Autor Wątek: Top Listy - 2021 - pytania i sugestie  (Przeczytany 14512 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline perek82

Top Listy - 2021 - pytania i sugestie
« dnia: Pt, 31 Grudzień 2021, 12:02:12 »
Chyba już czas rozpocząć jakieś głosowanie? Miałby ktoś chęć się pobawić w prowadzącego?
Jak się nikt nie podejmie, to ja mogę się tym zająć wg reguł z poprzedniego roku.
Trwa zabawa w wybieranie komiksów, które koniecznie trzeba przeczytać. Jeśli lubisz takie akcje, to zajrzyj tutaj:
https://forum.komikspec.pl/komiksowe-top-listy/100-komiksow-ktore-musisz-przeczytac-(przed-smiercia)/

Offline wilk

Odp: Top Listy - 2021 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #1 dnia: Pt, 31 Grudzień 2021, 13:27:10 »
Jestem za. Dajesz perek!

Offline Leyek

Odp: Top Listy - 2021 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #2 dnia: Pt, 31 Grudzień 2021, 13:29:21 »
Ja się mogę pobawić jak coś :)
Ale odpowiedni temat założę jutro/pojutrze, bo dziś sprzątanie/gotowanie itd.

Ustalmy tylko do tego czasu jedno co z wznowieniami, nowymi wydaniami, dodrukami. Bo ten rok był w nie obfity, a poprzednio była dziwna sytuacja, gdzie Niezwyciężony był na top listach za oba ostatnie lata (jeśli dobrze pamiętam). A w tym mamy choćby z topowych rzeczy nowe, olbrzymie wydanie Strażników, dodruk Pinokia, cz-b Incal chyba też jest z tego roku, nie mówiąc o Thorgalach i innych rzeczach z Libertago.
Może dla dodruków/wznowień/nowych wydań osobne top5?

ukaszm84

  • Gość
Odp: Top Listy - 2021 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #3 dnia: Pt, 31 Grudzień 2021, 13:36:45 »
Zaraz będą rozkminy co jest nowym wydaniem a co premierowym i wyjdzie jak na liście Demiańczuka, że Bajki urłałckie są nowym wydaniem a Fastnachtspiel premierą :P

Offline Gorzki

Odp: Top Listy - 2021 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #4 dnia: Pt, 31 Grudzień 2021, 13:37:13 »
Ja się mogę pobawić jak coś :)
Ale odpowiedni temat założę jutro/pojutrze, bo dziś sprzątanie/gotowanie itd.

Ustalmy tylko do tego czasu jedno co z wznowieniami, nowymi wydaniami, dodrukami. Bo ten rok był w nie obfity, a poprzednio była dziwna sytuacja, gdzie Niezwyciężony był na top listach za oba ostatnie lata (jeśli dobrze pamiętam). A w tym mamy choćby z topowych rzeczy nowe, olbrzymie wydanie Strażników, dodruk Pinokia, cz-b Incal chyba też jest z tego roku, nie mówiąc o Thorgalach i innych rzeczach z Libertago.
Może dla dodruków/wznowień/nowych wydań osobne top5?

Myślałem o tym ostatnio.
Można ustalić, że od poprzedniego wydania musi minąć jakiś okres czasu np 3 lata. Choć ja osobiście wolałbym więcej.
Osoby 'nowe w komiksowie', które uprą się głosować na tytuł z tego przedziału robią to ze świadomością, że nie wejdzie to podsumowania.

Zaraz będą rozkminy co jest nowym wydaniem a co premierowym i wyjdzie jak na liście Demiańczuka, że Bajki urłałckie są nowym wydaniem a Fastnachtspiel premierą :P

O tym zdecyduje liczący głosy, po konsultacjach w tym temacie na 2021 rok :)
« Ostatnia zmiana: Pt, 31 Grudzień 2021, 13:39:36 wysłana przez Gorzki »

Offline Leyek

Odp: Top Listy - 2021 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #5 dnia: Pt, 31 Grudzień 2021, 13:42:15 »
Zaraz będą rozkminy co jest nowym wydaniem a co premierowym i wyjdzie jak na liście Demiańczuka, że Bajki urłałckie są nowym wydaniem a Fastnachtspiel premierą :P

Zarówno Bajki (bo tam z tego co pamiętam część materiału jest premierowego) jak i Fast można zaliczyć do rzeczy nowych.

Offline perek82

Odp: Top Listy - 2021 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #6 dnia: Pt, 31 Grudzień 2021, 13:53:22 »
Leyek - jak założysz temat, to ustal jasne zasady i tyle. Będzie jak zechcesz.
Ja wolałem prostotę - czyli ze wznowieniami, bez dodruków. Listę wydanych w danym roku komiksów można znaleźć na Alejakomiksu.
Wznowienia i tak nie zakłócają wyników, a jak je wykluczysz to zaraz pojawią się trudne kwestie do rozstrzygania - np. dodany nowy materiał, albo coś podobnego.
Your call:)
Trwa zabawa w wybieranie komiksów, które koniecznie trzeba przeczytać. Jeśli lubisz takie akcje, to zajrzyj tutaj:
https://forum.komikspec.pl/komiksowe-top-listy/100-komiksow-ktore-musisz-przeczytac-(przed-smiercia)/

Offline wilk

Odp: Top Listy - 2021 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #7 dnia: Pt, 31 Grudzień 2021, 15:49:59 »
Leyek - jak założysz temat, to ustal jasne zasady i tyle. Będzie jak zechcesz.
Ja wolałem prostotę - czyli ze wznowieniami, bez dodruków. Listę wydanych w danym roku komiksów można znaleźć na Alejakomiksu.
Wznowienia i tak nie zakłócają wyników, a jak je wykluczysz to zaraz pojawią się trudne kwestie do rozstrzygania - np. dodany nowy materiał, albo coś podobnego.
Your call:)
Zasadniczo się zgadzam. Też bym uwzględnił wznowienia ale jeśli miałoby być głosowanie tylko na komiksy premierowe to szat rwał nie będę. ;) Fastnachspiel na pewno nie mógłby być w takim przypadku traktowany jak wznowienie, podobnie jak niegdyś pierwszy integral Rorka, bo w przypadku głosowania tylko na premierowe komiksy to głosy na te albumy byłyby w istocie głosami wyłącznie na premierowy materiał znajdujący się w tych albumach. Gdy ja liczyłem głosy przyjąłem też założenie, że w przypadku komiksów wydanych na przełomie lat, to rozstrzygająca była data wydania komiksu w sklepie Gildii.

W każdym razie też uważam, że ten kto zakłada temat i liczy głosy ustala ostatecznie zasady tego plebiscytu.

Edit:
Pozostaje też kwestia co jest wznowieniem, a co nie. Np. kolor w komiksie pierwotnie stworzonym jako czarno biały (vide właśnie Rork- Duchy albo Corto Maltese), nowe kolorowanie, inny format niż pierwsze wydanie, nowe tłumaczenie, inny rodzaj papieru? Przykłady można by pewnie mnożyć ale myślę, że warto w przypadku braku możliwości głosowania na wznowienia ustalić dokładnie co takim wznowieniem jest. O ile jest w ogóle w sposób wyczerpujący możliwe...
« Ostatnia zmiana: Pt, 31 Grudzień 2021, 16:34:27 wysłana przez wilk »

Pimpek

  • Gość
Odp: Top Listy - 2021 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #8 dnia: Pt, 31 Grudzień 2021, 18:31:58 »
Fajnie gdyby było oddzielne głosowanie na polskie komiksy, ale to chyba mało popularny nurt na tym forum.

Online Konrad

Odp: Top Listy - 2021 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #9 dnia: Pt, 31 Grudzień 2021, 21:01:44 »
Zrobiłem na szybko taką przykładową listę tegorocznych wznowień/dodruków:
Opowieści z hrabstwa Essex
Prosto z piekła
Portugalia
Kot Rabina
Donżon 1
Pinokio
Przybysz
Black Hole
Zrozumieć komiks
To była wojna okopów
Goliat

W większości są to znakomite komiksy i moim zdaniem nie powinno być możliwości głosowania na nie w TOP2021, bo to strasznie wypaczyłoby wyniki i wpłynęło negatywnie na liczbę nowości na naszych listach.
Tak jak pisał Leyek, może by zrobić bonusowe TOP5 dla tych wznowień? Od razu w jednym poście TOP10 nowości i TOP5 wznowień? Co myślicie?

ukaszm84

  • Gość
Odp: Top Listy - 2021 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #10 dnia: Pt, 31 Grudzień 2021, 21:03:55 »
Może faktycznie zróbmy taką listę po prostu, na sztywno które tytuły się nie liczą? Dodałbym do tej na pewno Fun Home i Jesteś moją matką?

Offline kenji

Odp: Top Listy - 2021 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #11 dnia: Pt, 31 Grudzień 2021, 21:21:00 »
Fajnie gdyby było oddzielne głosowanie na polskie komiksy, ale to chyba mało popularny nurt na tym forum.

Tak tez chciałbym aby taka lista powstała. Ale mimo tego ze staram się wspierać PL komiks i często go kupuje , to w roku 2021 chyba nie miałbym jak zapełnić pełnej 10 tytułów … niestety

Offline Death

Odp: Top Listy - 2021 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #12 dnia: Pt, 31 Grudzień 2021, 22:42:23 »
W większości? To same sztosy. :)
Tam nie ma niczego poniżej 9/10.

Offline kenji

Odp: Top Listy - 2021 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #13 dnia: Pt, 31 Grudzień 2021, 23:08:27 »
W większości? To same sztosy. :)
Tam nie ma niczego poniżej 9/10.

Podpowiedz. Bo ja mam chyba jakaś dziurę w glowie

Offline Death

Odp: Top Listy - 2021 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #14 dnia: Pt, 31 Grudzień 2021, 23:17:22 »
Pisałem o tych wznowieniach. :)

Zrobiłem na szybko taką przykładową listę tegorocznych wznowień/dodruków:
Opowieści z hrabstwa Essex
Prosto z piekła
Portugalia
Kot Rabina
Donżon 1
Pinokio
Przybysz
Black Hole
Zrozumieć komiks
To była wojna okopów
Goliat

W większości są to znakomite komiksy