Autor Wątek: Batman  (Przeczytany 564389 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Szekak

Odp: Batman
« Odpowiedź #735 dnia: Pt, 05 Lipiec 2019, 18:14:57 »
Nikt nie odpowiedział, co dziwne, no nic - na pewno Francja ma swoją wersję językową tej serii, jakoś na początku roku osoba sprzedawała na jednej z grup fb ze dwa tomy w tym języku (chyba Hush i Court of Owls) za jakieś 60 max 80zł razem. Wstępnie się zastanawiałem nad zakupem, ale racjonalność przeważyła (tzw. "na kij mnie to?").
Ale czy w równie wielkim formacie?
Piękno jest w oczach patrzącego.

Offline Piterrini

Odp: Batman
« Odpowiedź #736 dnia: Pt, 05 Lipiec 2019, 18:29:46 »
Ale czy w równie wielkim formacie?

Tak, wydanie 1:1 z tego co pamiętam, zaraz sprawdzę bo gdzieś na ebayu czy amazonie to analizowałem...

https://livre.fnac.com/a6845724/Batman-Edition-75-ans-noir-et-blanc-Silence-Jim-Lee

Jest to dokładnie ta sama inicjatywa wydawnicza, tyle że my jesteśmy pięć lat za murz... ekhm, francuzami :)

https://www.dcplanet.fr/101005-review-vf-editions-collectors-75-ans-batman

Offline mack3

Odp: Batman
« Odpowiedź #737 dnia: Pt, 05 Lipiec 2019, 18:30:22 »
Osobiście jestem przekonany, że ten nakład limitowany to co najmniej 800-1 tys. egzemplarzy. Moim zdaniem bardziej prawdopodobne jest ok. 1,5, a kto wie czy to nawet nie jest 2 k. Pierwsi Mistrzowie komiksu mieli nakłady 1-1,5k.
Jeśli ma się coś, co jest plusem danej rzeczy (a przy limitowanych wydaniach mały nakład jest plusem) to się tym chwali, a nie się to ukrywa. Chyba, że nie ma się czym chwalić...
Poza tym - jaka krytyka się pojawiła jak się okazało, że Sznikiel będzie wydany w 750 egzemplarzach, pomyślcie, co by się działo na forum jakby Egmont podał, że limitowane Batmany wydaje w 1,5 tys. albo 1 tys. egzemplarzy.
Oczywiście może być też tak jak wspominał JanT - że na razie zbierają zamówienia w przedsprzedaży, a potem wydrukują tyle ile było zamówień + np. 30%. Więc sami nakładu nie znają.

Druga sprawa -  na chłodno
Osobiście uważam, że wydanie ekskluzywnego Batmana, w wypasionym formacie, formacie, do którego nawet nie zbliża się nic, co było wydane w działce Superhero w Polsce za bardzo dobry pomysł na uczczenie 80-lecia postaci. Co nie znaczy, że złym pomyślem byłoby puszczenie czegos premierowego, o co fani męczą Egmont (choćby tego Knightfallu - mnie tam ten tytuł ni ziębi, ni grzeje, mam wydania z TM-Semic i uważam, że jest to mocno przeciętne, ale wiem, że z jakichś powodów w fandomie tytuł ten jest ciągle wyczekiwany). Nie, to też byłby dobry pomysł, ale wydanie wypasionego Batmana - czegoś WYJĄTKOWEGO, czego dotąd w Polsce nie było - jest moim zdaniem jeszcze lepszym.
A skoro zdecydowali się na takie wypasione wydanie to w zasadzie musieli wydać duble z tej prostej przyczyny, że najlepsze i najbardziej znane Batmany już w Polsce były wydane. Absurdem byłoby wydanie w wypasionym formacie w najlepszym razie przeciętnego Knighfallu gdy Powrót Mrocznego Rycerza ma zwykłe malutkie wydanie.
I tu mała uwaga - nie jestem pewien czy wszyscy komentujący zdają sobie sprawę jak duże będą te albumy. 34,4 cm to więcej niż format Absolute(!!) Na długość komiksy będą tylko o 2 cm krótsze niż Szninkiel, którego wielkością rysunków część komentujących się zachwycała. Co więcej - w Szninklu były olbrzymie marginesy, tutaj prawdopodobnie będą mniejsze, a na części stron nie będzie ich w ogóle (kadry na całą stronę - jak to w amerykańskich komiksach) - tak więc suma sumarum rysunki w tych wydaniach będą co najmniej tak wielkie jak w Szninklu (na wysokość, szerokośc pewnie będzie większa w Szninklu, co wynika z formatu europejskich komiksów)!
Tak więc założenie - wydanie ekskluzywnego formatu - było bardzo dobre, ale wykonanie - czyli wybór konkretnego formatu - bardzo słaby. Tak, wiem, już raz o tym pisałem, ale powtórzę - wydanie tak ekskluzywnego formatu i wybranie czerni i bieli, w sytuacji, kiedy żadnego z tych komiksów nie ma w Polsce w oryginalnej (kolorowej) wersji nie tylko w formacie Absolute, ale nawet w niewiele powiększonym Deluxe, jest dla mnie czymś bezsensownym. Tym bardziej, że każdy z tych komiksów sporo traci moim zdaniem bez kolorów. To nie są Stany, gdzie każdy może wybrać sobie Absolute'a. Oczywiście, dla osób, które lubią czerń i biel to wydanie to chyba spełnienie marzeń, ale ja uważam, że w sytuacji, kiedy komiks powstaje jako kolorowy to wydanie go w czerni i bieli odbiera mi sporą część obcowania z historią i uważam je po prostu za okrojone, za jakiś wariant (który jak najbardziej może być na rynku, ale jeśli jest też dostępna porównywalna wersja podstawowa czyli w kolorze).

Trzecia sprawa
Co do ceny - trudno ją - nomen omen - ocenić, bo nie znamy nakładu komiksów. Taką cenę przy nakładzie np. 300-500 sztuk (szczerze wątpię w tak niski nakład) określiłbym jako niską. Jestem pewien, że taki Zabójczy Żart zaraz po wyprzedaży nakładu osiągał by przebitki 50-100% na allegro, a z czasem tylko by to rosło. Z kolei jeśli zrobili nakład 1,5-2 k - to cena jest już średnio zachęcająca (choć dalej nie uważam jej za jakąś strasznie wysoką). Część osób z niewiadomych mi przyczyn pisze o cenie 700 zł - ale przeciez to jest cena za komplet 5 komiksów.

W sumie to poziom cenowy (nie jakoś specjalnie wygórowany) moim zdaniem raczej przemawia za wyższym nakładem niż niższym...
« Ostatnia zmiana: Pt, 05 Lipiec 2019, 19:27:55 wysłana przez mack3 »

Offline Szekak

Odp: Batman
« Odpowiedź #738 dnia: Pt, 05 Lipiec 2019, 18:31:03 »
Tak, wydanie 1:1 z tego co pamiętam, zaraz sprawdzę bo gdzieś na ebayu czy amazonie to analizowałem...

https://livre.fnac.com/a6845724/Batman-Edition-75-ans-noir-et-blanc-Silence-Jim-Lee

Jest to dokładnie ta sama inicjatywa wydawnicza, tyle że my jesteśmy pięć lat za murz... ekhm, francuzami :)

https://www.dcplanet.fr/101005-review-vf-editions-collectors-75-ans-batman
Dzięki... a co we Francji wydają na 80-lecie? :D
Piękno jest w oczach patrzącego.

Offline VooDoo-79

Odp: Batman
« Odpowiedź #739 dnia: Pt, 05 Lipiec 2019, 18:32:36 »
Nie ma się co wysilać jeśli nie podali informacji o ilości nakładu to nie podadzą go nawet jeśli zasypiemy im skrzynkę z pytaniami o to. Jeśli się nie mylę to Egmont nigdy nie podał żadnego komiksu ani serii w jakim nakładzie wydali, choć w tym przypadku będą wybitni jeśli wydają coś jak twierdzą w nakładzie limitowanym tylko wam nie powiemy w jakim  ::)

Offline Szekak

Odp: Batman
« Odpowiedź #740 dnia: Pt, 05 Lipiec 2019, 18:35:23 »
Nie ma się co wysilać jeśli nie podali informacji o ilości nakładu to nie podadzą go nawet jeśli zasypiemy im skrzynkę z pytaniami o to. Jeśli się nie mylę to Egmont nigdy nie podał żadnego komiksu ani serii w jakim nakładzie wydali, choć w tym przypadku będą wybitni jeśli wydają coś jak twierdzą w nakładzie limitowanym tylko wam nie powiemy w jakim  ::)
Wydali Mistrzów Komiksów w limitowanym i nakład podawali.
Piękno jest w oczach patrzącego.

Offline VooDoo-79

Odp: Batman
« Odpowiedź #741 dnia: Pt, 05 Lipiec 2019, 18:40:48 »
Wydali Mistrzów Komiksów w limitowanym i nakład podawali.

No tak ale to dawno temu było, później już nie mamy żadnej informacji z jakimkolwiek komiksem i jego nakładzie. To jest moloch który wydaje co chce za ile chce i ile chce, ba nawet stosuje element monopolu jeśli chodzi o DC i nikt tam się takimi rzeczami nie przejmuje jak podanie jakiegoś tam nakładu limitowanego  ;)

Itachi

  • Gość
Odp: Batman
« Odpowiedź #742 dnia: Pt, 05 Lipiec 2019, 18:40:52 »
Nie będzie żadnego zbierania zamówień i drukowania tego + 30%. Panowie i Panie, rozmawiamy o Egmoncie a nie o rodzimym Taurusie. Tam jest szczegółowy plan, zaplanowany i dokładnie przeanalizowany. Nakład z pewnością jest ustalony i moim zdaniem będzie wysoki jak na reklamowanie go jako ekskluzywny i limitowany.

Ktoś przed chwilą napisał bardzo ważną rzecz, niższym nakładem reklamuje się specjalne wydania. Czym jest czegoś mniej tym szybciej i sprawniej organizuje się sprzedaż. A dynamiczna sprzedaż napędza popyt, dzięki czemu można opędzlować więcej egzemplarzy w krótszym odstępie czasu. I na koniec może się okazać że wcale nie wyjdzie się na tym gorzej niż przy realizacji tego w większym nakładzie, przy rozbiciu tego na inny okres czasu.

Offline Szekak

Odp: Batman
« Odpowiedź #743 dnia: Pt, 05 Lipiec 2019, 18:42:29 »
No tak ale to dawno temu było, później już nie mamy żadnej informacji z jakimkolwiek komiksem i jego nakładzie. To jest moloch który wydaje co chce za ile chce i ile chce, ba nawet stosuje element monopolu jeśli chodzi o DC i nikt tam się takimi rzeczami nie przejmuje jak podanie jakiegoś tam nakładu limitowanego  ;)
Bo później już nie wydawali żadnego komiksu w limitowanym nakładzie... aż do teraz.
Piękno jest w oczach patrzącego.


Offline freshmaker

Odp: Batman
« Odpowiedź #745 dnia: Pt, 05 Lipiec 2019, 19:17:47 »
czy anglojęzyczny batman noir ma też zakładkę / tasiemkę?

Offline mack3

Odp: Batman
« Odpowiedź #746 dnia: Pt, 05 Lipiec 2019, 19:27:27 »
czy anglojęzyczny batman noir ma też zakładkę / tasiemkę?
Nie wiem czy ma tasiemkę, ale warto zwrócić uwagę, że jest o 4,5 cm mniejszy (na długości).

Offline freshmaker

Odp: Batman
« Odpowiedź #747 dnia: Pt, 05 Lipiec 2019, 19:53:56 »
tak wiem. ciekawa jest ta inicjatywa, sprawdzam czym się różni od wydań oryginalnych noir. mam większość tych batmanów w wersji absolute, wiec format tych wydań aż tak bardzo mnie nie jara. okładki wyglądają ciekawie, no i zawsze fajnie jest kupić sobie ponownie komiks którego mam już 3 wydania.

ramirez82

  • Gość
Odp: Batman
« Odpowiedź #748 dnia: Pt, 05 Lipiec 2019, 19:56:49 »
https://edition-limitee.fr/index.php/bande-dessinee/16-bande-dessinee-livre-edition-collector-limitee/3275-batman-80-ans-edition-speciale-80th-urban-comics

Czyli to za 5 lat u nas  :D

To u nas zdecydowanie lepszy zestaw, bardziej urozmaicony i bardziej zasłużone pozycje. Chyba, że Francuzi już dawno dostali nasze tytuły w Noir. Choć nie pogardziłbym Capullo, Jockiem i Francavillą w czerni i bieli, bo też bardzo lubię tych artystów.