Autor Wątek: Najlepszy komiks "superhero" 2022  (Przeczytany 5547 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Castiglione

Odp: Najlepszy komiks "superhero" 2022
« Odpowiedź #30 dnia: So, 04 Luty 2023, 16:08:18 »
Pewnie, kompromituję się, bo nie wpisuję horrorów na listę najlepszych superhero ;D ;D I dlatego, że dwa takie same komiksy przypisuję do tego samego gatunku, chociaż jeden pochodzi z DC ;D ;D

PS. Dopisz sobie jeszcze trochę mądrych słów do tego posta.

Offline Motyl

Odp: Najlepszy komiks "superhero" 2022
« Odpowiedź #31 dnia: Nd, 05 Luty 2023, 15:32:37 »
Pewnie, kompromituję się, bo nie wpisuję horrorów na listę najlepszych superhero ;D ;D

Po trochu tak, bo np. takie komiksowe przygody Doktora Strange'a często są utrzymane w konwencji horroru, co nie przeszkadza takim komiksom być jednocześnie komiksami superhero. Podobna sytuacja ma się z Ghost Riderem czy Punisherem.

Idąc dalej:
- "Punisher" z Dolphem Lundgrenem to klasyczny już film superhero

A i owszem - https://www.denofgeek.com/movies/the-punisher-the-bloody-legacy-of-marvels-first-superhero-movie/?amp

Natomiast sam Puniek tak często przekraczał granicę gatunków, że trudno go do superhero nie zaliczać. Dwa przykłady pierwsze z brzegu, gdzie mamy radosną zabawę konwencjami i Frank bierze w niej czynny udział.





Offline Pan M

Odp: Najlepszy komiks "superhero" 2022
« Odpowiedź #32 dnia: Nd, 05 Luty 2023, 16:09:25 »
Problem w tym, że kierując się taką logiką (postać pochodzi z uniwersum Marvela/DC = superhero), to można wszystko podciągnąć pod swoją tezę.

Czyli jeden komiksowy horror o okultystycznym detektywie nie jest superhero, ale drugi komiksowy horror o okultystycznym detektywie jest, bo wydaje go DC. Mimo że obie postacie spotykały się z superbohaterami.


Idąc dalej:
- "Punisher" z Dolphem Lundgrenem to klasyczny już film superhero
- wystrzelenie sprzedaży komiksów z Sandmanem sprawiło, że faktycznie superhero jest dzisiaj koniem pociągowym Egmontu
- "Lucyfer" i "Sandman" to popularne obecnie seriale superbohaterskie

Nie masz problemu z żadnym z tych stwierdzeń?

Sandman i Lucyfer to nie są postaci jakkolwiek zwalczające przestępczość- a Batman i Punisher jak najbardziej chociaż znacząco różnią ich metody. Te dwie serie o których piszesz w ogóle nie należą do konwencji stricte bohaterskiej i są po prosto osadzone w multiwersum DC, a występy klasycznych postaci DC to tam najczęściej easter eggi i tyle. Jasne, że DC  i Marvel słyną nie tylko z superhero, bo istniały tam imprinity celujące w bardzo różnorodne gatunki jak Vertigo, Max, Epic czy Icon. Nie zmienia to faktu meritum reszty mojej  wypowiedzi.

Przecież ja się nie kłócę, ze Constatine jest zarazem horrorem, ale podobnie Guardians of the Galaxy są tez space operą tylko, że przez to nie przestają to być równocześnie elementem świata superhero.

Tak atomizując to nam wyjdzie, że jakieś 20 -30 % gatunku to nie jest super-hero skupiając się już aż tak mocno na gatunkowosci. Przykładowo przyglądając się poszczególnym mini- seriom. Bo co to za historie super-hero jak "Azyl Arkham, "Czarna Orchidea" czy "Mister Miracle" gdzie bardziej przypomina to historie obyczajowo- psychologiczne. No jednak są i pokazuje to rozpiętość gatunku w komiksach.

Offline Castiglione

Odp: Najlepszy komiks "superhero" 2022
« Odpowiedź #33 dnia: Nd, 05 Luty 2023, 18:16:33 »
A i owszem - https://www.denofgeek.com/movies/the-punisher-the-bloody-legacy-of-marvels-first-superhero-movie/?amp
Aha, to czyli taki Charles Bronson w "Życzeniu śmierci" też pewnie był superbohaterem. Ciekawe, nie wiedziałem.

Cytuj
Natomiast sam Puniek tak często przekraczał granicę gatunków, że trudno go do superhero nie zaliczać. Dwa przykłady pierwsze z brzegu, gdzie mamy radosną zabawę konwencjami i Frank bierze w niej czynny udział.
To, że są komiksy z udziałem Punishera, które ewidentnie należą do gatunku, nie zmienia faktu, że są również takie, które nijak superhero nie są - chociażby Max Ennisa, którego akcja nie dzieje się nawet w świecie Marvela.

Te dwie serie o których piszesz w ogóle nie należą do konwencji stricte bohaterskiej i są po prosto osadzone w multiwersum DC, a występy klasycznych postaci DC to tam najczęściej easter eggi i tyle.
No to tak samo jak "Hellblazer", o którego się tu rozeszło.

Cytuj
Jasne, że DC  i Marvel słyną nie tylko z superhero, bo istniały tam imprinity celujące w bardzo różnorodne gatunki jak Vertigo, Max, Epic czy Icon. Nie zmienia to faktu meritum reszty mojej  wypowiedzi.
Meritum twoich wypowiedzi, do których się odnosiłem, brzmiało:
"Constatine należy do uniwersum DC a Punisher Marvela i tyle."
"Dla mnie sprawa jest prosta, ludzie mówią, ze Punisher, Constatine to superhero bo z tych światów te postaci wyszły."

I że przykład Dylana Doga nie ma sensu, bo marka nie należy do DC.

Wskazałem więc inne przykłady, które nijak nie pasują do nazywania ich SH wyłącznie z powodu przynależności do uniwersum czy wydawcy, to teraz piszesz co innego.



Ale wiecie, ogólnie dla mnie droga wolna, jeśli chcecie możecie nawet "Kaczogród" Barksa określać jako komiks superhero, bo przecież Donald niejednokrotnie walczył tam z przestępcami. Nie ma o co kruszyć kopii.
« Ostatnia zmiana: Nd, 05 Luty 2023, 18:20:17 wysłana przez Eguaroc »

Offline SawiK

Odp: Najlepszy komiks "superhero" 2022
« Odpowiedź #34 dnia: Pn, 20 Luty 2023, 11:27:08 »
Moje głosy idą na:
1. Batman Knightfall
2. Liga Sprawiedliwości NSnŚ DC Limited.
3. Green Arrow Łucznicy.
4. GL Wojna z Korpusem Sinestro
5. Staram-Grzechy ojca.
6. Hawkworld-Jastrzębi świat.
7. Joker/Harley Zabójczy umysł.
8. Rorschach
9. Spider-Man Epic Collection
10. Injustice
🤘

Offline raz0req

Odp: Najlepszy komiks "superhero" 2022
« Odpowiedź #35 dnia: Cz, 23 Luty 2023, 09:00:43 »
1. Batman Knightfall
2. Green Arrow Łucznicy
3. Shazam Moc Shazama

Online roble

Odp: Najlepszy komiks "superhero" 2022
« Odpowiedź #36 dnia: Cz, 23 Luty 2023, 10:55:20 »

1. Tom Strong
2. Siedmiu Zolnierzy
3. Batman pięść demona
4. Najwięksi superbohaterowie na świecie
5. X-statix sławni i martwi
6. Batman knightfall
7. X-Men punkty zwrotne
8. Jonah Hex pochowajcie mnie w piekle
9. Conan groza w podziemiach
10. Thor


Offline HugoL3

Odp: Najlepszy komiks "superhero" 2022
« Odpowiedź #37 dnia: Pt, 24 Luty 2023, 12:57:38 »
Mało przeczytałem w 2022, nadrabiałem w tym roku ile się dało:

1. Batman Knightfall (z podkreśleniem 2 tomu, bo 3 już zjazd)
2. Wolverine od Muchy
3. Epic Collection Punisher
4. Ultimate Spider-Man
5. Daredevil Waida

Offline darkwolf1

Odp: Najlepszy komiks "superhero" 2022
« Odpowiedź #38 dnia: Pt, 24 Luty 2023, 15:55:40 »
1. Batman Knightfall
2. Injustice
3. The Amazing Spider-Man Epic Collection
4. Liga Sprawiedliwości : Najwięksi Superbohaterowie na Świecie
5. Batman Noir : Pięść Demona
6. Punisher Epic Collection
7. Green Lantern : Wojna z Korpusem Sinestro
8. Ród X / Potęgi X
9. Nieśmiertelny Hulk
10. Bohaterowie i Złoczyńcy - Godzina Zero : Kryzys w Czasie

Offline Leyek

Odp: Najlepszy komiks "superhero" 2022
« Odpowiedź #39 dnia: So, 25 Luty 2023, 20:13:03 »
1. Ród X / Potęgi X - najlepsze X-meny jakie czytałem, choć sh tutaj b. mało, bardziej to SF.
2. Lepsi wrogowie Spider-Mana - największe tegoroczne zaskoczenie w sh jak dla mnie. Czyta się to świetnie, dobre rysunku. Lekkie, ale nie głupie.
2. Rorschach - dla mnie to też nie sh, ale niech będzie, bo b. dobre :)
3. X-Statix - dobra rzecz
4. Fantastyczna Czwórka Hickmana - jeszcze nie czytałem, ale przejrzałem i wiem, że mi się będzie podobało :)
5. Silver Surfer Slott/Allred - czytałem tylko kiedyś to co wyszło w WKKM i było dobre, do tego rysunki Allreda, który wreszcie szerzej pojawił się na naszym rynku
5. Siedmiu Żołnierzy - końcówka trochę zawodzi, ale wrażenie robi skala projektu i dobrze się to czyta
6. Tom Strong t. 3 - lepszy niż drugi tom, ale bez podjazdu do najlepszego pierwszego.
7. Venom Catesa (Marvel Fresh)
8. Nieśmiertelny Hulk (Marvel Fresh)
9. Batman Knightfall - nie czytałem, ale takie było czekanie na ten tytuł, że musi być dobre, no i jakiś Batman musi być na liście, a czytałem tylko Impostera, który był bezpłciowy totalnie
10. Silver Surfer Czarny - takie se, ale za dużo więcej nie czytałem, więc trzeba czymś dobić :)

Niewidzialnych nie traktuję jako superhero, jakbym traktował to spokojnie na 2 miejscu by byli.
« Ostatnia zmiana: So, 25 Luty 2023, 20:15:39 wysłana przez Leyek »

Offline kosmoski

Odp: Najlepszy komiks "superhero" 2022
« Odpowiedź #40 dnia: Wt, 28 Luty 2023, 13:35:23 »
1. Nieśmiertelny Hulk
2. Silver Surfer (Dan Slott, Michael Allred i inni)
3. Rorschach
4. WKKDC BiZ - 15 - Green Arrow Łucznicy
5. Kapitan Ameryka
6. Batman Knightfall
7. Ród X / Potęgi X
8. Savage Avengers
9. WKKDC BiZ- 18 - Starman: Grzechy Ojca
10. Król Thor

nie czytałem jeszcze Fantastycznej Czwórki Hickmana oraz Lepszych wrogów Spider-Mana, a pewnie mogłyby namieszać na liście


Offline HaVoK

Odp: Najlepszy komiks "superhero" 2022
« Odpowiedź #41 dnia: Pt, 03 Marzec 2023, 20:20:09 »
1. Silver Surfer, tom 1
2. Batman Ego i inne opowieści
3. X-Statix
4. Silver Surfer czarny
5. Spider-Man Epic Collection, tom 4
6. Era Apokalipsa, tom 4

Offline Warpath

Odp: Najlepszy komiks "superhero" 2022
« Odpowiedź #42 dnia: Pt, 03 Marzec 2023, 21:21:05 »
1. Nieśmiertelny Hulk
2. Ród X / Potęgi X
3. Kapitan Ameryka
4. Daredevil
5. Injustice
6. Fantastyczna Czwórka
7. X-Men: Era Apocalypse'a
8. Thor - Straczynski
9. Rorschach
10. Najjaśniejszy Dzień

Przepraszam X-Statix, jako że nie zdażyłem przeczytać.

Poza tym - tak by być w pełni transparentnym i fair - w zestawieniu o miejsce walczyłyby też poniższe tytuły, gdyby nie fakt, że mam je z innych lat i w innych formach (TM-Semic, oryginały):
- Batman: Knightfall
- Ultimate Spider-Man
- Epic Spider-Man
- Green Lantern: Wojna z Korpusem Sinestro

Wznowienia: Spider-Man - Niebieski

Offline wujekmaciej

Odp: Najlepszy komiks "superhero" 2022
« Odpowiedź #43 dnia: Pn, 20 Marzec 2023, 10:02:24 »
@Leyek - podsumujesz ? ;)

Offline Leyek

Odp: Najlepszy komiks "superhero" 2022
« Odpowiedź #44 dnia: Pn, 20 Marzec 2023, 10:14:32 »
Tak, tak już zacząłem zliczać, powinno mi się udać dziś skoczyć :)