Autor Wątek: Komiksowa Top Lista - Rok 2022 (głosowanie główne)  (Przeczytany 12787 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Brvk

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2022 (głosowanie główne)
« Odpowiedź #60 dnia: So, 04 Marzec 2023, 06:13:30 »
1. 7 żywotów krogulca
2. Kolekcja Toppi
3. Metal Hurlant

Mam za duże zaległości czytelnicze, by stworzyć jako tako uczciwą listę. Na bieżąco staram się czytać przede wszystkim serie kontynuowane, a tych z zasady w topkach nie umieszczam. Zatem dziś wyróżniam jeden pasjonujący komiks oraz dwa ważne przedsięwzięcia rynkowe.

Offline milos3

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2022 (głosowanie główne)
« Odpowiedź #61 dnia: So, 04 Marzec 2023, 07:53:27 »
1. Dni piasku
2. Rorschach
3. Republika Czaszki
4. Proces Kapitana Ameryki. cała seria Kapitana od Brubakera wylądowała na top superbohaterskie, ale warto
 wyodrębnić dodatkowo ten jeden tom.

Offline hansior

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2022 (głosowanie główne)
« Odpowiedź #62 dnia: So, 04 Marzec 2023, 14:46:48 »
1. Siostry Dietlove - dla mnie zaskoczenie roku. Ledwie zwróciłem uwagę na ten komiks, gdy on wychodził. Przez długi czas uważałem Rzeźnię numer 5 za komiks roku, a tu nagle w lutym to się zmieniło.
2. Rzeźnia numer 5 - kolejne zaskoczenie. Znowu komiks, którego bym sam nie kupił. Nie ufam adaptacjom książek. Również filmowym. Wyjątkowa rzecz w tym temacie.
3. Surwiło - a tu nie było zaskoczenia. Dostałem to, co lubię najbardziej - mocny, głęboki, a tu dodatkowo prawdziwy komiks obyczajowy.
4. Słyszeliście, co zrobił Eddie Gein?
5. Zasada Trójek
6. Powrót do Edenu
7. Donżon
8. Piękna
9. Tunele
10. Mały astronauta

Nie zdążyłem przeczytać dwóch hiciorów zeszłego roku.

Offline bfg

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2022 (głosowanie główne)
« Odpowiedź #63 dnia: So, 04 Marzec 2023, 15:10:38 »
1. potwory
2. węgiel i krzem
3. wody morteluny
4. mroczne miasta
5. toppi
6. epilog
7. nestor burma
8. blue note
9. męska skóra
10. mccurry. nowy jork, 11 września 2001

Offline darkwolf1

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2022 (głosowanie główne)
« Odpowiedź #64 dnia: So, 04 Marzec 2023, 19:53:28 »
1. Batman Knightfall
2. Injustice
3. The Amazing Spider-Man Epic Collection
4. Liga Sprawiedliwości : Najwięksi Superbohaterowie na Świecie
5. Batman Noir : Pięść Demona
6. Punisher Epic Collection
7. Green Lantern : Wojna z Korpusem Sinestro
8. Ród X / Potęgi X
9. Nieśmiertelny Hulk
10. Bohaterowie i Złoczyńcy - Godzina Zero : Kryzys w Czasie

Offline kierpic

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2022 (głosowanie główne)
« Odpowiedź #65 dnia: So, 04 Marzec 2023, 21:19:06 »
1. Ostatnie spojrzenie
2. Mroczne Miasta
3. Bardo – Rege
4. Button man
5. Toppi. Kolekcja
6. Ziemia, niebo, kruki
7. Słyszeliście, co zrobił Eddie Gein?
8. Elecboy
9. Dylan Dog - Po drugiej stronie lustra
10. Knightfall

Online Leyek

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2022 (głosowanie główne)
« Odpowiedź #66 dnia: So, 04 Marzec 2023, 21:20:31 »
U mnie na szczycie miszmasz - frankofon, komiks polski i (teoretycznie) superhero.

NOWOŚCI:

1. Donżon 3 + 4 - długo na szczycie była Zasada trójek a Donżon 3 za nią, ale 4 tom Donżona przeważył jednak na jego korzyść. Jest tu wszystko inteligentny wciągający scenariusz + kosmicznie dobre rysunki.
2. Zasada trójek - komiks na absolutnie topowym światowym poziomie. Petarda.
3. Ród X / Potęgi X - bardzo dobre komiksowe SF w otoczce X-menów

4. Niewidzialni 1 + 2 - "czytalny" Morrison to pewniak do rocznego zestawienia. Dobra historia, w większości dobre rysunki. Pozycja obowiązkowa.
5. Mroczne miasta - Niewidzialna granica + Brusel bardzo mocny duet. Cienia mężczyzny jeszcze nie czytałem.
6. Shankar 2 - jeszcze nie skończyłem, ale 1 tom był b. dobry i początek drugiego nie odstaje. Świetne rysunki, ciekawe zabawy mitami z całego świata.
7. Rzeźnia nr 5 - świetna adaptacja na język komiksu z bardzo dobrymi rysunkami.
8. Departament prawdy - tajemnice, spiski, do tego sprawnie poprowadzona fabuła i dobre rysunki.
9. Lepsi wrogowie Spider-Mana - czyta się to świetnie, dobre rysunku. Lekkie, bez zadęcia, ale nie głupie.
10. Rorschach - jak już odcinać kupony od arcydzieł to właśnie w taki sposób. Historia luźno nawiązująca do dzieła Moore'a, ale kompletna i do przeczytania jako niezależne dzieło.
-----------------------------------
11. Reckless - jest prościej (wieksze kadry, prostsza historia) niż Criminal, ale widać, że to zabieg celowy.
12. Button Man - dobra rzecz. Trylogia filmów akcji ubrana w komiks.
13. X-Statix
14. Incel
15. Na wschód od zachodu 1
16. Ostatnie spojrzenie
17. W głowie Sherlocka Holmesa
18. Silver Surfer (Slott) 1
19. Contrapaso
20. Węgiel i Krzem
- dużo lepsze niż poprzednia pozycja autora.
21. RIP
22. Miś Zbyś 8
23. Wilq 32
24. Blast
- niezły początek historii, ale dla mnie to jeszcze za mało, żeby wskoczyć do top10.


Rozczarowania:
- Potwory
- Słyszeliście, co zrobił Eddie Gein? - zwykły reportaż z takich co nie lubię, bo w jakiś sposób gloryfikujacych osoby, które na to zupełnie nie zasłużyły.
- Aquarica
- Savage Avengers
- Ostatnie spojrzenie
- liczyłem, że to będzie tytuł na poziomie top5.
- Batman Imposter


WZNOWIENIA:

1. Wilq 17-20
2. Donżon 1 + 2
3. Ludziki zebrane
4. Niczym aksamitna rękawica odlana z żelaza

5. Nemo zbiorczy (A. Moore) - żeby coś Mistrza też się w zestawieniu moim znalazło ;)

Offline Chmurny

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2022 (głosowanie główne)
« Odpowiedź #67 dnia: So, 04 Marzec 2023, 22:43:44 »
Uff, zdążyłem.

1. Kolekcja Toppi
2. Dni piasku
3. Rege
4. Jedzenie Picie
5. Wędrowiec*
6. Niepamięć absolutna
7. Czwórka z Baker Street #9
8. Julia
9. Blast
10. Kilka dni lata. Wysepka szczęścia.

*na podstawie włoskiego wydania

O jednym komiksie tylko (no, prawie) - Dni piasku. I tylko dlatego, że układając na szybko listę, coś mnie podkusiło, żeby sprawdzić, co też o nim wyskoczy w połączeniu z hasłem recenzja.
Kupiłem ten komiks na forumową polecajkę (i przy okazji ogromne dzięki wszystkim pisującym w plusach/minusach i jakie komiksy właśnie czytacie, to dla mnie oprócz Gildii podstawowe źródło informacji o komiksach, sądzę, że dla wielu też) i ogląd kilku stron na Gildii, licząc się z tym, że obyczajówka, że znowu po paru stronach przerwę i ewentualnie przekartkuję. Przeczytałem.
I nie, że jest to dzieło, które w jakikolwiek sposób pcha, a niech, sztukę komiksową do przodu, ale ma wszystko to, co publikacja komiksowa, właśnie taka na polecenie każdemu i może zachętę do komiksu kogoś spoza, mieć powinna: opowieść i atrakcyjne jej przedstawienie. Ma też to, czego brakuje w nawet całkiem dobrych komiksach, czyli bardzo dobre opracowanie graficzne. Dni Piasku są graficznie zadbane, samo poprzyglądanie się rozłożeniu kadrów i ilustracji  na stronach to uczta dla oczu.

Kliknąłem jeden z pierwszych linków, bo kojarzyłem nazwę portalu. Bardzo chcę wierzyć, że tego typu opinie z mianem "recenzja" to tylko twórczość jednego delikwenta (spojrzałem, że i u nas pojawiają się wrzutki z odnośnikami do portalu). I nie to, żebym bronił Dni piasku, same się bronią i nie, że komuś mogą się nie podobać (to przecież naturalne), ale w tejże recenzji brzydko się podziało. Sprytnie podpierając się Steinbeckiem recenzent posłał ten komiks dla "odbiorcy z niższego przedziału 'young adult'" (mnie nie pytajcie, cytat). "Chłopcem z Georgii" pewnie nie dało się podeprzeć, no bo to pogodne, ale ponoć już rasistowskie a i jeszcze dla dorosłych. I pewnie trzeba by znać. Dalej jest jeszcze sporo czepnięć, które oprócz tego, że uświadomiły mi, że recenzent podpiera się pojęciami niespecjalnie przejmując się czy orientując, co znaczą, to kazały zwątpić w zwykłą uczciwość recenzencką (czyli stosowanie jednolitych kryteriów oceny co do różnych dzieł). Popatrzyłem na kilka recenzji jegomościa.
I to, co wadzi w Dniach piasku, jest z kolei ogłaszane jako znakomite w komiksach, których autorzy (teraz moja opinia!) są na początku tej drogi (tym, co prezentują), którą już dawno przeszła Aimée de Jongh.

I tak:
Dni piasku a Powrót do Edenu - ja uprzejmie wierzę, że u Paco Roki jest wszystko to, czego doszukał się recenzent (nie mam tego komiksu). Ale patrzę na kadry z obu recenzji: w jednym przypadku widzę dojrzałego ilustratora, dla którego żadnym problemem jest pokazanie konturowym rysunkiem postaci, które żyją, twórcę dobrze i swobodnie potrafiącego posługiwać się kolorem i atrakcyjną kompozycją. W drugim widzę konturową banalność i mechaniczne płaskie kolory. Pozbawioną atrakcyjności martwotę. Jeśli w jednym jest "irytująca mimiczna oszczędność", to co powiedzieć o tym, który głęboko porusza recenzenta? W którym ponoć są subtelność, czułość, niewymuszone panowanie nad rysunkową narracją?
No gdzie?!!

Dni piasku a Blast - tu mam łatwiej, bo mam oba komiksy. W jednym podtrzymuję to, co widzę. Dodatkowo widzę subtelne, wielotonowe cieniowanie, piękną zabawę światłem nawet w monochromatycznych kadrach. W drugim przypadku widzę dopiero odkrywającego siebie twórcę, poszukującego w rysunku i posługującego się narzędziem (tu: tuszem) na poziomie ucznia 1 czy 2 klasy plastyka (u recenzenta "Larcenet daje popis ekspresjonistycznych możliwości tuszu", tak stoi, nie zmyślam). W polskim wydaniu tego tuszu zeżarło zresztą i nie wszystkie "możliwości ekspresjonistyczne" widać, to i "mimicznej oszczędności" pewnie nie ma.
Ale docenił "czysto estetycznie" piękno wydania Dni piasku: "papier został trafnie dobrany, co dotyczy też obwoluty i okładki".

I wystarczy, choć należałoby parę kwestii wyjaśnić, no bo tak nie powinno się bawić w recenzje. Wierzę, że to nie jest dominujący typ komiksowej publicystyki, bo może ktoś to przeczyta i weźmie na poważnie, a potem, że nisza, że ludzie nie interesują się komiksem, itp.

Fani Blasta czy Paco Roki proszę, nie miejcie do mnie ansów, bo najważniejsze, co komu się podoba (no a komiksy to też opowieści),  ja opiniowałem co widzę, nie nagrody, sławę czy że czarno-białe lepsze. Wiem, że żyjemy w świecie cudzych opinii, ale chyba nie wyłącznie.
Blasta przeczytałem, mam też podarowane przez kumpla wydanie francuskie.

Zapomniałbym: "Dni piasku" są kiepskie, bo mają obwolutę, a ja nie przepadam za obwolutami.

Offline Eyeless

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2022 (głosowanie główne)
« Odpowiedź #68 dnia: So, 04 Marzec 2023, 23:53:02 »
Piękny to był rok, naprawdę wiele fantastycznych tytułów. Miałem przygotowane większe podsumowanie , ale wysypał mi się system i lecę z pamięci jedynie tytułami .

1. 7 żywotów krogulca
2. Blast
3. Zamek zwierzęcy
4. Donżon
5. Przy dźwiękach fado
6. Węgiel i krzem
7. Shankar
8. Contrapaso
9. Toppi
10. Mroczne miasta

W odwodzie kupa dobrych innych tytułów jak Bestia, Dni piasku, Potwory, Epilog, Stary cybuch i jedwabna pończoszka, Legenda o szkarłatnych obłokach, Dzieci kapitana Granta, Alvar Mayor , Republika czaszki i nasze Bardo ( które powędrowało do topki polskiej)

Online Leyek

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2022 (głosowanie główne)
« Odpowiedź #69 dnia: Nd, 05 Marzec 2023, 13:35:35 »
Poniżej wyniki głosowania na najlepsze komiksy roku 2022 wg użytkowników forum.

Głosowało 65 użytkowników forum (+5 w stosunku do zeszłego roku).
Oddano głosy na 175 pozycji (+3 w stosunku do zeszłego roku).
Na czerwono tradycyjnie komiksy polskie (i tutaj wyniki w top3 polskich zdecydowanie inne niż w osobnym rankingu, Zasada trójek bezkonkurencyjna).








Potem wrzucę wersję tekstową rankingu (jakby ew. grafiki miały kiedyś przepaść).
Pewnie jeszcze zrobię "medalówkę" jak ostatnio i jakieś statystyki dotyczące głosujących.

Na wznowienia potrzebuję jeszcze chwilę czasu, zależało mi, żeby ogólne podsumowanie zrobić jak najszybciej.

W kategoriach dodatkowych na razie mało głosów, potrzymam jeszcze to głosowanie "otwarte" z tydzień i zapraszam do oddania głosów, chociaż w wybranych kategoriach: https://forum.komikspec.pl/komiksowe-top-listy/komiksowa-top-lista-2022-kat-dodatkowe(okladka-rysunek-scenariusz-wiecej)/
« Ostatnia zmiana: Nd, 05 Marzec 2023, 14:45:58 wysłana przez Leyek »

Offline wilk

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2022 (głosowanie główne)
« Odpowiedź #70 dnia: Nd, 05 Marzec 2023, 13:54:50 »
Dobra robota Leyek!

Warto zwrócić uwagę że do pierwszej dziesiątki ośmiu różnych wydawców wprowadziło po jednym komiksie, Kultura Gniewu dwa, a Egmont żadnego (!). Może z tego wynikać, że każdy wydawca ma w swojej ofercie jakąś perełkę, oprócz Egmontu, które wydaje dużo, ma szeroką ofertę, w której każdy znajdzie coś dla siebie ale nie są to tytuły najlepsze na rynku. Ciekawie się zestawia wyniki z tego plebiscytu z plebiscytem na najlepszego wydawcę.

ukaszm84

  • Gość
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2022 (głosowanie główne)
« Odpowiedź #71 dnia: Nd, 05 Marzec 2023, 14:02:00 »
Standardowo, świetna, reprezentatywna lista wyszła. Z pierwszej dziesiątki tylko Mrocznych miast nie czytałem (sam nie wiem jak to się złożyło, że jednego nie kupiłem, potem planowałem nadrobić, potem się zrobiło z tego dużo tytułów, nie nadrobiłem, whatever). Subiektywnie cieszy mnie bardzo Toppi, jak dla mnie Ostatnie spojrzenie i Shankar za nisko, Potwory i Donżon za wysoko :P

Dzięki Leyek za moderację.

Online Leyek

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2022 (głosowanie główne)
« Odpowiedź #72 dnia: Nd, 05 Marzec 2023, 14:14:48 »
@ukaszm84
Ja mam z top10 wszystko kupione, ale ok. połowy jeszcze nie czytałem (Dni piasku, Powrót do Edenu, Toppi, Krogulec).

Dla mnie za wysoko zdecydowanie Potwory i trochę mniej zdecydowanie Blast (choć po Codziennej walce jestem wielkim fanem autora to tom 1 to otwarta opowieść i nie wiadomo jak się zakończy).

Za nisko zdecydowanie - Donżon, Niewidzialni, komiksy Hickmana (EoW, Ród X), Shankar i Zasada trójek.

Sam zliczając przypomniałem sobie o Błękicie w zieleni i Pieśni o Renarcie, które też przeszły praktycznie niezauważone, a to b. dobre pozycje.

Za to na pewno muszę sprawidzć Siostry Dietlove i Surwiło (tylko o tym drugim słyszałem).

Online perek82

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2022 (głosowanie główne)
« Odpowiedź #73 dnia: Nd, 05 Marzec 2023, 14:23:51 »
Co do Niewidzialnych, to prośba o sprawdzenie, czy się dobrze zliczyło. Ja naliczyłem 7 głosów (michał81, Reverith, wujekmaciej, Komediant, horror, OokamiG, Leyek).

Dzięki za przeprowadzoną zabawę. Czekam jeszcze na jakieś wymyślne statystyki:)
Trwa zabawa w wybieranie komiksów, które koniecznie trzeba przeczytać. Jeśli lubisz takie akcje, to zajrzyj tutaj:
https://forum.komikspec.pl/komiksowe-top-listy/100-komiksow-ktore-musisz-przeczytac-(przed-smiercia)/

Online Leyek

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2022 (głosowanie główne)
« Odpowiedź #74 dnia: Nd, 05 Marzec 2023, 14:47:21 »
@perek82 dzięki Tobie Niewidzialni awansowali 8 pozycji ;) i wskoczyli do top20. Podmieniłem plik w rankingu. Poniżej też wklejam poprawną "30-tkę". Robiłem sprawdzanie głosów u każdego, nie wiem jak to przegapiłem.