Autor Wątek: Conan  (Przeczytany 137451 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Martin Eden

Odp: Conan
« Odpowiedź #120 dnia: Pn, 12 Sierpień 2019, 19:11:34 »
Nie no, wiadomo, ze te kontynuowania przygód trzeba brać z lekkim dystansem. "Akcja dzieje sie po wydarzeniach z tomu ..., Conan ma xx lat". Traktujmy to umownie. To, że w jednym odcinku odjechał na koniu nie znaczy, że w kontynuacji ma na tym koniu jechać.
Brak bezpośredniej kontynuacji nie musi burzyć ciągłości.

To w ogóle ciekawa kwestia, bo sam też planuję kiedyś tak przeczytać Conana z kolekcji. Tak więc pytanie o sporządzoną przez kogoś chronologię bardzo mnie ciekawi. Czy będę czuł faktycznie kontynuację, czy nie, nie zmieni to tego, że będę się dobrze bawił.

Offline Kadet

Odp: Conan
« Odpowiedź #121 dnia: Pn, 12 Sierpień 2019, 19:19:38 »
To, że w jednym odcinku odjechał na koniu nie znaczy, że w kontynuacji ma na tym koniu jechać.

A Lucky Luke'owi się udaje. [przyczynek do hipotetycznej dyskusji na temat "LL kontra Conan - kto wygra?"] :)

Swoją drogą, w jego przypadku zabawa w chronologię ma jeszcze mniej sensu - wg francuskiej Wikipedii, żeby spotkać wszystkie postaci historyczne ze swoich przygód, Luke musiałby jeździć po Ameryce 40 lat.
Proszę o wsparcie i/lub udostępnienie zbiórki dla dziewczynki z guzem mózgu: https://www.siepomaga.pl/lenka-wojnar - PILNE!

Dzięki!

Offline Martin Eden

Odp: Conan
« Odpowiedź #122 dnia: Pn, 12 Sierpień 2019, 20:17:59 »
No wiem, przerysowałem może trochę, ale chodziło mi o to, że mi nie przeszkadza niekiedy żadne wręcz powiązanie między epizodami przedstawianymi nam jako kontynuacje.
Jak zauważył SkandalistaLarryFlynt, trzeba to wszystko traktować umownie. Conan niezależnie od wieku wygląda tak samo i tak samo umie robić mieczem.
W kontynuacji Zębów Gwahlura partnerka Conana zmieniła całkowicie swój design :)
Dużo by tego wymieniać.

Z Luckym Luke ciekawe :)

Offline Mruk

Odp: Conan
« Odpowiedź #123 dnia: Pn, 12 Sierpień 2019, 20:37:20 »
Tyle, że nawet sam Howard nie nakreślił jej dosyć ściśle - próbowali mu w tym pomóc jako pierwsi jego fani, czyli Miller i Clark, a później inni.

Wiele opowiadań o Conanie powstało po śmierci Howarda, komiksy powstały po śmierci Howarda, tak więc siłą rzeczy moje pytanie dotyczyło jak najbardziej współczesnej chronologii, najnowszej i najbardziej prawidłowej jaka jest.

Offline Kadet

Odp: Conan
« Odpowiedź #124 dnia: Pn, 12 Sierpień 2019, 20:47:02 »
Żaden, gdyby było po nim widać jakiekolwiek oznaki starzenia się. Czego w ogóle nie wymagam, w pełni akceptując "bezczasowość" Luke'a, podobnie jak Tintina, Kaczora Donalda i różnych innych postaci.
Proszę o wsparcie i/lub udostępnienie zbiórki dla dziewczynki z guzem mózgu: https://www.siepomaga.pl/lenka-wojnar - PILNE!

Dzięki!

Offline Jigsaw

Odp: Conan
« Odpowiedź #125 dnia: Wt, 13 Sierpień 2019, 01:25:05 »
Wiele opowiadań o Conanie powstało po śmierci Howarda, komiksy powstały po śmierci Howarda, tak więc siłą rzeczy moje pytanie dotyczyło jak najbardziej współczesnej chronologii, najnowszej i najbardziej prawidłowej jaka jest.
Komiksy powstały po śmierci Howarda, ale część z nich jest wiernymi adaptacjami, a skoro był problem ze stworzeniem ścisłej chronologii samych opowiadań...to ułożenie takiej chronologii nigdy nie będzie do końca prawidłowe...
Niestety, wynika to z faktu, że sam Howard nie przykuwał do tego takiej uwagi, z czego zresztą korzystali inni twórcy historii o Conanie.
Zresztą większość tych historii opiera się na tym samym motywie typowym dla heroic fantasy, więc czytanie ich na dłuższą metę może być nieco nużące.

Offline NuoLab

Odp: Conan
« Odpowiedź #126 dnia: Wt, 13 Sierpień 2019, 11:03:51 »
Ja tam nie rozumiem ludzi którzy przykładają wagę do ścisłości conanowej chronologii. Rajtuzowcy mają swoje rebooty, różne originy, alternatywne ziemie i te ich uniwersa kupy się nie trzymają i jakoś nikomu to nie przeszkadza. Dla mnie takie uściślanie Conana to tak jakby starać się uzgodnić jedną prawilną wersję życia Janosika, Robin Hooda czy Heraklesa.

Offline Gazza

Odp: Conan
« Odpowiedź #127 dnia: Wt, 13 Sierpień 2019, 13:43:49 »
Dokładnie. :)
Spoko - szanuję jeśli komuś to sen z powiek spędza, ale jakie to ma znaczenie w przypadku fikcyjnej postaci w fikcyjnym settingu?
Bardziej mnie śmieszy jak z lektury dowiadujemy się, że Conan ma w danej historii 18/25/30 lat, a na rysunkach i tak wygląda praktycznie niezmiennie.

Offline Murazor

Odp: Conan
« Odpowiedź #128 dnia: Wt, 13 Sierpień 2019, 13:47:55 »
Ja tam nie rozumiem ludzi którzy przykładają wagę do ścisłości conanowej chronologii.
Ja nie znając opowiadań, ani żadnych innych tworów o Conanie trochę przykładałem wagę, bo po prostu byłem mocno zagubiony w przeskokach między lokacjami/datami/wydarzeniami. W jednym tomie było nawiązanie do pobytu Conanu w X, historie dalej do wydarzeń w Y. Nie znając świata dość sporo się traci, więc coś tam doczytałem. Trochę poukładałem i lepiej mi się czyta jak wiem z kim, gdzie i po co :)

Bardziej mnie śmieszy jak z lektury dowiadujemy się, że Conan ma w danej historii 18/25/30 lat, a na rysunkach i tak wygląda praktycznie niezmiennie.
Za parę lat Marvel wyda Old Man Conan to może go trochę postarzą :P

Offline Gazza

Odp: Conan
« Odpowiedź #129 dnia: Wt, 13 Sierpień 2019, 13:54:18 »
Za parę lat Marvel wyda Old Man Conan to może go trochę postarzą :P
Dobre! :)
Ale prawdę pisząc - ubolewam, że Marvel tak poniewiera Conanem. Jakby nie wystarczył im rebot dwóch klasycznych serii + spinoffy, to musieli go do Savage Avengers wcisnąć i teraz Conan naparza z karabinów maszynowych, a Punisher biega z mieczem czy toporem.... Howard chyba się w grobie przewraca.

Offline NuoLab

Odp: Conan
« Odpowiedź #130 dnia: Wt, 13 Sierpień 2019, 15:42:14 »
Notabene, zastanawia i ciekawi mnie w jakim kierunku literacko poszedłby Howard gdyby jednak zdecydował się pożyć nieco dłużej, w końcu teoretycznie spokojnie mógłby pisać do lat siedemdziesiątych.

Offline Szekak

Odp: Conan
« Odpowiedź #131 dnia: Wt, 13 Sierpień 2019, 15:52:05 »
Jakby nie wystarczył im rebot dwóch klasycznych serii + spinoffy, to musieli go do Savage Avengers wcisnąć i teraz Conan naparza z karabinów maszynowych, a Punisher biega z mieczem czy toporem.... Howard chyba się w grobie przewraca.
Chce to przeczytac! Egmoncie, please. :D
Piękno jest w oczach patrzącego.

Offline jotkwadrat

Odp: Conan
« Odpowiedź #132 dnia: Wt, 13 Sierpień 2019, 16:09:05 »
Chce to przeczytac! Egmoncie, please. :D
Ja bym dorzucił Laser-Raptora.

JanT

  • Gość
Odp: Conan
« Odpowiedź #133 dnia: Wt, 13 Sierpień 2019, 16:27:40 »
Pierwszy tom Savage Avengers wychodzi w listopadzie to u nas nie wcześniej jak za 3 lata :)

Offline Bazyliszek

Odp: Conan
« Odpowiedź #134 dnia: Wt, 13 Sierpień 2019, 18:35:45 »
Bardziej mnie śmieszy jak z lektury dowiadujemy się, że Conan ma w danej historii 18/25/30 lat, a na rysunkach i tak wygląda praktycznie niezmiennie.

Może po prostu Conan ma dobre geny i się wolno starzeje. Keyano Reeves czy Krzysztof Ibisz mają tak samo i wszyscy uważają to za normalne.

Jeszcze mi się przypomniało, że przecież w np. w 10 tomie Conan ponownie spotyka Olgierda Vladislava z 3 tomu i mówią, że 3 lata upłynęły od ich ostatniego spotkania. Jak tu więc można mówić, ze wszystko jest oderwane?

A i jeszcze pytanie do innych - która adaptacja "Wieży Słonia" podobała się wam bardziej - ta z tomu 8 Kolekcji, czy ta z 2 tomu Dark Horse? Kolory pomagają, czy nie mają takiego wpływu na całość?