Autor Wątek: Bill Sienkiewicz  (Przeczytany 7791 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Rabies

Bill Sienkiewicz
« dnia: So, 23 Luty 2019, 23:37:54 »
Bill Sienkiewicz to amerykański artysta komiksowy, w Polsce znany głównie ze współpracy z F. Millerem przy komiksach Elektra Assassin ( uwielbiam! ) i niewielkim epizodzie w Daredevilu. Również w wydanym przez Egmont komiksie Czarna Wdowa : Powrót do domu możemy podziwiać jego prace. Plus sporo trykotów w mniejszych i większych epizodach. I chyba z milion okładek dla przeróżnych wydawnictw. Z niewydanych w Polsce najbardziej znane to Stray Toasters i stworzony wspólnie z Alanem Moorem Big Numbers, który jednak nie został dokończony. Świetne są również jego ilustracje do  Moby Dicka Melvilla. Coś jeszcze???


Six Foot Press szykuje na sierpień pierwszy z trzech art book'ów z pracami Sienkiewicza.
224 strony, twarda oprawa, 200 ilustracji.






ramirez82

  • Gość
Odp: Bill Sienkiewicz
« Odpowiedź #1 dnia: Nd, 24 Luty 2019, 00:27:09 »
I oczywiście short z wyrzuconym kotem z Batman Black and White, moje pierwsze zetkniecie z Sienkiewiczem.

Offline turucorp

Odp: Bill Sienkiewicz
« Odpowiedź #2 dnia: Nd, 24 Luty 2019, 07:32:18 »
stworzony wspólnie z Alanem Moorem Big Numbers, który jednak nie został dokończony.


Ale to jest tak zabawna sytuacja, że dokończony czy nie, i tak jest godzien uwagi ;)
Z innych rzeczy, nad którymi jeszcze warto się pochylić, to niewątpliwie "Voodoo Childe", a dla wielbicieli Rosomaka "Inner Fury".

Offline Bazyliszek

Odp: Bill Sienkiewicz
« Odpowiedź #3 dnia: Nd, 24 Luty 2019, 09:07:44 »
Okładkę w Conanie 31 wykonał brawurowo. Kawał świetnej roboty. Ta ekspresja i jednoczesna szorstkość w rysach twarzy.

Offline Rabies

Odp: Bill Sienkiewicz
« Odpowiedź #4 dnia: Nd, 24 Luty 2019, 11:53:48 »
Nie wiem jak wy, ale ja mam straszny głód jego prac, bo właściwie oprócz Elektry Assassin nie ma właściwie nic większego do czytania/oglądania. Niby są jakieś jego prace w świecie MARVEL / DC, ale mi szczególnie brakuje jakiś dużych rzeczy z jego odjechanymi grafikami z poza świata trykotów. Facet napiepsza te okładki jak szalony i właściwie to tyle. Nie wiem, czy on jest taki drogi, czy mu sie nie chce, czy może jego nie chcą, ale w tej chwili nie ma chyba nic godnego uwagi. Żadnego ważnego tytułu, o którym można by podyskutować. A może jest, tylko ja nic o tym nie wiem?


Offline amsterdream

Odp: Bill Sienkiewicz
« Odpowiedź #5 dnia: Nd, 24 Luty 2019, 13:56:37 »
Ja ostatnio dość często a co najlepsze zupełnie przypadkowo trafiam na jego rysunki.
W Sentry (SBM 55) narysował jeden zeszyt.
W "Czarnej Wdowie - powrót do domu" narysował część albumu plus we wszystkich zeszytach nakładał tusz. Komiks nawet niezły, ale tak feministycznie przerysowany, że aż śmieszny.
W trzecim tomie "Daredevil: Nieustraszony" jest świetna, trzy-zeszytowa historia z Punisherem gdzie w pełni odpowiada za warstwę plastyczną (z Ultimate Marvel Team-Up #6-8).

majkelus81

  • Gość
Odp: Bill Sienkiewicz
« Odpowiedź #6 dnia: Nd, 24 Luty 2019, 20:32:21 »
Nie wiem jak wy, ale ja mam straszny głód jego prac, bo właściwie oprócz Elektry Assassin nie ma właściwie nic większego do czytania/oglądania.
Sprawdź New Mutants Classic od vol. 3 do vol. 5. Masz tam między innymi historie Demon Bear Saga.
« Ostatnia zmiana: Pn, 25 Luty 2019, 07:04:01 wysłana przez majkelus81 »

Offline arczi_ancymon

Odp: Bill Sienkiewicz
« Odpowiedź #7 dnia: Nd, 24 Luty 2019, 23:21:51 »
Stray Toasters to najlepszy komiks Sienkiewicza. Przy nim mindfucki Morrisona wydają się bardzo grzeczne :)

Offline death_bird

Odp: Bill Sienkiewicz
« Odpowiedź #8 dnia: Pn, 25 Luty 2019, 15:00:38 »
W "Czarnej Wdowie - powrót do domu" narysował część albumu plus we wszystkich zeszytach nakładał tusz. Komiks nawet niezły, ale tak feministycznie przerysowany, że aż śmieszny.

He he. Po dłuuugim okresie hamletyzowania w końcu zdecydowałem się i jakieś 2 tygodnie temu wziąłem jeden z ostatnich trzech egzemplarzy na "Bonito". Przynajmniej wiem już czego się spodziewać. Swoją drogą okładka koszmarna.
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

sum41

  • Gość
Odp: Bill Sienkiewicz
« Odpowiedź #9 dnia: Pn, 25 Luty 2019, 20:20:02 »
Mam zeszytowki z New Mutants z jego malowanymi okladkami i nawet niezle to wyglada.

Offline LordDisneyland

Odp: Bill Sienkiewicz
« Odpowiedź #10 dnia: Wt, 05 Marzec 2019, 11:48:26 »
Sprawdź New Mutants Classic od vol. 3 do vol. 5. Masz tam między innymi historie Demon Bear Saga.

Wiedziałem tylko [bo nie moi bohaterowie ;) ] o TPB "Demon Bear"- czy któryś z  tomów wymienionych przez ciebie poleciłbyś jakoś szczególnie?
,, - Eeeeech.''

majkelus81

  • Gość
Odp: Bill Sienkiewicz
« Odpowiedź #11 dnia: Wt, 05 Marzec 2019, 12:14:01 »
Jeśli ktoś jest fanem Sienkiewicza to rysunkowo jest świetnie, szczególnie okładki. Scenarzystą jest Chris Claremont, który w tamtym czasie pisał wszystko o mutantach, ale same historię wg mnie są bardziej z horrorowate i psychodeliczne niż w X-men, na pewno spora to zasługa rysunków Sienkiewicza. Śmiało bierze tom 3 i 4 są najlepsze z tego co czytałem (Demon Bear jest na początku 3 tomu). Jeszcze taka uwaga, tom 5 jest tylko w połowie ilustrowany przez Sienkiewicza

Offline LordDisneyland

Odp: Bill Sienkiewicz
« Odpowiedź #12 dnia: Wt, 05 Marzec 2019, 12:17:56 »
Dziękuję, interesująco to brzmi.
,, - Eeeeech.''

Offline Bazyliszek

Odp: Bill Sienkiewicz
« Odpowiedź #13 dnia: Wt, 05 Marzec 2019, 20:56:44 »
Oczywiście jeśli wszystko pójdzie dobrze, prawdopodobnie Deamon Bear Saga pojawi się po polsku w Superbohaterach Marvela, w tomie o New Mutants, gdzieś po 70 tomie.

Offline Piterrini

Odp: Bill Sienkiewicz
« Odpowiedź #14 dnia: Wt, 04 Sierpień 2020, 23:11:25 »
Demon Bear Saga oczywiście już się ukazała w 72 tomie kolekcji Superbohaterowie Marvela (New Mutants). Sienkiewicz odpowiada tam za rysunki i tusz do tytułowej historii.

W tomie 53 tej samej kolekcji (tom Spider-Girl) jest trochę tuszu Sienkiewicza, o ile w tomie 72 widać wiele z jego ekspresyjnego stylu, tak tomu 53 nie polecam osobom, które chciałyby sięgnąć tylko ze względu na Sienkiewicza - zbyt mało wolności tam miał, a jego zamaszysta kreska mocno kontrastuje z gradientowymi kolorami (kolory to standardowy Marvel, szybko i ma być widać kto jest kto :) ).

Tom 55 (Sentry) świetna sprawa, Sienkiewicz miał pełną wolność w swoim zeszycie, aczkolwiek wciąż bazuje to na standardowej technice ręka-papier (dla mnie świetnie, różne techniki typu kolaże bywają ciężkostrawne). Ogólnie polecam ten tom, są też zeszyty autorstwa m.in. Marka Texeiry i Jae Lee, graficznie jeden z najlepszych (o ile nie najlepszy) tomów tej kolekcji.

Tusz Sienkiewicza także w tomie 25 Kolekcji DC (Flash: Urodzony sprinter), tak samo jak ze Spider-Girl - można zobaczyć, ale nic ponadprzeciętnego.

WKKDC tom 76 to tom świetny graficznie (Dynastia Mrocznego Rycerza, pierwsza z trzech historii przynajmniej), Sienkiewicz tuszuje trzecią, znów nic specjalnego.

Tom 3 Daredevila Franka Millera zawiera Love and War, czyli graficznie autorski Sienkiewicz. Pierwotnie wydany w formacie magazynowym (bliżej kwadratowego A4), u nas przeskalowany do standardowego amerykańskiego wymiaru, ale źle nie jest.

W Sandman: Noce nieskończone jest jedna część autorstwa Sienkiewicza, tutaj zdaje się on dopasować do ogólnego stylu McKeana, czyli jest dobrze, zabawa formą. Obaj panowie mają duże umiejętności i korzystają z podobnych narzędzi, ciężko więc stwierdzić co było pierwsze (chociaż pewnie McKean), widać podobne kadry do tego co McKean robił w Hellraiserze (w wydaniu Egmontu sprzed lat epizod jest) czy w Klatkach, ale są też bardziej unikalne dla samego Sienkiewicza zabiegi. Ogólnie komiks graficznie różnorodny - polecam.

Strażnicy Początek tom 3 - tusz Sienkiewicza na grafikach Kuberta (Andy'ego), ilustracje tworzone względnie współcześnie i w stylu DC, także nie polecam specjalnie.

Polskie Semici Spider-Manowe od 9/97 do 12/98 to tusz Sienkiewicza na rysunkach Sala Buscemy do serii Spectacular Spider-Man, jest tego 8 zeszytów. Tutaj może rozwinę przy jakiejś okazji, nie zaglądałem od dawna, ale pamiętam, że kolorystyka dosyć ciemna z dużą ilością tuszu (oczywiście) na papierze Semicowym nie dała takiego efektu, jaki powinna. Za to połączenie twórców dosyć trafione (ciężko mi sobie wyobrazić gdyby ktoś wtedy zdecydował "niech Sienkiewicz tuszuje Bagleya" :P ).

W drugim Batman Black & White Semicowym short z planszami Sienkiewicza, niedługo wznowienie w dużym formacie, więc na pewno lepszy efekt (white będzie wreszcie white ;) ).

W pierwszym Mandragorowym Essentialu Wolverine'a rysunki Sienkiewicza - raczej nic specjalnego, widać charakterystyczną kreskę, z tym że inne zeszyty też były rysowane w podobny sposób, plus brak zamierzonych oryginalnie kolorów nieco w cień usuwają prace tego pana.

Wspomniane też wcześniej Czarna Wdowa: Powrót do domu i Daredevil: Nieustraszony! tom 3, oraz szczególnie Elektra Assassin polecam. Ta ostatnia pozycja to najwięcej Sienkiewicza w Sienkiewiczu wydane na naszym rynku :)

Także to tyle co udało mi się zidentyfikować i na szybko zaopiniować przy pisaniu powyższego (z tego co zostało wydane w kraju, jeśli coś pominąłem to tym lepiej - proszę mi to wytknąć i lecę szukać :) )

Z tym że do czegoś zmierzałem, z racji że seria 30 dni nocy nie ma swojego wątku, to reaktywuję niniejszy - w tomie 2 mamy historię gdzie za plansze odpowiada właśnie Bill Sienkiewicz. Pomimo tego, że komiks powstawał w czasach relatywnie współczesnych (po roku 2000, gdzie największe dokonania artysty przypadają na lata wcześniejsze), to plansze są bardzo "plastyczne" - ponad 90% to techniki malarskie, o ile malarz by nie pochwalił, to komiksiarz poleca, bo szczerze mówiąc cudów się nie spodziewałem, a jest dobrze.
No i kwestia która bardziej by pasowała do osobnego wątku - widziałem niejednokrotnie zdanie, że Egmont jeszcze ma do wydania komiksy z tej serii. Częściowo jest to prawdą, nie wydano bowiem przynajmniej 4 miniserii i dwóch Annuali (taki ładny tom trzeci byłby akurat). Z tym że Egmont określił na okładce swoje plany co do serii, cytuję:
Cytuj
W drugim i ostatnim tomie wydania zbiorczego znalazły się (...)
Egmont bazuje na oryginalnych "omnibusach" (z nazwy), tom drugi wzbogacony został względem drugiego omnibusa o historię z rysunkami Piotra Kowalskiego. Omnibusa trzeciego nie widać jednak (szukałem, może nie znalazłem po prostu, a gdzieś w planach był/jest). Te pominięte u nas historie z pewnością nie prezentują specjalnie wysokiego poziomu (sam postawiłbym na półce tylko dla historii z ilustracjami Sama Kietha)...
Z tym że wygląda na to, że tomu trzeciego nie będzie i seria jest u nas zamknięta. Szczerze mówiąc nie spotkałem się z taką informacją wcześniej, a jak wyżej pisałem - przewijają się informacje w recenzjach i dawniej na forum/fb że jeszcze tom trzeci będzie, a pewnie nie będzie.