Autor Wątek: Bohaterowie i Złoczyńcy. Kolekcja komiksów DC  (Przeczytany 440931 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline radioblackmetal

Odp: Bohaterowie i Złoczyńcy. Kolekcja komiksów DC
« Odpowiedź #2130 dnia: Pt, 02 Grudzień 2022, 00:28:20 »
I w zależności czy zaproponowane rozwiązanie mi się podoba czy nie, tak oceniam te poboczne komiksy.

Przepraszam, nie mogłem się powstrzymać.
Bazyliszek pisze "rozsądnie".
Tolerancja nie oznacza akceptacji.


The darkness will swallow everything

Offline Necr09

Odp: Bohaterowie i Złoczyńcy. Kolekcja komiksów DC
« Odpowiedź #2131 dnia: Pt, 02 Grudzień 2022, 07:48:10 »
@Necro09
Podzielam opinie Ptaków Nocy. Natomiast lepiej czytało mi się historie wyłącznie o duecie, ponieważ prezentował się niesamowicie i było czuć, że są to postacie uzupełniające się. Wspomniana przez Ciebie historia natomiast wiarygodnie i ciekawie przedstawiała drużynę z przypadku, gdzie charaktery na tyle się różniły, że z chęcia obserwowało się jak dojdą do porozumienia. Cały tom ma klimat "Odlotowe Agencji" czy "Aniołki Charliego", oczywiście na plus. Lepiej czytało mi się ten album niż Gail Simone głównie pod kątem ilustracji - tu nie było takiego seksualizowania tematu.

Huntress to moja ulubiona postać w świecie DC więc na starcie ma handicap ;)
Swoja drogą wydaje mi się, że parę stron miałem nieostrych, np. chyba w trzeciej historii w momencie jak Dinah wylądowała na tej karaibskiej wysepce i randomowy dzieciak proponuje jej podwózkę.
FGO: 758,469,198

Offline Bazyliszek

Odp: Bohaterowie i Złoczyńcy. Kolekcja komiksów DC
« Odpowiedź #2132 dnia: Pt, 02 Grudzień 2022, 13:54:33 »
@up
To jak oceniasz Huntress Batman Bad Blood z WKKDC?

Ja w Deathstroke też miałem trochę nieostrych stron.

Offline Necr09

Odp: Bohaterowie i Złoczyńcy. Kolekcja komiksów DC
« Odpowiedź #2133 dnia: Pt, 02 Grudzień 2022, 18:28:10 »
@up
To jak oceniasz Huntress Batman Bad Blood z WKKDC?

Ja w Deathstroke też miałem trochę nieostrych stron.

Takiego komiksu jak Huntress/Batman Bad Blood nie ma :P Pewnie o Cry for Blood Ci chodziło :P Jak dla mnie to najlepszy komiks z Huntress.
FGO: 758,469,198

Offline Bazyliszek

Odp: Bohaterowie i Złoczyńcy. Kolekcja komiksów DC
« Odpowiedź #2134 dnia: Pt, 02 Grudzień 2022, 18:38:49 »
Tak, tak - chodziło mi o Żądzę Krwi. Sorki - z metra pisałem i wkradło mi się takie przejęzyczenie. Jeden z lepszych komiksów z 80-tki polskiej WKKDC.


Offline Kadet

Odp: Bohaterowie i Złoczyńcy. Kolekcja komiksów DC
« Odpowiedź #2135 dnia: So, 03 Grudzień 2022, 12:19:21 »
Zakładam, że jest nowe tłumaczenie, stąd też nowe tłumaczenie samego tytułu. Tak jest przy większości dubli z tej kolekcji (przykłady z pierwszych numerów): Batman: Jestem Gotham -> Batman: Gotham to ja, Harley Quinn: Miejska gorączka -> Harley Quinn: Gorączka w mieście, Batman - Co się stało z Zamaskowanym Krzyżowcem? -> Batman: Co się stało z krzyżowcem w pelerynie?, Suicide Squad – Oddział Samobójców: Czarne więzienie -> Legion Samobójców: Czarna Krypta.
Pamiętaj, że tłumaczenie dzieł literackich (tak, komiks jest również takim "dziełem" :D) jest objęte prawami autorskimi, więc zmiana tytułu jest w tym przypadku uzasadniona. Choć muszę przyznać, że pierwotne tłumaczenie jest zdecydowanie bliższe oryginałowi, ale to kolekcyjne jakoś nie odbiega mocno od charakteru opowieści snutej w tym komiksie.

Prawo autorskie wcale nie zmusza nowych tłumaczy do zmiany tytułu. W przeciwnym razie w miarę kolejnych edycji mielibyśmy na rynku "Hamleta", "Hamleta: Księcia Danii", "Tego gościa od monologu", "Faceta z czaszką w ręce" itd. itp. :)

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby nowy tłumacz użył takiego samego tytułu jak w poprzednim przekładzie. Czasem jest to nawet wskazane, jeżeli dzieło zapisało się już w naszej kulturze pod jakąś nazwą i nowy tytuł mógłby być mylący i sugerować, że to jakiś inny utwór. Jednocześnie tłumacz w ramach swojej wolności ma też prawo utworzyć nowy tytuł - zwykle robi to, gdy uważa, że stary był z jakichś powodów nieadekwatny albo gdy chce zaznaczyć, że jego przekład jest nowy i pod jakimś względem będzie się różnił od wcześniejszych.

Problemy byłyby chyba tylko wtedy, gdyby dany polski tytuł zostałby zarejestrowany jako znak handlowy, ale z książkami rzadko się to zdarza. Bardziej to prawdopodobne z jakimiś filmami albo grami od wielkich korporacji (a i tak nie można chyba zarejestrować frazy, która jest w powszechnym użyciu w języku - "Daleko od domu" nie, ale "Spider-man: Daleko od domu" już tak).

Podsumowując: myślę, że nie ma żadnych przeszkód, by tomy z "BiZ" nosiły takie same tytuły jak ich wcześniejsze wydania (u niektórych chyba właśnie tak jest) - zależy to tylko od decyzji tłumacza.
Proszę o wsparcie i/lub udostępnienie zbiórki dla dziewczynki z guzem mózgu: https://www.siepomaga.pl/lenka-wojnar - PILNE!

Dzięki!

Offline laf

Odp: Bohaterowie i Złoczyńcy. Kolekcja komiksów DC
« Odpowiedź #2136 dnia: Pn, 05 Grudzień 2022, 10:21:16 »
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby nowy tłumacz użył takiego samego tytułu jak w poprzednim przekładzie.
Zgadza się.
W swoim poście chciałem tylko podkreślić, że w tej kolekcji co do zasady tytuły dubli na naszym rynku są zmieniane (poza wyjątkami dotyczącymi eventów). Czy to dobrze, czy źle pozostawiam do indywidualnej oceny. Mnie np. podoba się tytuł tomu z Legionem Samobójców - Czarna Krypta (oryg. The Black Vault), podczas gdy Egmont przetłumaczył jako Czarne Więzienie.

Offline Pocztar

  • Wiadomości: 523
  • Polubień: 894
  • Zastępca Redaktora Naczelnego MoviesRoom.pl
    • Zobacz profil
    • Movies Room!
Odp: Bohaterowie i Złoczyńcy. Kolekcja komiksów DC
« Odpowiedź #2137 dnia: Wt, 06 Grudzień 2022, 17:40:03 »
Ta kolekcja potrafi być tak męcząca... Z jednej strony super, że dostajemy komiksy, których pewnie nigdy byśmy się nie doczekali. Z drugiej taki Legion Superbohaterów to szrot niemiłosierny, komiks zupełnie nie wyróżniający się na żadnym polu. Czemu akurat coś takiego dobierają do kolekcji? Nie skumam chyba nigdy :)

sum41

  • Gość
Odp: Bohaterowie i Złoczyńcy. Kolekcja komiksów DC
« Odpowiedź #2138 dnia: Wt, 06 Grudzień 2022, 18:09:56 »
Dal mnie takie wybory to cos super bo jak sam napisales nigdy bysmy tego nie dostali  i ciagle by byla tylko Trojca DC a tam mamy eksplorowane mnej znane grupy czy herosow, jutro jade kupic, czekam tez na Legion superbohaterow :)

Offline bibliotekarz

Odp: Bohaterowie i Złoczyńcy. Kolekcja komiksów DC
« Odpowiedź #2139 dnia: Wt, 06 Grudzień 2022, 21:18:30 »
Ta kolekcja potrafi być tak męcząca... Z jednej strony super, że dostajemy komiksy, których pewnie nigdy byśmy się nie doczekali. Z drugiej taki Legion Superbohaterów to szrot niemiłosierny, komiks zupełnie nie wyróżniający się na żadnym polu. Czemu akurat coś takiego dobierają do kolekcji? Nie skumam chyba nigdy :)
To jeden z największych hitów sprzedażowych lat 80 w DC. Do dziś wysoko oceniany.


Reception
The story has been called by Medium as "the franchise's most significant story". It also hailed the saga as helping with the development of how Darkseid was viewed by showing that he was "capable of anchoring a massive, complex plot as the uber-antagonist". Gizmodo has stated that the story "made the Legion of Super-Heroes one of the best-selling franchises of the early '80s".

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Great_Darkness_Saga

The Legion of Super-Heroes' Great Darkness Saga is the greatest epics of the DC Universe's future, and it showed how dangerous Darkseid really is.
Almost four decades after its original publication date, "The Great Darkness Saga" still stands today as one of the most consequential and sweeping epics in DC canon. The story also serves as a magnum opus for the classic Levitz/Giffen run on the Legion of Superheroes title and stands as potentially the most important Legion of Superheroes story of all time.

https://www.cbr.com/great-darkness-saga-legion-of-superheroes-guide/

https://www.cbr.com/dc-best-80s-stories/
Legion na miejscu 7.

Na goodreads średnia ocena 4,1/5.
Batman returns
his books to the library

Offline Bazyliszek

Odp: Bohaterowie i Złoczyńcy. Kolekcja komiksów DC
« Odpowiedź #2140 dnia: Wt, 06 Grudzień 2022, 21:44:02 »
Ale o którym Legionie piszesz? Tym dublu co wcześniej był już w WKKM, czy o tym co będzie po nowym roku? Bo tego drugiego nie znam i dopiero po lekturze wydam opinię. @laf pisał, że warto. A ten z Supermanem to dawno czytałem i niewiele pamiętam, ale jakichś złych wspomnień nie zachowałem, czyli to nie była beznadziejna historia.

Offline Kyms

Odp: Bohaterowie i Złoczyńcy. Kolekcja komiksów DC
« Odpowiedź #2141 dnia: Wt, 06 Grudzień 2022, 22:05:46 »
Szrot czy nie, urokiem kolekcji jest dostarczanie mniej popularnych pozycji w naszym kraju, które inne wydawnictwa mogłyby nie puścić bojąc się straty finansowej. Często są to dobre historie, które warto znać lub trzymać w kolekcji. Najlepszym tego przykładem są ostatnie pozycji: Deathstroke, Birds of Prey czy jutrzejszy Legion Samobójców. O Legionie Superbohaterów były tu dobre opinie zatem z chęcią sięgnę po takiego "szrota". Oby było ich więcej  ;)

Offline Kandor

Odp: Bohaterowie i Złoczyńcy. Kolekcja komiksów DC
« Odpowiedź #2142 dnia: Wt, 06 Grudzień 2022, 22:47:43 »
To jeden z największych hitów sprzedażowych lat 80 w DC. Do dziś wysoko oceniany.


Reception
The story has been called by Medium as "the franchise's most significant story". It also hailed the saga as helping with the development of how Darkseid was viewed by showing that he was "capable of anchoring a massive, complex plot as the uber-antagonist". Gizmodo has stated that the story "made the Legion of Super-Heroes one of the best-selling franchises of the early '80s".

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Great_Darkness_Saga

The Legion of Super-Heroes' Great Darkness Saga is the greatest epics of the DC Universe's future, and it showed how dangerous Darkseid really is.
Almost four decades after its original publication date, "The Great Darkness Saga" still stands today as one of the most consequential and sweeping epics in DC canon. The story also serves as a magnum opus for the classic Levitz/Giffen run on the Legion of Superheroes title and stands as potentially the most important Legion of Superheroes story of all time.

https://www.cbr.com/great-darkness-saga-legion-of-superheroes-guide/

https://www.cbr.com/dc-best-80s-stories/
Legion na miejscu 7.

Na goodreads średnia ocena 4,1/5.
Tylko nie zapominajmy że komiks który ukazał się właśnie w kolekcji to  jedynie preludium do komiksu o którym piszesz i który podlinkowałeś ("TGDS"). Oba zbiory łączy komiks LOSH (v2) #287. "The Great Darkness Saga" wyjdzie u nas mniej więcej w styczniu...2024 roku :-) Więc sobie "trochę" poczekamy :-) Chyba że już o tym tutaj napisano, to sorki (możecie mi nawet "pojechać", ale, proszę, nie piszcie o "captain obvious" bo bardzo często używacie tego słowa w nieprawidłowym* kontekście). Btw. już w sierpniu przyszłego roku może się ukazać "Legion of 3 Worlds"  - świetna mini-seria Geoffa Johnsa i George'a Pereza, tie-in do Final Crisis.

[*Kapitan O. to np. taki gość który, kiedy napiszecie, że wszyscy byli już w Avengers poza Batmanem, poświęci 5-10 minut swego cennego czasu, żeby wam uświadomić, że to są dwa różne uniwersa, że to niemożliwe, że jak to ;-) Natomiast posługiwanie się Kapitanem tylko po to aby dowalić komuś kto np. podaje na forum  tę samą/podobną informację (najwyraźniej dla niektórych to istna zbrodnia) mija się z celem i stanowi swego rodzaju nadużycie tego zacnego epitetu]

« Ostatnia zmiana: Wt, 06 Grudzień 2022, 23:09:49 wysłana przez Kandor »

Offline Bazyliszek

Odp: Bohaterowie i Złoczyńcy. Kolekcja komiksów DC
« Odpowiedź #2143 dnia: Śr, 07 Grudzień 2022, 07:27:15 »
@UP
Dziękujemy za wyjaśnienie nam definicji terminu Captain Obvious Kapitanie Oczywisty. ;) Bez ciebie bym tego nie zrozumiał. :P

Dziś dostajemy rozwinięcie SS z "Legend" od Ostermana. Ale ja najbardziej czekam na numer za 2 tygodnie czyli Godzinę Zero. Od czasów gdy na Kartkach ze Stali Marvel Arek opisał czytelnikom tą historię, o tym jak Hal Jordan zaczął czyścić alternatywne linie czasowe, ja byłem nią bardzo zainteresowany. Cieszę się, że wreszcie po 20 latach ten komiks wyjdzie po polsku.

Offline Necr09

Odp: Bohaterowie i Złoczyńcy. Kolekcja komiksów DC
« Odpowiedź #2144 dnia: Śr, 07 Grudzień 2022, 12:36:45 »
Z ciekawości, tylko w moim egzemplarzu Hachette nie trafiło w pole z tekstem czy cała partia tak ma?

Spoiler: PokażUkryj
FGO: 758,469,198