Autor Wątek: Komiksowe Top Listy - 2019 - pytania i sugestie  (Przeczytany 10822 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

brvk

  • Gość
Odp: Komiksowe Top Listy - 2019 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #45 dnia: Wt, 29 Grudzień 2020, 14:04:43 »
Ten pomysł umożliwia też forsowanie tytułów (choć tu nam żaden sabotaż nie grozi).

Pomysł z top 20 mi się podoba, bo być może uniknie się gogantycznego ogona tytułów z oddanym jednym głosem. Top 20 nie podoba mi się, bo w topkach chodzi o wyrożnienie najlepszych z najlepszych, a nie o wypisanie dobrych.

W tym roku postaram się zagłosować, choć zeszłoroczne, jak i wiele gildiowych, przegapiłem ze względu na podwieszenie tematu u góry. Ciągle omijam wzrokiem ten poddział.

Online wilk

Odp: Komiksowe Top Listy - 2019 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #46 dnia: Wt, 29 Grudzień 2020, 16:04:57 »
Jeśli nie będzie innego chętnego ( ;D), to mogę to zrobić.
No to śmiało. Masz moje błogosławieństwo. ;)

Jakby co to służę pomocą, np. mogę podesłać arkusze Excela, które służyły mi do zliczania punktów.

Odnośnie kwestii top 20 to mogę jedynie współczuć osobie, która to będzie liczyć. Już przy top 10 było za 2018 r. 148 nominacji, a co dopiero będzie gdy każdy będzie mógł nominować 20 tytułów? 200? 250 nominacji? Ja uważam że top 10 jest wystarczające ale z drugiej strony nie czytam tyle co inni...

Można też zrobić tak, że każdy głosujący ma do dyspozycji np. 30 punktów, które rozdziela między minimum 5 a maksymalnie 20 pozycjami z jego top z zastrzeżeniem, że jednej pozycji można maksymalnie dać 10 punktów. Np. użytkownik przedstawia swoja topkę 5 komiksów:
Komiks XX -10 pkt
Komiks YY - 8 pkt
Komiks XY - 7 pkt
Komiks XZ - 3 pkt
Komiks ZZ - 2 pkt
To jest pewna myśl. To zresztą funkcjonowało w pewnej odmianie już wcześniej. Jeśli ktoś nie chciał podawać top 10 to niekoniecznie mógł dać pierwszej pozycji 10 pkt, drugiej 9 pkt i tak dalej, tylko dać np. pierwszej 7, drugiej 5 itd. Punkty nie mogły się powtarzać i nie można było dać więcej niż 10 jednej pozycji.

Co do wznowień i głosowania na serie albo na poszczególne albumy to jestem za pozostawieniem tego tak jak było do tej pory. Ale to oczywiście tylko propozycja. Uważam, że zasady powinna ostatecznie ustalić osoba która prowadzić będzie plebiscyt.

Offline Konrad

Odp: Komiksowe Top Listy - 2019 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #47 dnia: Wt, 29 Grudzień 2020, 18:07:51 »
Moim zdaniem warto byłoby zrobić dwie listy: na jednotomówki i serie.
Przez pandemię pewnie nie tylko dla mnie ten rok był rekordowy jeśli chodzi o liczbę przeczytanych komiksów, w tym nowości. Zerknąłem na półki i wypisałem po kilkanaście tytułów, dodałem też kilka których jeszcze nie mam, ale zbierały bardzo pozytywne oceny i wyszło mi 50 sztuk (25+25).

Alfabetycznie jednotomowe:
Ciemności Smalandii
Czarne nenufary
Dni, których nie znamy
Dom Pokuty
Imaginarium zbiorowe
Indyjska włóczęga
Jest zabawa
Judasz
Mister Miracle
Negalyod
Oskar Ed
Patria
Perramus
Poczwarki
Pulp
Sabrina
Shangri-La
Skóra z tysiąca bestii
Śmiech i śmierć
Tokyo Ghost
Trasa promocyjna
Twardziel
Upadek
Zygfryd
Żywa stal

Serie:
20th Century Boys - Chłopaki z dwudziestego wieku
Cartland
Coda
Criminal
DMZ
Donżon
Doom Patrol
Gideon Falls
Head Lopper
Hellblazer
Invincible
Jim Cutlass
Katanga
LastMan
Odrodzenie (Revival)
Płaszcz i szpony
Promethea
Rycerz Janek
Saga Winlandzka
Śpioch
The Goon
Usagi Yojimbo
Yiu
Zamek Zwierzęcy
Złoty Wiek

Pewnie bez problemu mógłbym skrócić listę o połowę, ale to wciąż zostaje 25 tytułów wartych uwagi, które trzeba upchnąć w 10. Dlatego moim zdaniem fajnie byłoby zrobić te dwa rankingi po 10 tytułów dla jednotomówek i serii. Zawsze to większa różnorodność.
Patrze teraz na listę z poprzedniego roku i w pierwszej dziesiątce jest 7 serii i 3 jednotomowe. A mam wrażenie że w 2020 obsypało nam wieloma bardzo dobrymi jednotomówkami i byłoby szkoda gdyby utonęły w morzu serii, na które ludzie częściej głosują bo je już dobrze znają i cenią.
Jeśli jedynym problemem jest liczenie głosów to z chęcią mogę je zliczać

ramirez82

  • Gość
Odp: Komiksowe Top Listy - 2019 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #48 dnia: Wt, 29 Grudzień 2020, 18:10:44 »
Dlatego moim zdaniem fajnie byłoby zrobić te dwa rankingi po 10 tytułów dla jednotomówek i serii.

O, fajny pomysł, jestem za. Lista 10 serii i 10 jednotomówek, niezależnie od tego, jak te jednotomówki były wydawane w oryginale. Co o tym sądzą inni?

Offline Death

Odp: Komiksowe Top Listy - 2019 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #49 dnia: Wt, 29 Grudzień 2020, 18:19:26 »
Nie idźcie tą drogą. Normalnie podaj 10-20 tytułów. Jak kiedyś robiłem z dekadę temu jakiś ranking gdzie to wprowadziłem to potem był burdel na kółkach. Głos np. na Corto - MU pójdzie na konto serii Corto. Niech jest po prostu podaj komiksy wydane w 2020 roku a ten kto liczy sobie to policzy tak jak mu pasuje.
Jak wprowadzicie jakieś serie nie serie to będzie burdel. Wiem z autopsji. :)

Offline perek82

Odp: Komiksowe Top Listy - 2019 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #50 dnia: Wt, 29 Grudzień 2020, 18:31:29 »
A czy to jakaś różnica, czy coś jest serią, a coś wydane w 1 tomie?
Animal Man wydany został w 1 tomie, a wcześniej był plan na 2 tomy...
Jak będą 2 rankingi, to jaki komiks będzie najlepszy?
Im bardziej zagmatwamy sprawę, tym mniej chętnych będzie do głosowania.
Trwa zabawa w wybieranie komiksów, które koniecznie trzeba przeczytać. Jeśli lubisz takie akcje, to zajrzyj tutaj:
https://forum.komikspec.pl/komiksowe-top-listy/100-komiksow-ktore-musisz-przeczytac-(przed-smiercia)/

Online wilk

Odp: Komiksowe Top Listy - 2019 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #51 dnia: Wt, 29 Grudzień 2020, 18:39:53 »
Nie idźcie tą drogą. Normalnie podaj 10-20 tytułów. Jak kiedyś robiłem z dekadę temu jakiś ranking gdzie to wprowadziłem to potem był burdel na kółkach. Głos np. na Corto - MU pójdzie na konto serii Corto. Niech jest po prostu podaj komiksy wydane w 2020 roku a ten kto liczy sobie to policzy tak jak mu pasuje.
Jak wprowadzicie jakieś serie nie serie to będzie burdel. Wiem z autopsji. :)
Zgadzam się. To już bardziej przemawia do mnie głosowanie na konkretne woluminy bo kryteria są jasne w takim przypadku. A tutaj trzeba by się zastanawiać czy w danym woluminie znalazła się cała seria (jednotomowe) czy też nie (serie).

W każdym razie uważam, że tak jak było do tej pory to jest ok. :)

brvk

  • Gość
Odp: Komiksowe Top Listy - 2019 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #52 dnia: Wt, 29 Grudzień 2020, 19:09:00 »
A jak się liczy punkty, jeśli ktoś w swojej topce umieści więcej niż 1 tom serii?

Offline stachel

Odp: Komiksowe Top Listy - 2019 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #53 dnia: Wt, 29 Grudzień 2020, 19:19:09 »
Myślę, że za bardzo kombinujecie. Proponuję najprostszą opcję:
* bierzemy komiksy z http://alejakomiksu.com/archiwum_komiksow/2020/ (nie łączymy nic w serie itp, głosujemy na wydane tomy tak jak wyszły)
* każdy może zagłosować na 10 pozycji, które uważa za najlepsze (od 10 do 1 pkt)
* sumujemy i robimy z tego top 20

Tak, 10 komiksów może być ciężko wybrać. Tak, będzie to raczej ranking popularności, a nie jakości komiksów, ale niestety taki jest problem z rankingami. Niemniej myślę, że i tak fajna z tego polecajka wyjdzie.

Offline Konrad

Odp: Komiksowe Top Listy - 2019 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #54 dnia: Wt, 29 Grudzień 2020, 19:55:25 »
Myślę, że za bardzo kombinujecie. Proponuję najprostszą opcję:
* bierzemy komiksy z http://alejakomiksu.com/archiwum_komiksow/2020/ (nie łączymy nic w serie itp, głosujemy na wydane tomy tak jak wyszły)

A to nie jest kombinowanie i rozdrabnianie?
Przykładowo w tym roku wyszły 3 tomy mojej ulubionej serii Coda. Mam dać do mojego top10 wszystkie trzy? Nawet jeśli traktuje je jako równą całość pod względem poziomu? Tracę wtedy miejsce na 2 inne tytuły.
Dodatkowo później w rankingu np. 1 tom będzie na 30 miejscu, 2 tom na 40, a 3 na 50. A po zsumowaniu cała seria byłaby w 20.
Chyba zawsze łączyliśmy w rankingach różne tomy w jeden tytuł?
Lubię czasem wejść na stare forum gildii i popatrzeć na rankingi w poszukiwaniu inspiracji zakupowych. Patrzę więc na 2016 i na pierwszym miejscu Skalp. A według proponowanych w tym roku zasad nie wygrałby bo głosy byłyby rozłożone na 3 tomy. Czy o to nam chodzi?

Online Leyek

Odp: Komiksowe Top Listy - 2019 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #55 dnia: Wt, 29 Grudzień 2020, 19:55:49 »
Nie wymyślajcie już nic nowego, niech zostanie tak jak było przed rokiem, bo się dobrze sprawdzało. Im prościej tym lepiej jak już pisał @Death. Kombinowanie zniechęca głosujących i utrudnia życie liczącemu.
I serie koniecznie łączone w całość. Kto ma teraz pamiętać czy mu się bardziej podobał Invincible tom 7 czy 8.

ramirez82

  • Gość
Odp: Komiksowe Top Listy - 2019 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #56 dnia: Wt, 29 Grudzień 2020, 19:59:09 »
Nie wymyślajcie już nic nowego, niech zostanie tak jak było przed rokiem, bo się dobrze sprawdzało.

I serie koniecznie łączone w całość.

A w zeszłym roku serie były łączone w całość? :)

Offline Death

Odp: Komiksowe Top Listy - 2019 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #57 dnia: Wt, 29 Grudzień 2020, 20:09:16 »
Serie w całość niech łączy liczący. Np. ja sobie napiszę, że głosuję na najnowszego Corto Maltese, bo był świetny, a ktoś inny napisze tylko Corto Maltese bez podawania konkretnego tomu. A liczący i tak w obu tych przypadkach doliczy te głosy serii Corto Maltese. Ludzie zyskają, bo będą wiedzieli, że kogoś tam urzekł konkretny tom i chciałby go wyróżnić, a seria nie ucierpi, bo dostanie swoje punkty. W razie podania trzech tomów jednej serii na trzech osobnych miejscach liczony jest tylko ten najwyżej. W razie jakichś problemów liczący robi jak chce bo to jego temat i ma nad nim władzę. Powinno być prosto: podaj 10 najlepszych komiksów tego roku. Punkciory od 10 do 1 i bajlando.

Online wilk

Odp: Komiksowe Top Listy - 2019 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #58 dnia: Wt, 29 Grudzień 2020, 20:10:40 »
A w zeszłym roku serie były łączone w całość? :)
Tak, były. Tak jak od ładnych kilku lat. Jeżeli w danym roku ukazało się kilka woluminów danej serii to głos idzie na całość serii np. Promethea, Criminal, Wydział 7, mimo że w danym roku ukazało się w Polsce dwa lub więcej części danej serii.

brvk

  • Gość
Odp: Komiksowe Top Listy - 2019 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #59 dnia: Wt, 29 Grudzień 2020, 20:11:43 »
Były.

Ja osobiście oceniałbym wedle wydanych woluminów, bo tomy mogą różnić się od siebie jakościowo oraz sprawiają rozmaite problemy (czy Hellblazer Ennisa i Ellisa to ta sama seria?, czy oba Donżony to ta sama seria (tu na razie problem z głowy, bo pierwszy wyszedł w zeszłym roku)?).

Ale skoro sprawdzało się łączenie to lepiej w tym nie grzebać.