwo na Palestyńczykach!

Wykluczyć Izrael z rozgrywek sportowych!

"Maus. Opowieść ocalałego" nie jest wybitny tylko rozreklamowany, chociaż trzeba oddać Art Spiegelmanowi że jest wybitną świnią.

***** właścicieli TVN

Offline HugoDumont

Odp: Hal Foster i jego Prince Valiant
« Odpowiedź #9 dnia: Pt, 04 Czerwiec 2021, 10:09:08 »
Kupiłbym  polskie wydanie :)
Ja też. To od lat jedno z moich komiksowych marzeń, by Prince ukazał się po polsku, najlepiej w dużym formacie.

Offline 79ers

Odp: Hal Foster i jego Prince Valiant
« Odpowiedź #10 dnia: Pt, 04 Czerwiec 2021, 19:37:50 »
Również bym kupił PV, ale liczne prośby i pokłony składane przed serią zaprowadzą ten tytuł do Libertago i po zakupach  :-\

Offline HugoDumont

Odp: Hal Foster i jego Prince Valiant
« Odpowiedź #11 dnia: Pt, 04 Czerwiec 2021, 22:21:58 »
Również bym kupił PV, ale liczne prośby i pokłony składane przed serią zaprowadzą ten tytuł do Libertago i po zakupach  :-\
Mam nadzieję że jednak komiksem zainteresuje się ktoś inny, najlepiej Kurc czy Ongrys.