Autor Wątek: Komiksowe Top Listy - 2020 - pytania i sugestie  (Przeczytany 20781 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Death

Odp: Komiksowe Top Listy - 2020 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #90 dnia: Cz, 14 Styczeń 2021, 19:00:38 »
Ja dałem Egmont na pierwsze. Ale miałem pewne moralne opory.

ramirez82

  • Gość
Odp: Komiksowe Top Listy - 2020 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #91 dnia: Cz, 14 Styczeń 2021, 19:17:12 »
Nie zrozum mnie źle, po prostu dziwne jest, że ktoś, kto kupuje dużo rzeczy od E, czy połowę top 10 ma ich komiksy, w ogóle nie uwzględnia wydawcy w swojej topce. Oczywiście, że jakość wydań ma znaczenie, ale dobór tytułów również. Jeszcze rozumiem, jakby połowa ich komiksów miałaby jakieś poważne wady, jak spieprzone tłumaczenie Hugo, czy dodatki w pierwszym integralu Życia i czasów Mckwacza, czy te materiały z 4 tomu DD Millera, czy któregoś DD Brubakera. Takie niechlubne sytuacje niestety się zdarzają, i też mnie to wkurza, bo najczęściej zdarza się to przy tych ważnych komiksach. Ale mimo wszystko, jest to kropla w morzu, bo ile takich baboli mamy w roku?

Poza tym, jeśli ktoś krytykuje Egmont, za niedopilnowanie jakości materiałów w czwartym tomie DD, ale już niedopilnowanie tego samego przez Muchę w Erze Apocalypse'a 2 mu nie przeszkadza, bo daje tego wydawcę w swojej topce, to to jest zastanawiające.

Offline PJP

Odp: Komiksowe Top Listy - 2020 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #92 dnia: Cz, 14 Styczeń 2021, 19:33:40 »
A co sądzicie o głosowaniu na komiksowe wydarzenie roku w Polsce? Akurat ten rok był specyficzny...
« Ostatnia zmiana: Cz, 14 Styczeń 2021, 19:47:39 wysłana przez PJP »

Offline michał81

Odp: Komiksowe Top Listy - 2020 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #93 dnia: Pt, 15 Styczeń 2021, 07:44:24 »
@ ramirez82 czy to jakiś odniesienie bezpośrednio do mnie?

Nie zrozum mnie źle, po prostu dziwne jest, że ktoś, kto kupuje dużo rzeczy od E, czy połowę top 10 ma ich komiksy, w ogóle nie uwzględnia wydawcy w swojej topce.
U mnie w topce komiksy Egmontu nie stanowią połowy. Jakbym przeczytał wcześniej Płaszcz i szpony to pewnie by właśnie poleciała któraś pozycja Egmontu. I tak wiem mogę jeszcze ją zmienić, bo trwa głosowanie, ale moja topka pokrywa się z tą którą robiłem dla bloga comixxy (przed przeczytaniem Płaszcza i Szponów), więc żeby mi nikt nie zarzucił, że raz jest tak, a raz tak po prostu zostawiłem ją niezmienioną, a Płaszcz i szpony pewnie dam w przyszłym roku przy okazji wydania drugie tomu.

Oczywiście, że jakość wydań ma znaczenie, ale dobór tytułów również. Jeszcze rozumiem, jakby połowa ich komiksów miałaby jakieś poważne wady, jak spieprzone tłumaczenie Hugo, czy dodatki w pierwszym integralu Życia i czasów Mckwacza, czy te materiały z 4 tomu DD Millera, czy któregoś DD Brubakera. Takie niechlubne sytuacje niestety się zdarzają, i też mnie to wkurza, bo najczęściej zdarza się to przy tych ważnych komiksach. Ale mimo wszystko, jest to kropla w morzu, bo ile takich baboli mamy w roku?

Poza tym, jeśli ktoś krytykuje Egmont, za niedopilnowanie jakości materiałów w czwartym tomie DD, ale już niedopilnowanie tego samego przez Muchę w Erze Apocalypse'a 2 mu nie przeszkadza, bo daje tego wydawcę w swojej topce, to to jest zastanawiające.
Sam o tych wadach pisałem w przypadku Muchy, więc jestem jak najbardziej tego świadom. Widzisz Egmont miał znaleźć się w topce u mnie na ostatnim miejscu, finalnie poleciał za DD, gdzie połowa komiksu, a nie jeden zeszyty jest nie czytelna i nie jest to komiks za 25 zł, ale za 100 zł. To zaważyło, ale niska pozycja nie była spowodowana samym DD i nawet co napisałeś bo są to rzeczy z kilku lat. Tu były inne czynniki o których pisałem wcześniej, że nie mam zamiaru rozmawiać.

ramirez82

  • Gość
Odp: Komiksowe Top Listy - 2020 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #94 dnia: Pt, 15 Styczeń 2021, 08:41:09 »
No akurat o tych 5 komiksach w topce, to był przykład @roble. Co do DD, jak już jesteś taki dokladny, to wiesz doskonale, że TMWF nie zajmuje połowy tego tomu, góra 1/3. I nie rozumiem co to za argument, że nie jest to komiks za 25 zł, tylko za 100? Przecież to tak samo jak AoA 2 :) Ale nieważne, nie neguję, że to koncertowo spieprzyli.

Offline michał81

Odp: Komiksowe Top Listy - 2020 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #95 dnia: Pt, 15 Styczeń 2021, 09:19:35 »
No akurat o tych 5 komiksach w topce, to był przykład @roble. Co do DD, jak już jesteś taki dokladny, to wiesz doskonale, że TMWF nie zajmuje połowy tego tomu, góra 1/3.
Tak, nie jest to połowa.

I nie rozumiem co to za argument, że nie jest to komiks za 25 zł, tylko za 100? Przecież to tak samo jak AoA 2 :) Ale nieważne, nie neguję, że to koncertowo spieprzyli.
Porównując AoA do DD 4 to nadal DD wypada gorzej. Ten jeden zeszyt nie wygląda dobrze, ale w przypadku DD plansze są nieczytelne, czego o AoA nie mogę powiedzieć. Jest różnica kiedy kupujesz za 25 zł i dostajesz wadliwy towar, a kiedy płacisz 100 zł za wadliwy towar. Tak, nadal to jest strata w jednym i drugim przypadku, ale w jednym trochę mniej boli po kieszeni.

Offline wilk

Odp: Komiksowe Top Listy - 2020 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #96 dnia: Pt, 15 Styczeń 2021, 16:57:48 »
Za to Libertago ze swoim Relaxem, które umieścił na 10 miejscu dało radę.
Relax został wydany przez wydawnictwo Labrum.

Offline roble

Odp: Komiksowe Top Listy - 2020 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #97 dnia: Pt, 15 Styczeń 2021, 18:09:21 »
ramirez znów o mnie pisze więc znów się odniosę. Moja ocena wydawnictw obejmuje cały rok 2020 i te 400 albumów które kupilem. To że akurat w top10 jest 5 egmontów niczego nie zmienia. Tak trudno mnie zrozumieć?  :)

ramirez82

  • Gość
Odp: Komiksowe Top Listy - 2020 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #98 dnia: Pt, 15 Styczeń 2021, 18:14:54 »
Przepraszam, że wspomniałem, ale to był tylko przykład.

Nie jest to trudno zrozumieć, skoro kupiłeś 400 albumów, z czego 5 od Egmontu, a pozostałe 395 od innych wydawnictw, to logiczne, że te inne wydawnictwa stawiasz wyżej :)

Offline roble

Odp: Komiksowe Top Listy - 2020 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #99 dnia: Pt, 15 Styczeń 2021, 18:18:12 »
dobrze wiesz ze proporcje są troszkę inne ale ogólnie mówiąc zatrybiles  :)

Offline emedzi 12

Odp: Komiksowe Top Listy - 2020 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #100 dnia: Cz, 21 Styczeń 2021, 08:04:10 »
Taka mi wpadła myśl, że mijające dekada jest dobrą okazją do zrobienia jakiegoś plebiscytu podsumowującego te 10 lat, które przecież były dość ważne dla rozwoju rynku komiksowego w naszym kraju.
Nie widzę czegoś takiego na forum, propozycji też nie zauważyłem, więc jeśli ktoś proponował, a przeoczyłem to przepraszam, ale chyba nikt nie przystąpił do organizacji, a ja w sumie mógłbym się tym zając, w sensie policzyć i przedstawić wyniki.
Jeśli pomysł się spodoba, to może od poniedziałku założę osobny wątek do głosowania.
Mam pomysł na formę plebiscytu z kategoriami. Wpadałem na takie kategorie ( w nawiasach liczba pozycji na które można zagłosować w danej kategorii, przy czym przy 3 wymagałbym minimum 2, ale prosiłbym oczywiście w miarę możliwości o wszystkie, a przy 5 minimum 3):
1. Najlepszy wydawca komiksów w oryginale anglojęzycznych (5) - tu głosy na wydawców wydających komiksy z usa, uk, australii...
2. Najlepszy wydawca komiksów w oryginale nieanglojęzycznych (5) - tu myślałem o komiksie europejskim, ale ze względu na dość dużą ilość komiksów z ameryki płd na naszym rynku, które jednak nie łąpią sie moim zdaniem na osobną kategorię, postanowiłem połączyć te dwie kategorie
3. Najlepszy wydawca mang (3)
4. Najlepszy wydawca komiksów polskich (5) - zarówno nowych, jak i wznowień
5. Wydawca z najlepszą jakością wydań (3) - w sensie jakoś tłumaczeń, kolorów, brak błędów drukarskich, "kolekcjonerskość" wydania itd.
6. Wydawca z najlepszą formą wydań (3) - kategoria, w której można forsować, czy woli się SC, HC itd...
7. Wydawca z najlepszą ceną w stosunku do formy wydania (3)
8. Wydawca z największym potencjałem (3) - kategoria dla stosunkowo nowych wydawnictw, albo tych, które mało wydają, ale robią to dobrze i liczymy, że w przyszłości rozszerzą ofertę
9. "Upadła gwiazda" (3) - miało to być coś w stylu wydawca z niewykorzystanym potencjałem, ale jako że chcę aby był to pozytywny plebiscyt, to jest to coś w formie nagrody dla wydawcy, którego tytuły wcześniej chętnie kupowaliśmy, ale ze względu na jakieś zmiany w formie wydań, wyborze tytułów, albo zmniejszeniu ilości publikacji cenimy ich mniej, ale wierzymy, iż powrócą w dobrej formie
10. Wydawca z najlepszym kontaktem z klientem(3) - wydawca z najlepszymi social mediami, przejrzystymi stronami internetowymi, zapowiedziami, czy poprostu bezpośrednim odpowiadaniem na pytania klientów
11. Najlepszy zin, lub magazyn komiksowy (3) - znów chyba nie ma tego co dzielić na 2 kategorie. Magazyn w domysle publikujący polskie komiksy plus teksty, a nie np. magazyn z przedrukami jak "KD", czy "SWKomiks"
12. Najlepszy sklep z komiksami (5) - może być stacjonarny, czy online
13. Najlepszy polski blog komiksowy(5)- zwykły blog, czy fanpage na fb
14. Najlepszy polski kanał YT o tematyce komiksowej (5) - kanał recenzjencki, podcast...
plus dwie specjalne kategorie
15. Wydarzenie dekady (3 nominacje) - wydarzenie które subiketywnym zdaniem miało największy wpływ na rozwój rynku komiksowego w kraju np. start jakiejś linii komiksowej, kolekcji komiksów, wydawnictwa, konwent i wiele innych
16. Rozczarowanie dekady ( 3 nominacje) - analogicznie coś co nas najbardziej rozczarowało np. upadek jakiegoś wydawnictwa, przerwanie wydawania jakiejś serii itd. tu zdaje się na waszą kreatywność

Myślę, że pierwsze na 14 kategorii można by głosować do końca lutego, a dwie ostatnie nominować do końca lutego, potem z nominacji wybiorę po 5 najczęściej się powtarzających i spośród nich do końca marca każdy będzie mógł zagłosować na 1. Oczywiście nie trzeba głosować na wszystkie kategorie. Brak kategorii stricte najlepszy komiks, bo takie głosowanie było na komiksy z lat 2010-2019 więc moim zdaniem za wcześnie i bardziej skupiam się na rynku. Kategorie 1-4 tu chodzi mi w kontekście wyboru na kogo głosować o dobór tytułów przez konkretne wydawnictwa, chyba że ktoś inaczej to zinterpretuje.

Jeśli ktoś ma jeszcze pomysł na zmianę kategorii, nową kategorię jestem otwarty na dyskusję, czekam też na inne uwagi i odzew czy w ogóle chcecie coś takiego. Jeśli jeszcze o czymś zapomniałem to dopiszę później.

PS: Jeśli pomysł się spodoba i wypali, to może administracja zgodzi się, żeby plebiscyt ten nazwać np. "Złote Komikspece"
« Ostatnia zmiana: Cz, 21 Styczeń 2021, 08:17:28 wysłana przez emedzi 12 »

Offline Death

Odp: Komiksowe Top Listy - 2020 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #101 dnia: Cz, 21 Styczeń 2021, 13:13:37 »
Było w ubiegłym roku. Takie oszukane, bo wtedy jeszcze nie było końca dekady. Teraz by doszły tylko komiksy z 2020 roku. Nie mniej jednak ja zawsze chętnie się bawię. Jak ktoś chce niech robi 2011-2020. Ja głosy oddam. :)
https://forum.komikspec.pl/komiksowe-top-listy/komiksowa-top-lista-lata-2010-2019/

brvk

  • Gość
Odp: Komiksowe Top Listy - 2020 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #102 dnia: Cz, 21 Styczeń 2021, 20:48:02 »
Głosy na Niezwyciężonego liczą się, czy nie?

Offline perek82

Odp: Komiksowe Top Listy - 2020 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #103 dnia: Cz, 21 Styczeń 2021, 20:51:04 »
Tak
Trwa zabawa w wybieranie komiksów, które koniecznie trzeba przeczytać. Jeśli lubisz takie akcje, to zajrzyj tutaj:
https://forum.komikspec.pl/komiksowe-top-listy/100-komiksow-ktore-musisz-przeczytac-(przed-smiercia)/

brvk

  • Gość
Odp: Komiksowe Top Listy - 2020 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #104 dnia: Pt, 22 Styczeń 2021, 10:46:29 »
A co z głosami kolegów, którzy wspomnieli o tym tytule, ale go nie zamieścili na liście, traktując go jako dodruk.