Autor Wątek: Komiksowe Top Listy - 2020 - pytania i sugestie  (Przeczytany 20614 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline perek82

Odp: Komiksowe Top Listy - 2020 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #105 dnia: Pt, 22 Styczeń 2021, 10:49:51 »
Do rankingu trafiają pozycje z listy. Zawsze można zmienić swoją listę jak ktoś coś doczyta czy zmieni zdanie.
Trwa zabawa w wybieranie komiksów, które koniecznie trzeba przeczytać. Jeśli lubisz takie akcje, to zajrzyj tutaj:
https://forum.komikspec.pl/komiksowe-top-listy/100-komiksow-ktore-musisz-przeczytac-(przed-smiercia)/

Offline Death

Odp: Komiksowe Top Listy - 2020 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #106 dnia: So, 23 Styczeń 2021, 12:10:22 »
1. Czwórka z Baker Street
2. Daredevil Franka Millera
3. Storm
4. Pamętniki Wisienki
5. Robert Silverberg. W dół, do Ziemi
6. Mroczna otchłań
7. OKP Dolores
8. Hellblazer Gartha Ennisa
9. Lucky Luke
10. Berserk
To pierwsze miejsce wymaga uzasadnienia. :) Bo mnie zżera ciekawość. Nie znam tego komiksu, a nie chciałbym stracić czegoś ważnego. :)

Offline Kadet

Odp: Komiksowe Top Listy - 2020 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #107 dnia: So, 23 Styczeń 2021, 14:57:26 »
Też chętnie poznam uzasadnienie :) Osobiście też całkiem lubię tę serię, ale chyba tak wysoko bym jej nie postawił, choć jestem fanem Sherlocka Holmesa. Mimo wszystko w zasadzie "Czwórka" to najbardziej "sherlockowa" z wszystkich okołosherlockowych serii Egmontu, bo nie ma w niej wampirów, steampunku, Ctulhu ani żadnych innych takich rzeczy. No i ma bardzo ładną szatę graficzną, to na pewno.

Początkowo myślałem, że z uwagi na wiek głównych bohaterów to może być coś dla młodszych czytelników, ale np. w pierwszym tomie duża część akcji dzieje się w luksusowym domu publicznym, z którego Partyzanci z Baker Street chcą odbić porwaną tam młodą koleżankę jednego z nich, więc... no, ośmiolatkowi chyba bym tego nie dał ;)
Proszę o wsparcie i/lub udostępnienie zbiórki dla dziewczynki z guzem mózgu: https://www.siepomaga.pl/lenka-wojnar - PILNE!

Dzięki!

Offline Boro

Odp: Komiksowe Top Listy - 2020 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #108 dnia: So, 23 Styczeń 2021, 21:18:20 »
Proste. Sam się tego nie spodziewałem, ale to seria z 2020, przy której czytaniu miałem największą frajdę. Pewnie pomógł tutaj fakt, że komiksów w ubiegłym roku przeczytałem sporo, ale tych wydanych w 2020 już niewiele (np nie czytałem jeszcze wydanych w 2020 Corto i Donżona)
Seria jest o trójce dzieciaków z ulicy, którzy robią fuchy dla Sherlocka Holmesa, który jest główną postacią drugoplanową. Fuchy to głównie śledzenie podejrzanych typów i można się domyślać, że dzieciaki w każdym tomie wpadają w mniejsze lub większe kłopoty. Dwa pierwsze tomy są średnie, od trzeciego akcja leci na złamanie karku, historia idzie poziom wyżej i staje się bardziej ciągła - wydarzenia z 3 tomu mają wpływ na czwarty itd. Ja osobiście nie mogłem sie oderwać i przeczytałem wszystko za jednym zamachem. Dzieciaków nie da się nie polubić, są świetni. Jestem też dośc bardziej stanowczy niż Kadet - historia wybitnie nie jest dla dzieci, na moje to tak 15+. W komiksie mamy np wspomniane przez Kadeta sutenerstwo z wykorzystaniem nieletnich (swoją drogą Kadet trochę spoiler sprzedałeś ;) ), wykonywanie wyroków, czyli kulka w łeb, wybuchy i strzelaniny, w których giną też dzieci, czy dość ostra jak dla mnie scena w szpitalu psychiatrycznym.
Jedyne do czego troszkę mogę się doczepić to fakt, że brakuje mi trochę klasycznych szerlokowskich zagadek i dedukcji. Komiks to jednak głównie akcja.
Inna sprawa to rysunki, gdzie doczepić się już nie mam do czego - są wyśmienite. Uwielbiam ciasne kadrowanie (jest tego bardzo dużo) oraz "kamerę" ustawioną w różnych nietypowych miejscach (np częste są kadry z punktu widzenia kotka).
Mnóstwo rzeczy dzieje się w tle - tutaj przykładowy kadr z pierwszej losowo otwartej strony: Sherlock gada, a obok: Billy biorąc czapkę wywrócił pionki szachów i to przeżywa, kotek drapie w drzwi, a Czarny Tom dobiera się do ciastek.

Inny kadr z widokiem na Londyn - dla mnie czyste złoto:

Tytuł przeszedł niestety bez echa, a dla mnie to jest top nowszych frankofonów i wyjątkowo mi podpasował. Polecam ;)
« Ostatnia zmiana: So, 23 Styczeń 2021, 21:22:22 wysłana przez Boro »

Offline Kadet

Odp: Komiksowe Top Listy - 2020 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #109 dnia: So, 23 Styczeń 2021, 23:44:46 »
Dzięki za uwagę o tym spojlerze - poprosiłem moderatora, żeby go schował, jeśli się da :)

Co do rysunków, to muszę powiedzieć, że wyraźnie widać w serii postęp jakościowy: na początku były miejscami trochę bardziej karykaturalne, ale z czasem robią się coraz mocniej dopracowane i szczegółowe. Wklejone przez Ciebie kadry to faktycznie świetny przykład dobrego rzemiosła - sam też bardzo lubię takie detale w warstwie graficznej. Widać, że zadbano tu o zbadanie, jak wiarygodnie oddać wygląd wiktoriańskiego Londynu.

Jeśli chodzi o fabułę, to istotnie szczególnie w ostatnich tomach akcja nabrała tempa. Nie do końca porywa mnie tak, jak opowiadania z Sherlockiem (zgadzam się z tą uwagą o mniejszej ilości dedukcji), ale wchodzi całkiem gładko, choć czasami trochę zgrzyta mi sztampa - jak w tym wątku z tomu 4, gdzie jedna z postaci trafia na pewien czas
Spoiler: PokażUkryj
do domu poprawczo-wychowawczego, który oczywiście musi być prowadzony przez nieczułe i wredne osoby, pozwalające, by jedne wychowanki dręczyły inne
. Niezupełnie miałem też serce kibicować tym rosyjskim rewolucjonistom z tomu drugiego, zważywszy na nasze zaszłości historyczne ;) Ogólnie rzecz biorąc jednak, pozostaję czytelnikiem serii i ciekawi mnie, jak dalej rozwinie się opowieść. Zdaje się, że niedługo dogonimy wydania oryginalne.
Proszę o wsparcie i/lub udostępnienie zbiórki dla dziewczynki z guzem mózgu: https://www.siepomaga.pl/lenka-wojnar - PILNE!

Dzięki!

Offline Chmurny

Odp: Komiksowe Top Listy - 2020 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #110 dnia: Nd, 24 Styczeń 2021, 01:12:22 »
To i ja dorzucę trzy grosze: "Czwórka..." to plastyczny majstersztyk. Niezbyt często się zdarza takie połączenie umiejętności rysunkowych z doborem kolorów wyrobionego malarza, a jeszcze wygląda, jakby ilustrator był filmowcem. Ten świat zwyczajnie żyje! Tu nie ma nudy, rysunkowo ciągle coś się dzieje, kadry wąskie, szerokie, żabie perspektywy, z lotu ptaka. Niby zwykła scena rozmowy - porównajcie z jakimkolwiek nawet topowym komiksem - a nie odbywa się w jednej, lekko przesuwanej perspektywie z powtarzanymi sylwetkami i ewentualnym zbliżeniem - tu jest to zwyczajnie ciekawa sytuacja. A jak rysownik operuje światłem? Np.: w kadrze są dwa źródła światła, w tym jedno sztuczne - przypatrzcie się co robi, Kilka zdynamizowanych postaci w kadrze - żaden problem przy perspektywie nie wprost, rozjaśniane dalsze kamieniczki przy zostawionym kolorze, no naprawdę mnóstwo atrakcji. I w zacienionych miejscach coś się dzieje. Spójrzcie też, jak i do czego wykorzystuje czerń.
Ilustrator to nie rzemieślnik, to maestro wysokiej klasy.

I dzięki Panowie za wyprowadzenie z błędu, bo myślałem, że to raczej dla młodszych, się zachwyciłem oglądając kadry, a tu wypadałoby mieć.

brvk

  • Gość
Odp: Komiksowe Top Listy - 2020 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #111 dnia: Nd, 24 Styczeń 2021, 02:30:46 »
Nie kupuję rej serii, ale ilekroć patrzę na przykładowe plansze to myślę sobie "super to wygląda, muszę kiedyś kupić". I teraz wiem, że muszę to naprawdę zrobić.

Offline Death

Odp: Komiksowe Top Listy - 2020 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #112 dnia: Nd, 24 Styczeń 2021, 11:51:20 »
Hmm... A ja to olewałem tak jak Pamętniki Wisienki i inne tego typu.

Offline perek82

Odp: Komiksowe Top Listy - 2020 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #113 dnia: Nd, 24 Styczeń 2021, 18:24:48 »
1. Hellblazer
A o którego hellblazera się rozchodzi? Ennis czy Ellis?
Trwa zabawa w wybieranie komiksów, które koniecznie trzeba przeczytać. Jeśli lubisz takie akcje, to zajrzyj tutaj:
https://forum.komikspec.pl/komiksowe-top-listy/100-komiksow-ktore-musisz-przeczytac-(przed-smiercia)/

Offline wujekmaciej

Odp: Komiksowe Top Listy - 2020 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #114 dnia: Nd, 24 Styczeń 2021, 22:53:08 »
a nie można na serię ?

Offline perek82

Odp: Komiksowe Top Listy - 2020 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #115 dnia: Pn, 25 Styczeń 2021, 06:16:12 »
Do tej pory wszyscy wskazywali autora więc i zliczam osobno punkty dla każdego z nich.
Trwa zabawa w wybieranie komiksów, które koniecznie trzeba przeczytać. Jeśli lubisz takie akcje, to zajrzyj tutaj:
https://forum.komikspec.pl/komiksowe-top-listy/100-komiksow-ktore-musisz-przeczytac-(przed-smiercia)/

Offline Death

Odp: Komiksowe Top Listy - 2020 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #116 dnia: Pn, 25 Styczeń 2021, 10:51:19 »
Nie no, zliczaj razem. Przecież tak samo można by zliczać osobno np. Thorgala Van Hamme'a i osobno nowych twórców. To jedna seria. :) Który scenarzysta to bym traktował jako ciekawostkę. Za bardzo będzie rozwodnione.

Offline perek82

Odp: Komiksowe Top Listy - 2020 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #117 dnia: Pn, 25 Styczeń 2021, 11:19:34 »
W przypadku superhero raczej rozdziela się runy autorów czy różne historie a nie wrzuca do worka pt. Batman czy X-Men.
Nie to żebym się upierał ani technicznie to trudne nie jest. Tak tylko dla mnie run danego autora może podejść wyraźnie bardziej niż innego.
Trwa zabawa w wybieranie komiksów, które koniecznie trzeba przeczytać. Jeśli lubisz takie akcje, to zajrzyj tutaj:
https://forum.komikspec.pl/komiksowe-top-listy/100-komiksow-ktore-musisz-przeczytac-(przed-smiercia)/

ukaszm84

  • Gość
Odp: Komiksowe Top Listy - 2020 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #118 dnia: Pn, 25 Styczeń 2021, 12:03:28 »
A jak w jednym tomie będzie kilku scenarzystów ;) Akurat Hellblazer to zdecydowanie jedna seria i moim zdaniem nie ma tu wątpliwości.

Online Murazor

Odp: Komiksowe Top Listy - 2020 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #119 dnia: Pn, 25 Styczeń 2021, 12:20:10 »
A jak w jednym tomie będzie kilku scenarzystów ;)
Przy wydawaniu autorami to chyba nie będzie kilku scenarzystów?

Egmont rozróżnia jako serie numerując osobno, ja też oceniam je jako osobne byty skoro są to skończone runy danego autora.

Hellblazer Ennisa jest całkowicie inny, niż np: Azzarello.