Autor Wątek: Komiksowa Top Lista - TM-Semic - pytania i sugeste  (Przeczytany 7658 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline bibliotekarz

Odp: Komiksowa Top Lista - TM-Semic - pytania i sugeste
« Odpowiedź #45 dnia: Pt, 19 Czerwiec 2020, 23:32:08 »
Dzięki! Kiedyś tam już te listy oglądałem. Co do pewnych historii widać konsensus - z Supermana Man of Steel, z Punishera Year One, ze Spider-Mana Zmysły. A potem takie listy się rozjeżdżają. I tu się zaczyna problem, bo właśnie zagwozdkę mam akurat co do tych mniej znanych historii.

A z tymi mniej znanymi historiami jest tak, że czasem się również trafiają fajne rzeczy. Na jednej tylko liście jest Gargulec z Batmana czy Dusze Venoma ze Spider-Mana a obie rzeczy warte są zauważenia. Jest też jednak trochę crapu - ktoś ma sentyment albo okładka mu się podoba i można się przejechać na tym.

Chyba jednak nie ma wyjścia - muszę zrobić porównanie kilku takich list.

Na łamach AKT-u też jest jakaś lista. Mógłby ją ktoś zamieścić?
Batman returns
his books to the library

Offline Piterrini

Odp: Komiksowa Top Lista - TM-Semic - pytania i sugeste
« Odpowiedź #46 dnia: Pn, 22 Czerwiec 2020, 22:39:39 »
1. Daredevil: Człowiek nie znający strachu (Mega Marvel 2/1995)
2. Batman: Zabójczy żart (Batman 1/1991)
3. Silver Surfer: Przypowieść (Mega Komiks 1/1999 lub 2/1999, "zepsuta" numeracja...)
4. Batman/Judge Dredd: Sąd Nad Gotham (Wydanie Specjalne 4/1993)
5. Spider-Man: Ostatnie łowy Kravena (Spider-Man 1-3/1994)
6. Wolverine: Weapon X (Mega Marvel 4/1994)
7. Batman: Black & White (Wydanie Specjalne 1-2/1997)
8. Punisher: Rok Pierwszy (Punisher 1/1996)
9. Spawn: Sprawiedliwość (Spawn 3/1997)
10. Batman: Knightfall (Batman 7/1995-6/1996)

W drugim temacie napiszę co/jak/dlaczego  ;)

Krótko o wyborze pozycji...

1. Daredevil jest świetnym komiksem, pamiętam jako dzieciak wymieniłem jakieś inne Semici właśnie za DD w okolicznej bibliotece, zgodzili się bo ewidentnie widać było, że chciałem posiadać tą pozycję i wracać do niej w dowolnej chwili.

2. Zabójczy Żart i 3. Przypowieść, mimo że po tylu latach (i wielokrotnej lekturze) nieco mi "spowszedniały", to wciąż są bardzo dobrymi historiami. Tak samo jak Z DD - nie napiszę o tych komiksach nic, co dotychczas nie zostało napisane, ścisła czołówka komiksów superhero.

Już poza podium wybór bardzo subiektywny, ograniczyłem go bowiem do historii, jakie znam/pamiętam. TM-Semic wydał masę komiksów średnich i sporo dobrych, ale niekoniecznie zapadających w pamięć, także świadomy wybór z tego, co było jednocześnie dobre/bardzo dobre, i zostało w pamięci. Zaznaczam przy tym, ze nie czytałem w ogóle np. G.I.Joe, a X-Menów czy Supermana wybiórczo, z kolei z innych serii jak Batman, Punisher czy nawet z Wydań Specjalnych wielu rzeczy nie pamiętam, mimo że niektóre historie z tych komiksów bardziej zasługiwałyby na znalezienie się w top 10...

4. Sąd nad Gotham nie tyle za historię, bo ta nie jest w żadnym wypadku ponadprzeciętna, świetna jest za to warstwa graficzna (uwielbiane przeze mnie akryle w komiksie), a także jakość poligraficzna Semicowego wydania (co też poniekąd ma znaczenie, bo na wysokokwasowym papierze ilustracje wyglądałyby po prostu biednie). Historii nie mam nic do zarzucenia, jest to prosty crossover dwóch wydawnictw, a jako że Dredda i Batmana jakoś lubiłem od kiedy miałem styczność z tymi postaciami, to prosta fabuła nie psuje w moich oczach oceny tej pozycji.

5. Ostatnie łowy Kravena były dosyć ciężkim wyborem, Spider-Mana uwielbiam i chętnie zapełniłbym nim top 10, ale patrząc "trzeźwo" - wiele wydanych u nas Pająków (także zachwalany Torment) to histore nie pozbawione wad, jeśli jest dobrze graficznie, to nie najlepiej scenariuszowo (i odwrotnie), ciężko mi umieszczać tego typu pozycje wśród tego, co Semic miał najlepszego do zaoferowania. Za to Łowy są w moich oczach najlepszym komiksem ze Spiderem wydanym przez Semica (a może i najlepszą wydaną w kraju historią z tą postacią w ogóle).

6. Weapon X znalazło się na liście niejako automatycznie, nie jestem fanem mutantów, mimo to zakładam, że w zeszytowej serii mogą być pojedyncze zeszyty, które bardziej mi się podobały od tego Mega Marvela, tyle że jak już zacząłem wyżej - lista najlepszych komiksów powinna składać się z pozycji, w których nie jest łatwo wypunktować wady (przynajmniej subiektywnie :) ). Weapon X jest pozycją dobrą, tak scenariuszowo, jak i graficznie, kilka razy czytałem (aczkolwiek dawno temu) i niestety nie odebrałem jej jako genialnej (opinia przeważająca przy ocenie tej pozycji), ale wciąż jest to jeden z najlepszych komiksów wydanych przez TM-Semic.

Tutaj zdałem sobie sprawę, że zostały tylko cztery miejsca na liście, a kandydatów zasługujących na pozycję w top 10 znacznie więcej. Wśród znanych mi historii nie widziałem już pozycji szczególnie się wyróżniających, ostatecznie wybór ograniczyłem do pięciu tytułów, jedna istotna pozycja więc odpadła, ale o tym przy nr 10...

7. Black & White wybrałem z powodu ogólnie dobrego poziomu całości, forma inna niż pozostałe komiksy Semicowe (bo tylko krótkie historie), a całość osadzona w świecie, jaki lubię, także ciężko się do czegoś przyczepić.

8. Punisher: Rok Pierwszy był dla mnie pewnym zaskoczeniem, lubię tą postać, ale nie spodziewałem się, że historia w takim tonie (innym od pozostałych zeszytów Punishera) i wydana w tej uboższej wersji (bez kolorów) zrobi na mnie takie wrażenie (bardzo dobre). Przeglądając wydane tytuły z tą postacią myślałem chwilę nad Jigsawem czy Bushwackerem jako najlepszymi pojedynkami, może Romita Jr. czy Texeira jako najlepsi ilustratorzy i coś z tych zeszytów... Ale ostatecznie żaden z pozostałych Punisherów nie dorównuje Year One.
Tutaj dygresja - było naprawdę głupim błędem ze strony decydentów jednej z wydawanych obecnie kolekcji komiksowych nie wydanie Year One, kiedy materiały ewidentnie były dostępne. Zauważcie, że wszystkie wyższe miejsca z mojej listy mają już (lub będą miały w najbliższym czasie) w naszym kraju wznowienia w obecnym standardzie poligraficznym...

9. Spawn: Sprawiedliwość jest wyborem czysto subiektywnym, rysunki są ok, scenariusz jest ok, ale jest też klimat i świetny tzw. złol, oczywiście wszystko przerysowane na modłę superhero, ale ta historia ogólnie pozostawia wrażenie na czytelniku.
Ocenę przypuszczalnie podwyższam przez wrażenia z serialu animowanego - z serialem mam tak, że oglądając nieco się męczyłem (ciężki klimat), chciałem go polubić, ale coś nie mogłem... Jakiś czas po obejrzeniu szukałem czegoś o podobnym klimacie, ale inaczej zrealizowanego (dynamiczniej), nie znalazłem... Obejrzałem więc jeszcze raz, przy czym niektóre postaci (np. Kincaid, którego wątek jest tutaj inaczej poprowadzony niż w komiksie) po prostu utkwiły mi w głowie i obecnie traktuję je jako coś, na czym powinni bazować twórcy, kreując postaci do rozrywkowych i jednocześnie wyolbrzymionych produkcji "okołokomiksowych" (np. w serialu Happy! udało się stworzyć kilka takich postaci, z tym że pierwowzoru komiksowego nie czytałem...).
Także podsumowując - historia przedstawiona w trzecim zeszycie Spawna nie jest w żaden sposób genialna (przypuszczalnie mógłbym stworzyć całą top 10 z jednej tylko serii Semicowej [na pewno Batman], gdzie wszystkie historie byłyby lepsze od Sprawiedliwości), ale - rysunki to czołówka mainstreamowego superhero, scenariusz to superhero powyżej średniej, a jw. wykreowane postaci i cała otoczka, w tym klimat i ton komiksu wywarły na mnie duże wrażenie, stąd chętnie wyróżniam taką pozycję :)

Ostatnia pozycja niejako dobrana wg kryterium - historia wielozeszytowa będąca historią istotną dla postaci, a jednocześnie napisana na tyle dobrze, że poleciłbym ją do przeczytania jako "dobrą historię z...". Padło ostatecznie na 10. Batman: Knightfall, historia zaczyna się co prawda "Zemstą Bane'a" kilka numerów przed początkiem głównego wątku, a zakończenie otwiera kolejne istotne rozdziały dla Batmana, ale wybór ograniczam do najlepszego fragmentu (który sam w sobie jest duży). Z listy odpadła zarazem historia Doomsday!, czyli inaczej Śmierć Supermana, była to dobrze poprowadzona bijatyka z pamiętnym finałowym zeszytem. Chciałbym napisać, że eventy z serii Spider-Mana się tu załapały, ale niestety odstają one od ogólnej jakości wyżej przytoczonych historii.

Kończąc krótkimi przemyśleniami - pudeł z Semicami nie trzymam na samym spodzie kolekcji, nie są one już co prawda centralną jej częścią, ale wciąż stanowią istotny rozdział w komiksie superbohaterskim, rozdział jaki nieśmiało rozgrzebują w naszym kraju inne wydawnictwa obecnie. Tego nie muszę nikomu tutaj pisać, ale Semic mimo swoich ograniczeń związanych też z tzw. tamtymi czasami, przez lata przekazywał pasję do komiksów tak, jak obecne wydawnictwa często tego nie robią. Albo inaczej - subiektywnie patrząc, w działalności wielu wydawnictw widzę przeważanie szali w kierunku "biznes", nie "pasja". Jeśli ktoś doczytał do tego momentu, to oczywiście nie musi mi tłumaczyć z czego to wynika, rozumiem prawa rynku, a na Semica patrzę przez pryzmat historii, obecnym wydawnictwom nie mam dużo do zarzucenia (jest wydawane wszystko dla wszystkich, w dobrym znaczeniu tego zwrotu), ale jakoś widziałbym to inaczej. Podejście do biznesu bardziej amatorskie, tak jak wydaje Studio Lain, a także sytuacja gospodarcza taka, aby każdy mógł takich wydawców wspierać (a więc niższe ceny licencji, papieru, druku, logistyki itd.), to jest jednak nierealne, a "amatorskie" wydawanie - nierentowne... A może jest to znacznie prostsze (chociaż równie nierealne obecnie) - TM-Semic miał ludzi od biznesu i ludzi od pasji (tuaj jak zwykle ukłony dla Arka), obecnie w wydawnictwach komiksowych nie ma tego podziału...
Pomijając tą całą dygresję - zmierzałem do tego, że co jakiś czas wracam do Semiców i np. za rok takie top 10 może wyglądać nieco inaczej :P

Offline donT

Odp: Komiksowa Top Lista - TM-Semic - pytania i sugeste
« Odpowiedź #47 dnia: Pt, 26 Czerwiec 2020, 22:57:41 »
(...)komiksy kupowane/dostawane za dzieciaka/nastolatka, to wiele z nich ma jakąś historię, niesie ze sobą jakieś wspomnienia, pamięta się kiosk, którego dawno już nie ma, pogodę jaka była, gdy się kupowało, nieraz nawet uśmiech na swojej mordzie jak dojrzało się dany tytuł na kioskowej witrynie.(...)

Mega Marvel 1/94 Ghost Rider, jest juz ciemno wieczorem, cos ok godz 18, pada deszcz, a ja biegne do takiego jednego kiosku po ostatni egzemplarz w miescie.
Nie jestes w swoim odczuciu odosobniony ramirezie ;-)
You know nothing. Hell is only a word. The reality is much, much worse.

Online perek82

Odp: Komiksowa Top Lista - TM-Semic - pytania i sugeste
« Odpowiedź #48 dnia: Nd, 28 Czerwiec 2020, 16:16:45 »
też mam kilka takich wspominek:
Torment - październikowy syf, ojciec mi kupił
Weapon X - znowu październikowy syf, komiks niesiony pod kurtką, żeby nie zamókł
Infinity War - zakupiony przed wyjazdem na wczasy, w kiosku na stacji PKP - skończyłem czytać w okolicach Dęblina (po 2 godzinach)
Batman vs Predator - podobnie, też czytane w pociągu
Spider 2/92 (Scorpion) - znowu zakup na stacji, wracając z ferii od babci
wakacyjne spidery - najczęściej czytane:)
Pamiętam też WKKM #1 - zobaczyłem w jakimś kiosku, później przegooglałem w domu co to jest i następnego dnia szukałem po całym mieście z rodziną w niezłym mrozie:)
Trwa zabawa w wybieranie komiksów, które koniecznie trzeba przeczytać. Jeśli lubisz takie akcje, to zajrzyj tutaj:
https://forum.komikspec.pl/komiksowe-top-listy/100-komiksow-ktore-musisz-przeczytac-(przed-smiercia)/

Offline eferce

Odp: Komiksowa Top Lista - TM-Semic - pytania i sugeste
« Odpowiedź #49 dnia: Pn, 29 Czerwiec 2020, 00:17:41 »
1   Spider Man 1/90
2   Spider Man 2/90
3   Spider Man 1-3/95 (Zmysły)
4   X-Men 1/95 & 2/95 (Chris Claremont)
5   X-Men 3/95 & 4/95 (Omega Red)
6   Batman 7/93 & 8/93 (Idiota)
7   Batman 9/91 (Odrodzenie/Kamienny zabójca)
8   Mega Marvel 4 (Fantastic Four: Infinity War)
9   Mega Marvel 6 (The Incredible Hulk)
10   Batman 2/97 (Machiny)

Szybki komentarz do wyborów
1&2 bez zastanowienia, wcześniej znalem tylko 'kajkosze', 'tytusy' 'zaglady wielkiej wyspy'. Pająka znałem z jakiejś kreskówki gdzie, był w teamie z Icemanem i jakas babeczka władająca ogniem. A tu z grubej rury zabiła mnie sama okładka - kim są ci wszyscy wściekli szaleńcy? Wyjaśnianie zajęło mi następne 6 lat.
3 - Wolverine = wielka miłość
4&5 - gdzie znaleźć więcej Wolverina? Od tych numerów zbierałem X-Men do końca 96. + biją się miedzy sobą :o? Kosmos. + Wolverine był członkiem rządowych tajnych operacji :o? Kosmos x100
6&7 - jedyne Tm-Semici, jakie zostały mi z "tamtych czasów". X-Meni, Mega Marvele, Lobo, Spidery - wszystko stracone. Nie wiem jak , nie wiem gdzie. Przy okazji historie z Idiotą i Kamiennym Zabójcą zasiały ziarno, że jako dojrzały odbiorca wybiorę Batmana - bo ciekawiej jest, gdy nie wygrywa się siłą ognia i turbolaserem (przynajmniej nie zawsze).
8&9 - masa nowych postaci i zaledwie klika znajomych uświadomiły mi ogrom uniwersum. Może nawet lekko spłoszyły. Nie czytałem od 20lat a ciągle mam w głowie jak Psylocke czyta myśli Human Torcha a Hulk walczy z Guido i chodzi w gangsterskim garniaku.
10 - pierwszy z Batmanów TM-Semic, kupiony 2 lata temu "na próbę". Zaowocował zebraniem wszystkich. Jedyny przeczytany trzykrotnie w ciągu tych 2 lat.




Offline SawiK

Odp: Komiksowa Top Lista - TM-Semic - pytania i sugeste
« Odpowiedź #50 dnia: Pn, 29 Czerwiec 2020, 10:32:37 »
Up
Wolvi był w Spiderman 6/91. Świetny krwawy i brutalny komiks z pod olowka Larsena, wtedy to ja pokochałem Logana.
Punisher 3/91, Pogromca vs Wovi a w scenerii dinozaury i Jim Lee w formie.
SA jeszcze dwa Wydania Specjalne z 95r z GR/Wolvi/Punisher.
MM Weapon X i Ofiary.
« Ostatnia zmiana: Pn, 29 Czerwiec 2020, 10:40:14 wysłana przez SawiK »

Online perek82

Odp: Komiksowa Top Lista - TM-Semic - pytania i sugeste
« Odpowiedź #51 dnia: Pn, 29 Czerwiec 2020, 18:09:23 »
Głosujemy jeszcze do jutra. Jak ktoś ma jeszcze ochotę rozliczyć się z przeszłością, to zapraszam. Im więcej tym weselej;)
Trwa zabawa w wybieranie komiksów, które koniecznie trzeba przeczytać. Jeśli lubisz takie akcje, to zajrzyj tutaj:
https://forum.komikspec.pl/komiksowe-top-listy/100-komiksow-ktore-musisz-przeczytac-(przed-smiercia)/

Juby

  • Gość
Odp: Komiksowa Top Lista - TM-Semic - pytania i sugeste
« Odpowiedź #52 dnia: Cz, 02 Lipiec 2020, 09:48:06 »
Kiedy wyniki?