Autor Wątek: Komiksowa Warszawa 23–26 maja 2024  (Przeczytany 13231 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline Rodrigues

Odp: Komiksowa Warszawa 23–26 maja 2024
« Odpowiedź #45 dnia: Wt, 14 Maj 2024, 16:36:33 »
W rozpisce brak Ersina Karabuluta („Kroniki ze Stambułu”). Ciekawe, czy to błąd, czy już wiadomo, że nie przyjedzie. Strefa w linkach robi się - będzie dzisiaj albo najdalej jutro.

Offline Midar

Odp: Komiksowa Warszawa 23–26 maja 2024
« Odpowiedź #46 dnia: Wt, 14 Maj 2024, 17:36:50 »
Strefa w linkach robi się - będzie dzisiaj albo najdalej jutro.
Super, bo bez Twojej rozpiski, to się gubię😀.

Offline Rodrigues

Odp: Komiksowa Warszawa 23–26 maja 2024
« Odpowiedź #47 dnia: Wt, 14 Maj 2024, 23:12:45 »


Strefa w linkach:

GośćDzieła do nabyciaKrótko o Gościu lub prezentacja twórczości
Francesca Caritàhttps://www.gildia.pl/szukaj/osoba/francesca-carita
Spoiler: PokażUkryj
Rysowniczka Francesca Carità, współautorka powieści graficznej „Gerda. Dziewczyna z mgły” (wyd. Centrala), to kolejna artystka, którą gościć będziemy na tegorocznym festiwalu Komiksowa Warszawa. Urodzona w 1993 roku Francesca Carità jest rysowniczką i ilustratorką oraz absolwentką Scuola Internazionale di Comics we Florencji.(1)
Thoma Picohttps://www.gildia.pl/szukaj/osoba/thom-picohttps://kultura.com.pl/424-pico-thom
Karensac (Camille Gautier)https://www.gildia.pl/szukaj/osoba/karensachttps://kultura.com.pl/425-karensac
Katarzyna Mazurhttps://www.gildia.pl/szukaj/osoba/kasia-mazurhttps://kultura.com.pl/437-mazur-kasia
Berenika Kołomyckahttps://www.gildia.pl/szukaj/osoba/berenika-kolomyckahttps://pl.wikipedia.org/wiki/Berenika_Kołomycka
Jacek Frąśhttps://www.gildia.pl/szukaj/osoba/jacek-frashttps://pl.wikipedia.org/wiki/Jacek_Frąś
Marcin Rusteckihttps://www.gildia.pl/szukaj/osoba/marcin-rusteckihttps://artkomiks.pl/autor/marcin-rustecki/
Dominik Szcześniakhttps://www.gildia.pl/szukaj/osoba/dominik-szczesniakhttps://pl.wikipedia.org/wiki/Dominik_Szcześniak
Grzegorz Pawlakhttps://www.gildia.pl/szukaj/osoba/grzegorz-pawlak-iihttps://gip-bw.blogspot.com/
Roman Gajewskihttps://www.gildia.pl/szukaj/osoba/roman-gajewski
Spoiler: PokażUkryj
Na Festiwalu Komiksowa Warszawa spotkacie także Romana Gajewskiego, rysownika i współscenarzystę komiksu „Idzie wojna” (wyd. Timof Comics). Z zawodu jest architektem, z pasji komiksiarzem. Roman Gajewski, którego debiutancki komiks ukazał się w roku 2010, ma na swoim koncie nagrody kilku komiksowych konkursów a jego prace publikowane są  w licznych antologiach, zinach i zbiorach komiksowych.
Współpracował min. z Łukaszem Bogaczem i Grzegorzem Januszem, stały współpracownik magazynu Relax (wyd. Labrum). Słuchacz podyplomowych studiów na kierunku Komiks i Ilustracja na Łódzkiej ASP. Preferuje tradycyjne techniki rysowania, choć w składzie i kolorystyce posługuje się komputerem. Specjalizuje się głównie w krótkiej formie. Interesuje się teorią komiksu. „To co nazywasz rzeczywistością jest jedynie czwartą ścianą planszy komiksowej”.(1)
Liv Strömquisthttps://www.gildia.pl/szukaj/osoba/liv-stromquist
Spoiler: PokażUkryj
Kolejną artystką zaproszoną na tegoroczną edycję festiwalu Komiksowa Warszawa jest  Liv Strömquist – scenarzystka, rysowniczka, seksedukatorka, historyczka idei i krytyczka normatywności oraz autorka powieści graficznej „Owoc poznania” (wyd. Timof Comics) poświęconej żeńskim narządom płciowym.
Urodzona w Szwecji artystka pierwsze komiksy zaczęła tworzyć już w wieku pięciu lat. Przełomem w jej karierze okazał się wydany w 2005 roku album „Hundra procent fett” (Sto procent tłuszczu). Liv Strömquist jest również autorką komiksów „Drift” (Popęd), „Einsteins fru” (Żona Einsteina), „Prins Charles känsla” (Uczucie księcia Karola) oraz „Ja till Liv!” (Pro-Liv!). Na swoim koncie ma również projekt okładki albumu „Shaking the Habitual” duetu The Knife z 2013 roku.(1)
Craig Thompsonhttps://www.gildia.pl/szukaj/osoba/craig-thompson
Spoiler: PokażUkryj
Jak co roku festiwal Komiksowa Warszawa odwiedzi kilkudziesięciu gości zagranicznych. Dziś zaczynamy informować o tym z kim będziecie mogli spotkać się na imprezie. I zgodnie z hitchcockowską zasadą zaczynamy od trzęsienia ziemi. Panie i Panowie, (werble), gościem Komiksowej Warszawy będzie Craig Thompson, zdobywca czterech Nagród Harveya, dwóch Nagród Ignatz i trzech Nagród Eisnera, twórca głośnych powieści graficznych „Blankets. Pod śnieżną kołderką”, „Habibi” oraz „Kosmiczne rupiecie”.
To jeszcze nie koniec. Na Komiksowej Warszawie będzie miała miejsce światowa premiera zbiorczego wydania nowego komiksu Craiga Thompsona „Żeń-szeń. Zgniłe korzenie (Ginseng Roots) – serii stworzonej przez autora w latach 2019-2024, w której twórca po raz kolejny wraca do czasów swojej młodości. Polskim wydawcą albumu jest Timof Comics .
Ta sama oficyna na festiwal przygotowała wznowienie znakomitego „Blankets. Pod śnieżną kołderką”. Nowe wydanie, przygotowane z okazji ubiegłorocznych 20. urodzin komiksu, zostało uzupełnione o dodatkowe strony, na których Craig Thompson przybliża czytelnikom proces tworzenia albumu.
Podekscytowani? Mamy nadzieję, że tak, bo my bardzo.(1)
Est EmKobieta udon - Hanami
Spoiler: PokażUkryj
est em – ukończyła Uniwersytet Seika w Kioto. Swoją karierę rozpoczęła 2006 roku, początkowo tworząc głównie w gatunku yaoi, by później zająć się tytułami z nurtu josei, czyli skierowanymi do kobiet. W 2012 jej komiks “Kobieta udon” trafił do top 3 zestawienia “Kono manga ga sugoi! Onna Hen” (“Ten komiks jest świetny! Wydanie dla Kobiet”). Jest również autorką spin-offu znanego cyklu City Hunter (w Polsce wydawnictwo JPF). Jej seria “Ii ne! Genji-kun” (“Lubię to! Genji”) została zekranizowana w postaci serialu, jak również trafiła na deski teatru. (4)
Tomasz Samojlikhttps://www.gildia.pl/szukaj/osoba/tomasz-samojlikhttps://kultura.com.pl/343-samojlik-tomasz
Aimée de Jonghhttps://www.gildia.pl/szukaj/osoba/aimee-de-jongh
Spoiler: PokażUkryj
Festiwal Komiksowa Warszawa w tym roku odwiedzi także Aimée de Jongh, holenderska rysowniczka, animatorka i ilustratorka, autorka udanych powieści graficznych „Powrót pszczołojada” (Wydawnictwo Lost In Time)  i „Dni piasku” (Non Stop Comics) .
Uznawana jest za jedną z najbardziej utalentowanych młodych twórczyń w swoim kraju. Za swój debiut, wspomniany już „Powrót pszczołojada”, zdobyła prestiżową nagrodę Prix Saint-Michel za najlepszy niderlandzkojęzyczny komiks 2014 roku. W 2017 roku wspólnie z Judith Vanistendael, autorką komiksów „Dziewczyna i murzyn” oraz „Kiedy Dawid stracił głos”, odwiedziła obóz uchodźców na greckiej wyspie Lesbos, czego efektem było powstanie komiksowego reportażu „De wachtkamer van Europa” (Poczekalnia Europy).(1)
Benoît Peetershttps://www.gildia.pl/szukaj/osoba/benoit-peeters
Spoiler: PokażUkryj
Nasz festiwal odwiedzi w tym roku również Benoît Peeters, francuski scenarzysta, powieściopisarz i wykładowca oraz ojciec znakomitego cyklu „Mroczne miasta” (wyd. SCREAM COMICS). Cyklu, który w ubiegłym roku, niespodziewanie doczekał się nowego tomu zatytułowanego „Powrót Kapitana Nemo”.
Zapoczątkowane w 1976 roku we współpracy z belgijskim rysownikiem François Schuitenem „Mroczne miasta” to monumentalny projekt, którego efektem jest nie tylko kilkanaście komiksów, ale przede wszystkim stworzenie intrygującego, równoległego do naszego uniwersum przedstawianego nie tylko w komiksach.
Z uniwersum „Mrocznych miast” luźno powiązany jest zrealizowany w 1994 roku film „Taxandria”, do którego François Schuiten zaprojektował scenografię, a którego akcja rozgrywa się w mieście znanym z komiksowego cyklu. Cztery lata wcześniej ukazała się płyta CD zatytułowana „Le Musée A. Desombres” z dźwiękowym zapisem opowieści podróży jaką do Mrocznych Miast odbył fikcyjny malarz Auguste Desombres. W 2002 roku ukazała się, już na DVD, kontynuacja tego projektu zatytułowana „L’affaire Desombres”.
W 1996 roku powstała strona internetowa Urbicande.de zrzeszająca fanów Mrocznych Miast z całej Europy. Bardzo szybko stała się głównym źródłem wiedzy na temat świata stworzonego przez Benoît Peetersa i François Schuitena ale również bazą pomysłów na jego rozwinięcie. Wokół Urbicande.de powstała masa stron internetowych poświęconych innym, wymyślonym przez fanów miastom. Wydawany był również oficjalny internetowy magazyn „Mrocznych Miast” zatytułowany „Obskür”, gdzie publikowano reportaże i relacje z podróży do komiksowego uniwersum, a także rysunki, szkice i rozprawy naukowe.
Do komiksowego cyklu nawiązywała także zorganizowana w 1999 roku w Brukseli przez Schuitena i Peetersa wystawa. Z jednej strony poświęcona była architekturze miasta, z drugiej sugerowała, że gwałtowne zmiany urbanistyczne, jakie zaszły w Brukseli na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, były konsekwencją działań sił rządowych niszczących porozrzucane po mieście teleporty prowadzące właśnie do Mrocznych Miast.(1)
Tommi Musturihttps://www.gildia.pl/szukaj/osoba/tommi-musturi
Spoiler: PokażUkryj
Na festiwalu Komiksowa Warszawa pojawi się także fiński artysta Tommi Musturi, polskim czytelnikom znany dzięki swoim komiksom „Future”, „Antologia umysłu” i „Księga Pana Nadzie” (wyd. Timof Comics).
Tommi Musturi był członkiem uznanego kolektywu komiksowego Kutikuti oraz prezentował swoje prace na ponad 100 wystawach na świecie. W 2011 roku Fińskie Towarzystwo Komiksowe przyznało mu główną nagrodę komiksową w kraju - Puupäähatti.(1)
Teresa Radice i Stefano Turconihttps://www.gildia.pl/szukaj/osoba/teresa-radice
https://www.gildia.pl/szukaj/osoba/stefano-turconi
https://www.gildia.pl/szukaj/osoba/stefano-turcioni
Spoiler: PokażUkryj
Gośćmi tegorocznej edycji festiwalu Komiksowa Warszawa będą scenarzystka Teresa Radice i rysownik Stefano Turconi, duet, który dał nam powieści graficzne „Ziemia, niebo, kruki” i „Zakazany port” (wyd. Wydawnictwo Mandioca) oraz przeznaczoną dla młodszych czytelników serię „Toska z lasu” (wyd. Egmont Polska).
Teresa i Stefano tworzą parę nie tylko w pracy, ale również w życiu. Poznali się w 2004 rok, a rok później wzięli ślub. Stefano Turconi jest absolwentem Brera Academy oraz Castello Sforzesco School of Art w Mediolanie jak również Disney Academy, gdzie uczył się pod okiem samego Alessandro Barbucciego. Wspólnie z żoną są również autorami komiksów serii „W.I.T.C.H.” oraz o przygodach Kaczora Donalda, Myszki Miki oraz innych disneyowskich bohaterów.(1)
Ryszard Dąbrowskihttps://www.gildia.pl/szukaj/osoba/ryszard-dabrowskihttps://kultura.com.pl/233-dabrowski-ryszard
Josh Simmonshttps://www.gildia.pl/szukaj/osoba/josh-simmons
Spoiler: PokażUkryj
Na Komiksowej Warszawie spotkacie w tym roku także Josha Simmonsa, autora kontrowersyjnej antologii „Kosmata pułapka”, której polskie wydanie dwa lata temu (wyd. Timof Comics) mocno podzieliło zarówno recenzentów jak i czytelników.
Urodzony w 1977 roku autor komiksy tworzy nieprzerwanie już od pond 20 lat. Publikuje niezależnie, ale współpracuje również z takimi wydawcami jak Top Shelf i Fantagraphics. Jego ostatnim dziełem jest publikowana samodzielnie seria „Ghouls”.(1)
Ben Gijsemanshttps://www.gildia.pl/szukaj/osoba/ben-gijsemans
Spoiler: PokażUkryj
Tegoroczną Komiksową Warszawę odwiedzi także Ben Gijsemans, belgijski rysownik i scenarzysta, autor powieści graficznej „Hubert” (wyd. Centrala).
Ben jest niezależnym animatorem, ilustratorem i twórcą komiksów. Urodził się w Lier w 1989 roku. W przeciwieństwie do większości autorów powieści graficznych, jego korzenie nie tkwią w kulturze komiksowej. Większość inspiracji czerpie z malarstwa, filmu, literatury i sztuk pięknych, co zaowocowało jego niezwykle oryginalnym podejściem do komiksowego medium.
W 2012 roku uzyskał tytuł magistra sztuk audiowizualnych na Ghent School of Arts. Następnie spędził kolejny rok w Sint-Lukas School of Arts w Brukseli, uzyskując tytuł magistra sztuki komiksowej w 2013 roku. Zyskał uznanie dzięki przełomowym powieściom graficznym „Hubert” i „Aaron” (2020); obie są subtelnymi portretami bohaterów z głębokimi, wewnętrznymi problemami, którzy uciekają się do eskapizmu, aby uczynić swoje życie możliwym do zniesienia.(1)
Wojciech Stefaniechttps://www.gildia.pl/szukaj/osoba/wojciech-stefaniechttps://pl.wikipedia.org/wiki/Wojciech_Stefaniec
Daniel Odijahttps://www.gildia.pl/szukaj/osoba/daniel-odijahttps://pl.wikipedia.org/wiki/Daniel_Odija
Tomasz Leśniakhttps://www.gildia.pl/szukaj/osoba/tomasz-lew-lesniakhttps://culture.pl/pl/tworca/tomasz-lew-lesniak
Rafał Skarżyckihttps://www.gildia.pl/szukaj/osoba/rafal-skarzyckihttps://pl.wikipedia.org/wiki/Rafał_Skarżycki
Marco Gervasiohttps://www.gildia.pl/szukaj/osoba/marco-gervasio
Spoiler: PokażUkryj
Z okazji 90. urodzin Kaczora Donalda i 30. urodzin magazynu „Kaczor Donald” festiwal Komiksowa Warszawa odwiedzi w tym roku Marco Gervasio, współtwórca wielu komiksów spod szyldu „Gigant Poleca” jak również udanej serii „Czarodzieje i ich dzieje” (wyd. Egmont Polska).
Marco Gervasio jest absolwentem Rzymskiej Szkoły Komiksu, gdzie obecnie pracuje jako wykładowca, jak również Akademii Disneya, do której trafił za namową Giovana Battisty Carpiego. Komiksy o przygodach disneyowskich bohaterów tworzy od 1997 roku.(1)
Sofja Sulijhttps://www.gildia.pl/szukaj/osoba/sofia-sulij
Spoiler: PokażUkryj
„Krótka historia barszczu ukraińskiego” to dla Sofii pierwsze doświadczenie w pracy nad komiksem. Wcześniej tworzyła ilustracje do książek dla dzieci. Interesuje ją malarstwo i ikonografia.(3)
Jewhenija Kuzniecowahttps://www.gildia.pl/szukaj/osoba/jewhenia-kuzniecowa
Spoiler: PokażUkryj
Jewhenija Kuzniecowa jest ukraińską pisarką, doktorem krytyki literackiej oraz laureatką wyróżnienia Nagrody Literackiej Unii Europejskiej z 2022 roku za powieść „Nim dojrzeją maliny”.(1)
Rafał Szłapahttps://www.gildia.pl/szukaj/osoba/rafal-szlapahttps://pl.wikipedia.org/wiki/Rafał_Szłapa
Ana Penyashttps://www.gildia.pl/szukaj/osoba/ana-penyas
Spoiler: PokażUkryj
Na festiwalu Komiksowa Warszawa nie zabraknie Any Penyas, hiszpańskiej artystki, którą polscy czytelnicy poznali dzięki komiksowi „Wszystko pod słońcem” (wyd. Timof Comics). Ana jest pierwszą kobietą w historii uhonorowaną prestiżową Premio Nacional del Cómic, nagrodą przyznawaną przez Hiszpańskie Ministerstwo Kultury autorowi najlepszego hiszpańskiego komiksu roku. Wyróżnienie to zdobyła za wydany w 2018 roku album „Estamos todas bien” (U nas wszystko dobrze).(1)
Zofia Żelaznyhttps://www.gildia.pl/szukaj/osoba/zofia-zelazny
Spoiler: PokażUkryj
Na Komiksowej Warszawie, jak zawsze, nie zabraknie debiutantów. Nasz festiwal odwiedzi m.in. Zofia Żelazny, autorka przeznaczonego dla młodszych czytelników komiksu „Na wyspie pyszności. Tort, ciasteczka czy babeczki” (wyd. Egmont Polska). Premierę albumu zapowiedziano na 15 maja.
Komiks  „Na wyspie pyszności. Tort, ciasteczka czy babeczki” został nagrodzony w 5. Edycji „Konkursu im. Janusza Christy na komiks dla dzieci”.(1)
Tomasz Grodeckihttps://www.gildia.pl/szukaj/osoba/tomasz-grodecki
Spoiler: PokażUkryj
Tomasz Grodecki – pomysłodawca i scenarzysta „Ćmy” nominowanej do Nagrody Nowej Fantastyki w kategorii Polski komiks roku. Dziennikarskie szlify zdobywał, prowadząc kolumnę „Comix Zone” na Portalu PSX Extreme, a także pisząc do takich miejsc jak Aleteia, Interia Muzyka czy Gotham w deszczu.
Z wykształcenia prawnik. Z zamiłowania cosplayer. Naczelny dandys polskiego komiksu.(1)
Kacper Wilk--?--
Spoiler: PokażUkryj
Rysownik i animator „Ćmy”. Student Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych na wydziale Grafiki / Sztuki Nowych Mediów będący w trakcie tworzenia komiksu multimedialnego jako głównego projektu licencjackiego. Od dziecka pasjonat komiksowy lubiący wyszukiwać coraz to dziwniejsze i mało mainstreamowe okazy. Po pracy komiksowej fotografuje i nagrywa filmy.(7)
Piotr "Śmiechosław" Wojciechowskihttps://www.gildia.pl/szukaj/osoba/piotr-wojciechowskihttps://kultura.com.pl/443-wojciechowski-piotr-smiechoslaw
Joanna "AVE" Sępekhttps://www.gildia.pl/szukaj/osoba/joanna-sepekhttps://kultura.com.pl/445-sepek-joanna-ave
Rafa Jankohttps://www.gildia.pl/szukaj/osoba/rafa-janko
Spoiler: PokażUkryj
Twórca serii komiksowej „Mięcho”, jeden z rysowników „Ćmy”. Dołożył swoją cegiełkę do komiksu „Hootin Pooy”. Student Wydziału Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Poza komiksami lubi muzykę alternatywną, niszowe materiały na polskim YouTubie, zabawę formami wizualnymi. Ostatnio jego konikiem jest grafika warsztatowa.(7)
Beata Pytkohttps://www.gildia.pl/szukaj/osoba/beata-pytkohttps://kultura.com.pl/451-pytko-beata
Anna Zalewskahttps://www.gildia.pl/komiksy/593837-wyzej-niz-kondoryhttps://kultura.com.pl/446-zalewska-anna
Bartosz Sztyborhttps://www.gildia.pl/szukaj/osoba/bartosz-sztyborhttps://pl.wikipedia.org/wiki/Bartosz_Sztybor
Jacek Świdzińskihttps://www.gildia.pl/szukaj/osoba/jacek-swidzinskihttps://culture.pl/pl/tworca/jacek-swidzinski
Jakub Toporhttps://www.gildia.pl/szukaj/osoba/jakub-toporhttps://www.jakubtopor.pl/o-mnie.html
Ernesto Gonzaleshttps://www.gildia.pl/szukaj/osoba/ernesto-gonzaleshttps://culture.pl/pl/artykul/ernesto-gonzales-powstanie-w-wersji-pop-wywiad
Agnieszka "TUTU" Szymańskahttps://www.gildia.pl/szukaj/osoba/aga-tutu-szymanskahttps://www.facebook.com/cienielasu
Unka Odyahttps://www.gildia.pl/szukaj/osoba/unka-odyahttps://pl.wikipedia.org/wiki/Unka_Odya
Tomasz Niewiadomskihttps://www.gildia.pl/szukaj/osoba/tomasz-niewiadomskihttps://pl.wikipedia.org/wiki/Tomasz_Niewiadomski_(rysownik)
Tobiasz Piątkowskihttps://www.gildia.pl/szukaj/osoba/tobiasz-piatkowskihttps://ksiazki.wp.pl/tobiasz-piatkowski-6150187019032705c
Marek Oleksickihttps://www.gildia.pl/szukaj/osoba/marek-oleksickihttps://pl.wikipedia.org/wiki/Marek_Oleksicki
Wiesław Skupniewiczhttps://www.gildia.pl/szukaj/osoba/wieslaw-skupniewiczhttps://nowynapis.eu/autor/wieslaw-skupniewicz
Przemysław Kłosinhttps://www.gildia.pl/szukaj/osoba/przemyslaw-klosin
Spoiler: PokażUkryj
Przemysław Kłosin, urodzony w roku 1982. Jest samoukiem, który od dziecka rozwinął swój talent dzięki tysiącom szkiców. Pierwszym komiksem były Hipcie Ninja narysowane dla rodziny, gdy miał 8 lat. Po skończeniu technikum ekonomicznego kilkanaście lat pracował jako ilustrator i animator dla wydawnictw edukacyjnych. Debiutował komiksem S-F Zaraza w czasopiśmie „Awantura 2.0”. Rysuje dla wydawnictw zagranicznych. Na rynku holenderskim debiutował komiksem Dark Souls w znanym zinie „P@per”. W Holandii wydał również: Cell, Refugees oraz Cop Killer w wydawnictwie ComicWatch. Stworzył komiksy i okładki dla amerykańskiego wydawnictwa Zenescope – projekt Grimm Fairytales. W 2018 roku wziął udział w antologii 100 na 100, z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W 2020 roku wydawca komiksu ze świata Storm wyróżnił Przemysława, proponując mu wzięcie udziału w inicjatywie z okazji 45-lecia serii. Podstawowym tytułem, nad którym obecnie pracuje, rozwijając serię, jest komiks Jylland wydawnictwa Don Lawrence Collection. W tym samym roku podjął współpracę ze znanym francuskim wydawnictwem Les Humanoïdes Associés.(2)
Katarzyna Niemczykhttps://www.gildia.pl/szukaj/osoba/katarzyna-niemczyk
https://www.gildia.pl/komiksy/591993-wasp-male-swiaty
https://egmont.pl/autor/Katarzyna-Niemczyk,a,19353618
Gyula Pozsgayhttps://www.gildia.pl/szukaj/osoba/gyula-pozsgay
Spoiler: PokażUkryj
Kolejnym gościem tegorocznej edycji festiwalu Komiksowa Warszawa jest Gyula Pozsgay, węgierski artysta, który planował zostać architektem albo ekonomistą, a skończył jako scenarzysta, rysownik, współtwórca gier wideo, autor projektów murali, gier planszowych, a nawet murali. Gyula Pozsgay jest autorem dwóch komiksów o tematyce wojennej „The Old Tiger” oraz „The Young Lion”. Ich polskie, jednotomowe wydanie od SCREAM COMICS będzie miało swoją premierę na festiwalu.(1)
Rafał Spórnahttps://www.gildia.pl/szukaj/osoba/rafal-spornahttp://www.kurc.com.pl/pl,21,artykul-autorzy-36-40-0.html
Zuzanna Dulińskahttps://www.gildia.pl/szukaj/osoba/zuzanna-dulinska
Spoiler: PokażUkryj
"Notatki spod poduszki" to adaptacja intymnego dziennika Sei Shōnagon, damy dworu, żyjącej w Japonii na przełomie X i XI wieku. Autorka w postaci luźnych spostrzeżeń i anegdot, zamyśla się nad przemijaniem rzeczy, rozważa o świecie, przyrodzie, kobietach i mężczyznach oraz kruchym pięknie. Ocenia zachowanie i działanie ludzi, wykpiwa ich wady. "Nie ma tu zdecydowanego ciągu myślowego, a tylko niepowiązane ze sobą notatki (...), ciekawe wydarzenia, zasłyszane historie, sytuacje, aforyzmy, przelotne myśli", jak pisał znakomity japonista, profesor Wiesław Kotański.
 Debiutancki komiks Zuzanny Dulińskiej przybliża prozaiczne wydarzenia, architekturę i przedmioty codziennego użytku, ale przede wszystkim oddaje klimat dworu, jego enigmatyczną atmosferę, pełną poezji, surowej etykiety i odmiennej mentalności.(6)
Anna Poszepczyńskahttps://www.gildia.pl/szukaj/osoba/anna-poszepczynskahttps://www.artstation.com/flateel
Joanna Karpowiczhttps://www.gildia.pl/szukaj/osoba/joanna-karpowiczhttps://pl.wikipedia.org/wiki/Joanna_Karpowicz
Karol "KRL" Kalinowskihttps://www.gildia.pl/szukaj/osoba/karol-krl-kalinowskihttps://kultura.com.pl/271-kalinowski-karol-krl
Paweł Paradowskihttps://www.gildia.pl/szukaj/osoba/pawel-paradowskihttps://betoniarka.net/pawel-paradowski-gosc-kanalu-ksiazkowego/
Piotr Szulchttps://www.gildia.pl/szukaj/osoba/piotr-szulc
Spoiler: PokażUkryj
Piotr Szulc prowadzi zajęcia scenariopisarskie oraz pisze scenariusze do filmów fabularnych i edukacyjnych, seriali, spotów reklamowych, komiksów, gier miejskich, narzędzi multimedialnych, eventów.(1)
Katarzyna Drewek-Wojtasikhttps://www.gildia.pl/szukaj/osoba/katarzyna-drewek-wojtasik
Spoiler: PokażUkryj
Katarzyna Drewek-Wojtasik jest graficzką i ilustratorką. Tworzy plakaty, nadruki na tekstylia oraz lustracje do książek, magazynów i na strony www. Za dnia pracuje w korporacji, wieczorami w towarzystwie dwóch kotów rysuje komiksy i obrazki.(1)
Adam Święckihttps://www.gildia.pl/szukaj/osoba/adam-swieckihttps://wydawnictwo-tadam.pl/autorzy/adam-swiecki/
Piotr Nowackihttps://www.gildia.pl/szukaj/osoba/piotr-nowackihttps://pl.wikipedia.org/wiki/Piotr_Nowacki
Magdalena "Meago" Kaniahttps://www.gildia.pl/szukaj/osoba/magdalena-kaniahttps://dollicious.com.pl/pl/autorzy/
Piotr Bednarczykhttps://www.gildia.pl/szukaj/osoba/piotr-bednarczykhttps://pl.wikipedia.org/wiki/Piotr_Bednarczyk_(ilustrator)
Sławomir Kiełbushttps://www.gildia.pl/szukaj/osoba/slawomir-kielbushttps://pl.wikipedia.org/wiki/Sławomir_Kiełbus
Maciej Kurhttps://www.gildia.pl/szukaj/osoba/maciej-kurhttps://pl.wikipedia.org/wiki/Maciej_Kur
Wojciech Wawszczykhttps://www.gildia.pl/szukaj/osoba/wojtek-wawszczykhttps://kultura.com.pl/379-wawszczyk-wojtek
Mikołaj Graniakhttps://www.gildia.pl/szukaj/osoba/mikolaj-graniak
https://goran-komiks.pl/category/komiksy?horizontal
Spoiler: PokażUkryj
Miłośnik fantasy, autor wielu larpów, i gier fabularnych. W „DziupliTropicieli Przygód” - firmie organizującej fabularyzowane obozy dla dzieci i młodzieży - zarządza kadrą wychowawców. Z pasją zajmuje się fire show i szermierką rycerską. Wielki miłośnik kawy. „Goran” jest jego debiutanckim scenariuszem (przez co scenariusz pozbawiony jest skostniałych naleciałości wynikających z formuły gatunku).(5)
Andrzej Graniakhttps://www.gildia.pl/szukaj/osoba/andrzej-graniak
https://goran-komiks.pl/category/komiksy?horizontal
Spoiler: PokażUkryj
Doświadczony grafik i ilustrator. Zrealizował wiele krótkich form komiksowych dla wydawnictwa „Tak Rodzinie”. Narysował plansze do albumów „MISTRAL – opowieść o dzielnym rybaku z Ustki”, „Zbuntowani ‘76”. Ma na swoim koncie wiele nagród zdobytych w prestiżowych konkursach rysunku humorystycznego. Pracuje jako concept artysta w IMAGE POWER S.A. - firmie tworzącej gry video. Współpracuje z wydawnictwem Polshcomicsart.pl publikując w magazynie RELAX. Pasjonuje się łucznictwem, czynnie uprawia łucznictwo tradycyjne. Od września 2023 wykłada concept art w Warszawskiej Szkole Filmowej.(5)
Robert Adlerhttps://www.gildia.pl/szukaj/osoba/robert-adlerhttps://pl.wikipedia.org/wiki/Robert_Adler_(rysownik)
Marek Turekhttps://www.gildia.pl/szukaj/osoba/marek-turekhttps://pl.wikipedia.org/wiki/Marek_Turek
Tomasz Kontnyhttps://www.gildia.pl/szukaj/osoba/tomasz-kontnyhttp://tomaszkontny.pl/o-mnie/
Ersin Karabuluthttps://www.gildia.pl/szukaj/osoba/ersin-karabulut
Spoiler: PokażUkryj
Ersin Karabulut, autor „Kronik ze Stambułu” (wyd. Timof Comics), pierwszego w historii komiksu nominowanego do prestiżowej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego przyznawanej najlepszym reportażom, to kolejny gość festiwalu Komiksowa Warszawa.
Urodzony w 1981 roku Ersin Karabulut jest tureckim autorem komiksów, który popularność zdobył dzięki stripm „Sandık İçi” publikowanym najpierw w magazynie „Penguen” a później w piśmie „Uykusuz” założonym przez samego twórcę. Jest absolwentem Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi na wydziale sztuki. Komiksy tworzy od ponad 20 lat i dziś uznawany jest za jednego z najbardziej szanowanych tureckich komiksiarzy.(1)

Dane ze spoilerów pochodzą ze stron:
(1) https://www.facebook.com/Komiksowa.Warszawa
(2) https://esensja.pl/komiks/wiesci/tekst.html?id=30047
(3) https://suspilne.media/lviv/500062-komiks-pro-bors-lvivska-ilustratorka-rozpovila-pro-istoriu-stvorenna/
(4) https://www.facebook.com/HanamiPL/posts/pfbid0aHCyfw58WjEHS7WHSanTcpcar1jjBS4ef76hkhrWkdLyF2XK3FzXvQ2L5eg8y5Mol
(5) https://wspieram.to/Goran
(6) https://www.facebook.com/wydawnictwokurc/posts/pfbid0QirkJ8bXU4CsS1BBm4jHJW8Ddh5yDCeoY8SZv1FUvgQyzTuzMS1pcDPDoBz3AJp2l?locale=pl_PL
(7) https://pyrkon.pl/goscie-pyrkonu/

Uwagi:
* Więcej niż jeden link w kolumnie 'dzieła do nabycia': Teresa Radice i Stefano Turconi, Katarzyna Niemczyk, Mikołaj Graniak, Andrzej Graniak
** Brak wyników w kolumnie 'dzieła do nabycia': Kacper Wilk
*** Gościa brakuje na rozpisce strefy autografów - nie wiadomo czy będzie obecny.


« Ostatnia zmiana: Śr, 15 Maj 2024, 22:57:43 wysłana przez stachel »

Offline Midar

Odp: Komiksowa Warszawa 23–26 maja 2024
« Odpowiedź #48 dnia: Wt, 14 Maj 2024, 23:40:21 »
Mistrz!!!

Offline Rodrigues

Odp: Komiksowa Warszawa 23–26 maja 2024
« Odpowiedź #49 dnia: Śr, 15 Maj 2024, 08:10:42 »
Mistrz!!!

Dokładnie. Ja też się cieszę, że przyjedzie Benoît Peeters.

Offline Łazur

Odp: Komiksowa Warszawa 23–26 maja 2024
« Odpowiedź #50 dnia: Śr, 15 Maj 2024, 09:26:52 »
W rozpisce brak Ersina Karabuluta („Kroniki ze Stambułu”). Ciekawe, czy to błąd, czy już wiadomo, że nie przyjedzie. Strefa w linkach robi się - będzie dzisiaj albo najdalej jutro.

Wizyta Karabuluta w Warszawie będzie krótka - spotkanie, prawdopodobnie autografy na stoisku Timofa i możliwe, że jeszcze chwilę na stoisku Miasta/Targów.
All Comics Are Beautiful

Odp: Komiksowa Warszawa 23–26 maja 2024
« Odpowiedź #51 dnia: Śr, 15 Maj 2024, 17:51:04 »
Dobra, rozpiska @Rodriguesa przejrzana, tomiki posiadane wyciągnięte, zakupy zaplanowane. Kurde, bez tego człowieka to bym leżał i kwiczał, a tak jestem elegancko przyszykowany na festiwal.

Offline Rodrigues

Odp: Komiksowa Warszawa 23–26 maja 2024
« Odpowiedź #52 dnia: Śr, 15 Maj 2024, 22:55:33 »
Wizyta Karabuluta w Warszawie będzie krótka - spotkanie, prawdopodobnie autografy na stoisku Timofa i możliwe, że jeszcze chwilę na stoisku Miasta/Targów.

Super. Dzięki za info :)

-------------------------

W tabelce u Tommiego Musturi dałem błędnie link tylko do Future. Powinien być ten: https://www.gildia.pl/szukaj/osoba/tommi-musturi
------Edit------
Dzięki za korektę Stachel  :-*
« Ostatnia zmiana: Śr, 15 Maj 2024, 23:09:51 wysłana przez Rodrigues »

Offline stachel

Odp: Komiksowa Warszawa 23–26 maja 2024
« Odpowiedź #53 dnia: Śr, 15 Maj 2024, 22:59:01 »
W tabelce u Tommiego Musturi dałem błędnie link tylko do Future. Powinien być ten: https://www.gildia.pl/szukaj/osoba/tommi-musturi

Poprawione w oryginalnym poście :)

Offline Rodrigues

Odp: Komiksowa Warszawa 23–26 maja 2024
« Odpowiedź #54 dnia: Cz, 16 Maj 2024, 14:49:03 »

... czyli czego spodziewać się po zagranicznych autorach (przynajmniej tych, których udało się znaleźć):

Francesca Carità:
https://scontent.flcj1-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/393410159_18391192912015063_2576490299726846179_n.jpg?_nc_cat=105&ccb=1-7&_nc_sid=5f2048&_nc_ohc=Kp01pSa6iJcQ7kNvgHgixJU&_nc_ht=scontent.flcj1-1.fna&oh=00_AYClfZ8fFw33THNH_5At4SSoiWRySobcEEPEl4jy_JyiDA&oe=664BB971
https://scontent.flcj1-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/393882201_18391192951015063_7428677200968896940_n.jpg?_nc_cat=111&ccb=1-7&_nc_sid=5f2048&_nc_ohc=NdiHpAGJfJ8Q7kNvgGmmfGC&_nc_ht=scontent.flcj1-1.fna&oh=00_AYAA22UcA5hKzMo2dm704KQvz4zP4JTGWi-cTqO4oSkZVg&oe=664BC2E2

Karensac:
https://www.bedetheque.com/galerie-auteur-49573-BD-Karensac.html

Craig Thompson:
https://www.comicartfans.com/searchresult.asp?txtsearch=Craig%20Thompson
https://www.bedetheque.com/galerie-auteur-8430-BD-Thompson-Craig.html

Est Em:
https://k.mandarake.co.jp/auction/item/itemInfoEn.html?index=607122
https://ekizo.mandarake.co.jp/auction/item/itemInfoEn.html?index=467738
https://ekizo.mandarake.co.jp/auction/item/itemInfoEn.html?index=510241
https://ekizo.mandarake.co.jp/auction/item/itemInfoEn.html?index=296065

Aimée de Jongh:
https://www.bedetheque.com/galerie-auteur-40480-BD-De-Jongh-Aimee.html
https://www.comicartfans.com/searchresult.asp?txtsearch=Aim%E9e%20de%20Jongh

Benoît Peeters (i jego urokliwy bazgrołek :P):
https://www.bdgest.com/galeries/Galerie_212377_110116.jpg

Tommi Musturi:
https://www.comicartfans.com/searchresult.asp?txtsearch=tommi%20musturi

Teresa Radice i Stefano Turconi:
https://www.bedetheque.com/galerie-auteur-6614-BD-Turconi-Stefano.html
https://www.comicartfans.com/searchresult.asp?txtsearch=Stefano%20%20Turconi

Josh Simmons:
https://www.comicartfans.com/searchresult.asp?txtsearch=Josh%20Simmons

Ben Gijsemans:
https://www.bdgest.com/galeries/Galerie_136239_131966.jpg

Marco Gervasio:
https://www.comicartfans.com/searchresult.asp?PM=3&txtSearch=Marco+Gervasio&Order=&PI=18

Ana Penyas:
https://www.comicartfans.com/searchresult.asp?txtsearch=ANA%20PENYAS

Gyula Pozsgay:
https://www.bedetheque.com/galerie-auteur-63402-BD-Pozsgay-Gyula.html

Ersin Karabulut:
https://www.bedetheque.com/galerie-auteur-49161-BD-Karabulut-Ersin.html

Offline Leyek

Odp: Komiksowa Warszawa 23–26 maja 2024
« Odpowiedź #55 dnia: Pt, 17 Maj 2024, 19:59:37 »
Dopiero dziś trochę bardziej przejrzałem program. Widzę, że część spotkań będzie w Rotundzie PKO. Ciekawe co za muzg to wymyślił? To jest z 5 min od PKiN i jeszcze trzeba Marszałkowską przeciąć. Już widzę jakie tam tłumy dzięki temu będą na spotkaniach.

A na mapce wychodzi, że to niby tuż tuż:EDIT. A w tej Rotundzie będą topowe spotkania - np. Thompson, Turconi, Peeters. Dobrze, że jeszcze 2 przystanki metrem nie trzeba podjeżdżać.
« Ostatnia zmiana: Pt, 17 Maj 2024, 20:09:35 wysłana przez Leyek »

Offline Bazyliszek

Odp: Komiksowa Warszawa 23–26 maja 2024
« Odpowiedź #56 dnia: So, 18 Maj 2024, 12:32:07 »
Głupi pomysł, ale może sale w Pałacu się pokończyły. Akurat jeśli bym jechał od siebie do Rotundy najpierw, to miałbym bliżej, bo wysiadam na Metrze Centrum.

Offline Popiel

Odp: Komiksowa Warszawa 23–26 maja 2024
« Odpowiedź #57 dnia: So, 18 Maj 2024, 12:40:51 »
To nie był raczej pomysł na zasadzie "ej, a zróbmy część w Rotundzie, ale fajnie, popatrzymy jak ludzie biegają!".
To była zwykła konieczność. Organizatorzy chcieliby mieć całe komiksowo w miarę blisko siebie, wiadomo. Przy tak dużej imprezie i kooperacji z wieloma podmiotami niektórych rzeczy zwyczajnie się nie da.

Więc nie, żaden "muzg" tego nie wymyślił. Siła wyższa.

Offline Rodrigues

Odp: Komiksowa Warszawa 23–26 maja 2024
« Odpowiedź #58 dnia: So, 18 Maj 2024, 15:20:31 »
Garść przydatnych informacji:

Wydaje mi się, że jest to dobry suplement do tego, co jest wyżej, czyli W KTÓRYCH TOMACH NAPRAWDĘ ZNAJDZIECIE KOMIKSY GERVASIO, TURCONIEGO I RADICE (w "Czarodziejach i ich dziejach" też znajdziecie, ale to nie jest najlepsza opcja).

https://www.komiksydisneya.pl/2024/05/w-ktorych-tomach-znajdziecie-komiksy.html

------------------------------------------------------------------


Offline Kadet

Odp: Komiksowa Warszawa 23–26 maja 2024
« Odpowiedź #59 dnia: So, 18 Maj 2024, 15:37:40 »
Tu jest jeszcze harmonogram rozdawania autografów na stoisku Egmontu (na dole strony, trzeba sobie odsiać z prelekcji i dyżurów w strefie autografów):

https://wydawnictwoegmont.pl/aktualnosci/wydawnictwo-egmont-na-miedzynarodowych-targach-ksiazki-i-festiwalu-komiksowa-warszawa/
Proszę o wsparcie i/lub udostępnienie zbiórki dla dziewczynki z guzem mózgu: https://www.siepomaga.pl/lenka-wojnar - PILNE!

Dzięki!