Autor Wątek: DC Deluxe - Egmont  (Przeczytany 139771 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Juby

  • Gość
Odp: DC Deluxe - Egmont
« Odpowiedź #285 dnia: Nd, 26 Kwiecień 2020, 10:43:12 »
„Multiwersum” – prezentacja komiksu

Mateusz, czy w tym komiksie występuje Batman, lub jakakolwiek postać z jego uniwersum? Czy to po prostu wielka historia w światach DC, ale Batmana de facto nie ma?

Offline michał81

Odp: DC Deluxe - Egmont
« Odpowiedź #286 dnia: Nd, 26 Kwiecień 2020, 11:03:18 »
Zależy o jakim Batmanie myślisz. Jeśli masz na myśli tego z głównego uniwesum DC to nie. Ale w jakieś innej formie to tak  ;)

Juby

  • Gość
Odp: DC Deluxe - Egmont
« Odpowiedź #287 dnia: Pn, 04 Maj 2020, 08:30:37 »
Podczas majówki zjechałem do domu rodzinnego, gdzie sięgnąłem na półkę młodszego brata. Leży tam kilka klasyków, w tym...



Kiedyś przeczytałem dość trafne spostrzeżenie, że komiksy "kultowe" dzielą się na komiksy znakomite i komiksy ważne. Znakomite komiksy to te, które po latach wciąż świetnie się czyta, a po lekturze chcemy do nich wracać. Natomiast ważne komiksy cieszą się zasłużoną renomą, którą doceniamy, ale samo czytanie ich po latach nie robi już takiego wrażenia. Kryzys na Nieskończonych Ziemiach zdecydowanie zaliczyłbym do tej drugiej kategorii.

Czytanie go było dla mnie naprawdę ciężkie. Ogrom światów, czasoprzestrzeni, bohaterów oraz łotrów, w historii będącej kulminacją pięćdziesięciu lat wydawnictwa DC, zaowocowało ogromną ilością ekspozycji, która mnie zwyczajnie zmęczyła. Wszechwiedzący narrator często opowiada o tym, co się wydarzyło, lub wydarzy, a bohaterowie tłumaczą sobie i czytelnikowi co się wydarzyło, dzieje się teraz, lub niedługo się stanie jeśli czegoś nie zrobią, lub zrobią coś niewłaściwie. Większość dialogów to zadawanie pytań i tłumaczenie skąd wynikła taka, a nie inna sytuacja, a mimo to najważniejsze wytłumaczenie - o co właściwie chodzi i kto jest za to odpowiedzialny - pojawia się niemal w połowie historii. Według mnie o wiele za późno. Nie mogę odmówić widowiskowości tego projektu i pewnie czytając go w odcinkach można złapać trochę oddechu, a gdy zapomni się jakiegoś szczegółu, przydatne są te przypomnienia o czym właściwie czytamy. Ja jednak pochłonąłem całość przez dwa dni i byłem po tym dość wyczerpany. :-\

Najmocniejszym punktem pierwszego Kryzysu DC są rysunki George'a Péreza. Idealnie trafiają w mój gust, bo wychowałem się na kreskach z lat 80-tych, to jest właśnie mój styl. Samo wydanie Egmontu popełnia jednak duży błąd, bo wydrukowano je na kredzie, a tamte rysunki - z o wiele mniejszą ilością kolorów i cieni - znacznie lepiej prezentują się na szorstkim, gorszej jakości papierze. Według mnie ten nowy papier i odrestaurowana kolorystyka odbierają warstwie wizualnej jej uroku, klimatu tamtych lat.

Jako fan Batmana jestem też lekko rozczarowany znikomą rolą mojego ulubionego superbohatera w całej historii. Spodziewałem się, że taka ikona DC odegra ważną rolę w tym Kryzysie, a zarówno on, jak i Robin oraz Batgirl, zaliczają zaledwie gościnne, mało istotne występy. Albo zadają komuś ciosa w jednym panelu na 30 stron, albo błąkają się przez chwilę zdając sobie sprawę jak mało mogą zrobić w obliczu tak ogromnego zagrożenia. Trochę słabo.

Offline laf

Odp: DC Deluxe - Egmont
« Odpowiedź #288 dnia: Pn, 04 Maj 2020, 09:27:52 »
Kryzys na Nieskończonych Ziemiach
O człowieku, nawet nie wiesz jak bardzo swoją opinią na temat tego komiksu trafiłeś w moje gusta  :D. Wszystkie, dosłownie wszystkie, wypunktowane przez Ciebie wady i zalety stanowią odzwierciedlenie moich własnych przemyśleń. Niestety słaby jest to komiks, a czyta się go tak samo, ile waży  ;)
Jego bezpośrednia kontynuacja, czyli Nieskończony Kryzys, również, pomimo swojej ważności, bardzo mnie wymęczyła. I choć narracja jest już zdecydowanie bardziej współczesna, a nagromadzenie wątków i postaci zdecydowanie mniejsze, to jednak lektura jest ciężkostrawna, a całość dłuży się niemniej niż jego pierwowzór. Dla polecenia wyłącznie fanom DC.

Juby

  • Gość
Odp: DC Deluxe - Egmont
« Odpowiedź #289 dnia: Pn, 04 Maj 2020, 10:28:20 »
Dzięki :)

Brat ma jeszcze Kryzys Tożsamości w wydaniu od Eglemoss. Już po opisie zapowiada się ciekawiej, więc może jak go odwiedzę w któryś weekend, przeczytam drugi Kryzys i wrzucę swoją opinię o nim. Jeśli będzie lepszy, może kupię Kryzys Bohaterów, który jest w zapowiedziach Egmontu na koniec miesiąca.

Offline laf

Odp: DC Deluxe - Egmont
« Odpowiedź #290 dnia: Pn, 04 Maj 2020, 10:47:57 »
A propos Kryzysu tożsamości całkiem niedawno napisałem coś takiego:
Tym bardziej, że sam komiks jest naprawdę super (najlepszy kryzys niebędący kryzysem).
Ten komiks już zdecydowanie polecam. Nie jest tak nadęty i pod kątem "epickości" wydarzeń jest bardziej stonowany. Swoim zasięgiem nie obejmuje całego wszechświata, ale skupia się wyłącznie na członkach Ligi Sprawiedliwości (i ich tajemnicy) i choć nadal mamy mnogość postaci, to na szczęście żadna z nich nie wydaje się wrzucona na siłę. Poza tym to świetny przykład wykorzystania wątku kryminalnego w komiksie superhero, może nie na miarę Długiego Halloween, ale także świetnie poprowadzonego. A dodatkowo coś dla Ciebie: Batman oraz Robin mają w tej opowieści spory udział, a wydarzenia z nimi związane miały swój oddźwięk także w innych komiksach.
Ponadto mamy tutaj jedną z najbardziej zapadających scen walk Ligi Sprawiedliwości. Deathstroke zawsze na propsie  ;D

Offline Odyn

Odp: DC Deluxe - Egmont
« Odpowiedź #291 dnia: Pn, 04 Maj 2020, 10:50:28 »
Mnie tam się podobały Kryzys Tożsamości i Nieskończony Kryzys. Pierwszego Kryzysu nie czytałem, więc ciężko mi się wypowiedzieć. Chciałem kupić, ale niestety nie jest już do dostania. A na głowę nie upadłem, by płacić majątek za komiks.
Kryzys Bohaterów ma tak mierne opinie, bez porównania z tymi ww.kryzysami, które mają w większości pozytywne oceny. Aczkolwiek też chcę sie na własne oczy przekonać.
"Więcej Życie nie pozwoli rozdzielić, niż Śmierć połączyć może" P. B. Shelley

Offline Jaxx

Odp: DC Deluxe - Egmont
« Odpowiedź #292 dnia: Pn, 04 Maj 2020, 10:51:49 »
A jak się do tego wszystkiego ma "Ostatni kryzys" Morrisona? Mocno wgryziony w DC czy da się czytać w miarę gładko? Mam dwa wymienione kryzysy (chociaż jeszcze nie przeczytane) i zastanawiam się, czy nie dokupić i tego do kompletu.

Offline laf

Odp: DC Deluxe - Egmont
« Odpowiedź #293 dnia: Pn, 04 Maj 2020, 11:03:42 »
A jak się do tego wszystkiego ma "Ostatni kryzys" Morrisona?
A o Morrisonie z kolei pisałem coś takiego:
Ostatnio po lekturach Ostatniego Kryzysu i Czarnej Rękawicy stwierdziłem, że nic nie rozumiem z wizji Morrisona, a jego komiksy najzwyczajniej mnie męczą. W przypływie złości sprzedałem nawet nieprzeczytany jeszcze Doom Patrol i definitywnie stwierdziłem, że odpuszczam sobie twórczość tego Pana. Pozostaje mi tylko New X-Men od Muchy, który, choć ma wiele udziwnień to jednak trzyma ciekawy poziom i nie czyta się tego ze zgrzytem zębów.
Niestety Ostatniego Kryzysu w ogóle nie zakumałem, ale możliwe, że ja po prostu mam problem z tym autorem. Ostatni Kryzys był właśnie tym gwoździem do trumny z podpisem Morrison (nie zrozum tego dwuznacznie, po prostu taka metafora  :)). Dla mnie była to jeszcze bardziej męcząca lektura niż poprzednie eventy i choć Kryzysy czytałem chronologicznie (a więc Ostatni był czytany najpóźniej), to najmniej z niego pamiętam. Owszem, tak jak poprzednie Kryzysy całość jest mocno osadzona w uniwersum, a dodatkowo (ponownie  ;)) ważne wydarzenie dotyczy Batmana.

Juby

  • Gość
Odp: DC Deluxe - Egmont
« Odpowiedź #294 dnia: Pn, 04 Maj 2020, 11:07:30 »
Pierwszego Kryzysu nie czytałem, więc ciężko mi się wypowiedzieć. Chciałem kupić, ale niestety nie jest już do dostania. A na głowę nie upadłem, by płacić majątek za komiks.

No właśnie widzę, że na allegro/olx ten Kryzys wisi w ofertach po 190-350 zł. Farcik, że brat ma go na półce, bo teraz wiem, że nie kupiłbym go sobie nawet gdyby ktoś go wystawił za 90 zł ;D

"Słabe opinie" o Kryzysie Bohaterów mnie nie interesują. Wielokrotnie moje zdanie mijało się z opinią ogółu, np. nie jestem fanem TDKR Millera (choć czytałem 4 razy i napisałem o nim licencjat), więc i tutaj wolę przekonać się samemu. Z tym, że nie wiem kiedy to nastąpi, bo mam wiele innych, bardziej priorytetowych zakupów na swojej liście, a nie chcę przepuścić całych oszczędności na komiksy. ;)
« Ostatnia zmiana: Pn, 04 Maj 2020, 11:09:40 wysłana przez Juby »

Offline xanar

Odp: DC Deluxe - Egmont
« Odpowiedź #295 dnia: Pn, 04 Maj 2020, 11:08:09 »
Jak nie siedzicie głębiej w uniwersum to dajcie sobie spokój z tym eventami, po prostu nie będzie was obchodzić co dzieje się z tymi postaciami.
Twój komiks jest lepszy niż mój

Offline Gascon200

Odp: DC Deluxe - Egmont
« Odpowiedź #296 dnia: Pn, 04 Maj 2020, 11:12:49 »
No to ja mam kompletnie inne zdanie, bo uważam że Kryzys Tożsamości za wręcz jeden z najgorszych kryzysów :P t
to kiepska historia pełna głupich zwrotów akcji, a szczególnie w ostatnim zeszycie, kiedy ktoś wpadł na pomysł, żeby
Spoiler: PokażUkryj
Sue Dibny to wszystko zrobiła.

Już nie wspomnę o tym jak odegrano
Spoiler: PokażUkryj
 scenę gwałtu, bo to już był chyba szczyt tego jak ktoś próbuje napisać niby historię dla dorosłych. A wypada infantylniej niż spora ilość dzisiejszych komiksów :P


Nie jestem fanem kryzysów, tak jak wielkich rozdmuchanych eventów, ale przynajmniej nie próbują udawać czegoś bardziej poważnego, a epickiego, co prędzej zniosę.


Żeby nie było, że wychodzę na strasznego krytyka - podobają mi się w tym komiksie niektóre rzeczy. Rysunki Moralesa dobrze oddają różne emocje postaci i sceny walki, a niektóre sceny są nieźle odegrane jak
Spoiler: PokażUkryj
 Śmierć ojca Drake'a

Offline Jaxx

Odp: DC Deluxe - Egmont
« Odpowiedź #297 dnia: Pn, 04 Maj 2020, 11:16:03 »
DC u mnie akurat zawsze przegrywa kosztem Marvela (gdzieś trzeba robić cięcia), ale nie chcę zupełnie z niego rezygnować, bo jednak lubię to uniwersum. Nie czytam wszystkiego, tylko to co ważniejsze/ciekawsze do New52 włącznie (dalej już nie brnąłem). I z eventami mam zawsze problem - wziąć i rzucić na kupkę wstydu, bo kiedyś tam się może to przeczyta, jak zaliczę więcej pozycji DC czy odpuścić ryzykując, że jak przyjdzie moment, kiedy przydałoby się to przeczytać, to pozycji już nie będzie na rynku i pozostaną używki za podwójną okładkową. No i staram się omijać eventy słabe i bez znaczenia - co przy nieczytaniu na bieżąco tego, co u nas wychodzi, jest dość trudne.


Offline laf

Odp: DC Deluxe - Egmont
« Odpowiedź #298 dnia: Pn, 04 Maj 2020, 11:20:38 »
@Gascon, zgadzam się co do rozwiązania całego kryminalnego wątku Kryzysu tożsamości. Też mi to jakoś nie pasowało, a motyw był zanadto infantylny. Ale podobne odczucia miałem w przypadku Długiego Halloween i za każdym razem jakoś szczególnie mi to nie przeszkadzało. Jednak uważam, że ważniejszy w tym komiksie jest bezkompromisowy sposób postępowania Green Arrowa i spólki oraz pokazanie, że poszczególni członkowie Ligi Sprawiedliwości nie są wcale tacy krystaliczni i potrafią do woli szafować głoszonymi wartościami.

Offline Kadet

Odp: DC Deluxe - Egmont
« Odpowiedź #299 dnia: Pn, 04 Maj 2020, 16:45:52 »
a szczególnie w ostatnim zeszycie, kiedy ktoś wpadł na pomysł, żeby
Spoiler: PokażUkryj
Sue Dibny to wszystko zrobiła.



Spoiler: PokażUkryj
Sue Dibny? A to nie była raczej ta b. żona Atoma? Sue to chyba przecież na początku zginęła...
Proszę o wsparcie i/lub udostępnienie zbiórki dla dziewczynki z guzem mózgu: https://www.siepomaga.pl/lenka-wojnar - PILNE!

Dzięki!