Autor Wątek: 100 komiksów, które musisz przeczytać (przed śmiercią)  (Przeczytany 4380 razy)

0 użytkowników i 6 Gości przegląda ten wątek.

Offline Zwirek

Odp: 100 komiksów, które musisz przeczytać (przed śmiercią)
« Odpowiedź #15 dnia: Śr, 20 Marzec 2024, 20:43:13 »
Nie rozumiem gdzie jest problem. To chyba oczywiste, że każdy tworzy listę tylko z tego co przeczytał. Trudo żeby było inaczej.
Problem pojawi się w podsumowaniu i rankingu.

ranking będzie ustalany w oparciu o liczbę zgłoszeń, a nie punktów
To będzie ranking popularności, czyli taki sam jak wszystkie, czyli: Straznicy, V jak Vendetta, Maus, itd.

Errata do "regulaminu":
Narzekanie przysługuje użytkownikom, którzy dorzucili jakieś tytuły do zabawy
Zobaczymy za jakiś czas jak będzie szło. Jak nie uda się dobić do 100 to później pomyślimy co dalej.
Jeśli nie chcesz żeby tutaj ludzie komentowali i dyskutowali, to trzeba założyć osobny wątek na komentarze i poprosić moda o przeniesienie ;)


Offline wilk

Odp: 100 komiksów, które musisz przeczytać (przed śmiercią)
« Odpowiedź #16 dnia: Śr, 20 Marzec 2024, 20:49:29 »

To będzie ranking popularności, czyli taki sam jak wszystkie, czyli: Straznicy, V jak Vendetta, Maus, itd.

A jaki miałby być inny? I jak można by było go stworzyć?

W dalszym ciągu nie rozumiem. Czyż nie każdy ranking jest według Ciebie rankingiem popularności, gdyż tworzy się na podstawie przeczytanych utworów? Kompletnie nie wiem o co Ci chodzi.

Offline bosssu

Odp: 100 komiksów, które musisz przeczytać (przed śmiercią)
« Odpowiedź #17 dnia: Śr, 20 Marzec 2024, 21:34:59 »
1. Cromwell Stone- Andreas
2. Rork- Andreas
3. Szninkiel- Rosiński, van Hamme
4. Requiem rycerz wampir- Mills, Ledroit
5. Josel- Joe Kubert
6. Wody Morteluny- Adamov
7. Skład Główny- Loisel
8. RIP- Monier
9. Krwawe Gody- Hermann
10. Yans-tomy 1-4- Rosiński, Duchateau
11. Ekspedycja- Polch, Mostowicz, Górny
12. Hugo- Bedu
13. Thorgal
14. Sambre
15. Habibi- Thompson
16. Piotruś Pan- Loisel
17. Blacksad
18. Księżycowa Gęba
19. Trolle z Troy
20. Zemsta hrabiego Skarbka
21. Kajko i Kokosz
22. Jeremiah
23. Kaznodzieja
24. W pustyni i w paszczy
25. W poszukiwaniu Ptaka Czasu

Offline Castiglione

Odp: 100 komiksów, które musisz przeczytać (przed śmiercią)
« Odpowiedź #18 dnia: Śr, 20 Marzec 2024, 21:46:44 »
Ja trochę też nie łapię. Raz, to że chyba oczywiste jest, że ludzie wybierają spośród tego, co czytali. Dwa, to nawet gdyby było na punkty, to przecież i tak wygrają "Strażnicy", "V jak Vendetta" i "Maus", więc co za różnica. No i trzy - niby jakie inne 100 komiksów miałoby być na tej liście?

Ja mam inny problem. Noszę się z zamiarem wypisania swoich pozycji, ale cały czas mam wrażenie, że jednak zbyt mało przeczytałem i zbyt dużo uznanych tytułów mam jeszcze przed sobą, żebym czuł się kompetentny zabierać głos.

Z drugiej strony nie wiem, kiedy kompetentny się poczuję, a czekać kilka lat, żeby napisać post na forum to raczej przesada, więc poniżej moje typy na teraz - po bodajże 5 latach faktycznie regularnego czytania (no nie licząc KD i SW za dzieciaka):
* Umowa z Bogiem
* Prosto z piekła
* Strażnicy
* Ballada o Halo Jones
* Saga o Potworze z bagien Alana Moore'a
* Sandman
* Kaznodzieja
* Punisher Max
* Hellblazer
* Kolekcja Dona Rosy
* Daredevil Franka Millera
* Sin City
* Powrót Mrocznego Rycerza
* Mroczny Rycerz kontratakuje
* Animal Man Granta Morrisona
« Ostatnia zmiana: Śr, 20 Marzec 2024, 21:55:16 wysłana przez Castiglione »

Offline perek82

Odp: 100 komiksów, które musisz przeczytać (przed śmiercią)
« Odpowiedź #19 dnia: Śr, 20 Marzec 2024, 21:48:23 »
Jedną z motywacji do tej zabawy jest dla mnie właśnie sprawdzenie, czy takie posągowe tytuły jak Maus, Strażnicy czy Sandman są rzeczywiście tak cenione przez czytelników? A może tylko krytycy je cenią, a tak naprawdę nikt poza nimi nie jest w stanie tego strawić. Szczególnie po wielu latach od wydania. A może młodsze pokolenia (bo zakładam, że jakaś reprezentacja tzw. pokolenia Z też tutaj jest) ceni zupełnie inne pozycje.
Wyjdzie jak wyjdzie. Na razie odzew jest znakomity.
Trwa zabawa w wybieranie komiksów, które koniecznie trzeba przeczytać. Jeśli lubisz takie akcje, to zajrzyj tutaj:
https://forum.komikspec.pl/komiksowe-top-listy/100-komiksow-ktore-musisz-przeczytac-(przed-smiercia)/

Offline Zwirek

Odp: 100 komiksów, które musisz przeczytać (przed śmiercią)
« Odpowiedź #20 dnia: Śr, 20 Marzec 2024, 22:10:50 »
Nie no spoko, to w takim razie ja nie rozumiem. Myślałem, że to ma być coś jakoś inaczej, bardziej analitycznie, a to będzie lista co kto lubi i potem podsumowanie, ile osób lubi Strażników, V jak Vendetta i Mausa. Może to ma i sens, takie pozbieranie tytułów komiksowych z tematów poniżej ;)
   
10/10 czyli komiksowa perfekcja
Najlepszy komiks jaki przeczytałem
Najlepsze komiksowe fabuły
Najbardziej przereklamowane słynne tytuły

Offline Leyek

Odp: 100 komiksów, które musisz przeczytać (przed śmiercią)
« Odpowiedź #21 dnia: Śr, 20 Marzec 2024, 22:27:38 »
Dobra, jak kolega @perek82 chce się bawić w aktualizowanie listy to wrzucam swoją "25-tkę" + parę pozycji extra, których bardzo mi szkoda, że nie udało się zmieścić (ale może za jakiś czas zmienię co do nich zdanie ;) ).

Zrobiłem sobie założenie, że musi się zmieścić z 5 rodzimych pozycji i 5 lźejszych, ale niestety trochę trzeba było przyciąć. A i tak zabrakło miejsca w top25 dla takich nazwisk jak Hickman, Brubaker, Hermann, Francavilla, Allred i wielu innych.
Ciekawe o czym jeszcze zapomniałem, np. o Dniu targowym, przypomniałem sobie już pisząc tego posta (i wyrzucił Zrozumieć komiks).

Kolejność przypadkowa z wyjątkiem 1 miejsca:
1.   Calvin i Hobbes   
2.   Żywa Stal   
3.   Miracleman (Alan Moore)   
4.   Donżon   
5.   Kaznodzieja   
6.   Ballada o Halo Jones   
7.   SOS dla szczęścia   
8.   Wieczna wojna   
9.   Codzienna walka   
10.   Doom Patrol (Grant Morrison)   
11.   Dzień targowy   
12.   Sędzia Dredd: Ameryka   
13.   Monica (Daniel Clowes)   
14.   Pinokio (Winshluss)   
15.   Invincible (Robert Kirkman)   
16.   Daytripper   
17.   Wiele śmierci Laili Starr   
18.   Mroczne miasta   
19.   Chew   
20.   Wujek Sknerus i Kaczor Donald (Don Rosa)   
21.   Smerfy   
22.   Będziesz smażyć się w piekle   
23.   Zasada trójek   
24.   Alchenit   
25.   Powstanie. Film Narodowy   
…………………………………………………………………….      
-   Czarne nenufary   
-   Miasto wyrzutków   
-   Tokyo Ghost   
-   Skasowałem Adolfa Hitlera   
-   Chłopaki (The Boys)   
-   Niewidzialni (Morrison)   
-   Tom Strong t. 1   
-   Transmetropolitan   
-   Planetary   
-   Wilson (Clowes)   
-   Tyler Cross   
-   Criminal   
-   Patience (Clowes)   
-   Saga   
-   Ród X / Potęgi X (Hickman)   
-   Reckless   
-   Zrozumieć komiks   
-   Shankar   
-   Dni, których nie znamy
-   Strażnicy (A. Moore)

Offline Grzmichuj

Odp: 100 komiksów, które musisz przeczytać (przed śmiercią)
« Odpowiedź #22 dnia: Śr, 20 Marzec 2024, 22:30:44 »
Myślę, że to bardzo dobrze, że Maus, Strażnicy i V jak Vendetta są na liście 100 komiksów, które musisz przeczytać przed śmiercią. Możemy udawać, że to lista 97 komiksów, które trzeba przeczytać poza Mausem, Strażnikami i V jak Vendetta, jeśli to coś zmieni.
jeżeli nadal będzie opowiadał takie bzdury, to skontaktuję się z odpowiednimi organami odnośnie pomawiania mnie, Egmontu i jeszcze kilku innych polskich wydawnictw. Ciekawe, czy wówczas będziesz takim kozakiem?

Offline Koalar

Odp: 100 komiksów, które musisz przeczytać (przed śmiercią)
« Odpowiedź #23 dnia: Śr, 20 Marzec 2024, 23:11:52 »
25 trochę mało. Wydaje mi się, że lepiej by było dać większą liczbę, a niech będzie nawet 50. Bo obawiam się, że w 25 będzie dużo powtórek. Ale nic, zobaczymy, jak za jakiś czas będzie ta setka się prezentować. Na razie nie podaję, poczekam, co ludzie wypiszą i będę miał mniej kminienia, co tam dać.
pehowo.blogspot.com - blog z moimi komiksami: Buzz, Fungi, PEH.

Offline radioblackmetal

Odp: 100 komiksów, które musisz przeczytać (przed śmiercią)
« Odpowiedź #24 dnia: Cz, 21 Marzec 2024, 10:04:01 »
Proponuję by 25 tytułów to było minimum do podania a nie maksimum. Myślę, że łatwiej będzie wybrać i pojawią się mniej oczywiste tytuły niż "Strażnicy", "Maus" etc.
Tolerancja nie oznacza akceptacji.


The darkness will swallow everything

Offline Brvk

Odp: 100 komiksów, które musisz przeczytać (przed śmiercią)
« Odpowiedź #25 dnia: Cz, 21 Marzec 2024, 10:47:40 »
Proponuję by 25 tytułów to było minimum do podania a nie maksimum. Myślę, że łatwiej będzie wybrać i pojawią się mniej oczywiste tytuły niż "Strażnicy", "Maus" etc.

Ale to już nie będzie wybieranie, tylko wypisywanie.

Offline perek82

Odp: 100 komiksów, które musisz przeczytać (przed śmiercią)
« Odpowiedź #26 dnia: Cz, 21 Marzec 2024, 10:56:13 »
Tak na szybko przerzuciłem do arkusza i z grubsza wychodzi na razie tak: w ciągu tych 2-3 dni 10 osób zaproponowało ok. 150 tytułów, przy czym ok. 100 to są na razie pojedyncze głosy na dany tytuł. Trzy tytuły powtarzają się częściej niż w co drugiej liście.
Myślę, że obawy są na razie przedwczesne. Różnorodność jakaś się już wykluwa (100 tytułów z pojedynczym głosem). Są tytuły powtarzające się, no ale to właśnie chcemy tu wyłapać. Natomiast nie jest tak, że jakiś zestaw się powtarza u każdego użytkownika.
Jedyne, co bym poprawił na tym etapie, to jeszcze większa frekwencja;)
Trwa zabawa w wybieranie komiksów, które koniecznie trzeba przeczytać. Jeśli lubisz takie akcje, to zajrzyj tutaj:
https://forum.komikspec.pl/komiksowe-top-listy/100-komiksow-ktore-musisz-przeczytac-(przed-smiercia)/

Offline deFranco

Odp: 100 komiksów, które musisz przeczytać (przed śmiercią)
« Odpowiedź #27 dnia: Cz, 21 Marzec 2024, 12:44:34 »
Jeśli mogę wtrącić parę uwag. Sam jestem maniakiem robienia prywatnych rankingów,
wszelkich list naj itd.. Dotyczą one muzyki i filmu. W komiksie czuję się za słaby by samemu
dźwignąć temat w tym stylu. Ale chętnie dorzucę się do jakiegoś projektu utworzonego przez innych.
Tylko że:
1) Czy nie lepiej taka lista powinna dotyczyć komiksów zagranicznych? Polskie pominąć, ewentualnie
stworzyć dla nich osobny zestaw np.25 tytułów. Generalnie nie przepadam za mieszaniem polskiego
rynku i zagranicznego. To jest tak, że do polskich mam większy sentyment i chętnie umieściłbym
połowę tego co wydaliśmy, a przez to wypychałbym z listy zagraniczne. KiK, Koko, Tytus, Kleks, Baranowski (Kudłaczek,
Nerwosolek), Wróblewski (też ze dwa), Ekspedycja, Żbik, Koval, Jeż, Likwidator, Kloss.
Pierwsze z brzegu klasyki, a już jest 14. A nie wymieniłem tytułów typu Binio, Doman, Gucio
 i nowszych rzeczy. Jak na taki mały rynek już prawie 20% listy ogólnej zajęte. A gdzie pomieści się reszta świata ?

2) Zawęzić serie do zamkniętych cykli, zamkniętych historii, one shotów. Bo co to znaczy "Thorgal" ?
Że trzeba przeczytać czterdzieści jeden tomów czy jak ? Thorgal dzieli się na segmenty jedno lub kilku albumowe.
Wystarczy wybrać najlepszy, najbardziej reprezentatywny, naj, naj, albo po prostu pierwszy.
Dla przykładu serii "XIII" może to być XIII 1-5. Stanowi zamkniętą opowieść. Powinno się ją przeczytać.
A po przeczytaniu 1-5, czytelnik już sam będzie wiedział czy warto mu sięgnąć po ciąg dalszy czy odpuścić.

3) Problem dużej liczby komiksów, których nikt z nas nie przeczytał. Przecież na dnie mogą leżeć jeszcze
nieodkryte perły, a które warto by przeczytać "przed śmiercią". Może skupić się tylko na tych wydanych
w Polsce, do których jest dostęp (czasem łatwy, czasem trudny, ale jednak jest).

4) No i ważne. Czym kierować się przy proponowaniu tytułów? Każdy może mieć inną preferencję.
Popularność, ulubioność, wysoki poziom artystyczny, przełomowość i rola jaką dany komiks
odegrał w historii. Dla mnie taki zestaw powinien być przekrojowy ukazujący w pigułce historię
komiksu. Oczywiście jak najbardziej się da bo nigdy nie powstanie lista idealna. 10 osób już
podało swoje typy. Znajdziemy tam tytuły o wysokim poziomie artystycznym. Słusznie. Ale ani
razu nie padł Asterix, Tintin czy Lucky Luke (sam nie podałem, mea culpa). A ja osobiście nie wyobrażam
sobie takiego zestawienia bez jednego albumu Asterixa czy Tintina, których uważam za pozycje
obowiązkowe by poznać komiks w pełni (co do Lucky Luka mam wątpliwości).
Spece od mang powinni podrzucić ze 2-3 tytuły z uzasadnieniem dlaczego właśnie te by lista była
pełniejsza.
Swego czasu stworzyłem listę 1000 filmów, które należy obejrzeć (sorry, mała prywata). Taki
zestaw pomocny do prywatnej nauki filmoznawstwa. Nie jest łatwo stworzyć coś takiego.
Podzieliłem zbiór na osiem segmentów od podstawy do mega zaawansowanych. I jest tam
spory rozrzut. Są filmy Bergmana, Tarkowskiego, ale jest i Mel Books, Wejście smoka i bracia Marx.
Słowem, szeroki przekrój by dobrze poznać większość gatunków i historię kina.
Z komiksami, uważam, powinno być podobnie.

Dobrze ktoś wyżej proponował by założyć inny temat do omówienia zagadnienia. Najpierw
przedyskutować, jak dokładnie ma to wyglądać i wszelkie mechanizmy, a potem postarać się stworzyć.
Reasumując nie jest to łatwe, raczej karkołomne, ale nie niemożliwe.
sorry, rozpisałem się

@perek82
Jesteś pomysłodawcą i autorem projektu więc zrobisz jak zechcesz. Ja mogę się tylko dostosować.
« Ostatnia zmiana: Cz, 21 Marzec 2024, 12:50:05 wysłana przez deFranco »

Offline perek82

Odp: 100 komiksów, które musisz przeczytać (przed śmiercią)
« Odpowiedź #28 dnia: Cz, 21 Marzec 2024, 14:22:16 »
@deFranco - dzięki za uwagi.

Ad. 1) Ja osobiście nie lubię wydzielania kategorii, czy to zagraniczne / polskie, czy supehero itd. Jeśli ktoś ma ciśnienie, żeby wrzucić jakąś ilość polskich, to super (Ty masz jeszcze kilka slotów do wykorzystania). To uważam jest fajne w tej zabawie, że jest ograniczona liczba typów, a nieskończona liczba komiksów do wyboru. I każdy może mieć swój imperatyw, że coś tu musi być, bo inaczej się udusi. Sam wstawiłem KiK bo uważam, że bez tego moja lista byłaby uboższa. Jakby wpadło kilka mang (ja zupełnie nie znam tematu), to będę wniebowzięty i może coś nowego wtedy spróbuję przeczytać.

Ad. 2) Z premedytacją zostawiłem tu dowolność (albumy / cykle / serie itd.). Zobaczymy jak wyjdzie. Też będę musiał pomyśleć nad późniejszą prezentacją. Nie chcę tu nikomu nic narzucać - ktoś lubi konkretny album, ktoś całą serię.

Ad. 3) Do tej pory jest chyba kilka tytułów niewydanych u nas. Nie wydaje mi się, żeby taki podział miał większe znaczenie. Ale po cichu liczę, że pojawią się jakieś nieznane u nas tytuły.

Ad. 4) A czym się kierować przy kompilowaniu listy? Nawet gdyby udało się ustalić jakieś kryterium, z którym większość by się zgodziła, tak samo interpretowała, to jak później weryfikować, że każdy głosujący się stosował? Tu bym wrócił do punktu pierwszego. Jak czujesz, że coś musi tu być, to wpisujesz.

Prawda jest też taka, że jakiekolwiek zasady by się nie stworzyło, to zawsze będą jakieś uwagi. Ja starałem się być jak najbardziej inkluzywny (modne słowo ostatnio ;)) - nie ograniczać się do wydanych u nas, do konkretnej formy komiksowej, czy narodowości twórców. Jeśli za te 3 miesiące by coś nie pykło, to się podrasuje zasady.
Nie chcę tworzyć osobnego wątku. Mnie nie przeszkadza, że głosy są wymieszane z dyskusją. Może z czasem dyskusje pójdą w stronę konkretnych tytułów, a nie technikaliów. Ale jesteśmy na starcie procesu, więc wątpliwości są zrozumiałe.

PS. zrobiłeś listę 1000 filmów? Wow. Zapodaj podobne głosowanie w zakresie filmów. Serio mówię. Byłbym mega ciekawy takiego zestawienia.
Trwa zabawa w wybieranie komiksów, które koniecznie trzeba przeczytać. Jeśli lubisz takie akcje, to zajrzyj tutaj:
https://forum.komikspec.pl/komiksowe-top-listy/100-komiksow-ktore-musisz-przeczytac-(przed-smiercia)/

Offline deFranco

Odp: 100 komiksów, które musisz przeczytać (przed śmiercią)
« Odpowiedź #29 dnia: Cz, 21 Marzec 2024, 15:16:30 »
Ok, dzięki za odpowiedź. Problemów nie robię, tylko drobne sugestie.
To podaję pełną listę według obowiązujących kryteriów:

Asterix
Ballada o Halo Jones
Batman - Długie Halloween / Mroczne zwycięstwo
Bob Morane
Corto Maltese
Den (Corben)
Dylan Dog
Fistaszki
Historia bez bohatera (Van Hamme)
Lobo
Long John Silver
Lucky Luke
Miasto milczących rewolwerów
Nestor Burma
The Punisher (87-95) czyli Punisher Epic
Punisher Max
Sin City
Szninkiel
Tintin
Thorgal
Trzeci testament / Juliusz (całość)
Valerian
Wieczna wojna
Wieże Bois Maury
XIII