Autor Wątek: Górnośląska Impreza Komiksowa 01.10.2022 Gliwice  (Przeczytany 5831 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online Voitas

Odp: Górnośląska Impreza Komiksowa 01.10.2022 Gliwice
« Odpowiedź #45 dnia: Pn, 03 Październik 2022, 09:43:04 »
Nie będę się rozpisywał tak jak koledzy, ale ogólnie jak dla mnie impreza mega udana. Całkowicie zaspokoiła moje oczekiwania i mam nadzieję, że stanie się imprezą cykliczną.

Miło było poznać @Aleksandrus888 i @Itachi. Szkoda, że nie mogłem zostać dłużej i wychylić wspólnie z Wami browara. Mam nadzieję, że nadrobimy na innej imprezie.

@turucorp - świetna robota!

Offline Takesh

Odp: Górnośląska Impreza Komiksowa 01.10.2022 Gliwice
« Odpowiedź #46 dnia: Pn, 03 Październik 2022, 11:10:14 »
Dla mnie również była to świetna impreza. I zaznaczę na początku,  że nie byłem organizatorem, jedynie odpowiedziałem na prośbę @turucorp o pomoc. Jako, że mam blisko, przyjechałem wcześniej i troszeczkę pomogłem z ustawianiem itp. Resztę czasu byłem zwykłym uczestnikiem.

Po kolei.

Wykorzystanie tylko parteru miało swoje plusy. Ludzie mieli wszystko pod ręką. Przeglądając komiksy zauważyli, że autorzy robią świetne wrysy, a obok ciekawe rozmowy z gośćmi. Gdyby spotkania były na górze, to prawdopodobnie frekwencja na nich mogłaby być mniejsza. A tak uczestnik wszystko miał pod ręką.

Duży plus za bogatą ofertę komiksową. Owszem, termin kiepski dla komiksiarza, który właśnie zaliczył emefke, ale jednak większość ludzi raczej na emefce nie była, jak i wpadali ludzie "z ulicy". Na przyszłość wolałbym jednak termin bardziej oddalony od innych imprez tego typu. Plus fajnie jakby była jakaś premiera, która dodatkowo przyciągnęłaby ludzi. I jakieś stoisko na archiwalia z drugiej ręki.

Co do gości to było grubo. Owszem, kilku nie dojechało, ale reszta zrobiła więcej, niż wystarczy. Każdy z twórców i wydawców był bardziej dostepny, mieli mniej na głowie, a i tłumy nie byly przygniatające. Pod tym względem bardziej mi się podobało niż na emefce.

No i wystawa. Prace obu artystów wbiły mnie w ziemię.... Brak słów. Czekam na info o finisarzu Trusta i napewno zrobię wszystko, by się stawić.

Pozdro dla wszystkich, z którymi zamieniłem nawet słowo, byliście super. @muadib powinieneś częściej coś prowadzić i zastąpić kilku na emefce. Byłeś świetnie przygotowany i ciekawie poprowadziłeś.

Wielkie brawa dla organizatorów, wszystkich, bo była to świetna impreza i czekam na kolejne.

A kto nie był, niech żałuje i poprawi się następnym razem.

Offline Alexandrus888

Odp: Górnośląska Impreza Komiksowa 01.10.2022 Gliwice
« Odpowiedź #47 dnia: Pn, 03 Październik 2022, 23:29:06 »
Impreza zaczyna się zawsze co najmniej dzień wcześniej! Skróciłem sobie w piątek robotę (robiąc przerwę ustawową nie w środku pracy, a na jej zakończenie), wrzuciłem trochę komiksów do podpisania do plecaka (w tym Andzie licząc, że jednakowoż Trust da radę dotrzeć i podreptałem na dworzec. W deszczu. Plecak pod kurtką + parasol i na szczęście nic nie zamokło. Wbiłem do pociągu i 4h 40min później byłem w Katowicach. Pokręciłem się przed dworcem szukając drogi; w końcu ogarnąłem, że muszę się skierować do drugiego wyjścia. Kiedy to zrobiłem błyskawicznie i bez dalszych problemów znalazłem swój hostel.
Czemu nocowałem w Katowicach? Bo gdybym pojechał w sobotę najwcześniejszym pociągiem byłbym na 13, a GIK od 10... Natomiast noclegi w Gliwicach były od jakiś 130zł, podczas w rewelacyjnej lokalizacji  Katowice oferowały za 60zł...

W sobotni poranek wstaję i pakuję cię do pociągu IC - jedzie szybciej i jest tańszy. W Gliwicach jestem o za kwadrans 9. Spokojnie spacerkiem udaję się na plac Krakowski, gdzie wg. @turucorp jest wystawa prac. I tu pierwszy zawód - stoją 3 tablice. Z jednej strony jakaś reklama, z drugiej po jednej stronie z komiksu. No nie robiło to roboty. Pomaszerowałem dalej.

Do Mrowiska dotarłem jakieś pół godziny przed czasem. I napatoczyłem się na 2 ludzi rozpakowujących bambetle. Krótka wymiana uprzejmości, wreszcie pada pytanie w moją stronę:
- Kim jesteś? artysta wystawca...?
- Nie xD Czytelnkik.
- Dobrze, dobrze, bardzo dobrze. Na takich imprezach zdarza się, że nas artystów jest więcej niż was czytelników.
Na szczęście to były tylko czarnowidzkie wizje, bo było sporo zwiedzających.
Zaraz też pojawił się turucorp i wprowadził mnie tylnymi drzwiami. Jednak czułem się nieswojo i czmychnąłem do głównego wejścia. Tam po chwili zjawił się Itachi.

Pogadaliśmy, zostawiliśmy kurtki w szatni i poszliśmy w tango. Na pierwszy ogień Mandioca. Wtedy zorientowałem się, że jestem bez gotówki, więc wróciłem po kurtkę i do bankomatu. Gdy stawiłem się z powrotem zdziwko - szatnia zamknięta. Musiałem odtąd dygać wszędzie z wierzchnim okryciem.

Zrobiłem mega zakupy u Mandioki, byłem na prelce niezalu (lubię tą nazwę i nie mam zamiaru przechodzić na indyka). Jeszcze trochę się pokręciłem. O bodaj 12 miałem warsztaty komiksowe z Rafałem Szłapą. I tu mała wtopa. Prowadzący mówi, że zwykle takie zajęcia trwają 2-3h, a my mamy 1h, więc lecimy ekspresowo. Ja wiem, mieli być jeszcze inni warsztatowcy, ale ostatecznie się pochorowali i to były jedyne zajęcia praktyczne. Mimo krótkiego czasu warsztaty uważam za udane. Losowaliśmy cechę charakteru, a następnie postać i na tej podstawie rysowaliśmy bohatera komiksu. Mi się wylosował strachliwy przedwieczny przebudzony demon. Oceńcie sami moją interpretację tematu:



Chociaż nie wiem, czy by mi się chciało taką postać po wielokroć rysować z różnych perspektyw :V

Chodziłem po strefie, stałem w kolejkach po wrysy - ogólnie rzecz biorąc GIKowałem :D

A gdy nastał koniec imprezy dałem Iachiemu torbę z Bardo* (bo bał się nosić komiksy w papierowej; i słusznie). Udaliśmy się pod Arenę Gliwice na browar i food tracki. Następnie na stare miast na wystawę Stefańca i Trusta oraz wernisaż. Wystawa zapiera dech, możecie zresztą to ocenić na powyższych zdjęciach. Mnie najbardziej urzekła panorama miasta Stefańca jakby żywcem wyjęta z mangi Nihei'a. Była w 2 wersjach: duża b&w i mniejsza kolorowa. Monochromatyczna robi robotę bardziej moim zdaniem. 2 grafika, którą na długo zapamiętam, to lew Trusta. Nosz ileż on tam nawalił kreseczek :o

Po wernisażu tłumem poszliśmy na nieoficjalne afterparty. Komu się nie udało być niech żałuje! Moment jak Hanami zaorało Timofa bezcenny. Niestety około 23 musiałem się zwijać do Katowic, bo rano pociąg powrotny, a po północy jakby rzadsze są połączenia ???

Rano do pociągu relacji Katowice-Lublin i o 12:30 jestem w rodzinnym mieście. Wracam z buta, a jakże, plecak ciąży niemiłosiernie i w końcu nie wytrzymuję - wsiadam do empeka.

Wrażenia? Rewelacja. Było dość kameralnie, bez tłoku, dało się spokojnie pogadać, a jednak nie wiało pustkami i było co robić.
Pomysł na przyszłość:
  • Nagrywajcie prelki, chętnie bym zobaczył to na czym być nie mogłem.
  • Fajne było, że wszystko działo się w jednej przestrzeni, ale jak impreza się rozrośnie będzie to niemożliwe. Proponowałbym przeniesienie prelekcji do innej sali, a autografów tam gdzie były teraz prelekcje.
  • Jeżeli GIK ma być jesienny, to jednak szatnia powinna być otwarta. Lub od początku zamknięta, bo Itachi musiał szukać kurtki na ochronie.
    Podział na niezal i wydawnictwa był fajny. Chciało by się jednak więcej wystawców. Apetyt rośnie w miarę jedzenia :P
  • W sali kinowej może puszczać jakiś film tematyczny? Może anime? Maraton filmów Ghibli ;D
  • Właśnie, czy jak GIK będzie 2-dniowy jest szansa na sleeproom?

Największymi porażkami były wydażenia spowodowane siłami wyższymi: brak Trusta, Panny N, ta nieszczęsna wystawa na Krakowskim, wczesne zamknięcie wystawy Trust-Stefaniec. Ale mimo tego było rewelacyjnie. Mimo tylu trudności udało się stworzyć naprawdę świetne miejsce. Trzymam kciuki za kolejne edycje. Rozrastajcie się, nie zniechęcajcie. Oby GIK 2,0 miał więcej szczęścia i mniej papierkologi :)





---------------------------------
* Itachi, sprawdziłem, mam drugą identyczną, więc tą możesz zachować lub oddać mi przy okazji. Wysyłka będzie pzerostem formy nad treścią ;)

Offline turucorp

Odp: Górnośląska Impreza Komiksowa 01.10.2022 Gliwice
« Odpowiedź #48 dnia: Wt, 04 Październik 2022, 07:58:19 »
Największymi porażkami były wydażenia spowodowane siłami wyższymi: brak Trusta, Panny N, ta nieszczęsna wystawa na Krakowskim, wczesne zamknięcie wystawy Trust-Stefaniec. Ale mimo tego było rewelacyjnie. Mimo tylu trudności udało się stworzyć naprawdę świetne miejsce. Trzymam kciuki za kolejne edycje. Rozrastajcie się, nie zniechęcajcie. Oby GIK 2,0 miał więcej szczęścia i mniej papierkologi :)

Dzięki za odwiedziny ;)
Nieobecność części zapowiedzianych gości to naprawdę siła wyższa, nie przeskoczymy tego. Przez ostatni tydzień codziennie musieliśmy kogoś wykreślić i modyfikować program.
Wystawa na Krakowski odbywała się niezależnie od nas, gdybym nie spojrzał na plakat Art Nocy to nawet nie byłoby u nas o tym info (fun fakt, instytucja robiąca tę wystawę była patronem GIKa, ale im się nie skleiło żeby nam dać znać).
Wystawa Trusta i Stefańca była tego dnia otwarta do 23:00.
Zapraszamy za rok :)

Offline Alexandrus888

Odp: Górnośląska Impreza Komiksowa 01.10.2022 Gliwice
« Odpowiedź #49 dnia: Wt, 04 Październik 2022, 08:09:06 »
A to sorki z tym zamknięciem wystawy - coś obiło mi się o uszy na afterze, ale widać mi się pomerdało. Zdarza się :-X

Offline muaddib

Odp: Górnośląska Impreza Komiksowa 01.10.2022 Gliwice
« Odpowiedź #50 dnia: Wt, 04 Październik 2022, 09:04:00 »
A to sorki z tym zamknięciem wystawy - coś obiło mi się o uszy na afterze, ale widać mi się pomerdało. Zdarza się :-X
Pewnie pomyliłeś z Siudmakiem w Willi Caro, bo po wernisażu chcieliśmy ją odwiedzić, ale odbiliśmy się od bramy.

Pozdro dla wszystkich, z którymi zamieniłem nawet słowo, byliście super. @muadib powinieneś częściej coś prowadzić i zastąpić kilku na emefce. Byłeś świetnie przygotowany i ciekawie poprowadziłeś.
Dzięki wielkie! Miło było Cię w końcu poznać! A co do spotkań to robiłem to pierwszy raz i powiedziałem sobie, że albo zrobię to dobrze albo wcale, bo zależy mi na tym, żeby imprezy komiksowe na Śląsku były najlepsze i trwały jak najdłużej :) Cieszę się, że się podobało. Dzięki @turucorp za świetną organizację. Usłyszałem kilka razy na backstagu "na emefce takich rzeczy nie ma" a frekwencja chyba też dopisała. Gdybyś potrzebował rąk do pracy nad kolejną edycją to wiesz gdzie mnie znaleźć :)

Offline Damian xyz

Odp: Górnośląska Impreza Komiksowa 01.10.2022 Gliwice
« Odpowiedź #51 dnia: Wt, 04 Październik 2022, 09:49:41 »
Od siebie napiszę, że takiej imprezy brakowało mi od ostatniego MFK w ŁDKu

Uwagę miałem jedną - dotyczącą tego, że spotkania były za blisko stoisk - co czasem przeszkadzało, bo przecież przy stoiskach też odbywały się świetne rozmowy (Pozdrowienia Mandioca!!!)
Marek Turek wyjaśnił na miejscu  i tutaj również dlaczego podjęli taką decyzję i w pełni się z nim zgadzam - to było najlepsze rozwiązanie.

Tych, którzy nie byli bo nie mogli lub wahali się nad przyjazdem gorąco namawiam na przyjazd za rok.


Offline muaddib

Odp: Górnośląska Impreza Komiksowa 01.10.2022 Gliwice
« Odpowiedź #52 dnia: Wt, 04 Październik 2022, 11:30:18 »
Uwagę miałem jedną - dotyczącą tego, że spotkania były za blisko stoisk - co czasem przeszkadzało, bo przecież przy stoiskach też odbywały się świetne rozmowy (Pozdrowienia Mandioca!!!)
W tym temacie chyba trudno wszystkim dogodzić. Widziałem jak Radosław Bolałek z Hanami ostukuje głośniki, bo mimo, że jego stoisko było najbliżej to nie słyszał za dobrze spotkania niezalu (a może Polish Indie? :P). I chyba on też pytał na fb przed festiwalem czy spotkania będą słyszalne ze strefy targowej, bo chętnie by posłuchał. Strefa autografów mogłaby być dalej, ale może dla ludzi w kolejce możliwość usłyszenia spotkania w czasie stania w kolejce to tylko plus. Brakuje mi tego np w Łodzi, bo czasem trudno wybrać a człowiek się nie rozdzieli. Co do strefy autografów to nie byłem świadomy tego, że tam aż tak dobrze słychać spotkania do czasu, aż @turucorp nie skomentował znad rysografu jakiejś wypowiedzi Łukasza Godlewskiego o Wydziale 7 :D

Na koniec zdjęcie anonimowego uczestnika imprezy proszącego DJa o puszczenie ulubionej piosenki ;)
fot. Radosław Bolałek

Offline turucorp

Górnośląska Impreza Komiksowa 2
« Odpowiedź #53 dnia: So, 30 Wrzesień 2023, 08:01:55 »
Bez numerków do strefy autografów, bez wejściówek, impreza jednodniowa, chociaż będzie trwała trzy dni ;) Więcej szczegółów wkrótce.

Offline turucorp

Odp: Górnośląska Impreza Komiksowa
« Odpowiedź #54 dnia: Śr, 04 Październik 2023, 20:15:43 »
Pierwsza impreza towarzysząca GIKu, czyli wernisaż wystawy Prosiaka. Kolejne informacje wkrótce.

Offline turucorp

Odp: Górnośląska Impreza Komiksowa
« Odpowiedź #55 dnia: Pn, 09 Październik 2023, 14:44:54 »
GIK w tym roku jest nadal jednodniowy, ale imprezy towarzyszące powodują, że poważnie zastanawiamy się nad rozciągnięciem w przyszłym roku na cały weekend.
Sobota, wiadomo, dużo, mocno i intensywnie komiksowo.
Niedziela, równie mocno, chociaż tylko jeden autor.
Dochodzi piątek, impreza towarzysząca, która wprawdzie jedynie klimatycznie zahacza o komiksy, ale już myślimy, czy w następnym roku nie uzupełnić jej o „komiksiki” ;)
Info od organizatorów:
Noc skaldów: mity nordyckie
Wikińska grupa rekonstrukcyjna Utgard Gliwice i autor powieści „Mity nordyckie” Mateusz K. Sawczyn zapraszają na noc w towarzystwie bogów północy! Dzięki nim poznacie historie, którymi przesiąknięty był świat mieszkańców Skandynawii wczesnego średniowiecza. Prelekcja pisarza o różnych wersjach i interpretacjach mitów poprzedzi wkroczenie aktorów z Utgardu na deski teatru, gdzie na własne oczy ujrzycie niecne postępki Lokiego i furię Thora. Zaś po krótkim podsumowaniu przewidziany jest czas na dyskusję z pasjonatami fantastycznych opowieści w mroźnych klimatach.
« Ostatnia zmiana: Pn, 09 Październik 2023, 14:48:30 wysłana przez turucorp »