Autor Wątek: Batman  (Przeczytany 570524 razy)

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

Offline PawelC

Odp: Batman
« Odpowiedź #2370 dnia: Śr, 22 Wrzesień 2021, 20:29:26 »
Od początku miałem obawy o jakość tego zbioru World, niestety z mojego doświadczenia tego typu antologie zazwyczaj nie spełniają oczekiwań.

Staram się szanować pieniądze i czas jaki poświęciłem na ich zarobienie równie mocno co pracę twórców i dlatego World postanowiłem najpierw spiracić. Tak, wiem, że nieładnie, ale czasem tak robię przed zakupem żeby upewnić się czy faktycznie warto.

Mam dobrą i złą wiadomość.

Dobra jest taka, że nie jest źle.
Zła jest taka, że
Spoiler: PokażUkryj
jest tragicznie źle.


Może ze dwie, góra trzy historyjki są jako takie, reszta to randomowe shorty bez znaczenia. Tak naprawdę to szkoda się nawet rozpisywać, ale podsumuję to tak. Czy są to historie które zapadają w pamięć? Przedstawiają coś nowego, świeżego, albo chociaż w nowatorski sposób? Czy kiedykolwiek będziecie chcieli wrócić do tych historyjek? U mnie odpowiedź na wszystkie te pytania to - nie.

No ale przejdźmy do punktu który pewnie najbardziej nas interesuje czyli polskiego kawałka komiksu.
Niestety, przychylam się do opinii, że polska historia jest najgorsza z całego zbioru. Kowalskiemu kibicuję od czasów Gaila i mam chyba wszystko co wyszło spod jego reki w PL. Autorskiej twórczości Kołodziejczaka nie znam, więc mogę tylko napisać, że uważam go za pozytywnego człowieka, lubię np. posłuchać nagrań z nim z targów w których uczestniczy, doceniam pracę i rolę w Egmoncie.
Niestety ten short to tragedia, jedna wielka bzdura (wcześniejsze podsumowanie sad_drone nie jest wcale przesadzone) a graficznie bida z nędzą. W sumie nie wiem jak to się stało, że tak to chłopakom wyszło. Shorty to trudny temat, a dobrego burgera też wbrew pozorom nie tak łatwo przygotować, ale też i ciężko go totalnie spier***.

Puenta od mnie jest taka, jeśli macie w tym roku nie kupić tylko jednego komiksu to niech to będzie World (no może w sumie powalczyć o ten przywilej w Wolverine BRW). :)
Szkoda życia na takie komiksy.


Offline Piterrini

Odp: Batman
« Odpowiedź #2371 dnia: Śr, 22 Wrzesień 2021, 21:22:52 »
To co piszecie o fabule polskiej historii w tej antologii World brzmi sensownie, bo w kontekście naszego kraju zamysł faktycznie jest idiotyczny.
Z ciekawości zorientowałem się jaki jest odbiór w recenzjach poza forum (i poza krajem ;) ), podsumowując co znalazłem (w wielu miejscach) - zbiór jest średni, generalnie da się czytać, ale nic ponadprzeciętnego. Tak zwani "recenzenci" chwalą głównie historię włoską i rosyjską, kilka historii przy tym oceniając słabo, a około połowę zbioru jako historie średnie/znośne. Polska historia łapie się do tej ostatniej grupy, narzekań na jej scenariusz nie widziałem (za to narzekania na rysunki dostrzegłem).
Myślę że historia nie wydaje się idiotyczna poza granicami kraju dlatego, że Polska w jakiś sposób podpada pod tą "teorię" o niewielkiej przestępczości, zwłaszcza na tle krajów za oceanem (południe i środek, w sumie północ też...). A taki komisowy zabieg, żeby wyjaśnić ten fakt technologią itp. jest jak najbardziej normalny w komiksach superhero.
Tyle że żyjąc tutaj sam opis historii wydaje się "wariacki".

Uwaga domysły w tym akapicie - nie wiem jak to działa z komiksami i takimi przedsięwzięciami stanowiącymi antologię, wiem tylko że duży wydawca (DC, Marvel...) ściśle kontroluje to, co przygotowują twórcy. Na podstawie np. biznesu muzycznego wyobrażam sobie, że z antologią World mogło być więc tak: DC przygotowało projekt i zbiór zarysów fabuły (w ilości powiedzmy X pomysłów), następnie w ramach szukania artystów (jeśli taki "casting" w jakimś kraju w ogóle był) pozwolono na przedstawienie swojego scenariusza do historii z ww. zbioru X zarysów. Jak byli wybierani artyści w innych krajach nie wiem, u nas wyborów na pewno nie było (wink wink ;) ), w każdym razie odgórna kontrola całości itp. i zbiór jest w takim kształcie w jakim jest.
Co za powyższym przemawia - w kontekście polskiej historii poza umiejscowieniem akcji jest bardzo uniwersalnie przeprowadzona fabuła, która mogłaby się dziać w zasadzie w wielu krajach (z tego co czytałem o komiksie). Mimo że komiks "światowy" to DC amerykańskie, śmiem twierdzić że w żadnym kraju zyski ze sprzedaży nie przekroczą zysków ze sprzedaży w USA (chociaż może w sumie na świecie poza Stanami sprzeda się więcej niż na rynku macierzystym, ciekaw jestem...), więc uniwersalna historia na rynek USA, i tyle.

Trochę głupio się wypowiadać jeśli nie czytałem samego komiksu, no ale... Na pewno TK będzie opowiadał w przyszłości o współpracy z DC w ramach tego projektu, więc może wtedy jakichś zakulisowych rzeczy się dowiemy.
Już nie pamiętam czy przy ogłoszeniu tego projektu byłem nastawiony entuzjastycznie, jeśli tak, to szybko przekształciło się to w obojętność wobec niego, aczkolwiek inicjatywa naprawdę fajna :) Hm, jeśli inicjatywa fajna, to skąd obojętność? Dziwne...

Offline Takesh

Odp: Batman
« Odpowiedź #2372 dnia: So, 25 Wrzesień 2021, 16:17:09 »
Wreszcie obejrzałem "Batman ninja" na Netflixie. Podchodziłem do tego długo, bez przekonania. Ostatnie kilkanaście animowanych pozycji WBA było słabe, takie sobie, albo ok. Adaptacje raczej poprawne, ale nic szczególnie interesującego, nowego, świeżego. Jakież było moje zdziwienie na tym filmie. Dawno tak dobrze się nie bawiłem na filmie z Gackiem, czy innej produkcji WBA. Japońscy twórcy zrobili coś na wskroś oryginalnego, świeżego, z pomysłem. Nie jest to dzieło wybitne, ale nie takim chce być. Bardzo ciekawe pomysły, rozwiązania, oprawa graficzna, itp. Nie ma się do czego przyczepić. Pomysłów wystarcza na kilka filmów, ale i tak nie ma znużenia, czy przeładowania. Wszystko jest na swoim miejscu.

Bez spojlerowania próbowałem pisać, żeby każdy sam był zaskoczony tym filmem, bo to też jedna z jego mocnych stron. Napisze tylko, że jest oddany hołd japońskiej kulturze, popkulturze, ale i części dziedzictwa DC, w tym Gackowi Kane'a i Fingera. I warto poczekać na scenę po napisach.  Jego po prostu mega!!

Komu polecić? Każdemu fanowi Gacka, anime i świetnych filmów z pomysłem i akcją. I jeszcze innym. Kurde!!! Dobry był. Polecam 👍

Offline bibliotekarz

Odp: Batman
« Odpowiedź #2373 dnia: So, 25 Wrzesień 2021, 16:55:08 »
Oglądałem ze trzy lata temu. Graficznie, owszem, oryginalne. Poza tym bezdennie głupie. Aż mi się trauma Final Fantasy przypomniała - wtedy też ból zgrzytających zębów powodował, że po kwadransie musiałem przewijać. Na trzeźwo nie da rady tego oglądać.
Batman returns
his books to the library

ukaszm84

  • Gość
Odp: Batman
« Odpowiedź #2374 dnia: So, 25 Wrzesień 2021, 17:10:06 »
Faktycznie ten Batman Ninja jest oryginalny i plus za odwagę, ale mnie wynudził okropnie. Za to jeszcze niedawno na HBO był Powrót Zamaskowanych Krzyżowców (już chyba nie ma) i tutaj już się bawiłem świetnie, choć to w zasadzie parodia, ale zrobiona tak jakby to była na serio historyjka w stylu tych najwcześniejszych o Batmanie (gumowe rekiny itd.), polecam jeśli gdzieś na to traficie jeszcze.

Offline michał81

Odp: Batman
« Odpowiedź #2375 dnia: Nd, 26 Wrzesień 2021, 10:59:29 »
Batman Świat to niestety zmarnowany potencjał. Całościowo to średni komiks choć ciekawa inicjatywa to nie wykorzystującą zamysłu jaki za tym stał. Całość jest strasznie zachowawcza i nie wybijająca się ponad zwykłe komiksy superbohatetskie. Nie będę oceniał każdej historii, ale pozwolę sobie wspomnieć o kilku. Część amerykańska to nawet nie historia, a wstęp o czym będzie ten zbiór krótkich opowiadań. Rysunki świetne, ale to tylko splashpage do gadania Batmana. Część polska to przeciętniak pod względem scenariuszowym i rysunkowym. Znając inne prace Piotra Kowalskiego poczułem spory zawód. Inne komiksy też nie wybijają się ponad schematy, poza historią rosyjską i japońską, ale obydwie też mnie nie niczym nie zaskoczyły, może poza formą. Rozumiem co chcieli przekazać twórcy, ale było to dla mnie tylko ok.
Finalnie podobały mi się historie: francuska, 
Spoiler: PokażUkryj
gdzie mamy jakby kolejną wariacje "randki" Catwoman z Batmanem, z zabawnym finałem
niemiecka,
Spoiler: PokażUkryj
gdzie dobrze wykorzystano Jokera oraz zaskakujące (choć trochę do przewidzenia) zakończenie oraz są tu świetne rysunki
oraz włoska
Spoiler: PokażUkryj
gdzie historia jest opowiedziana od tyłu jak w Memento Nolana i przez ten zabieg jest ciekawa.
« Ostatnia zmiana: Nd, 26 Wrzesień 2021, 11:34:45 wysłana przez michał81 »

36degrees

  • Gość
Odp: Batman
« Odpowiedź #2376 dnia: Nd, 26 Wrzesień 2021, 12:11:40 »
Dla mnie najlepsza - francuska (jedyna, która tak naprawdę mi się podobała). Najgorsza - tutaj ex aequo turecka, no i niestety polska. Ogólnie, moim zdaniem, album słaby, który można traktować tylko w  formie ciekawostki.

Offline Leyek

Odp: Batman
« Odpowiedź #2377 dnia: Nd, 26 Wrzesień 2021, 17:03:25 »
Ta strona przykladowa w ktorej kolodziejczak sie rozplywa nad warszawa tez delikatnie zenujaco wypada, batman zachwycony warszawa i jej technologia brzmi jak slaby fanfic

Dobrze, że dałeś linka, bo po samym Twoim opisie zakładałem, że aż tak źle nie jest, ale niestety jest. Jeszcze brakuje na końcu wspominki, że od 2015 Warszawa wraz z Polską wstają z kolan, a Polacy to dumny naród.
Za to graficznie nieźle się ta strona prezentuje (no ale też brak postaci), lubię te "kreskowane" chmurki Kowalskiego.


Offline Castiglione

Odp: Batman
« Odpowiedź #2378 dnia: Nd, 26 Wrzesień 2021, 17:27:42 »
To teraz wyobraźcie sobie, że to nie Warszawa, tylko jakiekolwiek inne miasto w innym kraju. Też by was tak raziło? Myślę, że podobne strony były w wielu komiksach i nikomu nie przeszkadzały, a wręcz nikt nie pomyślałby, żeby zwracać na nie uwagę, bo akcja rozgrywała się w mniej nam znanej lokalizacji, a z rzeczywistością miały tyle samo wspólnego.

Offline Leyek

Odp: Batman
« Odpowiedź #2379 dnia: Nd, 26 Wrzesień 2021, 17:33:55 »
Nie przypominam sobie żadnego komiksu, gdzie "wchodzi do akcji" nowe miasto i mamy na jego temat całostronną laurkę. Normalne komiksowe zagranie - w przypisie np. "Waszyngton, USA" i jedziemy z akcją.

Offline PabloWu

Odp: Batman
« Odpowiedź #2380 dnia: Nd, 26 Wrzesień 2021, 18:38:12 »
A według mnie to fajna sprawa, że Panowie wykorzystali stronę na prezentację Warszawy czytelnikom z całego świata ,być może to jedna z niewielu takich okazji, a graficznie i kolorystycznie też nie ma się czego wstydzić. O scenariuszu się nie wypowiadam bo czekam na swój egzemplarz.

Offline OokamiG

Odp: Batman
« Odpowiedź #2381 dnia: Nd, 26 Wrzesień 2021, 18:52:14 »
Ja raczej Batman World nie zakupię, bo koncepcja kilkustronicowych opowieści nie przekonała mnie nawet zbytnio w Black&White, choć parę tam opowieści mnie chwyciło, czy to rysunkiem, czy historią, a ten album podobno stoi na niższym poziomie. Takie zbiorki są chyba lepsze dla mniej zapoznanych z postacią czytelników.  A po tym filmiku BatCave jeszcze bardziej się utwierdziłem w nie zakupywaniu Batman World :D:

Odp: Batman
« Odpowiedź #2382 dnia: Nd, 26 Wrzesień 2021, 18:57:00 »
  Dokładnie komiks idzie w świat i dobrze że miasto zostało w kilku zdaniach scharakteryzowane. To patenty często są stosowane, jakoś nie bardzo mi idzie przyswoić słowa, że miasta nie są opisywane w komiksach, są zwłaszcza w historycznych. Przeciętny Amerykanin nie potrzebuje tłumaczenia czym jest Waszyngton, ale Warszawa będzie mu raczej kompletnie nieznana.

Offline sad_drone

Odp: Batman
« Odpowiedź #2383 dnia: Nd, 26 Wrzesień 2021, 20:11:40 »
Nie chodzi o to że warszawa jest opisana w komiksie tylko patos w tym opisie zawarty, jakby podmienić warszawką syrenkę na statułę wolności która "broni swojego miasta" byłoby równie żenująco. I zanim ktoś mi zarzuci że mam problem z Polską albo warszawą, gwarantuję że mam równie wielki cringe gdy taki patriotyzm pchany jest w komiksach amerykańskich, "greatest country in the world itp". Chcesz wyrazić miłośc do ojczyzny to pokaż co w niej jest takiego fajnego, a nie epatuj patosem.

edit : i nie chodzi tylko o broniącą syrenkę, mamy batmana który opisuje warszawę alfredowi bo tak go interesuje, jest też fragment z emfazą o "rozpamiętywaniu swojej przyszłości" i w końcu uznanie warszawy za nowoczesne miasto co tez jest raczej dyskusyjne (chyba że za nowoczesnosc uznajemy 2 nitki metra xd). Razem z fabułą komiksu która robi z polski jakiegoś hegemona technologicznego gdzie powstają firmy które technologią przewyższają batmana jest to dla mnie oczywiste leczenie kompleksów narodowych i próba zaklinania rzeczywistości.

@Eguaroc /// sorry, źle przeczytałem twój post///
« Ostatnia zmiana: Nd, 26 Wrzesień 2021, 21:06:11 wysłana przez sad_drone »
If I Had More Time, I Would Have Written a Shorter Letter.

Odp: Batman
« Odpowiedź #2384 dnia: Nd, 26 Wrzesień 2021, 20:38:02 »
Raz te opisy nie są specjalnie patetyczne, dwa patos niekoniecznie jest określeniem pejoratywnym, trzy Syrenka nie dość że jest symbolem miasta to na dodatek dosyć nietypowym symbolem, Syreny z mieczem i tarczą raczej nie spotka się nigdzie indziej, chyba warto na to zwrócić uwagę.