Autor Wątek: Top Listy - 2021 - pytania i sugestie  (Przeczytany 14537 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

ukaszm84

  • Gość
Odp: Top Listy - 2021 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #15 dnia: Pt, 31 Grudzień 2021, 23:34:43 »
Tak tez chciałbym aby taka lista powstała. Ale mimo tego ze staram się wspierać PL komiks i często go kupuje , to w roku 2021 chyba nie miałbym jak zapełnić pełnej 10 tytułów … niestety

Ja tam bym bez większych problemów ułożył, kolejność losowa:
Fastnachtspiel
Empress
Oszołomiające bajki urłałckie
KiK Nowe przygody 4
Jeśli zrobisz to teraz, to co będzie zaraz?
Mr Silence
Terra Incognita
Ars Gratia Artis
Głowa
Iskry 1. Ambicja

Żaden z tych tytułów nie jest na siłę i każdy jest świetnym komiksem. Wszystkie też trzymają się zasad takiego rankingu. Co więcej, z kilku zrezygnowałem nawet pisząc tylko z głowy (np. KDP64+, Iskry 1. Ambicja) a kilku jeszcze nie przeczytałem (np. Brom 2, Opowieści minione, Wampiurs Wars).

Pimpek

  • Gość
Odp: Top Listy - 2021 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #16 dnia: So, 01 Styczeń 2022, 02:22:52 »
Dorzucam do stawki:

Słodkie chłopaki
Bazyliszki tom 01
Wydział 7 - dwa zeszyty
Dziewięć milimetrów tom 01
Om. Apetyt na przygodę
Mieszko tom 03
KKK Antologia 26 dwa tomy (przebija te bieda Relaxy pod każdym względem)
Niesłychane losy Ivana Kotowicza tom 04
Naukowa to jest kwestia, znowu się zjawiła bestia
Zbiorczaki KiK
Czemu pani się uparła, żeby spotkać dinozaura? (Detektyw Miś Zbyś 06)
Przepis na zupę dyniową

Bajka na końcu świata tom 06
Bajka i jej gang
W.E. tom 2
Bler tom 08
Malutki Lisek i Wielki Dzik tom 07
Dziadostwo
Mika i Wyjec
Pikapidula tom 02
Bazgrolle Game Over
Najemnik Medox
Halina
Podróże z pazurem tom. O2
Black Hound tom. 02
Ostatni pisarz
Emilka Sza



Serio? Nie ma z czego wybierać?

Rozumiem ideę "a dlaczego Polacy mają mieć oddzielny ranking? Niech się mierzą z tuzami z całego świata!" Ale to równie dobrze można podważyć sens nagrody Nike, Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni i mistrzostw Polski w lekkoatletyce.
Przy czym polskie komiksy, to są przynajmniej pozycje faktycznie mające premierę w 2021 roku, bo np. taki "Dom" to oryginalnie jest komiks z 2016 roku, podobnie "Raport Brodecka" czy "The Art of Charlie Chan Hock Chye, które do Polski dotarły po 5 latach i na bank zdominują stawkę w tegorocznym głosowaniu.




« Ostatnia zmiana: So, 01 Styczeń 2022, 02:54:14 wysłana przez Pimpek »

brvk

  • Gość
Odp: Top Listy - 2021 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #17 dnia: So, 01 Styczeń 2022, 05:22:25 »
Wydaje mi się, że w forumowym rankingu chodzi o wyłonienie najlepszego komiksu, który jest nowością na rynku polskim. Stąd wydania nie zawierające nowych treści (dodruki lub zbiorcze wydania serii wcześniej wydanych) nie powinny być uwzględniane.

Osobny ranking dla polskich komiksów to nagroda pocieszenia. Ma sens tylko dla tych czytelników, którzy podczas zakupów przedkładają rodzime pochodzenie ponad inne wartości. Ilu klientów kieruje się takim kryterium?

Pimpek

  • Gość
Odp: Top Listy - 2021 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #18 dnia: So, 01 Styczeń 2022, 09:55:12 »
Ja nie chcę wywołać kolejnej dyskusji pt. "Dlaczego polski komiks jest niekochany" odc. 151. Zasugerowałem, że fajna byłaby taka lista, bo mnie osobiście bardzo interesuje rodzimy komiks i jestem ciekaw jak z tym jest wśród użytkowników tego forum. Na dawnym forum Gildii była zawsze taka oddzielna topka. No ale spoko, nic na siłę. Wybierzmy już ten "Raport Brodecka" komiksem roku :)

Offline wilk

Odp: Top Listy - 2021 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #19 dnia: So, 01 Styczeń 2022, 10:17:02 »
Ja nie chcę wywołać kolejnej dyskusji pt. "Dlaczego polski komiks jest niekochany" odc. 151. Zasugerowałem, że fajna byłaby taka lista, bo mnie osobiście bardzo interesuje rodzimy komiks i jestem ciekaw jak z tym jest wśród użytkowników tego forum. Na dawnym forum Gildii była zawsze taka oddzielna topka. No ale spoko, nic na siłę. Wybierzmy już ten "Raport Brodecka" komiksem roku :)
Zawsze można też sobie wyłuskać z listy międzynarodowej komiksy polskie, co zresztą zrobił zarówno perek w ubiegłym roku jak i ja jeszcze wcześniej. Tak ułożona top lista polskich komiksów może być nawet bardziej wiarygodna niż oddzielne głosowanie tylko na polskie komiksy. Przecież ktoś kto wskazał polski komiks wśród komiksów z reszty świata najwyraźniej uznał, że jest on aż tak dobry, że zasługuje aby umieścić go w tej liście. Na oddzielnej polskiej liście mogłyby się znaleźć oczywiście inne komiksy ale czy taka lista ułożona wśród średniaków miałaby sens? Nie chcę nikogo urazić ale niestety tak to widzę.

Oczywiście to tylko zabawa więc śmiało. Jeśli założysz taką listę i później podliczysz wyniki i je ogłosisz to czemu nie?

Pimpek

  • Gość
Odp: Top Listy - 2021 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #20 dnia: So, 01 Styczeń 2022, 10:30:27 »
Spojrzałem na topkę z zeszłego roku, na której jest 5 polskich komiksów w pierwszej setce i mi się odechciało :) Nie będę przebijał głową muru i tworzył listy dla 3 osób na krzyż. Pozostanę sobie z moim niszowym hobby i wybiorę moją osobistą topkę rodzimych produkcji :)

Offline kenji

Odp: Top Listy - 2021 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #21 dnia: So, 01 Styczeń 2022, 10:59:58 »

Serio? Nie ma z czego wybierać?

Cóż …. Spośród tych pozycji które napisaliście posiadam 16 tytułów. 10 z nich przeczytałem
Ale dalej jestem zdania ze nie ma z czego wybierać…. Po prostu to nie są jakieś wybitne komiksy które wpisalbym na listę najlepszych kokiksow wydanych w zeszłym roku

Niezwyciężony Mikolajczyka. To jest tytuł który jest komiksem który rozjebuje każda listę. Czy w zeszłym roku ukazał się komiks który może nawiązywać do tego dzieła …. No niestety.

ukaszm84

  • Gość
Odp: Top Listy - 2021 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #22 dnia: So, 01 Styczeń 2022, 11:08:13 »
Cóż …. Spośród tych pozycji które napisaliście posiadam 16 tytułów. 10 z nich przeczytałem
Ale dalej jestem zdania ze nie ma z czego wybierać…. Po prostu to nie są jakieś wybitne komiksy które wpisalbym na listę najlepszych kokiksow wydanych w zeszłym roku

Niezwyciężony Mikolajczyka. To jest tytuł który jest komiksem który rozjebuje każda listę. Czy w zeszłym roku ukazał się komiks który może nawiązywać do tego dzieła …. No niestety.

W dużej mierze to kwestia gustu. Z tych:

Cytuj
Fastnachtspiel
Empress
Oszołomiające bajki urłałckie
KiK Nowe przygody 4
Jeśli zrobisz to teraz, to co będzie zaraz?

dla mnie każdy może pod względem poziomu konkurować z Niezwyciężonym, w zależności od tego co kto lubi i czego szuka. Ja Niezwyciężonego lubię, ale to tylko adaptacja, tam nie ma nic od siebie, subiektywnie postawiłbym go za tymi wszystkimi wymienionymi parę linijek wyżej.

Offline Chmurny

Odp: Top Listy - 2021 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #23 dnia: So, 01 Styczeń 2022, 11:34:37 »
@Pimpek rób topkę polskiego, stawiam, że znajdzie się wcale niemałe grono uczestniczących (znaczy większe niż trzech zainteresowanych).

@Leyku ogromna prośba, żebyś miał na uwadze również punktację olimpijską na zakończenie, podobnie jak zrobił to perek82 poprzednio.

Offline Leyek

Odp: Top Listy - 2021 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #24 dnia: So, 01 Styczeń 2022, 12:24:29 »
@up
Ok zrobi się (i tak będę liczył w Excelu to to się spokojnie "wyciągnie"). Wrzucę też klasyfikację na podstawie średnich, tak jak wyliczyłem w zeszłym roku.

Pimpek

  • Gość
Odp: Top Listy - 2021 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #25 dnia: So, 01 Styczeń 2022, 13:10:19 »
@Pimpek rób topkę polskiego, stawiam, że znajdzie się wcale niemałe grono uczestniczących (znaczy większe niż trzech zainteresowanych).

Pewnie, mogę założyć temat, w sumie to tylko zabawa :) Chyba, że Leyek zechce ogarnąć oba tematy naraz :)

Offline kenji

Odp: Top Listy - 2021 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #26 dnia: So, 01 Styczeń 2022, 13:28:59 »
Aby była jasność: jestem jak najbardzoej za tym aby było głosowanie na polskie komiksy. Staram się ich kupować jak najwiecej i jak najwiecej polecać znajomym lub po prostu pisać komentarze na forum. Sam założyłem wątek aby głosować na polskie komiksy w ktorymstam roku na starym forum. Na każdy kinderbal na który idę w prezencie jest komiks dla dzieci TYLKO polskich twórców ( Ryjówka albo Bajka najczęściej - myśle ze kupiłem sam po 20 egzemplarzy każdego tytułu). Jednak zdania nie zmienię w zeszłym roku nie ukazało się nic co byłabym jakimś MEGA  tytułem typu
- Niezwyciężony
- Kosciako
- Bedziesz smażył się w piekle.
- Totalnie nienostalgia

A zapełnienie tytulami 10 pozycji będzie dla mnie bardzo trudne

Chociaż przejzalem jeszcze raz skrupulatnie alejekomiksu i przypomniałem sobie o komiksie który zrobił na mnie duże wrażenie i raczej umieściłbym go na miejscu nr 1 na takiej liście
Sybir  - Pawła Piechnika.


Pimpek

  • Gość
Odp: Top Listy - 2021 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #27 dnia: So, 01 Styczeń 2022, 13:43:39 »
No widzisz, dla Ciebie wskazanie 10 fajnych komiksów będzie trudne, a ja przejrzałem listę z Alei i będę miał problem, żeby wskazać TYLKO 10 :) Wiele komiksów dało mi  dużo radochy podczas lektury, jest też kilka świetnych pozycji dla dzieciaków. Według mnie super rok dla polskiego komiksu.

Offline nayroth

Odp: Top Listy - 2021 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #28 dnia: So, 01 Styczeń 2022, 16:01:41 »
Ja też bardzo chętnie bym widział osobną topkę na polski TOP10 czy TOP5. Jednocześnie nie widzę żadnego problemu żeby w ogólnym TOP10 występowały polskie komiksy, jedno nie wyklucza drugiego.

Na forum Gildii swego czasu tak to funkcjonowało i było całkiem OK. Dla mnie jako mniej zorientowanego w polskich komiksach/autorach to było nawet bardziej wartościowe niż główny ranking, bo takich podsumowań ogólnych powiedzmy jest wiele, a ten polski top był unikalny jakby, tak pamiętam przynajmniej.

« Ostatnia zmiana: So, 01 Styczeń 2022, 16:03:46 wysłana przez nayroth »

Offline Leyek

Odp: Top Listy - 2021 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #29 dnia: So, 01 Styczeń 2022, 18:33:39 »
Jutro ruszam z wątkiem konkursowym.
W związku z chęcią wydzielenia komiksów powracających (nowych wydań, dodruków) na osobną topkę (Top 5) poniżej wrzucam te wyłuskane (na bazie listy @Konrada) w celu przedyskutowania/douzupełnienia. Chcę tą listę wrzucić w pierwszym poście wątku konkursowego, żeby było jak najmniej wątpliwości.

Komiksy wyłączone z głównego głosowania - osobna topka "Komiksów powracających na rynek":
Prosto z piekła
Portugalia
Kot Rabina 1-5
Pinokio
Przybysz
Zrozumieć komiks
To była wojna okopów
Goliat
Strażnicy
Incal (+Final Incal i Po Incalu)
Insekt
Rork
Opowieści z hrabstwa Essex
Opowieści z hrabstwa Essex
Weź się w garść
Zguba
Wilq 5678 Album
Jak schudnąć 30 kg? Prawdziwa historia miłosna
Kajko i Kokosz. Złota kolekcja
Universal War One
Black Hole
Donżon 1
Yans
Thorgal (Libertago) - Thorgal Egmonu wyszły nowe numery więc może być w głównym konkursie
Borgia (Libertago) - tu mam największe wątpliwości, ale mały nakład i "kolekcjonerska" cena przesądziły

Biorące udział w głównym głosowaniu (tu gdzie mogą być wątpliwości):
Oszałamiające bajki urłałckie (wyszła marna część tego zbioru lata temu)
Muminki (nie wiem czy Egmont wydał w swoich albumikach całość, ale nawet jeśli tak to było wieki temu)
Fastnachtspiel (podobny przypadek jak powyżej)
Dragon Ball kolor (wydanie wzbogacone dość istotnie w stosunku do pierwotnego)

Wyszło 25 powracających komiksów więc top 5 powinno być wystarczające.

EDIT. Właśnie sobie uświadomiłem, że w kolekcjach, choćby tej nowej DC były jeszcze duble (Batman 1 Kinga, Harley Quinn 1 itd.). Bawimy się w dopisywanie ich tez do listy powracających? Było tam coś wartościowego?
« Ostatnia zmiana: So, 01 Styczeń 2022, 18:46:37 wysłana przez Leyek »