Autor Wątek: Kolekcja Transformers G1 (Hachette)  (Przeczytany 98998 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Sebo

Odp: Kolekcja Transformers G1 (Hachette)
« Odpowiedź #495 dnia: Pt, 21 Styczeń 2022, 08:52:53 »
Dzięki bardzo za odpowiedź! Czyli rozumiem że G1 to nie jakaś zamknięta calosc. Jeśli wyjdzie teraz kolejny komiks z postaciami wzorowanymi na tych pierwszych zabawkach to też go zaliczymy do G1 tak?

Offline Crono

Odp: Kolekcja Transformers G1 (Hachette)
« Odpowiedź #496 dnia: Pt, 21 Styczeń 2022, 09:28:22 »
Sebo, tak. Komiksy z G1 wydawane są po dziś dzień, chociaż było już kilka restartów. Mamy G1 z Marvela i dokończenie (seria Regeneration One) z IDW. Mamy G1 z Dreamwave i mamy G1 z IDW serie z lat bodajże 2005-2018 oraz restart tego uniwersum z lat 2019-2022. To co dostaliśmy z Hachette kończy się gdzieś w okolicach 2017 roku, czyli nie dostaliśmy końcówki z IDW (zabrakło 8 tomów patrząc na kolekcję brytyjską). Z Marvela nie dostaliśmy mini serii Transformers vs G.I.Joe z której dowiadujemy się co się stało z Bumblebee (alternatywna wersja tego zdarzenia jest w kolekcji w komiksach z UK). No i jeśli jesteśmy już komplecistami, to nie dostaliśmy też adaptacji z Marvela filmu animowanego wydanego pierwotnie w trzech zeszytach (to osobne, animowane uniwersum G1, ale nawiązuje do tego seria brytyjską, patrz np. nasze tomy 6 i 7. Wiem, skomplikowane to).

Offline Takesh

Odp: Kolekcja Transformers G1 (Hachette)
« Odpowiedź #497 dnia: Pt, 21 Styczeń 2022, 09:33:06 »
@Sebo
Tak. IDW często robi kontynuację klasycznych historii. Tak było co do G1, które to komiksy zostały wydane w ramach naszej kolekcji chronologicznie pod koniec tej serii. Sprawdź, masz je u siebie na półce;)

Tak też zrobili z Żółwiami z Image (chyba jako vol.3), i G.I.Joe A Real American Hero. Zaczęli od 155.5 i dalej jadą już prawie 300 numer.

Co do artykułu zalinkowanego przez @Michał81 to zapowiada się ciekawie. Kirkman stara się poszerzyć swoje portfolio wydawnicze i chwała mu, bo zawsze jest to co najmniej dobre. Martwią mnie jedynie szanse na wydanie czegokolwiek ze Skybound w Polsce. Chyba każdy rozumie moje obawy....

Offline Crono

Odp: Kolekcja Transformers G1 (Hachette)
« Odpowiedź #498 dnia: Pt, 21 Styczeń 2022, 09:49:41 »
Takesh, no tak, ale kontynuacja klasycznej historii z Marvela to tylko Regeneration One (tomy 21-24 kolekcji). Reszta IDW to odrębna historia (od tomu 32 kolekcji).

Online LukCook

Odp: Kolekcja Transformers G1 (Hachette)
« Odpowiedź #499 dnia: Pt, 21 Styczeń 2022, 10:11:20 »
Martwią mnie jedynie szanse na wydanie czegokolwiek ze Skybound w Polsce. Chyba każdy rozumie moje obawy....

Jest nadzieja w NSC, wydają Oblivion Song od Skybound.

Offline Takesh

Odp: Kolekcja Transformers G1 (Hachette)
« Odpowiedź #500 dnia: Pt, 21 Styczeń 2022, 10:26:43 »
@Crono
IDW w 2020 znowu coś wydali w ramach G1

https://tfwiki.net/wiki/Transformers_%2784:_Secrets_%26_Lies

Odbiło mi się o uszy, że jeszcze coś, ale nie mogę znaleźć, może coś pomieszałem. W każdym bądź razie wracają do G1 od czasu do czasu.

Offline dreamer36

Odp: Kolekcja Transformers G1 (Hachette)
« Odpowiedź #501 dnia: Cz, 25 Maj 2023, 12:27:26 »
Nie znalazłem oddzielnego tematu o Transformers, więc napiszę tutaj.

Coś bym chętnie z tego świata poczytał. Widzę, że IDW wydało edycję zbierającą kompletnie wszystkie serie chronologicznie, jednak niektórych tomów nie ma szans dostać (1 tom phase 1, 5 tom phase 2).

Stąd moje pytania:
1) Co z dostępnych rzeczy można by kupić i przeczytać, nie mając kompletnie pojęcia o co w tym chodzi (w ogóle się tym uniwersum nie interesowałem)? Raczej wolałbym coś ze współczesnej ery...
2) Czy trzeba czytać każdy tom każdej fazy, żeby się nie pogubić?
3) Czy fazy można czytać oddzielnie?
4) Teraz wychodzi faza 3, z której są 3 tomy i czy IDW wyda kolejne (bo tam nie wszystko jest jeszcze zamieszczone), czy w związku z utratą licencji nie będą mogli już nic publikować/dodrukować z tego uniwersum?
5) Jest jeszcze seria Regeneration One - 4 trejdy numerowane od jedynki, ale w środku zeszyty od 81 w górę - można to czytać samodzielnie?
6) Czy w ogóle jest to warte pieniędzy i zapewnia względnie dobrą rozrywkę? To są gadające roboty zmieniające się w auta/itp - nie oczekuję tutaj jakieś głębi fabularnej czy rozbudowanych psychologicznych analiz społecznych - ma być ładnie, rozrywkowo i w miarę wciągająco.
7) A może kolekcja? Można sporo tomów kupić za normalne pieniądze, tylko o ile dobrze kojarzę, to są lata 80 i 90, więc czy się za bardzo nie zestarzało?
« Ostatnia zmiana: Cz, 25 Maj 2023, 12:48:37 wysłana przez dreamer36 »

Offline Crono

Odp: Kolekcja Transformers G1 (Hachette)
« Odpowiedź #502 dnia: Pt, 26 Maj 2023, 08:44:49 »
dreamer36 jak będę wieczorem przy komputerze to odpowiem na pytania.

Offline Crono

Odp: Kolekcja Transformers G1 (Hachette)
« Odpowiedź #503 dnia: So, 27 Maj 2023, 00:28:04 »
Nie mogę edytować poprzedniej wiadomości, więc piszę nowy post.
Odpowiadając na pytania, na stronie:
https://tfwiki.net/wiki/Transformers:_The_Definitive_G1_Collection
znajdziesz wszystkie numery kolekcji Hachette, wraz ze spisem zeszytów jakie wchodzą w skład poszczególnych tomów. Posegreguj je według vol. bo w UK nie wydawano ich chronologicznie. W Polsce wydano 80 tomów.
Tutaj z kolei znajdziesz spis tomów jakie wchodzą w skład poszczególnych faz:
https://tfwiki.net/wiki/The_Transformers:_The_IDW_Collection
Możesz sobie porównać poszczególne zeszyty, jakie wchodzą w poszczególne fazy z tym co wydało Hachette. Jak pewnie zauważysz, chronologia wydań IDW nieco różni się od tego co nam zaprezentowało Hachette. Zasadniczo, nie ma to jednak znaczenia, bo te wszystkie zeszyty wydane w ramach Spotlight, opisują historie różnych robotów (zgodnie z tytułem zeszytu). Z tego okresu najważniejsze są Infiltration, Escalation i Devastation.
Pierwsza faza stanowi w miarę zamkniętą całość i w zasadzie to można zakończyć czytanie właśnie na niej. Co do drugiej fazy, to niby mamy nowe otwarcie itd. ale cały czas przewijają się w niej wydarzenia z fazy pierwszej. Niemniej, w tej fazie startuje według mnie genialna seria More than Meets the Eye. Dla samej tej serii warto przeczytać Transformers z IDW.
Co do fazy trzeciej, to niestety nie wiem czy IDW wyda kolejne tomy. Niemniej, zawsze możesz uzupełnić serię z TPB.
Reasumując, w mojej opinii pierwsza faza była całkiem ok, zapewniła mi na tyle dużą przyjemność z czytania że czytałem dalej. A potem zaczęło się fantastyczne More than Meets the Eye (mam jednak świadomość, że nie każdemu musi przypaść do gustu). Dlatego tak, polecam.
Regeneration One to natomiast kontynuacja po latach Transformers wydawanego przez wydawnictwo Marvel, dlatego też numeracja zaczęła się od zeszytu 81 (Marvel zakończył serię na zeszycie 80). Bez czytania Marvela raczej nie ma sensu po to sięgać. A spora część Marvela to już niestety dzisiaj ramoty połączone z naiwną fabułą.
Jeżeli wolisz czytać po polsku, to bierz śmiało kolekcję. 

Offline dreamer36

Odp: Kolekcja Transformers G1 (Hachette)
« Odpowiedź #504 dnia: Pn, 29 Maj 2023, 12:47:41 »
Dzisiaj dopiero mogę odpisać, ale lajka zrobiłem już w weekend - bardzo Ci dziękuję Crono za mega wyczerpującą odpowiedź.

Myślę, że chyba po prostu wejdę w kolekcję. Co się uda kupić to kupię, resztę może gdzieś wyhaczę - zobaczę, jak będzie wchodziło. Zwłaszcza, że z tego co widzę, zachwalana przez Ciebie seria More than Meets the Eye jest praktycznie cała w kolekcji.  Jeżeli kolekcja wejdzie w miarę gładko, to wtedy będę najwyżej myślał o uzupełnieniu o wydania angielskie.

Offline Crono

Odp: Kolekcja Transformers G1 (Hachette)
« Odpowiedź #505 dnia: Pn, 29 Maj 2023, 13:37:08 »
More than Meets The Eye opowiada o grupie robotów która leci w kosmos i składa się z zaledwie z kilku bardziej znanych postaci, a reszta to już postacie drugo czy trzecio planowe. I w tym tkwi siła tego tytułu. Dzięki temu zabiegowi, nie mamy całego tego bagażu historii związanych z danym bohaterem, a znanych z innych komiksów/filmów/animacji. Scenarzysta miał pustą kartkę praktycznie i wykreował bandę wykolejeńców, których nie da się nie lubić. Seria ta charakteryzuje się dużą dawką humoru i dużą ilością czytania. Tak, to nie są zeszyty które przeczytamy w 10 minut. Oczywiście, nie są pisane w stylu Claremonta ale jak na dzisiejsze standardy powiedzmy Marvela czy DC to czytania jest dużo. Jak dla mnie plus, bo czyta się świetnie.

Offline Takesh

Odp: Kolekcja Transformers G1 (Hachette)
« Odpowiedź #506 dnia: Cz, 15 Czerwiec 2023, 22:31:00 »
A nigdzie ani słowa, że Kirkman wydaje komiksy Transformers i G.I.Joe... Toż to powód do święta. Chociaż z drugiej strony znając jego stawki, to marne szanse na wydanie tego u nas.... Ale kciuki trzymam, bo gość ma fajne pomysły i lekkie pióro. No lubię jego scenariusze...