Autor Wątek: Conan  (Przeczytany 137389 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Arne

Odp: Conan
« Odpowiedź #105 dnia: Cz, 08 Sierpień 2019, 14:28:15 »
Wczoraj w ogole byl problem z kolekcjami. W jednym empiku gdzie zazwyczaj byly po poludniu 4-5 egzemplarzy, nie bylo ani Conana, ani Transformers, ani wkkdc. Dopiero w kolejnym empiku byly 2 Conany, 1 Transformers i 5 wkkdc.

Offline Gazza

Odp: Conan
« Odpowiedź #106 dnia: Cz, 08 Sierpień 2019, 14:42:48 »
U mnie lokalnie w dzielnicowym empiku było tyle co zwykle +/-10 egzemplarzy, ale w pierwszej chwili ciśnienie mi podskoczyło ponieważ w stałym miejscu go nie dostrzegłem. Okazało się, że ktoś kreatywnie poukładał na Conanie jakąś gazetkę w foli z zabawką dla dzieci....

BTW: nieznane mi dotychczas wydawnictwo ABLAZE wyda w październiku pierwszy zeszyt serii CIMMERIAN QUEEN OF BLACK COAST #1. " By Crom! For the first time, Robert E. Howard's Conan is brought to life uncensored! Discover the true Conan, unrestrained, violent, and sexual. Read the story as he intended! Pursued for killing a judge, Conan finds refuge on a merchant ship. But soon after setting sail, the Cimmerian and his new companions face a threat: the legendary Bêlit, self-proclaimed Queen of the Black Coast!  Bonus Material:  The original Robert E. Howard short story is included! "
Poniżej podstawowa okładka:


I 3 warianty:
Mirka Andolfo

Ed Benes (homage Action Comics):

Pierre Alary
« Ostatnia zmiana: Cz, 08 Sierpień 2019, 14:45:26 wysłana przez Gazza »

Offline Arne

Odp: Conan
« Odpowiedź #107 dnia: Cz, 08 Sierpień 2019, 15:12:15 »
Gazza, to gdzie masz ten empik? Bo wczoraj bylem w poznanskim empiku na Ratajczaka i niczego nowego z kolekcji nie bylo.

Offline Bazyliszek

Odp: Conan
« Odpowiedź #108 dnia: Cz, 08 Sierpień 2019, 18:03:59 »
Miałem dziś to samo w Empiku jak poszedłem po WKKDC. Podchodzę na półkę z kolekcjami a Conana nie ma. A WKKDC był zasłonięty autobusami PRLu.

Offline Gazza

Odp: Conan
« Odpowiedź #109 dnia: Pt, 09 Sierpień 2019, 07:46:30 »
Gazza, to gdzie masz ten empik? Bo wczoraj bylem w poznanskim empiku na Ratajczaka i niczego nowego z kolekcji nie bylo.
Plaza

Online Mruk

Odp: Conan
« Odpowiedź #110 dnia: Nd, 11 Sierpień 2019, 20:21:50 »
Od wielu miesięcy przychodzą do mnie kolejne tomy kolekcji Conana, które bez otwierania odkładam na półkę. No i postanowiłem wreszcie je przeczytać. Żeby nie było za łatwo, postanowiłem czytać chronologicznie, ale nie według kolejności wydania, tylko według kolejności przedstawionych zdarzeń.

Zacząłem szukać chronologii i znalazłem na jakimś forum coś, co nazywało się "Complete Conan Marvel Saga Chronology (SirMuddy)" (http://swordsofreh.proboards.com/thread/177/conan-saga-chronologies). Dopasowałem zeszyty do tomów Hachette i zacząłem czytać. W tej chronologii są zeszyty z innych serii (których nie ma w kolekcji Hachette), są zeszyty, które jeszcze w Polsce nie wyszły, więc czytam to co już jest a resztę pomijam.

Na początku było nieźle, wprawdzie w którymś momencie kolejność wydawała się trochę zgrzytać, ale to były drobiazgi. W dodatku w każdym tomie Hachette na początku jest krótki opis i jest w nim często podany wiek Conana. Doszedłem do mniej więcej 20 lat, po zajmowaniu się kradzieżami w Zamorze Conan wstępuje na służbę króla Turanu, po dwóch epizodach nagle z niej odchodzi i równie nagle znajduje się w Koryntii. W dodatku opisy ze wstępu zaczynają się rozjeżdżać - według tych opisów Conan ma 35, potem 27, potem znów 38 lat. Coś tu zdecydowanie nie działa z tą chronologią.

Czy znacie jakąś dobrą chronologię przygód z SSC, tych wydanych przez Hachette? Innych nie czytam i raczej nie zamierzam, bo słyszałem, że właśnie te z SSC są najciekawsze. A może ta chronologia jest dobra, tylko wstępy Hachette są nieprawidłowe? Ale nie wydaje mi się, za szybko to się wszystko dzieje. Tutaj złodziej, tutaj schodzi ze statku po wielomiesięcznym rejsie (ale nie było nawet jednego epizodu z tym rejsem), tutaj król Turanu, tutaj Koryntia, tutaj przyspieszony powrót do Cymmerii na ratunek miłości z dzieciństwa - jeden wielki groch z kapustą.
« Ostatnia zmiana: Nd, 11 Sierpień 2019, 20:23:22 wysłana przez Mruk »

Odp: Conan
« Odpowiedź #111 dnia: Nd, 11 Sierpień 2019, 20:46:26 »
Chyba szkoda Twojego czasu, też tak trochę się przyglądałem temu komiksowi pod tym kątem. Większość tych nowel, nie sprawia wrażenia jakby jego twórcy umiejscawiali gdzieś konkretnie na osi czasowej akcję, tylko po prostu mieli pomysł na nową przygodę Conana i ją opisywali, a ktoś gdzieś tam później dorabiał do tego legendę i to się zgadzało lub nie. Czy Conan ma lat 17 czy 35 to i tak wygląda praktycznie tak samo, na dodatek większość nie jest ze sobą w żaden sposób powiązana i praktycznie żadnej ciągłości akcji nie ma. Zresztą Howard też jej nie utrzymywał. Zresztą tak na zdrowy rozum, Conan musiałby żyć z 1000 lat, żeby te wszystkie akcje przeżyć.
« Ostatnia zmiana: Nd, 11 Sierpień 2019, 20:47:57 wysłana przez SkandalistaLarryFlynt »

Offline Bazyliszek

Odp: Conan
« Odpowiedź #112 dnia: Nd, 11 Sierpień 2019, 20:46:54 »
Rozmawialiśmy już tu kiedyś o chronologii i żałowali, że Kolekcja nie została przez Hachette tak złożona, tylko że po prostu przedrukowywują numery. Komiksy Dar Horse są tak stworzone, ale niestety Egmont na razie wydał tylko te 2 tomy i nie wiadomo kiedy ciąg dalszy.

Osobiście dawno już czytałem książki. Ale pamiętam, że w oryginalnych tekstach Howarda na samym początku były te krótkie opisiki o losach Conana. Po Zamorze było chyba tak, że poszedł na służbę do króla Turanu Yildiza i dosłużył się stopnia kapitana, potem musiał uciekać z jego Armii, gdy Yezdigerd przeją władzę, dołączył do Kozaków, potem ruszył na Zachód, stał się korsarzem z Belit, a po wielu latach znowu wrócił i znowu był w Armii Turanu a potem został piratem na morzu Vilayet. Bo chyba był właśnie na służbie króla Turanu ze dwa razy. Ale nie jestem pewien bo nie mam przy sobie swoich tomów Conana i właśnie tych wstępów.

Tak sobie planuję że jak wyjdzie całość kolekcji (a jesteśmy już za połową), to sobie to wszystko pozbieram i się poukłada chronologię wg Roya Thomasa i Marvela.

@Skandalista LarryFlint
Eeeee - no nie przesadzaj z tym oderwaniem. Część to rzeczywiście stand alone'y i mogły się przytrafić wielu osobom. Ale większość jest powiązana. Choćby rozbita na dwa tomy 12 i 13 adaptacja powieści Conan Korsarz. Albo jak był wodzem Zuagirów to to się ciągnęło przez kilka numerów. Albo jak go gonił ten kapitan piratów, co go wrzucił na ofiarę dla demona. Albo to Bractwo Sokoła co go goniło. Wyprawa do alternatywnego świata. A teraz ostatnio w 41 tomie była opowieść o wilkach, a zaraz po niej prawie bezpośredni ciąg dalszy.
« Ostatnia zmiana: Nd, 11 Sierpień 2019, 20:51:20 wysłana przez Bazyliszek »

Odp: Conan
« Odpowiedź #113 dnia: Nd, 11 Sierpień 2019, 21:02:56 »
No, ale w jaki sposób są powiązane ze sobą Conan Korsarz, historia z Kapitanem i historia z alternatywnym światem? W żaden. To że historyjka zaczyna się w jednym tomie a kończy w drugim to nie znaczy że w tych tomach będzie jakakolwiek ciągłość, oprócz niej będą 4 inne historie zupełnie ze sobą nie związane i w różnych okresach czasu. Postacie i wątki praktycznie nigdy nie powracają.

Online Mruk

Odp: Conan
« Odpowiedź #114 dnia: Nd, 11 Sierpień 2019, 21:10:52 »
W jakiś sposób są powiązane.

W Zamorze dzieje się akcja kilku opowiadań. W jednym z nich Conan przyczynia się do zniszczenia wieży z kości słoniowej w Arenjunie i w kilku innych częściach o tym wspomina. Kilka opowieści zaczyna się w Jatce w Arenjunie lub w Shadizarze. W jednej opowieści próbuje ukraść Oko Erlika, a zamiast tego jego dusza zostaje zaklęta w zwierciadle, w drugim ją odzyskuje (tego jeszcze nie ma po Polsku), a w kolejnym odzyskuje oko Erlika. Kilka opowieści dzieje się w miastach-państwach Koryntii.

Więc nawet jeśli te powiązania nie są jakieś bardzo istotne, to jednak są.

Offline PJP

Odp: Conan
« Odpowiedź #115 dnia: Nd, 11 Sierpień 2019, 21:15:32 »
Jakaś tam jednak, szczątkowa bo szczątkowa, ale istnieje: http://najlepszefantasy.pl/czytelnia/125-chronologia-zycia-conana-barbarzyncy 8) Da się pewne wydarzenia osadzić na osi czasu, przynajmniej w opowiadaniach. Mam kilka grubszych komiksowych Conanów ;) i widzę, że raczej wybierane są ciekawsze czy kanoniczne opowieści ale jest sporo uproszczeń.

Odp: Conan
« Odpowiedź #116 dnia: Nd, 11 Sierpień 2019, 21:21:43 »
  No tak to się z rzadka zdarza, akurat historia z Okiem Erlika to nie jest autorski komiks tylko komiksowa wersja trzech powieści Ouffutta, ale to raczej wyjątek niż norma.
  No tak, "biografia" Conana jest mniej więcej znana, sam Howard ją nakreślił, tyle że zawartość tych komiksów nie sprawia wrażenia, żeby ich twórcy mieli jakikolwiek zamiar umieszczać je gdzieś konkretnie. Miał autor pomysł na historyjkę ze złodziejem to pisał o Conanie złodzieju, dawno nie było o Conanie piracie? Będzie o Conanie piracie.
« Ostatnia zmiana: Nd, 11 Sierpień 2019, 21:28:32 wysłana przez SkandalistaLarryFlynt »

Offline Bazyliszek

Odp: Conan
« Odpowiedź #117 dnia: Nd, 11 Sierpień 2019, 22:57:21 »
Albo gdy Conan opuścił Khoraję, po tym jak pomógł jej królowej ("Narodzi się Wiedźma") to w innych opowiadaniach jest to wspomniane. I jak wyżej wspomniano - z Pożeraczem Dusz było kilka opowiadań, które ciągnęły się w kilku tomach kolekcji.
Spoiler: PokażUkryj
Ukrył swoją duszę, zabił Pożeracza, ten powrócił, więc Conan musiał wymyślić coś nowego itp.

Offline Jigsaw

Odp: Conan
« Odpowiedź #118 dnia: Pn, 12 Sierpień 2019, 02:43:23 »
    No tak, "biografia" Conana jest mniej więcej znana, sam Howard ją nakreślił, tyle że zawartość tych komiksów nie sprawia wrażenia, żeby ich twórcy mieli jakikolwiek zamiar umieszczać je gdzieś konkretnie.
Tyle, że nawet sam Howard nie nakreślił jej dosyć ściśle - próbowali mu w tym pomóc jako pierwsi jego fani, czyli Miller i Clark, a później inni. Pewnym jest, że adaptacje Howarda (równiez te dokończone przez innych pisarzy) będą tworzyły główny trzon chronologii Conana, pomiedzy które wpatane są inne historie, a pomiędzy te jeszcze inne.
A nieścisłości będą, bo sama chronologia Howarda ma kilka wersji w zależności kiedy była sporządzana i z jakich opowiadań.

Offline Bazyliszek

Odp: Conan
« Odpowiedź #119 dnia: Pn, 12 Sierpień 2019, 18:56:26 »
Sięgnąłem jeszcze raz po 13 tom Conana i naprawdę nie wiem o co chodzi Larremu. We wstępie wyraźnie jest napisane, że "Gwiazda Khoraji" to kontynuacja "Cieni nad Zamboulą" za 5 tomu. I to wynika z jej fabuły. Poza tym w tym komiksie jest wspomniane kilka funkcji jakie Conan pełnił w przeszłości i o jakich można było czytać w kolejnych tomach kolekcji.

Jeszcze powiem, że moim ulubionym bo przewrotnie śmiesznym motywem z Kolekcji są momenty gdzie Conana pojmują Amazonki, a potem ich królowa oczywiście bierze go sobie do łóżka, bo jest wspaniałym okazem mężczyzny. Do tej pory było już tak ze dwa razy. Zarówno gdy złapały go białe i czarnoskóre Amazonki. :)