Autor Wątek: Alan Moore  (Przeczytany 102677 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline bibliotekarz

Odp: Alan Moore
« Odpowiedź #90 dnia: Pn, 05 Sierpień 2019, 16:30:16 »
To, że się komuś coś podoba nie znaczy, że jest to dobre. Ten postulat to ziemia obiecana popeliny. Nie redukujmy poziomu sztuki do subiektywnej kwestii podobania się.
Batman returns
his books to the library

Kapral

  • Gość
Odp: Alan Moore
« Odpowiedź #91 dnia: Pn, 05 Sierpień 2019, 16:35:50 »
Nie przesadzajmy z tą sztuką.

Offline Jigsaw

Odp: Alan Moore
« Odpowiedź #92 dnia: Pn, 05 Sierpień 2019, 20:13:54 »
G'woli przypomnienia. Moore jest Brytyjczykiem. Na rynek amerykański został zaproszony ze względu na to, że pisał scenariusze pod względem literackim lepsze niż to, co się w USA robiło. Pojechał i pokazał, ze można lepiej. W rezultacie zaproszono do USA jego brytyjskich kolegów: Milligana, Morissona, Gaimana, Ennisa i innych. Wydarzenie to jest nazywane brytyjską inwazją lub drugą brytyjską inzwazją (bo pierwszej dokonali The Beatles).
Jak się patrzy na scenariusze Amerykanów, pisane w tamtym czasie, to widać, że oni bardzo chcą pisać jak Moore.
Gwoli ścisłości (przy okazji w tym pierwszym wyrazie nie używamy apostrofu) wspomniałem o tym scenarzyście jako amerykańskim, z racji wątku w jakim się znajdujemy i nie ma tu nic za bardzo do rzeczy jakiego jest pochodzenia. Odnośnie migracji nie był on też pierwszym artystą czy scenarzystą komiksowym, który zaczął pracę dla wydawnictw amerykańskich. O ile zaczął on pisać dla DC na początku lat 80-tych, jakąś dekadę temu robił już to np. Barry Windsor-Smith przy scenariuszach do Conana. Oczywiście uznawany on był bardziej za artystę, bo Moore chociaż próbował, jednak za bardzo mu to nie wychodziło i skupił się na scenariuszach. A za najlepszego scenarzystę uznawany jest on faktycznie, ale na wyspach.

Offline parsom

Odp: Alan Moore
« Odpowiedź #93 dnia: Pn, 05 Sierpień 2019, 20:25:06 »
A za najlepszego scenarzystę uznawany jest on faktycznie, ale na wyspach.

No masz - a w Rosji nie? A w Brazylii? No i przede wszystkim - na bliskim sercu każdego Polaka Madagaskarze też nie? No, na Madagaskarze pewnie tak, w końcu to też wyspa.
I kto na Wyspach rozdziela takie uznanie? Królowa? Czy może jednak premier?

Offline Arion Flux

Odp: Alan Moore
« Odpowiedź #94 dnia: Pn, 05 Sierpień 2019, 20:47:19 »
Gwoli ścisłości (przy okazji w tym pierwszym wyrazie nie używamy apostrofu) [...]

Przedsię żyjmy pobożnie g'woli samej cnocie,
Której cena jednaż jest w szczęściu i w kłopocie.


że tak się wyrażę ;)

Offline Leyek

Odp: Alan Moore
« Odpowiedź #95 dnia: Pn, 05 Sierpień 2019, 22:05:59 »
Ja natomiast wolę bardziej "Miraclemana" od "Strażników"

Mam dokładnie tak samo. Miracleman pokazuje ile można z SH jako gatunku wyciągnąć i to z istniejących postaci, posiadających już dorobek i historie co zawsze wprowadza ograniczenia (które Moore genialnie tutaj wykorzystuje i wplata we własną fabułę). Kontynuacja Gaimana też daje radę. All Star Superman Morrisona jest chyba najbliżej aby osiągnąć podobny poziom.

Nie przesadzajmy z tą sztuką.

Przesadzać nie ma co, ale z 5-10% dzieł komiksowych ma prawo aspirować do miana sztuki. Do tego ze 20% to niezła nieuwłaczająca inteligencji i nawet nieraz zmuszająca do myślenia rozrywka, no a reszta to superhero i tym podobne ;) U nas na rynku wygląda ta proporcja na pewno lepiej, bo duża część "syfu" jest pomijana przez wydawców, choć i tak jakaś ilość padaki, na którą szkoda papieru i u nas wychodzi.

Brzmi to, jakby Moore najlepszym scenarzystą na rynku amerykańskim wszechczasów był.
Może i dla kogoś jest, ale bez przesady - mamy jeszcze wielu innych, jak Ennisa, Gaimana...
Bo jest.

Dokładnie.

Offline Jigsaw

Odp: Alan Moore
« Odpowiedź #96 dnia: Wt, 06 Sierpień 2019, 15:47:06 »
No masz - a w Rosji nie? A w Brazylii? No i przede wszystkim - na bliskim sercu każdego Polaka Madagaskarze też nie? No, na Madagaskarze pewnie tak, w końcu to też wyspa.
I kto na Wyspach rozdziela takie uznanie? Królowa? Czy może jednak premier?
Zawsze tak paplasz? Poczytaj od kogo dostał jakie nagrody to zrozumiesz - i nie byli to Rosjanie.
Przedsię żyjmy pobożnie g'woli samej cnocie,
Której cena jednaż jest w szczęściu i w kłopocie.


że tak się wyrażę ;)
A to przepraszam, myślałem, że pisownia trochę się jednak zmieniła od tamtego czasu ;)


Offline parsom

Odp: Alan Moore
« Odpowiedź #97 dnia: Wt, 06 Sierpień 2019, 16:43:44 »
Próbuję dyskretnie zwrócić uwagę na bzdurność tego stwierdzenia, ale możemy też uznać, że paplam.

Offline Jigsaw

Odp: Alan Moore
« Odpowiedź #98 dnia: Wt, 06 Sierpień 2019, 23:47:47 »
Próbować zawsze możesz ;) Może został uznany tam za najlepszego ze względu na otrzymane wyróżnienia, bo chyba nie za najdłuższą brodę  ::)

Offline VooDoo-79

Odp: Alan Moore
« Odpowiedź #99 dnia: Pt, 16 Sierpień 2019, 21:06:35 »
Strasznie wahałem się nad kupnem Promethei gdyż z ogólnego opisu zarysu historii jakoś wydawało mi się że nie trafi w moje gusta no i niestety strasznie się rozczarowałem ta historia nie jest zdecydowanie dla mnie. Wymęczyłem się niesamowicie czytając raczej na siłę i z ciekawości czy coś nagle może w tym zatrybi ale niestety... Początek strasznie zagmatwany ni to geneza postaci szukają kim to ona była czy jest czy będzie, ile ich tam było, raz gdzieś w jakiejś mitologii, świecie astralnym potem znowu obecnie brrr do mnie to w ogóle nie trafiło i nawet nic mnie nie przekona jeśli w kolejnych tomach niby jest lepiej. Jedyny plus to genialny J.H. Williams III którego już poznaliśmy w Sandmanie, to co ten gość wyprawia to coś pięknego.
Podsumowując cichutko liczyłem na coś podobnego do świetnego Miraclemana a wyszło......:(

Offline freshmaker

Odp: Alan Moore
« Odpowiedź #100 dnia: So, 21 Wrzesień 2019, 19:23:25 »
zbiorczy tempest spadł niestety na styczeń 2020

Użytkownik usunięty53490

  • Gość
Odp: Alan Moore
« Odpowiedź #101 dnia: Śr, 20 Listopad 2019, 12:00:12 »
Taką ciekawostkę przed chwilą przeczytałem, nie wiem czy było:

https://naekranie.pl/aktualnosci/tworca-watchmen-kultura-superbohaterow-jest-zenujaca-to-marzenia-bialych-suprematystow-1574239659

Mam nadzieję, że chociaż trochę się wstydzicie, biali suprematyści  ;D

Offline xanar

Odp: Alan Moore
« Odpowiedź #102 dnia: Śr, 20 Listopad 2019, 12:27:10 »
Widzę, że to podobny przypadek jak u nas z Sapkowskim i Wiedźminem, przez własną "głupotę" podpisali niekorzystne jak się po latach okazuje umowy i teraz wylewają swoje żale.
Twój komiks jest lepszy niż mój

Odp: Alan Moore
« Odpowiedź #103 dnia: Śr, 20 Listopad 2019, 12:55:22 »
Ile tomów będzie miała Promethea?

ramirez82

  • Gość
Odp: Alan Moore
« Odpowiedź #104 dnia: Śr, 20 Listopad 2019, 12:57:42 »
3.