Autor Wątek: Batman  (Przeczytany 570559 razy)

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

Offline bibliotekarz

Odp: Batman
« Odpowiedź #2670 dnia: Pn, 09 Maj 2022, 13:45:30 »
Czy Knightfall jest dobry to nieco skomplikowane. Właściwy Knightfall to bodajże tylko drugi tom będzie a reszta to prologi, sequele, itp. Historie te ciągnęły się przez wiele lat, miały wielu twórców, więc ich poziom siłą rzeczy nie jest jednakowy.

Tom pierwszy nastrojem trzyma się jeszcze drugiej połowy lat 80-ych, która dla DC była znakomita. Akurat Venom to nie tylko jedna z lepszych historii w tym tomie, ale i w ogóle jeden z lepszych Batmanów z lat 90-ych. Następna część to już sam Knightfall - dłuższa historia, bardziej jednolita, nieco rozwleczona, żegnająca starą gwardię twórców i otwierająca się na nową stylistykę lat 90-ych.

Na marginesie dodam, że istnieją jeszcze historie, które co prawda w Prologu się nie znalazły, ale niewątpliwie są inspiracją dla Knightfallu. Motyw psychicznego wycieńczenia Batmana, uzależnienia go od narkotyku i jego zniknięcia z ulic Gotham wykorzystany został w The Cult (czyli polska Sekta). Z kolei po raz pierwszy ranny i wybudzony ze śpiączki Bruce Wayne został przykuty do wózka inwalidzkiego w Blind Justice.
Batman returns
his books to the library

Offline Gieferg

Odp: Batman
« Odpowiedź #2671 dnia: Pn, 09 Maj 2022, 14:05:32 »
Cytuj
A Miecz Azraela - faktycznie - fabularnie najsłabsza część tego tomu,

Bul-bul-bullshit.

Poza Venomem nie ma w tym tomie nic, co by się choćby zbliżało do poziomu fabuły Azraela która wciąga jak dobry film, ma świetny klimat i płynie zgrabnie jak mało który komiks superhero, jedyne co mi w niej przeszkadzało, gdy czytałem po raz pierwszy, to fakt zepchnięcia Batmana na drugi plan w drugiej połowie historii (ale teraz mi już to nie przeszkadza), podczas gdy sporą część pozostałej zawartości tego tomu stanowią kompletnie niestrawne zakalce (choćby ten nieszczęsny generał - litości...) w dodatku nabazgrolone tak,  że się odechciewa.

Offline LukCook

Odp: Batman
« Odpowiedź #2672 dnia: Pn, 09 Maj 2022, 14:48:49 »
Bul-bul-bullshit.

Poza Venomem nie ma w tym tomie nic, co by się choćby zbliżało do poziomu fabuły Azraela która wciąga jak dobry film, ma świetny klimat i płynie zgrabnie jak mało który komiks superhero, jedyne co mi w niej przeszkadzało, gdy czytałem po raz pierwszy, to fakt zepchnięcia Batmana na drugi plan w drugiej połowie historii (ale teraz mi już to nie przeszkadza), podczas gdy sporą część pozostałej zawartości tego tomu stanowią kompletnie niestrawne zakalce (choćby ten nieszczęsny generał - litości...) w dodatku nabazgrolone tak,  że się odechciewa.

Dokładnie! Azreal jest jak dobry thriller, czyta się świetnie. Dopełnienie to genialna szata graficzna, która jest o klasę lepsza od innych historii, nie tylko w Prologu ale ze wszystkich zapowiedzianych części.

Offline Gazza

Odp: Batman
« Odpowiedź #2673 dnia: Pn, 09 Maj 2022, 14:53:53 »
No Quesada jak na tamte czasy to dowalił do pieca. Również kolorysta - to bodaj jeden z pierwszych komiksów z zastosowanymi wtedy (mam na myśli czasy semiców) komputerowymi gradientami. Pamiętam, że długo uważałem go za jeden z najefektowniejszych w moich zbiorach i zastanawiałem się jak wyglądałoby to na kredzie.

Offline Gieferg

Odp: Batman
« Odpowiedź #2674 dnia: Pn, 09 Maj 2022, 14:54:05 »
Azrael ma w sobie (między innymi) trochę Bonda, trochę Indiany Jonesa czy Kodu da Vinci, wszystko wyważone i w niemal idealnych proporcjach, to jest historia do której chce się wracać. Semica pozbyłem się jakoś w okolicach 2001 roku i potem żałowałem, powtórka po ponad 20 latach była chyba najbardziej udana ze wszystkich powtórek komiksów superhero (a wracałem po latach do wielu) - rzadko kiedy się zdarza, żeby coś z tego gatunku mi podchodziło bardziej niż za pierwszym razem.

Serio nie ogarniam z czym tu ludzie mają problem.

Offline Pocztar

  • Wiadomości: 528
  • Polubień: 904
  • Zastępca Redaktora Naczelnego MoviesRoom.pl
    • Zobacz profil
    • Movies Room!
Odp: Batman
« Odpowiedź #2675 dnia: Pn, 09 Maj 2022, 14:56:50 »
Azrael ma w sobie (między innymi) trochę Bonda, trochę Indiany Jonesa czy Kodu da Vinci, wszystko wyważone i w niemal idealnych proporcjach, serio nie ogarniam z czym tu ludzie mają problem.

Pewnie każdy z czymś innym. Ja na przykład z nudną, chaotycznie prowadzoną fabułą, kiepskimi antagonistami i drętwymi dialogami. A inni to nie wiem - trzeba ich pytać.
Ja nie ogarniam jak Dennis O'Neil w tak krótkim czasie mógł stworzyć tak odmienne od siebie jakościowo historie jak Venom i Sword of Azrael :)
« Ostatnia zmiana: Pn, 09 Maj 2022, 14:58:33 wysłana przez Pocztar »

Offline Gieferg

Odp: Batman
« Odpowiedź #2676 dnia: Pn, 09 Maj 2022, 14:59:05 »
Cytuj
z nudną, chaotycznie prowadzoną fabułą, kiepskimi antagonistami i drętwymi dialogami.

Opisałeś właśnie jakieś 70% tego tomu ale akurat nie Azraela
« Ostatnia zmiana: Pn, 09 Maj 2022, 15:01:17 wysłana przez Gieferg »

Offline Pocztar

  • Wiadomości: 528
  • Polubień: 904
  • Zastępca Redaktora Naczelnego MoviesRoom.pl
    • Zobacz profil
    • Movies Room!
Odp: Batman
« Odpowiedź #2677 dnia: Pn, 09 Maj 2022, 15:00:39 »
Opisałeś właśnie jakieś 70% tego tomu ale akurat nie Azraela :P

Let's agree to disagree ;)
Ja też do niego wróciłem, jak miałem 8 lat to podobał mi się tylko odrobinę bardziej niż dzisiaj ;)

Offline Gieferg

Odp: Batman
« Odpowiedź #2678 dnia: Pn, 09 Maj 2022, 15:01:05 »
Przesadziłem, może bardziej 50-60%.

Offline HugoL3

Odp: Batman
« Odpowiedź #2679 dnia: Pn, 09 Maj 2022, 15:20:45 »
Może wyjdę na ignoranta, ale ja właściwie nie wiem czemu te zeszyty zostały wydane w jednym tomie.
Jestem mniej więcej w 3/4 tomu i jedyny element, który łączy te historie to "zmęczenie" Batmana.
Tytuł w sumie oznacza upadek rycerza, ale serio to "tyle"? Lubię Batmana, interesuję się głównie komiksami z tą postacią sprzed New 52. Liczyłem, że fabularnie będzie to o wiele ciekawiej ze sobą połączone.

Toż te Epici Amazing Spider-mana wydane przez Egmont fabularnie lepiej do siebie pasują (z wyjątkiem assasin nations) niż to :)

Offline Pocztar

  • Wiadomości: 528
  • Polubień: 904
  • Zastępca Redaktora Naczelnego MoviesRoom.pl
    • Zobacz profil
    • Movies Room!
Odp: Batman
« Odpowiedź #2680 dnia: Pn, 09 Maj 2022, 15:28:47 »
Może wyjdę na ignoranta, ale ja właściwie nie wiem czemu te zeszyty zostały wydane w jednym tomie.
Jestem mniej więcej w 3/4 tomu i jedyny element, który łączy te historie to "zmęczenie" Batmana.
Tytuł w sumie oznacza upadek rycerza, ale serio to "tyle"? Lubię Batmana, interesuję się głównie komiksami z tą postacią sprzed New 52. Liczyłem, że fabularnie będzie to o wiele ciekawiej ze sobą połączone.

Toż te Epici Amazing Spider-mana wydane przez Egmont fabularnie lepiej do siebie pasują (z wyjątkiem assasin nations) niż to :)

Są tam drobne ślady, narkotyk Venom pojawia się w zeszytach z 1991 roku. Azrael debiutuje w zeszycie z 1992 roku. Potem tak jak mówisz, jest kwestia "zmęczenia" Batmana, nagromadzenia kolejnych porażek.
W1993 roku wchodzi Bane, który najpierw jest obserwatorem, potem manipulantem, a na końcu katem. Ja akurat się cieszę, że tak szerokie preludium dostaliśmy w tej edycji :)

Offline HugoL3

Odp: Batman
« Odpowiedź #2681 dnia: Pn, 09 Maj 2022, 15:30:48 »
Ja akurat się cieszę, że tak szerokie preludium dostaliśmy w tej edycji :)

Ja ogólnie też, bo chciałem mieć odświeżone wydanie Venoma oraz Miecza Azraela, ale brakuje mi tu jakiejś większej ciągłości fabularnej. Może kolejne tomy mi to wynagrodzą.

Offline bibliotekarz

Odp: Batman
« Odpowiedź #2682 dnia: Pn, 09 Maj 2022, 15:34:31 »
W tym tomie nie ma ciągłości, bo to nie jest jeszcze Knightfall. To taki tom zbierający wszystkie składowe, z których następnie Knightfall ulepiono. Osobno mamy więc historię venomu, osobno genezę Azraela, osobno genezę Bane'a, osobno wypalenie Bruce'a. Jeśli ktoś uważa to za niepotrzebne to może spokojnie zacząć czytać od tomu drugiego.
Batman returns
his books to the library

Offline xanar

Odp: Batman
« Odpowiedź #2683 dnia: Pn, 09 Maj 2022, 15:53:45 »
No przecież jest napisane na okładce, że to prolog.
Twój komiks jest lepszy niż mój

Offline Gieferg

Odp: Batman
« Odpowiedź #2684 dnia: Pn, 09 Maj 2022, 16:08:07 »
Na dobrą sprawę to za prolog wystarczyło by to co się znalazło w Semicach 2, 6-7/95, Venom i Azrael. Reszta to zbędne (i przeważnie słabe) zapychacze. Ja tam w tym tomie nie znalazłem tak naprawdę niczego ciekawego, czego bym nie czytał za czasów Semica.

A ten właściwy Knightfall będzie w tomie 2.
« Ostatnia zmiana: Pn, 09 Maj 2022, 16:10:43 wysłana przez Gieferg »