Autor Wątek: Top Listy - 2022 - pytania i sugestie  (Przeczytany 11641 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline wilk

Odp: Top Listy - 2022 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #15 dnia: Nd, 01 Styczeń 2023, 09:11:49 »
Jeżeli ma zostać głosowanie na serie, a nie na woluminy, to pozostałbym przy top 10. Wydaje mi się, że to jest jednak mniejszy próg wejścia dla niektórych. Przy top 15 lub top 20 część osób mogłoby nie zagłosować w ogóle na zasadzie "przeczytałem za mało (dobrych) komiksów, żeby stworzyć z tego top 15 / top 20", a tego chcemy chyba uniknąć. Ja wiem, że w takim przypadku nikt nikogo by nie zmuszał do układania listy top 15 / top 20, a top 10 byłoby równie dobre, ale obawiam się, że część osób może tak nie myśleć.

Offline Guru_Komiksu

Odp: Top Listy - 2022 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #16 dnia: Nd, 01 Styczeń 2023, 09:34:22 »
Wznowień w ogóle nie powinno brać się pod uwagę, tylko wydania premierowe. Np na takiego Niezwyciężonego byłoby to już trzecie głosowanie choć sam komiks miał swoją premierę kilka lat temu. Bez sensu.
I lepsze top 10 niż top 15 czy top 20
« Ostatnia zmiana: Nd, 01 Styczeń 2023, 09:36:30 wysłana przez Guru_Komiksu »

ukaszm84

  • Gość
Odp: Top Listy - 2022 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #17 dnia: Nd, 01 Styczeń 2023, 09:58:44 »
Wznowień w ogóle nie powinno brać się pod uwagę, tylko wydania premierowe. Np na takiego Niezwyciężonego byłoby to już trzecie głosowanie choć sam komiks miał swoją premierę kilka lat temu. Bez sensu.
I lepsze top 10 niż top 15 czy top 20

Ale na wznowienia jest osobna topka.

Offline raz0req

Odp: Top Listy - 2022 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #18 dnia: Nd, 01 Styczeń 2023, 10:15:56 »
Również uważam, że nie należy rozdzielać serii i pozostawić top10. Jeśli ktoś jest w stanie ułożyć top15 czy top20 jest również w stanie ułożyć top10, które bądź co bądź zawiera sie w top 15 czy 20.

Offline wilk

Odp: Top Listy - 2022 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #19 dnia: Nd, 01 Styczeń 2023, 11:23:52 »
Wznowień w ogóle nie powinno brać się pod uwagę, tylko wydania premierowe. Np na takiego Niezwyciężonego byłoby to już trzecie głosowanie choć sam komiks miał swoją premierę kilka lat temu. Bez sensu.
I lepsze top 10 niż top 15 czy top 20
Ale na wznowienia jest osobna topka.

Jeżeli mamy nie głosować na wznowienia, tak jak chyba w zeszłym roku, to proponuję wyraźnie zaznaczyć to w pierwszym poście. I uważam, że jako wznowienia nie powinny być traktowane wydania z jakimkolwiek premierowym materiałem komiksowym. Czyli takie komiksy powinny być dopuszczone do głównego plebiscytu. I tu powstaje odwieczne pytanie czy np. nowe kolory albo brak kolorów albo nowe tłumaczenie itp. to już premierowy materiał? ;)

Edit:
Jako jakiś tam argument przemawiający za dopuszczeniem do głosowania na wznowienia w głównym plebiscycie (za czym jestem) można wskazać to, że w praktyce, z tego co pamiętam, nigdy żadne wznowienie nie było nawet w pierwszej dziesiątce w czasach, gdy można było głosować na wznowienia. Nie ma więc żadnego zagrożenia, że taka możliwość głosowania na wznowienia wypaczyłaby jakoś wyniki głównego plebiscytu.
« Ostatnia zmiana: Nd, 01 Styczeń 2023, 11:31:41 wysłana przez wilk »

Offline KzT

Odp: Top Listy - 2022 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #20 dnia: Nd, 01 Styczeń 2023, 15:21:30 »
Dla mnie te poprzednie reguły były OK. Zatem jestem za Top 10 i przeciwko dzieleniu serii na części (czyli głosujemy np. na Mroczne miasta, Corto Maltese, Wydział 7 etc.).
Niech to będzie rzeczywiście najlepsza dziesiątka, bo możemy mieć sytuację, w której sporo osób nie będzie miało sensownej drugiej dziesiątki. I część osób będzie głosowało na 10 a część na 20 komiksów. Ewentualnie niech druga dziesiątka będzie opcjonalnie, z symboliczną liczbą punktów (niezależnie od miejsca; czyli np. 0,5 punktu za komiks z drugiej dziesiątki).

Odnośnie wznowień to jeszcze jest trochę rzeczy od Ongrysa: Żbiki (Czarna Nefretete, Gotycka komnata, Człowiek za burtą, Skoda TW 6163, Pięć błękitnych goździków, Wodorosty i pasożyty cz. 1, Wodorosty i pasożyty cz. 2), Noc sprawiedliwych pięści Nowakowskiego.

Natomiast odnośnie Ongrysa (i nie tylko) pojawia się kilka pytań. Czy Brama smoka / Władca amuletu Nowakowskiego to premiera? (chyba tak, bo wcześniej nie było takiego albumu).
Co z "powiększonymi" wznowieniami czarno-białymi (Hernan Cortes i podbój Meksyku, Figurki z Tilos)? To istotne, ponieważ w przypadku Cortesa i Figurek mamy też wznowienia tradycyjne.
Czy Prapradziadka Hieronima opowieści dziwnej treści Baranowskiego traktujemy jako wznowienie czy premierę? (pamiętając dodatkowo, że część nakładu była kolorowa, a część czarno biała).
Wychodząc poza Ongrysa: co z Funky Kovalem czarno-białym? Wznowienie czy premiera? Jest też Na co dybie w wielorybie czubek nosa eskimosa w wersji powiększonej od Kultury Gniewu (ale to chyba jako wznowienie).
I wreszcie: co z Relaxami i Metal Hurlantami? Czy można na nie głosować? Czy traktujemy je jako osobne albumy? Czy jako serie?

Offline Dracos

Odp: Top Listy - 2022 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #21 dnia: Nd, 01 Styczeń 2023, 15:38:50 »
Osobiście optuję za top 10 i tak większość ludzi top 5 potrafi z miejsca z głowy przytoczyć kolejne 5 to już dumanie nad kolejnością, jeśliby to rozciągnąć do 15 czy 20 to już zaczyna być męczące. Co do wznowień wersja CB vs kolorowa  to dla mnie ten sam komiks, przecież scenariuszowo się nie zmienił, idąc dalej takim tokiem rozumowania to się zaraz okaże że Cortes z ekstra kadrem wyrwanego serca to nowe wydanie  ::) Topkę wydawnictw można wydłużyć bo czemu nie :) Magazyny imo nie powinny być wliczane chyba że ktoś che wyróżnić zakończony album który był w nich częściami wydawany, ale to ciut naciągane.

Offline Leyek

Odp: Top Listy - 2022 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #22 dnia: Nd, 01 Styczeń 2023, 16:13:39 »
Wątek z topką wydawnictw już wisi: https://forum.komikspec.pl/komiksowe-top-listy/najlepsze-komiksowe-wydawnictwo-rok-2022/msg209192/#msg209192

bo najmniej z tym tematem roboty :)

Rzućcie okiem czy wszystko gra, bo przerabiałem regulamin zeszłoroczny i może coś pominąłem :)

Offline wilk

Odp: Top Listy - 2022 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #23 dnia: Nd, 01 Styczeń 2023, 16:29:23 »

I wreszcie: co z Relaxami i Metal Hurlantami? Czy można na nie głosować? Czy traktujemy je jako osobne albumy? Czy jako serie?
Moim zdaniem na magazyny jak najbardziej powinno się móc głosować. Ja bym uznał je jako serie, z tym że Relax od Labrum traktowałbym jako inną serię niż Relax od PCA.

Magazyny imo nie powinny być wliczane chyba że ktoś che wyróżnić zakończony album który był w nich częściami wydawany, ale to ciut naciągane.
A dlaczego nie powinny być wliczane i dlaczego wyróżniać tylko zakończony album. I co z szortami? Gdyby była taka zasada, to moje top 10 prawdopodobnie składałoby się w dużej części z szortów zamieszczonych w drugim numerze Metal Hurlant. To by było trochę bez sensu.

Offline Chmurny

Odp: Top Listy - 2022 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #24 dnia: Nd, 01 Styczeń 2023, 16:38:20 »
Polskim komiksem widzę, że opiekował się @Pimpek (byłem pewny, że to był @Chmurny) w takim razie też założę dla niego temat. Głosowanie na polski komiks musi być ;) szczególnie że to był mocny rok.

Polski komiks mogę przygarnąć, a że chyba mam pewien wniosek racjonalizatorski, dajcie mi chwilę na przemyślenie. 

Offline Dracos

Odp: Top Listy - 2022 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #25 dnia: Nd, 01 Styczeń 2023, 16:42:02 »
A dlaczego nie powinny być wliczane i dlaczego wyróżniać tylko zakończony album. I co z szortami? Gdyby była taka zasada, to moje top 10 prawdopodobnie składałoby się w dużej części z szortów zamieszczonych w drugim numerze Metal Hurlant. To by było trochę bez sensu.

Wiesz dla mnie to żaden deal breaker, ogólnie głosujemy na najlepsze komiksy, a nie inicjatywy wydawnicze. Szorty w takim wypadku chyba powinny mieć oddzielną topkę. Ale to byłoby mnożenie bytów ponad potrzeby, jeszcze by się okazało że wróciliśmy do dyskusji co się konstytuuje jako komiks. Dla mnie Relaxy to nie komiksy, to są przekrojowe zbiory od sasa do lasa i jak ktoś czuje potrzebę ich wyróżnienia to nie będę jakoś specjalnie oponował.

Offline Chmurny

Odp: Top Listy - 2022 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #26 dnia: Nd, 01 Styczeń 2023, 17:19:46 »
Jeśli nie padnie tu zbyt wielu głosów sprzeciwu, to proponuję, w komiksie polskim, eksperymentalnie, zastosować trochę inną punktację za wskazane miejsce. Po to, żeby komiksom rzadziej wskazywanym, ale na wysokich miejscach, oddać w jakiś sposób ich postrzeganie, trochę "urealnić" jedno-schodkowy system punktowy. W zeszłym roku był komiks, zdaje się że "Ars gratia artis", który kilkukrotnie był wymieniony bardzo wysoko, ale przeskoczyły go komiksy wymieniane częściej, za to na niskich pozycjach.

Proponuję, żeby punktacja wyglądała tak:
1 miejsce - 15 pkt.
2 - 11
3 - 8
4 - 6
5 - 5 itd.
9 i 10 i ewentualne kolejne miejsca po 1 punkcie.

Nie wyeliminuje to wszystkich problemów punktacji od 10 do 1, ale sporą część (np. komiks wskazany przez 5 osób na 1 miejscu nie przegra z komiksem wskazanym przez 12 osób na miejscu 4, itp.).

Chciałbym też, żeby każdy, kto będzie miał ochotę, opcjonalnie wskazał też najlepsze wg niego: scenariusz, rysunki i okładkę.

Co Wy na to?

Oczywiście liczę też na pomoc wszystkich dobrych dusz siedzących w komiksie polskim, ja mam pewne braki w rozeznaniu.

Offline Leyek

Odp: Top Listy - 2022 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #27 dnia: Nd, 01 Styczeń 2023, 17:28:41 »
1 - 15
2 - 12
3 - 10
4 - 8
5 - 6
6 - 5
7 - 4
8 - 3
9 - 2
10 - 1

i nie będzie dwóch "jedynek" :)

Offline 79ers

Odp: Top Listy - 2022 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #28 dnia: Nd, 01 Styczeń 2023, 17:36:03 »
Jeżeli wybieramy maksymalnie 10 wydawnictw, to proponuję 20 tytułów bez wznowień. W przypadku komiksu polskiego top5.

Offline Chmurny

Odp: Top Listy - 2022 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #29 dnia: Nd, 01 Styczeń 2023, 17:36:33 »
Sprawdzałem to  ;)  dlatego potrzebowałem chwilkę.
Problemem przy 12 za drugie są niektóre możliwe wyniki premiujące ilość za drugie względem pierwszego, np. 4 drugie przeskakują 3 pierwsze miejsca. Jedenastka kilka takich sytuacji eliminuje.
A te punkty za 9 i 10 czy dalsze, to myślę, że tam już często wstawiamy komiksy na domknięcie listy.