Autor Wątek: Alan Moore  (Przeczytany 101469 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline szybkilester

Odp: Alan Moore
« Odpowiedź #525 dnia: Pn, 28 Listopad 2022, 14:45:52 »
Jeśli podejmiesz taką decyzję, to z chęcią przytulę Chunky'ego ;)

Offline Takesh

Odp: Alan Moore
« Odpowiedź #526 dnia: Wt, 13 Grudzień 2022, 08:59:56 »
Wszyscy już wiemy, że Moore zdystansował się od Strażników i Zabójczego żartu. Ale często mylnie to interpretujemy. ComicBookResources dokonał ciekawej analizy tego zagadnienia.

https://www.cbr.com/alan-moore-killing-joke-watchmen-regret/

ukaszm84

  • Gość
Odp: Alan Moore
« Odpowiedź #527 dnia: Wt, 13 Grudzień 2022, 09:32:44 »
Też uważam, że próby urealnienia komiksowych superbohaterów, inne niż pokazanie ich jako chorych psychicznie są z góry skazane na porażkę. Albo przyjmujemy głupotę i brak realizmu w tych historiach, "zawieszamy niewiarę" w celach rozrywkowych, albo musimy przyjąć, że to nie może być realistyczne. Nikt normalny w rzeczywistości nie założy idiotycznego kostiumu żeby walczyć ze złem. Więc z tymi wnioskami co do zasady się zgadzam. Jednocześnie uważam też, że Moore dopiero po latach dorabia do swoich ówczesnych komiksów superhero taką ideologię. Tzn. nie do końca na pewno - były tam elementy pokazujące tych ludzi jako zwichrowanych, jak ostatnia scena w Killing Joke albo postać Rorschacha, ale ja cały czas znajduję tam również dużo szczerej chęci zmiany tego gatunku ("poważnego superhero"), nie jego odrzucenia jako takiego. Więc jeśli już wtedy miał takie cele, to coś mu nie pykło w przedstawieniu ich według mnie.

Offline Takesh

Odp: Alan Moore
« Odpowiedź #528 dnia: Wt, 13 Grudzień 2022, 10:47:44 »
Zgodzę się z Tobą. Jednak ciągle pozostaje pytanie co autor wtedy miał na myśli, w czasie tworzenia. Bo każdy utwór interpretowany jest przez odbiorcę przez pryzmat jego doświadczeń i wiedzy. Autorzy natomiast bywa, że tłumaczą dokładnie co i jak, inni nie biorą wogóle udziału w tych rozważaniach.

Dlatego jestem w stanie uwierzyć w zapewnienie autora, że owszem, chciał stworzyć takie dzieło, ale nie chciał zmieniać gatunku. A z pewnością, że jego dzieło będzie miało taki wpływ na całą kulturę komiksową.

ukaszm84

  • Gość
Odp: Alan Moore
« Odpowiedź #529 dnia: Cz, 15 Grudzień 2022, 18:58:12 »
Z tego, co tu piszą to The Show (film Mitcha Jenkinsa do scenariusza Moore'a i z jego występem) jest dostępny na Amazon Prime. Sprawdziłem, niestety nie w Polsce, ale może komuś się przyda. No i może z czasem trafi i do pl wersji.

https://www.instagram.com/p/CmMBbltNb3a/

Offline misiokles

Odp: Alan Moore
« Odpowiedź #530 dnia: Cz, 15 Grudzień 2022, 20:56:11 »
Teoretycznie też w Polsce, gdyż ten film nie jest w amazonowym streamingu, tylko jako pay-per-view, więc jeśli zna się angielski można go wypożyczyć bądź kupić na parę funtów.

ukaszm84

  • Gość
Odp: Alan Moore
« Odpowiedź #531 dnia: Cz, 15 Grudzień 2022, 21:11:12 »
Teoretycznie też w Polsce, gdyż ten film nie jest w amazonowym streamingu, tylko jako pay-per-view, więc jeśli zna się angielski można go wypożyczyć bądź kupić na parę funtów.

Nie wiem w sumie jak jest w tym filmie. O ile angielskim się posługuję raczej płynnie, o tyle komiksów Moore'a w oryginalne nie chciałbym czytać, za dużo by mi umknęło i za często musiałbym się słownikiem posługiwać. Może pisząc scenariusz do filmu zrobił to trochę bardziej przystępnym językiem. Jeśli ktoś się skusi i to obejrzy, to dajcie znać proszę.

ukaszm84

  • Gość
Odp: Alan Moore
« Odpowiedź #532 dnia: Cz, 05 Styczeń 2023, 15:48:49 »

Offline laf

Odp: Alan Moore
« Odpowiedź #533 dnia: Nd, 12 Marzec 2023, 13:35:39 »
@Motyl, @ukaszm, dzięki za miłe słowa odnośnie recenzji Promethei  :D. Fajnie, że ktoś czyta te teksty, a nawet je analizuje. Jest to bardzo mobilizujące  :).

Ale nie rozumiem oceny - jakie są według Ciebie wady tego tytułu? To, że lektura "nie należy do najłatwiejszych"? To, że "autorzy uderzają mocno w mistyczne tony"? Czy to, że "z pewnością może być nużące dla osób poszukujących w komiksach wytchnienia od całodniowej harówki"? Dla pewnej grupy czytelników szukającej najpłytszych rozrywek to mogą być wady, ale czy dla Ciebie jako autora recenzji to są wady? Tego jednego aspektu recenzji nie rozumiem
Faktycznie ocena Promethei jest trudna (nie "ciężka"  ;)). Zmiana narracji, a wręcz totalne odwrócenie charakteru snutej opowieści to u Moore'a nic nowego, ale o ile w Sadze o Potworze z Bagien, Miraclemanie czy Balladzie o Halo Jones taki zabieg był ciekawy i pchnął fabułę do przodu, o tyle w Promethei czułem się lekko zagubiony. Mistyczne aspekty i apokalipsa to zupełnie nie moje klimaty i choć Moore opisuje wszystko w przystępny sposób, nie stroniąc nawet od humoru, to jednak większość napisanego tekstu i mnogość informacji szybko ulatują z pamięci. W tym przypadku pomocna była lektura dodatków, w których pewne aspekty zostały wyjaśnione, niemniej jednak uważam, że skoro samo dzieło nie jest w pełni zrozumiałe przez czytelnika to po prostu nie jest ono kompletne.
Promethea sama w sobie była zadowalającą lekturą, ale nie sprawiła tyle frajdy, co wcześniej wymienione komiksy mistrza.

Offline arczi_ancymon

Odp: Alan Moore
« Odpowiedź #534 dnia: Nd, 12 Marzec 2023, 13:44:20 »
Wydawnictwo Echa wyda w tym roku Iluminacje Moore'a

https://www.facebook.com/wydawnictwoEcha/posts/pfbid02BZ3m4ektydfQ1DWQE6JDqZmtDgJ9UKW2s5ZKzaiS2MEB8qPYBFwAyJPTeycwSECl

O kurcze, to są mocne wieści. Mam nadzieję, że sięgną po resztę jego powieści, z Jerusalem włącznie.

Offline Leyek

Odp: Alan Moore
« Odpowiedź #535 dnia: Nd, 12 Marzec 2023, 13:50:52 »
Promethea sama w sobie była zadowalającą lekturą, ale nie sprawiła tyle frajdy, co wcześniej wymienione komiksy mistrza.

Muszę wreszcie wrócić i dokończyć. Choć przerwałem lekturę gdzieś w połowie 2 tomu i mam wątpliwości czy teraz dam radę tak z miejsca wskoczyć dalej ;) Przestałem czytać właśnie z uwagi na te mistyczne klimaty. O ile w pierwszym tomie było tego akurat to w drugim, mimo, że jak napisałeś Moore pisze to w miarę prosto i zrozumiale miałem lekki przesyt. Do tego rzadko mam niezłe (o idealnych nie marzę nawet) warunki do czytania, a z krzyczącymi/kłócącymi się dzieciakami na głowie nie ma z lektury Promethei zbyt dużo przyjemności, bo część rzeczy przeczytać przeczytam, ale już do zrozumienia co przeczytałem nie dochodzi ;)

ukaszm84

  • Gość
Odp: Alan Moore
« Odpowiedź #536 dnia: Nd, 12 Marzec 2023, 14:15:02 »
Dla mnie Promethea to komiks, który bardziej doceniam niż czuję. Miałem przy czytaniu myśli typu "ale koleś ma łeb", ale nie miałem poczucia, że to jest dla mnie, nic z tego nie wyniosłem głębszego, nawet w fabułę się nie wkręciłem. Z tych, które czytałem Moore'a to chyba bym postawił Prometheę na drugim miejscu od końca. Z tym, że typ gra w swojej lidze, jego najgorszy komiks jest lepszy od dzieła życia wielu innych.

Offline isteklistek

Odp: Alan Moore
« Odpowiedź #537 dnia: Cz, 10 Sierpień 2023, 12:41:32 »
Na stronie nakanpaie.pl pojawiła się informacja, że "Iluminacje" Moore'a mają wyjść 31 grudnia. Napisałem do wydawnictwa w tej sprawie - odpisali, że książka planowana jest na listopad, ale nie ma jeszcze konkretnej daty.

Offline Takesh

Odp: Alan Moore
« Odpowiedź #538 dnia: Cz, 14 Wrzesień 2023, 12:30:51 »
Alan wydał dyspozycję DC, aby wszystkie jego tantiemy szły na BLM. Czyli dalej bojkotuje ich odbieranie, tym razem wskazując innego beneficjenta.

https://www.cbr.com/alan-moore-watchmen-hbo-dc-royalties-blm/

Czy wcześniej też wskazał jakąś instytucje, tego niestety nie wiem.

Offline Pan M

Odp: Alan Moore
« Odpowiedź #539 dnia: Cz, 14 Wrzesień 2023, 12:55:50 »
Dlatego grubą krechą od dawna oddzielam sobie wyśmienitą twórczość tego pana od poglądów.

Zresztą nikogo to nie powinno dziwić. Moore to ten sam koleś, który twierdził, że amerykańscy super bohaterowie są odpowiedzialni za powstanie niemieckiego nazizmu i rasizmu.

BLM to jest taki śmietnik aktywizmu w sensie rodzaju ich postępowania, tego jak w czyny ubierają te swoje idee, że musze stwierdzić, że Moore zachowuje stabilny poziom odklejki.

Zresztą jakoś też szczególnie mnie to aż tak nie dziwi, ten człowiek w latach 80 śmigał sobie w t-shircie z symbolem sierpa i młota.
« Ostatnia zmiana: Cz, 14 Wrzesień 2023, 12:57:48 wysłana przez Pan M »