Autor Wątek: Doom Patrol  (Przeczytany 26077 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online Nawimar III

Doom Patrol
« dnia: Wt, 12 Luty 2019, 09:58:22 »
Co prawda Doom Patrol nie pojawiał się na stronicach polskojęzycznych przedruków DC Comics zbyt często (w Erze Semica bodajże tylko raz, w "Supermanie" nr 9/1993). Niemniej sława interpretacji przygód tej drużyny w wykonaniu Granta Morrisona dotarła także do nas. Niebawem doczekamy się pierwszego zbioru tej realizacji, a już za trzy dni premiera serialu przybliżającego przypadki podopiecznych Nilesa Cauldera. Na tę okazję proponuję lekturę tekstu opublikowanego po raz pierwszy niemal dziesięć lat temu:
 
 http://mezotyda.blogspot.com/2019/02/bohaterskie-dziwolagi-czyli-rzecz-o.html 

   

Offline Gascon200

Odp: Doom Patrol
« Odpowiedź #1 dnia: Wt, 12 Luty 2019, 10:11:20 »
Kto by pomyślał, Umbrella Academy i Doom Patrol wychodzą tego samego dnia :P


Swoją drogą, są jakieś komiksy z Umbrella Academy w Polsce, bądź będą?

Online Nawimar III

Odp: Doom Patrol
« Odpowiedź #2 dnia: Wt, 12 Luty 2019, 10:25:06 »
Gascon200 - tak, w maju KBOOM wyda pierwszy tom tej serii.

Offline Arion Flux

Odp: Doom Patrol
« Odpowiedź #3 dnia: Wt, 12 Luty 2019, 10:38:31 »
Morrison to jeden z moich ulubionych scenarzystów. Trochę jego rzeczy przeczytałem ale nadal sporo przede mną bo jest dość płodnym twórcą. Choć nie przyszło by mi do głowy nazywać jego twórczości jako głównie "stymulującej do myślenia". Ma dobre pomysły ale nie zawarłbym tej cechy na pierwszym miejscu. Jak dla mnie jego twórczość cechuje przede wszystkim czysty fun, taka wręcz dziecięca radość z lektury. Odniesienia do popkultury są podane w bardzo przystępny i niepozostawiający wątpliwości sposób, słownictwo również nie jest jakoś specjalnie wyszukane. Jego komiksy biorę w ciemno. Najważniejsze dla mnie jednak, że lektura jego komiksów nie wymaga wcześniejszego przygotowania do tematu. Pamiętam jak czytałem stare zeszyty Spawna, gdzie swoje występy mieli różni twórcy jak np. Moore czy właśnie Morrison. Przez Moore'a ciężko się było przebić, a Morrisona czytało się świetnie.


Z całym szacunkiem, ale na podstawie tego, co napisałeś, wydaje mi się, że akurat przeczytane przez Ciebie tytuły, na których opierasz swą opinię, to jeden z przykładów z serii "za mało twórcy w jego dziele" i nie oddają tego, co w twórczości Morissona najlepsze. 

W kwestii sugerowanego przez Ciebie "niewyszukanego słownictwa", wystarczy wspomnieć, że już w "Doom Patrolu" Morrison bawi się angielskim słowem na wszystkie możliwe sposoby, czego jedynie kroplą w oceanie przykładów, jaki stanowi właściwie cały DP, jest choćby przykład następujący:



Jednakże nawet nie tyle słownictwo stanowi trudność w prawidłowym odbiorze najbardziej reprezentatywnych dla niego komiksów, ale właśnie - i przeciwnie do tego, co napisałeś - założenie kompetencji odbiorcy na poziomie erudycyjnym, któremu oczywiście trudno sprostać bez posiłkowania się w trakcie lektury źródłami zewnętrznymi, jak dedykowane książki czy różne kompendia dostępne w necie, np.:

http://sequart.org/magazine/40860/grant-morrison%E2%80%99s-doom-patrol-20-a-companion-reader/

Na przykład w DP jest bardzo dużo odniesien do do Literatury i Sztuki w ogole (a nie jedynie wspomnianej przez Ciebie popkultury), a także do modnych w latach 80. idei naukowych typu chaos deterministyczny i fraktale, zagadnień z teorii informatyki (np. rekurencja), a nawet sugerowane są nowe modele obliczeniowe takie jak komputery kwantowe. Jeśli porównać Moore'a z Morrisonem, to i ile Moore jest magiem w klasycznym w wiktoriańskim stylu Aleistera Crowley, to Morrison jest magiem technologii.

Właściwy (czytaj: niepowierzchowny) odbiór reprezentatywnych dla niego utworów wymaga odpowiedniego przygotowania merytorycznego i mając na uwadze to oraz dodatkową, wzmiankowaną trudność jezykową nieco obawiam się o nasze tłumaczenie, bowiem tłumacz może łatwo je skopać spłycając właściwą treść, dokonując jedynie tłumaczenia na poziomie translacji jezyka, a nie właściwej treści przez ten jezyk oddawanej. 

Tak czy inaczej, ten "prawdziwy" Morrison jest specyficzny i jego twórczość mogą w pełni docenic jedynie osoby o raczej zakreconym poczuciu humoru i odpowiednim zasobie wiedzy ogólnej, z dodatkowym zacięciem do jej uzupelniania w trakcie lektury poprzez choćby szperanie w necie.
« Ostatnia zmiana: Pn, 24 Czerwiec 2019, 16:43:49 wysłana przez KukiOktopus »

Offline Amer

Odp: Doom Patrol
« Odpowiedź #4 dnia: So, 13 Kwiecień 2019, 13:40:53 »
Swego czasu poszukiwałem informacji o "Doom Patrol", przeglądałem plansze, a tymczasem świetny artykuł był tuż pod nosem: https://paradoks.net.pl/read/13438-bohaterskie-dziwolagi-czyli-rzecz-o-doom-patrol
Poloniusz: Cóż czytasz, mości książę?
Hamlet: Dymki, dymki, dymki.

Michael_Korvac

  • Gość
Odp: Doom Patrol
« Odpowiedź #5 dnia: So, 20 Kwiecień 2019, 10:35:56 »
I jak tu nie mieć humoru z rana, jak śmietana, gdy w arkanach ,,cudownych internetów", przeglądając komiksowe zapowiedzi wydawnictwa "Egmont" na czerwiec 2019 rok, widzi się na ich liście pozycję: "Doom Patrol, tom 1"... Czytał ktoś z Was to konkretne wydanie w wersji anglojęzycznej? Komiks, na start, będzie miał ponad 400 stron i cenę
Spoiler: PokażUkryj
119zł
. Dlatego poczekam, jak ociupinkę stanieje. Nie powiem, serial od platformy "DC Universe" zrobił na mnie dość specyficzne, inne niż zwykłe wrażenie; chcę zobaczyć, jak ekipa "Doom Patrol" wygląda od tej głównej, pierwotnej, komiksowej strony, stąd konieczność zaopatrzenia się w tą opowiadaną rysunkiem i dymkami historię. 



ramirez82

  • Gość
Odp: Doom Patrol
« Odpowiedź #6 dnia: So, 20 Kwiecień 2019, 11:01:28 »
Komiks, na start, będzie miał ponad 400 stron i cenę
Spoiler: PokażUkryj
119zł
. Dlatego poczekam, jak ociupinkę stanieje.

Na start, tak jak wszystkie inne komiksy Egmontu, będziesz mógł kupić go jakieś 35-40% taniej...

Offline arczi_ancymon

Odp: Doom Patrol
« Odpowiedź #7 dnia: So, 20 Kwiecień 2019, 13:47:05 »
Jeśli miałbyś kupować tylko jedno superhero od Egmontu, to kupuj właśnie Doom Patrol :)

Jedna z najbardziej zwariowanych, najoryginalniejszych rzeczy tego typu jakie wyszły w DC i Marvelu. Jeśli ktoś lubi komiksy, które są wyzwaniem, które bawią się formą, a niekoniecznie odcinające kupony, to jak najbardziej powinien się za to zabrać.

Offline Odyn

Odp: Doom Patrol
« Odpowiedź #8 dnia: So, 20 Kwiecień 2019, 15:39:17 »
Może mi ktoś wyjaśnić, czy postać Negative Mana "shomonizowano" na potrzeby serialu, czy w komiksach (szczególnie tym przytoczonym powyżej od Granta) również mają miejsce takie rzeczy?
"Więcej Życie nie pozwoli rozdzielić, niż Śmierć połączyć może" P. B. Shelley

Offline jotkwadrat

Odp: Doom Patrol
« Odpowiedź #9 dnia: So, 20 Kwiecień 2019, 15:48:36 »
Może mi ktoś wyjaśnić, czy postać Negative Mana "shomonizowano" na potrzeby serialu, czy w komiksach (szczególnie tym przytoczonym powyżej od Granta) również mają miejsce takie rzeczy?

Sądząc z https://dc.fandom.com/wiki/Lawrence_Trainor_(New_Earth) , a konkretnie fragmentu "Negative Man was secretly in love with fellow Doom Patrol member, Elasti-Girl." to kolejny element politycznego upoprawniania oryginalnej treści.

Offline Kalander

Odp: Doom Patrol
« Odpowiedź #10 dnia: Nd, 21 Kwiecień 2019, 19:40:04 »
Nie oglądałem serialu, ale w komiksie Negative Mana raczej można nazwać "zhomonizowanym" (cokolwiek by to miało znaczyć), a konkretniej "ztransseksualizowanym", gdyż jest to postać, która jest zarówno mężczyzną, jak i kobietą (przez większość runu Morrisona).

Offline Moreroms

Odp: Doom Patrol
« Odpowiedź #11 dnia: Wt, 04 Czerwiec 2019, 10:57:48 »
Pytanie do tych, którzy czytali komiks i obejrzeli serial.
Zbliża się premiera Doom Patrol na hbo go. Czy obejrzenie serialu przed czytaniem komiksu wpłynie negatywnie na odbiór komiksu? Czy serial spojluje wydarzenia z runu Granta Morrisona czy to całkowicie niezależne od siebie twory?
Dzięki z góry.

Offline LordDisneyland

Odp: Doom Patrol
« Odpowiedź #12 dnia: Wt, 04 Czerwiec 2019, 13:01:40 »
@Moreroms
Run Morrisona w DoomPatrol robi ogromne wrażenie- takiego komiksu po prostu nie było ani wcześniej, ani później. Szkot stworzył rzecz, która broni się mimo upływu lat i naprawdę warto mieć- mimo momentami nie najlepszych rysunków - DoomPatrol [no, run Morrisona i Pollack/a] na półce, czytać z uwagą i milczeć nabożnie z podziwu przy co bardziej rewolucyjnych pomysłach :D Uważam, że oglądanie serialu przed lekturą DP może zepsuć odbiór komiksu- po prostu nie warto.
« Ostatnia zmiana: Wt, 04 Czerwiec 2019, 13:12:07 wysłana przez LordDisneyland »
,, - Eeeeech.''

Offline Moreroms

Odp: Doom Patrol
« Odpowiedź #13 dnia: Wt, 04 Czerwiec 2019, 13:09:47 »


Uważam, że oglądanie serialu może zepsuć odbiór komiksu- po prostu nie warto.

Dzięki za info.
A propo powyższego - nie warto oglądać serialu wogle czy przed czytaniem :)?

Offline LordDisneyland

Odp: Doom Patrol
« Odpowiedź #14 dnia: Wt, 04 Czerwiec 2019, 13:12:54 »
Przed- już edytowałem :)

Po namyśle- jak z każdym dobrym komiksem, adaptacja nie będzie w pełni zadowalająca, więc.... :)
« Ostatnia zmiana: Wt, 04 Czerwiec 2019, 13:52:47 wysłana przez LordDisneyland »
,, - Eeeeech.''