Autor Wątek: Baśnie/Fables i ich spin-offy  (Przeczytany 6616 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline R~Q

Baśnie/Fables i ich spin-offy
« dnia: So, 03 Październik 2020, 13:22:07 »







Niesamowite, że jeszcze nie ma tego tematu. W takim razie zakładam.

Na początek chciałbym podzielić się swoimi wrażeniami nt. serii Jack of Fables. Otóż posiadam całą serię, którą kupiłem kiedyś od jednego forumowicza tutaj i na razie "doszedłem w czytaniu" do Wielkiego Baśniowego Crossovera. Tom ten jest praktycznie w całości kontynuacją wątków właśnie z Jacka, więc ciekawi mnie, co fani Baśni nieczytający Jacka (czyli większość polskich fanów...?) myślą o Wielkim Baśniowym Crossoverze. Wracając jednak do Jacka. Jest to historia oderwana od wątków głównych Baśni. Jack podróżuje po Ameryce, spotyka rózne postacie, w tym z rasy Literalsów. Seria Jack bardzo mocno rozbudowuje, a właściwie wyjaśnia, lore Baśni. Wyjawia, skąd wziąli się Baśniowcy i jakie jest dla nich największe zagrożenie. W związku z tym Jack jest konieczny dla zrozumienia i "ogarnięcia" Crossoveru, a także całego świata.

Jednak równocześnie, Jack to nie jest dobra seria. Rozbudowa lore i fajne postacie nie zasłaniają faktu, że Jack to wybitnie nieudana komedia. Niektórzy mogliby powiedzieć "nie zrozumiałeś dowcipu". Jasne, Jack to komiks w stylu filmu Marsjanie Atakują - podobno trzeba "zajarzyć" humor, żeby dobrze się bawić. O ile daleko mi do tzw. moralfaga, a przedstawienie niemoralnych, antyspołecznych zachowań na ekranie/papierze nie razi mnie szczególnie, to "gagi" w Jacku są po prostu suche. To nie jest komiks, który jest tak nieśmieszny, że aż śmieszny. Nie, on w założeniu miał być slapstickowo śmieszny, ale nie jest. W głównej serii Baśni mamy zazwyczaj jakieś 2 gagi słowne w wykonaniu Baśniowców i to jest ok. Try-hardowa śmieszność Jacka wywołuje co najwyżej przewracanie oczami. Co więcej, socjopatia i chamstwo Jacka często jest wzmiankowane, ale nic z tego nie wynika. Siostry Page czy Gary powinny od razu spuścić łomot Jackowi na początku, a potem nie zadawać się z nim. Rozumiem, że żart polega na tym, że mimo jego chamstwa itp. dalej się wokół niego kręcą a nawet na niego "lecą". Taka prymitywna socjopatia i chamstwo nie powinna uchodzić mu na sucho. Jack nie jest genialnym manipulatorem - to debil, a wszyscy wokół niego wydają się być jeszcze głupsi.

Wrócę jeszcze do lore Baśni, Literalsów itd. Jasne, że to kluczowe elementy uniwersum, ale wcale mi się to nie podoba. Baśnie miały więcej uroku, gdy baśniowe postacie, światy itd. po prostu istniały, miały jakąś swoję historię, Adwersarza, wojnę z nim, uchodźców w Baśniogrodzie z jakże współczesnymi problemami itd. Jack wprowadza
Spoiler: PokażUkryj
rasę Literalsów, którzy istnieją w Mundy World od początku świata, a jeden z nich to dosłowny bóg/stwórca, który napisał wszystkie historie od początku świata w ten sposób powołując do życia Baśniowców i ich światy. Po tym, jak je w ten sposób stworzył, one istnieją od zawsze. Każdy Literals to w pewnym sensie Deus Ex Machina - nie można go zabić i ma niewyjaśnione potężne moce, z efektami nie tylko dla Baśniowców, ale też Docześniaków. I w ogóle słabo, że gość jednym pociągnięciem pióra może wymazać wszystkich Baśniowców, ale też Docześniaków, jeśli zechce.


Może w przyszłych tomach Jacka/Baśni/Fairest coś się poprawi, ale wątpię. Ogólnie Baśniom bardzo mocno spadł poziom gdzieś w okolicy inwazji na Homelands i gdyby nie to, że kupiłem sporo tomów z wyprzedzeniem, to chyba nie czytałbym dalej. :)

Offline Takesh

Odp: Baśnie/Fables i ich spin-offy
« Odpowiedź #1 dnia: Pt, 11 Czerwiec 2021, 07:40:44 »
Baśnie wracają z nową 12-częściową maxi-serią. Plus crossover z Batmanem. Na koniec oneshot z Ligą pisany przez Billa. Zapowiada się ciekawie.

https://www.cbr.com/dc-fables-batman-crossover-black-label/

Offline burberry

Odp: Baśnie/Fables i ich spin-offy
« Odpowiedź #2 dnia: Pt, 11 Czerwiec 2021, 08:52:42 »
Mam tego jeden tom wydany w Polsce, bodajże nr #1 lub #2, nie szło tego czytać. Nie rozumiałem zachwytów nad serią, więcej nie próbowałem.

Offline asx76

Odp: Baśnie/Fables i ich spin-offy
« Odpowiedź #3 dnia: Pt, 11 Czerwiec 2021, 09:15:22 »
"Baśnie" to przereklamowana seria. "Jak ma zachwycać, skoro nie zachwyca?" ;)

Nesumi

  • Gość
Odp: Baśnie/Fables i ich spin-offy
« Odpowiedź #4 dnia: Pt, 11 Czerwiec 2021, 10:26:52 »
Baśnie, jak większość dłuższych serii, mają swoje lepsze i gorsze chwile. I owszem, potrafią zachwycić. Tyle, że trzeba trochę dać od siebie, wczuć się w konwencję. Niemniej jest tam sporo nudy, zadęcia i patosu.

Online michał81

Odp: Baśnie/Fables i ich spin-offy
« Odpowiedź #5 dnia: Pt, 11 Czerwiec 2021, 10:40:06 »
Baśnie wracają z nową 12-częściową maxi-serią. Plus crossover z Batmanem. Na koniec oneshot z Ligą pisany przez Billa. Zapowiada się ciekawie.

https://www.cbr.com/dc-fables-batman-crossover-black-label/
Ciekawe co zrobi Egmont. Wyda? Nie wyda?

Offline misiokles

Odp: Baśnie/Fables i ich spin-offy
« Odpowiedź #6 dnia: Pt, 11 Czerwiec 2021, 10:50:07 »
Pierwszy numer dopiero za rok. Jest jeszcze dużo czasu na namysły:)

Offline Piterrini

Odp: Baśnie/Fables i ich spin-offy
« Odpowiedź #7 dnia: Pt, 11 Czerwiec 2021, 12:55:26 »
Łasuch, Amerykański Wampir, Baśnie... Może jakaś ankieta jaka następna seria wróci po latach ;)

Ciekawe co zrobi Egmont. Wyda? Nie wyda?
Jak coś z poprzednich tomów jest w sprzedaży, to myślę że nie ma obaw, że nie wydadzą nowych. Taka analogia do handlu - bardziej ekonomiczne ($) jest zachowanie obecnego klienta niż pozyskanie nowego, tutaj już są osoby które czytały te serie wcześniej, więc może sprawdzą, a na okładce można dać że "nowy start" i od razu dwa w jednym, bo nowi też się zainteresują.

Hm, tak myślałem co tylko DC "odświeża" marki, w sumie inni nie odbiegają, tam gdzie twórcy pozostali niezmienni np. Kick Ass czy Jessica Jones, chociaż nie wiem czy dobra analogia, z taką JJ jakby Bendis nie chciał wrócić to pewnie kto inny by napisał, a z seriami dawnego Vertigo jednak bardziej "autorskie" podejście po latach, chociaż tutaj też się wyłamuje np. nowe "uniwersum Sandmana"...

Online michał81

Odp: Baśnie/Fables i ich spin-offy
« Odpowiedź #8 dnia: Pt, 11 Czerwiec 2021, 13:27:27 »
Jak coś z poprzednich tomów jest w sprzedaży, to myślę że nie ma obaw, że nie wydadzą nowych.
Ok. Tylko, że Egmont wyraźnie zaznaczył, że wydaje serię główną, żadnych spinoffów. Oczywiście można dyskutować, czy te 12 zeszytów to jeszcze seria główna, czy już czasem nie spinoff.

Offline Q

Odp: Baśnie/Fables i ich spin-offy
« Odpowiedź #9 dnia: Pt, 11 Czerwiec 2021, 13:45:58 »
Plus crossover z Batmanem. Na koniec oneshot z Ligą pisany przez Billa.

Kwintesencja dzisiejszego DC.

Offline R~Q

Odp: Baśnie/Fables i ich spin-offy
« Odpowiedź #10 dnia: Pt, 11 Czerwiec 2021, 15:45:57 »
Baśnie są fajne do "War and Pieces" (z czego War and Pieces jest już żenujące) - reszta do kosza

Offline radef

Odp: Baśnie/Fables i ich spin-offy
« Odpowiedź #11 dnia: Pt, 11 Czerwiec 2021, 20:27:53 »
Ok. Tylko, że Egmont wyraźnie zaznaczył, że wydaje serię główną, żadnych spinoffów. Oczywiście można dyskutować, czy te 12 zeszytów to jeszcze seria główna, czy już czasem nie spinoff.
Egmont swego czasu też zaznaczył, że nie będą dodrukować "Baśni", a pół roku później okazało się, że jednak seria cały czas dobrze się sprzedaje i dodruki poszły.

Zresztą - na niektórych portalach pojawiła się informacja, że numeracja będzie zachowana (czyli będą to numery 151, 152 itd., choć pewnie obstawiam, że będą po prostu dwie numeracje), więc ciężko to nie zaliczyć do głównej serii.
Kacza Agencja Informacyjna - newsy, recenzje, artykuły nie tylko o komiksach Disneya

Offline Verrax

Odp: Baśnie/Fables i ich spin-offy
« Odpowiedź #12 dnia: Cz, 23 Marzec 2023, 12:21:16 »
Krótki news o zagranicznych wydaniach. DC zapowiedziało właśnie nadchodzące zbiorcze wydanie zeszytów #151-162 (czyli The Black Forest). Co ciekawe, przyjmuje to formę pełnoprawnego szesnastego tomu kontynuującego dotychczasową serię Deluxe:



LINK

Teraz tylko pytanie co to konkretnie oznacza - jest to po prostu ukłon w stronę dotychczasowych posiadaczy deluxe'ów, czy może oznaka tego, że zamierzają przedrukować wszystkie pozostałe tomy? Cholera wie.

Offline Deepdelver

Odp: Baśnie/Fables i ich spin-offy
« Odpowiedź #13 dnia: Wt, 02 Maj 2023, 17:58:33 »
Tak sobie czytam "Rodzinne strony", a tu nagle... :)

Offline MacLSkr

Odp: Baśnie/Fables i ich spin-offy
« Odpowiedź #14 dnia: Wt, 02 Maj 2023, 18:09:35 »
Cały czas byłem przekonany, że "Jack z Baśni" zostanie wydany w twardej oprawie, a tutaj we wszystkich zapowiedziach informacja, że będzie to miękka okładka bez skrzydełek. Chyba faktycznie nie ma żadnych szans na wydanie tej serii i spin-offów w twardej oprawie :(