Autor Wątek: DC Deluxe - Egmont  (Przeczytany 139777 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline SawiK

Odp: DC Deluxe - Egmont
« Odpowiedź #60 dnia: Pn, 11 Luty 2019, 14:21:08 »
Poza KnNZ i znajomosci DC od Tm-Semic po Egmonty. Nic wiecej nie wiedzac o wielkich ważnych wprowadzeniach itp itd. NK czytalo mi sie dobrze i niemusze czytac nic do tego ewentu. Weszlo mi sie dobrze w lekture i pozytywnie oceniam ta historie, znajac DC na poziomie wyzej przedstawionym. Ale moze warto cos tam wiedziec by lepiej sie w to zaglebic i miec jeszcze wieksza frajde.

Offline Maragast

Odp: DC Deluxe - Egmont
« Odpowiedź #61 dnia: Pn, 11 Luty 2019, 18:05:13 »
W końcu kupiłem Nieskończony kryzys i chyba z tego co pamiętam na starym forum ktoś pisał, że w przeciwieństwie do Kryzysu na Nieskończonych Ziemiach to tu dosyć ważna była droga prowadzącego do tego wydarzenia(by połapać się w evencie).

Mam więc prośbę, jak ktoś ma wiedzę to mógłby napisać(w skrócie oczywiście, jako spoiler) co warto wiedzieć by się nie zastanawiać podczas lektury NK czemu jest tak a nie inaczej, by wszystko było zrozumiałe. No chyba, ze coś źle pamiętam i wszystkie ważne wydarzenie z ,,drogi do kryzysu'' są tu i tak jakoś przypominane w retrospekcjach i idzie się połapać(choć pewnie i tak bardzo skrótowo, bez kontekstu). KnNZ czytałem, więc podkreślam chodzi mi tylko o to co się działo przed samym głównym eventem w komiksach.
Pierwszych parę stron przejrzałem i mam wrażenie, ze od razu akcja leci na całego, nie ma tu raczej spokojnego wstępu.


Akurat "Nieskończony Kryzys" jest najbardziej przystępny z tych trzech wielkich Kryzysów - Johns odwalił tu kawał dobrej roboty.
Ważnym punktem wyjścia jest fakt, że coś sie popsuło w relacjach między bohaterami, a Wonder Woman kogoś zabiła (to żaden spoiler bo nie piszę kogo, a zresztą już na pierwszych stronach jest o tym mowa). Ale już fakt kogo i dlaczego zabiła oraz czemu bohaterowie sobie nie ufają nie jest wcale ważny dla samej fabuły tego Kryzysu - wszystko co ważne to wiedzieć  (i przyjąć to na wiarę), że wcześniejsze wydarzenia zepsuły relację miedzy bogaterami.


Dla mnie osobiście lektura "Nieskończonego Kryzysu" była bardzo miła i przyjemna - to mój ulubiony Kryzys.
Zaczynaj śmiało lekturę - powinienej połapać się bez problemu.


Zupełnie inaczej jest z "Ostatnim Kryzysem" - tu fabula jest tak zamieszana i tak prowadzona, że czasami ciężko ogarnąć co się dzieje, a wiele rzeczy jest niewyjaśnionych.

Offline Eragon

Odp: DC Deluxe - Egmont
« Odpowiedź #62 dnia: Pn, 11 Luty 2019, 19:15:26 »
@ Sawik
@Maragast
Dzięki za odpowiedzi. :) Może mi się pomyliło właśnie z Ostatnim Kryzysem. No nic, to spokojnie mogę się zabrać za lekturę.
Fan ,,majtek na głowie'' ;)

Offline Maragast

Odp: DC Deluxe - Egmont
« Odpowiedź #63 dnia: Pn, 11 Luty 2019, 22:18:26 »
@ Sawik
@Maragast
Dzięki za odpowiedzi. :) Może mi się pomyliło właśnie z Ostatnim Kryzysem. No nic, to spokojnie mogę się zabrać za lekturę.


Nic Ci się pomyliło - bardzo dobrze pamietałeś bo to właśnie o "Nieskończonym Kryzysie" tak pisali na forum.
Tylko w praktyce sam Kryzys jest tak przystępnie napisany, że można wszystko dobrze zrozumieć bez tych wszystkich pozycji prowadzących do Kryzysu.
Tak więc raz jeszcze to napiszę - Johns wykonał tu świetną robotę. Tak samo jak wcześniej rewelacyjnie napisał "Green Lanter Rebirth" gdzie wskrzesił Hala Jordana - tam w rewelacyjny sposób wyjaśnił całą przeszłość Hala (była tam scena gdzie Kyle opowiadał i tłumaczył całą przeszłość Oliemu i przy okazji nowym czytelnikom). Podobne zabiegi Johns wykorzystał w swoim Kryzysie i dlatego jest on taki przystępny.


Przynajmniej mi się tak wydaje.
Eragon - daj znać jak Tobie się czytało "Nieskończony Kryzys".

Offline Darth_Simon

Odp: DC Deluxe - Egmont
« Odpowiedź #64 dnia: Pn, 11 Luty 2019, 22:19:46 »
Apropo Kryzysów.

Na nieskończonych ziemiach jest obecnie w sklepach niedostępny (liczę na dodruk)

Waham się nad kupnem Nieskończonego Kryzysu (akurat Johnsa lubię) ale nie wiem czy czytanie tego samodzielnie bez wcześniejszej znajomości poprzedniego ma sens. Czy za dużo spraw mi nie umknie,\.

A po "Ostatni Kryzys" raczej nie sięgnę. Na pewno nie kupię. Może przeczytam jeśli Biblioteka kupi.

Jak miałem wybór kupić ostatnio jakiegoś deluxa to wybrałem Aquamana.

Pozytywnie mnie zaskoczył. Fabularnie nie było to najlepsze (z uwagi na charakter publikacji) ale pod względem nagromadzonej wiedzy i ewolucji postaci na przestrzeni lat było fantastycznie.
Chętnie bym coś takiego poczytał o Supermanie i Green Lanternach.
A jak wy oceniacie Antologię Aquamana ?
Dark side of the Force is the pathway to many abilities some consider to be unnatural - Chancelor Palpatine to Anakin Skywalker

Offline Maragast

Odp: DC Deluxe - Egmont
« Odpowiedź #65 dnia: Pn, 11 Luty 2019, 22:25:53 »
Jak lubisz Johnsa to bez wahania bierz jego Kryzys.
Powinieneś wszystko bez problemu ogarnąć - w jednej ze scen Johns wyjaśnia co się stało podczas pierwszego kryzysu.


Ja też uwielbiam Johnsa, a jego Kryzys należy do jednych z lepszych jego komiksów.

Offline Darth_Simon

Odp: DC Deluxe - Egmont
« Odpowiedź #66 dnia: Pn, 11 Luty 2019, 22:30:55 »
Tego autora rozczarował mnie chyba do tej pory tylko jeden komiks.

Jest to Flash Wojna Łotrów w ramach WKKDC

Historia się fajnie rozkręcała, wciągała i nagle z tego co pamiętam zakończenie znikąd (chyba nawet tytułowi Łotrzy gdzieś sobie poszli na piwo, czy co) i nawet nie wiem czy opowieść była dokończona. Może to kwestia polskiego wydania i brakuje jakiegoś zeszytu lub dwóch.
Dark side of the Force is the pathway to many abilities some consider to be unnatural - Chancelor Palpatine to Anakin Skywalker

Offline Eragon

Odp: DC Deluxe - Egmont
« Odpowiedź #67 dnia: Wt, 12 Luty 2019, 18:08:27 »

Nic Ci się pomyliło - bardzo dobrze pamietałeś bo to właśnie o "Nieskończonym Kryzysie" tak pisali na forum.
Tylko w praktyce sam Kryzys jest tak przystępnie napisany, że można wszystko dobrze zrozumieć bez tych wszystkich pozycji prowadzących do Kryzysu.
Tak więc raz jeszcze to napiszę - Johns wykonał tu świetną robotę. Tak samo jak wcześniej rewelacyjnie napisał "Green Lanter Rebirth" gdzie wskrzesił Hala Jordana - tam w rewelacyjny sposób wyjaśnił całą przeszłość Hala (była tam scena gdzie Kyle opowiadał i tłumaczył całą przeszłość Oliemu i przy okazji nowym czytelnikom). Podobne zabiegi Johns wykorzystał w swoim Kryzysie i dlatego jest on taki przystępny.


Przynajmniej mi się tak wydaje.
Eragon - daj znać jak Tobie się czytało "Nieskończony Kryzys".
Przez pierwsze 2 czy 3 numery byłem trochę zagubiony
Spoiler: PokażUkryj
(jakieś Omaci, Brat Oko, zły Spectre,stowarzyszenie przestępców zabijające bohaterów i koniecznie chcące złapać żywcem innych, Conner Kent - który stracił zapał do bycia bohaterem, wielka wojna w kosmosie między Rann i Thanagarem i jakaś coś ala czarna dziura w środku komosu i jeszcze kilka innych pomniejszych wątków).


Muszę jednak przyznać, że większość rzeczy jak pisałeś jest potem porządnie wyjaśniona i zaczyna się łapać w późniejszych numerach poszczególne wątki(skąd się wzięły i do czego mają prowadzić). Więc tak, zgadzam się jak najbardziej można to czytać jako samodzielną lekturę bez tych numerów prowadzących do tego kryzysu. Jednak moje pierwsze wrażenie było  poprawne po przekartkowaniu pierwszego numeru, czytelnik zostaje od razu wrzucony na głęboką wodę i bez tej podbudowy wcześniejszych numerów jak pisałem na początku można mieć problemy z połapaniem się w tym chaosie(bo wątków jest od groma), ale  w ciągu lektury wszystko się wyjaśnia i nabiera sensu(najwyżej jakieś bardzo poboczne wątki mało znanych dla kogoś postaci mogą pozostać niezrozumiałe, no ale nie da się wiedzieć wszystkiego o wszystkich postaciach ze świata DC).
Apropo Kryzysów.

Na nieskończonych ziemiach jest obecnie w sklepach niedostępny (liczę na dodruk)

Waham się nad kupnem Nieskończonego Kryzysu (akurat Johnsa lubię) ale nie wiem czy czytanie tego samodzielnie bez wcześniejszej znajomości poprzedniego ma sens. Czy za dużo spraw mi nie umknie,\.

Ogarnąć raczej ogarniesz co i jak, ale nie ma co ukrywać jest to w sumie ciąg dalszy KnNZ(ze względu  na pewne 4 postacie, który odegrały ważną rolę w KnNZ). Można to czytać bez znajomości poprzednika i dobrze się bawić(w trakcie lektury będziesz miał wyjaśnione najważniejsze wydarzenia z poprzedniego kryzysu). Jednak wg mnie frajda z lektury będzie ciut mniejsza.

A po "Ostatni Kryzys" raczej nie sięgnę. Na pewno nie kupię. Może przeczytam jeśli Biblioteka kupi.
Też raczej nie mam zamiaru(jeszcze się waham). To jest ponoć mocno zakręcone(Morrison).
Fan ,,majtek na głowie'' ;)

Offline Maragast

Odp: DC Deluxe - Egmont
« Odpowiedź #68 dnia: Wt, 12 Luty 2019, 19:26:59 »
To prawda - Final Crisis jest mega zakręcony i momentami naprawdę ciężko się go czyta.
Niemniej zachecam do zakupu i lektury z kilku powodów:
- jest to jeden z ważniejszych Eventów DC i dlatego warto go poznać choćby dla samego poznania,
- jest to lektura co prawda trudna ale to nie znaczy, że zła - to wciąż kawał świetnego komiksu,
- Final Crisis jest całkowicie inny niż poprzedni kryzys (zresztą wszystkie Kryzysy są całkowicie różne) więc może akurat Tobie spodoba się bardziej  (dla mnie osobiście najlepszy jest Infinity Crisis ale dla wielu czytelników najlepszy jest właśnie Final Crisis).


Ja sobie przed wyjściem "Nieskończonego Kryzysu" powtórzyłem sobie "Kryzys na Nieskończonych Ziemiach", a po lekturze obu drugi raz przeczytałem "Final Crisis" - zarówno pierwszy jak i Ostatni Kryzys czytało mi się o wiele przyjemniej niż za pierwszym razem.
Myślę, że o przyjemności lektury tych wszystkich Kryzysów zależy ile innych komiksów się przeczytało - im bardziej zna się postacie biorące udział w tych wydarzeniach (a postaci jest tu masa i dotyczy to wszystkich Kryzysów) tym lepiej czyta się te pozycje.
Dlatego warto posiadać w swojej kolekcji wszystkie Kryzysy i co jakiś czas do nich wracać.

Offline Darth_Simon

Odp: DC Deluxe - Egmont
« Odpowiedź #69 dnia: Wt, 12 Luty 2019, 20:24:44 »
Czyli podsumowując najpierw liczę na dodruk Kryzysu na nieskończonych Ziemiach.

A potem zaopatruję się i czytam po kolei.
Dark side of the Force is the pathway to many abilities some consider to be unnatural - Chancelor Palpatine to Anakin Skywalker

Offline Odyn

Odp: DC Deluxe - Egmont
« Odpowiedź #70 dnia: Śr, 13 Luty 2019, 08:48:08 »
Ja nie sięgam po Ostatni Kryzys. Nie ma u nas wydanej sagi Morrisona, więc lektura będzie mało strawna. Egmont mógłby trochę lepiej planować wydawanie przełomowych dzieł, choćby zebrać w jeden tom najważniejsze wydarzenia, prowadzące do danego Kryzysu.
Też czekam na dodruk KnNZ. Czytałem Nieskończony Kryzys bez znajomości pierwszej części i mi się podobało. Trochę już z uniwersum jestem obyty, więc nie miałem z tym problemu. Fajnie jak np w ostatnim tomie Gotham Central jest jeden zeszyt mówiący o rozpoczęciu Nieskończonego Kryzysu :) lubię takie nawiązania, smaczki, choć tak jak mówiłem przydałby się porządny tom z historiami wpływającumi na rozpoczęcie tego Kryzysu (podobnie z Ostatnim Kryzysem, ale to już wymagana jest liczna znajomość dzieł Szalonego Szkota)
"Więcej Życie nie pozwoli rozdzielić, niż Śmierć połączyć może" P. B. Shelley

Offline SawiK

Odp: DC Deluxe - Egmont
« Odpowiedź #71 dnia: Śr, 13 Luty 2019, 09:18:14 »
Ja liczylem ze wkrótce po zakonczeniu Gotham Central, Egmont zdecyduje sie na "52". Nic sie  dzieje w tej tematyce, skonczyli GC i JLA, zostal Hex. Black Label daje nadzieje ale czy 52 chyba tam nie pasuje 😥
Najnowszy Kryzys z Deluxa chwilowo, odpuszczam ba rzecz innych bardziej interesujacych mnie pozycji.

JanT

  • Gość
Odp: DC Deluxe - Egmont
« Odpowiedź #72 dnia: Śr, 13 Luty 2019, 09:22:10 »
Jak się to WKKDC skończy to pewnie nie tylko z Black Label coś dojdzie z DC w stylu "Old DC" (to 52 można traktować już jak zapowiedziane :) ) Może też z tym Rebirth zwalniają co zrobi jeszcze więcej miejsca.

Oby do katalogu  :) 

Offline SawiK

Odp: DC Deluxe - Egmont
« Odpowiedź #73 dnia: Śr, 13 Luty 2019, 09:25:16 »
Dobrze by bylo, zwolnienie z Odrodzeniem i start BL. To daje troche przestrzeni. Zakonczenie Wkkdc tym bardziej. Tylko czy Egmont wykozysta i da 24 pozycje rocznie, od siebie w zamian zamkniecia kolekcyjki 😉

JanT

  • Gość
Odp: DC Deluxe - Egmont
« Odpowiedź #74 dnia: Śr, 13 Luty 2019, 09:29:18 »
Takie coś mogłoby żreć:

DC Deluxe na zmianę z Black Label - 1 tom na miesiąc
"Old DC" (tu część w SC i taniej) - 1 tom na miesiąc
Rebirth - 2 tomy na miesiąc

Oczywiście po końcu WKKDC :)