Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Corto Maltese

Strony: 1 [2] 3 4 ... 10
16
Dział ogólny / Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« dnia: Śr, 15 Listopad 2023, 20:51:37 »
Opłaca się brać to wydanie dla samego bonusu mając poprzednie wydanie Murów z Manzoku? Bo z ceną tego tomu znów Scream poleciał w kosmos.

To już trzeba samemu ocenić. Nowych materiałów jest 32 strony. Nie mam wcześniejszego wydania by porównać ale z dostępnych informacji wynika, że kolory zostały w tym albumie odświeżone. Co do tej drugiej historii, "Tajemnice Pahry" to z przedmowy autorów wynika, że nie została skończona z uwagi na zbyt daleko idące plany. Chcieli oddać klimat miasta z mnóstwem wąskich uliczek, wieloma szczegółami co przekładało się na ilość pracy i tak ciągle nie mogli powrócić do tej opowieści, aż całkiem porzucili pomysł.
Historia niby urwana ale jednocześnie, to co jest, można uznać za jako takie zakończenie. Reszta to motywy znane z serii: bohater oderwany od bliskich, problemy fizyczne i/lub psychiczne, chłodna postawa i brak zrozumienia innych ludzi wobec głównego bohatera. I tajemniczy problem dotykający miasto. Koncept całkiem ciekawy ale jak wspomniane wyżej, opowieść niedokończona.

17
Dział ogólny / Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« dnia: Śr, 15 Listopad 2023, 14:04:09 »
Ostatnio przeczytane:

Dylan Dog: Qwertyngton - całkiem niezła historia z Dylanem. Interpretacja zakończenia pozostawiona czytelnikowi, a sama historia, choć nie przełomowa, jest solidna.

Szczyt bogów tom 3 - trzeci (bodajże z pięciu) tomów historii o zdobywaniu najwyższych szczytów. Wyjaśnia się kilka zagadek co do osoby himalaisty Habu Jojiego, w głównym bohaterze też następują zmiany. Pierwszy tom był średni ale po drugim i trzecim, seria wskoczyła na dobry poziom. Jak ktoś lubi góry, lubi mangę, warto sięgnąć.

Mroczne Miasta: Mury Samaris - jedna z lepszych opowieści z serii Mroczne Miasta. Dodatkowo, w bonusie niedokończona historia, która miała być jednym z tomów serii. Główny koncept nie zaskoczył ale jest to jeden z tych tomów, w których wiadomo czemu te miasta są mroczne.

Kaczogród.  Carl Barks. To Nie Bajka i inne historie z lat 1960-1961 - sporo opowieści "Z dziennika Daisy" i o Diodaku, co odświeża nieco formułę komiksów o przygodach Donalda i spółki.

Blacksad 6 Upadek część 2 - plus dla autorów, że nie dali takiego lub innego zamknięcia relacji Almy i Blacksada. Zakończenie może się komuś podobać, może nie, ja sądzę, że jest całkiem w porządku, biorąc pod uwagę rozwój akcji. Rysunki oczywiście rewelacyjne i czuć klimat noir, lat 40/50 w USA. Stary, dobry Blacksad.

Aktualnie: Poranek Ściętych Głów tom 7.

18
Przez ostatnich kilka lat miałem zaległości w czytaniu ale w zeszłym roku finalnie zeszły do zera i aktualnie czytam na bieżąco. Trochę pewnie postoi nabyte niedawno włoskie wydanie "Corto Maltese Suite Caribeana" ale na dzień dzisiejszy w tym temacie mogę wskazać tom zerowy serii "Rork". Gdy miałem pewność, że będzie komplet (a wiadomo jak to z wydawnictwem Sideca było) kupiłem 2 tomy zbiorcze. By mieć w kolekcji i by poznać tom zerowy. Ponieważ jednak "Rorka" czytałem wcześniej, a jakoś do tej pory się nie złożyło by odświeżyć całą serię, co planuję, tom 0 czeka już dziesięć lat na przeczytanie.

19
Komiksy japońskie / Odp: Hanami
« dnia: Pn, 30 Październik 2023, 22:25:09 »
Czy ktoś pomoże ? Mam 7 tomów od Mandragory. Do którego tomu z nowego wydania to się pokrywa ?

Ostatnim rozdziałem wydanym przez Mandragorę jest rozdział 38 ("Penal Code Article Seventy-Nine" - polskiego tytułu nie pamiętam). Jeśli w tomie planowanym na listopad, czyli piątym od Hanami, tempo będzie zachowane takie jak w tomie czwartym (czyli siedem rozdziałów) to już listopadowy tom będzie miał nowy rozdział. Ponieważ tom czwarty kończy się rozdziałem 32. Jeśli będzie 6 rozdziałów w listopadzie to nie wydany dotąd w Polsce materiał zacznie się od tomu szóstego.

Oba wydania się jednak mocno różnią, jedno zamykałoby serię w 28 tomach, te od Hanami planowane jest na 20. Jest także znacznie większe niż te od Mandragory.

20
Dział ogólny / Odp: Egmont 2023
« dnia: Wt, 17 Październik 2023, 14:52:58 »
Nie zawsze jest to złe, w BL jest pole do "pokazania się" graficznie, tyle że np. Question z rysunkami Cowana i tuszem Sienkiewicza został u nas jakby pominięty...

Nie ma czego żałować. Fabuła jest przeciętna, a sam komiks źle się spisuje jako "origin" dla czytelników z kraju gdzie ta postać jest praktycznie nieznana. Powiedziałbym, oczywiście zachowując proporcje, że to jak z "Dziedzictwo Green Lanterna: Testament i ostatnia wola Hala Jordana", które Egmont wydał w 2003. Komiks zyskujący gdy już się zna i lubi daną postać. Tylko "The Question: Many Deaths of Vic Sage" mniej mi przypadł do gustu.

21
Dział ogólny / Odp: Egmont 2023
« dnia: Wt, 17 Październik 2023, 12:05:56 »
Głównym złoczyńcą byłby PoczPol, a akcja działaby się w SA (San Antonio), zamiast Gotham. Potencjalny pomysł na fabułę? Joker znudzony morderstwami na masową skalę wpada na pomysł podkręcenia skali zła - zaczyna okradać staruszki i staruszków. Agenci PoczPolu przestają dostarczać emerytury w obawie przed plagą rabusiów jaka opanowała miasto. Intryga jednak, jak się okazuje, sięga głębiej, aż na same szczyty dyrekcji PoczPolu. Czy Batman we współpracy z lokalnym superbohaterem (oczywiście latynoskiego pochodzenia) InPostem, będzie w stanie przywrócić spokój w mieście? Tego dowiecie się już następnym zeszycie.

22
Dział ogólny / Odp: Egmont 2023
« dnia: Pn, 16 Październik 2023, 18:56:04 »
Hmm, ale te zmienione wersy to chyba były po protestach rodziców, a nie społeczności arabskiej :)? (jak na bajkę to dość drastyczny tekst)

American-Arab Anti-Discrimination Committee. W dzisiejszych czasach każdy kto chce się liczyć, musi mieć przynajmniej jeden lub dwa komitety tudzież agencje przeciw dyskryminacji reprezentowanej przez siebie grupy.
Tekst może i drastyczny ale gdyby nie protest, przeszedłby bez echa. Pytanie jednak powinno brzmieć: czy kłamliwy i nieprawdziwy czy nie?

Jest sporo dzieł do jakich współcześnie można się przyczepić, chociażby "Tintin w Kongo". Tu jednak trzeba postawić sporo kwestii do omówienia. Czy to potrzebne? Kto powinien dbać o treść jaką odbierają dzieci i młodzież: korporacje, firmy, rząd czy rodzice? Czy starczy notka wyjaśniająca lub opis kontekstu czy całkowity zakaz (przynajmniej do odwołania, jak z 10 tomem Rosy)? Generalnie, o granice cenzury.


23
Dział ogólny / Odp: Egmont 2023
« dnia: Pn, 16 Październik 2023, 17:58:05 »
Dla Disneya, jak każdej korporacji na świecie, liczą się pieniądze, władza i zdolność kreowania świata według ich wizji (przykładem zeszłoroczny przeciek wewnętrznych rozmów w których przyznają, że celem firmy jest promocja liberalnego światopoglądu). Cenzura również nie jest niczym nowym. W latach 90, przy animowanym filmie "Aladdyn", po protestach, zmieniono dwa wersy piosenki:

Oh, I come from a land
From a faraway place
Where the caravan camels roam.
Where they cut off your ear
If they don’t like your face

It’s barbaric, but hey, it’s home.

na

Oh, I come from a land
From a faraway place
Where the caravan camels roam.
Where it’s flat and immense
And the heat is intense,

It’s barbaric, but hey, it’s home.

Tom 10 kolekcji Rosy mam - nawet nie zwróciłem uwagi przy zakupie, że jest problem z rysunkiem na okładce, trzymam jednak kciuki by w końcu dodruk mógł się ukazać i każdy kto nie ma, uzupełnić kolekcję.

24
Egmont wydał pierwsze trzy tomy "Splątanej Sieci" lata temu. Jak to z antologią opowiadań, różni autorzy więc i poziom historii zróżnicowany. Od słabych po solidne. Dla fanów Spider-Mana jak najbardziej warto. Dla pozostałych... można brać, można odpuścić. Zaznaczam jednak, że całej serii nie znam, jedynie to co wydał Egmont w Polsce z "Tangled Web".

25
Komiksy amerykańskie / Odp: Omnibusy i inne "cegły" od Marvela, DC itd
« dnia: Wt, 25 Kwiecień 2023, 19:04:50 »
"The Question Omnibus vol.1" Dennis O'Neill, Denys Cowan

Długo czekałem na tę edycję. Dawno, dawno temu, za siedmioma górami i siedmioma lasami, po przeczytaniu "Strażników" zafascynowany postacią Rorschacha poczytałem o tym kim był inspirowany i jakie były perypetie z tą postacią oraz jej pierwowzorem, czyli właśnie The Question. W języku polskim chyba mógłby funkcjonować jako Pan Pytanie, tu jednak będę korzystał z angielskiej nazwy.
Na szczęście DC w końcu wysłuchało moich niemych próśb i doczekaliśmy się wznowienia runu O'Neilla i mogłem sprawdzić czy rzeczywiście pochlebne opinie są zgodne z rzeczywistością. Dla tych, którym nie będzie chciało się czytać całej tej recenzji - jak najbardziej tak, warto, świetne.



Przede wszystkim, Question jest zwykłym człowiekiem. Wysportowanym, owszem ale jednak zwyczajnym człowiekiem, zupełnie nie na poziomie takiego np. Batmana. Jedyną "niezwykłą" cechą jaką posiada jest maska i specjalny spray, który na wiele godzin (chyba, że zastosowany zostanie płyn micelarny do demakijażu spray do cofnięcia efektu gazu nr 1) mocuje maskę do twarzy i zmienia kolor ubrania.
Maskę oraz gaz w spray-u dostarczył mu przyjaciel, genialny chemik Aristotle "Tot" Rodor.
Widać to praktycznie przez wszystkie kilkadziesiąt zeszytów, a szczególnie na początku, jeszcze zanim nasz Question nie zostanie przeszkolony przez ....... . Krótko mówiąc, brawura i chęć poznania odpowiedzi na dręczące naszego bohatera pytania prowadzą często-gęsto do sytuacji w której dostaje on solidny wycisk, trafia do szpitala itp. Pięknie jest to rozegrane w zeszycie 17 "Sen o Rorschachu", w którym The Question czyta Strażników i postanawia zainspirować się Rorschachem by potem przeklinać pod nosem, gdy doznaje więcej fizycznego bólu niż zazwyczaj.



Już dla tego samego jednego zeszytu cieszę się, że kierownictwo DC odmówiło Alanowi Moore gdy chciał użyć w Strażnikach właśnie postaci The Question i że Dennis O'Neill dostał szansę wydobycia tej postaci z niebytu.
Kolejną cechą opowieści jaką snuje O'Neill jest wszędobylski mrok. Hub City jest miastem do szpiku kości skorumpowanym, gdzie przestępcy czują się jak ryba w wodzie, prostytucja kwitnie, policja jest często nie lepsza od bandytów, a burmistrz to alkoholik owinięty wokół palca przez demonicznego księdza. I tu dochodzimy do momentu w którym muszę zaznaczyć, że oznaczenie "+18" na okładce nie jest wyłącznie dla ozdoby. Podejmowane są kontrowersyjne tematy, przemoc jest wszechobecna, w tym wobec kobiet, są zboczenia seksualne, pod każdym względem jest źle w Hub City. I samotna krucjata (do pewnego momentu) Questiona oraz jego dziennego alter ego - dziennikarza telewizyjnego Vica Sage alias Charles Victor Zsasz, niewiele zmienia na lepsze. Cytując Rorschacha: "to miasto jest chore na wściekliznę, a ja jedynie ocieram pianę cieknącą z jego pyska".
Kontrowersyjny jest demoniczny ksiądz, choć dowiadujemy się, że zwariował w Wietnamie i stał się nihilistą oraz czcicielem Diabła, kontrowersyjna jest postać poboczna z jednego z zeszytów, która zmarłą żonę zastąpiła dmuchaną lalką, płacenie prostytutce przez inną postać poboczną i wiele innych sytuacji. Scenarzysta nie potępia tych i innych sytuacji, czytelnik musi sobie sam wyrobić opinię, odmalowany jest po prostu obraz miasta i ludzi w miejscu gdzie życie jest naprawdę paskudne.
Większość zeszytów to zamknięte opowieści, w tle oczywiście następują pewne przemiany w mieście oraz życiu osobistym bohatera, w tym jego rozwój wewnętrzny. Jest to dość istotny wątek, ponieważ widzimy przemianę Vica Sage'a ze stanu początkowego, aż po ewolucję przez pracę nad sobą, dzięki spotkaniu paru osób. Sporo wschodniej filozofii, mistycyzmu zen, a to wszystko wymieszane z postacią, którą współtworzył legendarny Steve Ditko, zwolennik filozofii obiektywizmu. I o ile mi osobiście daleko do wschodu i choć kusząca, widzę dziury w filozofii Ayn Rand, ten miks wyszedł naprawdę dobrze.
Gościnne występy zalicza między innymi Lady Shiva, Green Arrow, mamy więc osadzenie w uniwersum DC Comics, choć większość akcji dzieje się na ulicach Hub City i znane twarze pojawiają się bardzo sporadycznie.
Wszystko podlane soczystymi rysunkami, klasycznym stylem lat 80.
Tym, którzy choć przez moment zastanawiali się nad zakupem tego omnibusa piszę: zdecydowanie warto. Pozostałym: jeśli będziecie mieli okazję przeczytać, mając świadomość tego jaka to opowieść co do struktury i treści, zachęcam spróbować.

Bardzo dobrą informacją jest również to, że na 21 listopada 2023 roku zaplanowana jest premiera drugiego, finalnego omnibusa zbierającego resztę zeszytów pisanych przez O'Neilla i Cowana.

26
Dział ogólny / Odp: Kultura Gniewu
« dnia: Wt, 18 Kwiecień 2023, 14:28:26 »
Niemcy mają z chrześcijaństwem problem od setek lat, a podczas "tysiącletniej" Rzeszy spod znaku hinduskiego symbolu pomyślności to już w ogóle pełen rozkwit pogaństwa i okultyzmu. Jak to mawiał Zagłoba, "diabeł się w ornat ubrał i ogonem na mszę dzwoni".
"Jeż Jerzy" to jednak od początku +18 w kategorii wiekowej. Wersję ugrzecznioną pomijam jako nie oddającą istoty postaci i uniwersum w pełni. Podobnie jak WilQ. Obaj bohaterzy zresztą występowali w magazynie "Ślizg". Najnowszego "Relaxu" od obu zwaśnionych stron jeszcze nie miałem w rękach ale chyba, jeśli profilowo podobny do klasycznego "Relaxu", Jeż czy WilQ tam nie pasują.

27
Dział ogólny / Odp: Tomasz Kołodziejczak odchodzi z Egmontu
« dnia: Pt, 14 Kwiecień 2023, 14:52:20 »
Zaskoczenie. Spore. Cóż, fani twórczości literackiej Tomasza Kołodziejczaka tym bardziej teraz pewnie będą go nagabywać o kolejne powieści. Moim zdaniem (zaznaczam jednak, że to wyłącznie spekulacje), nie do końca kierunek w którym będzie zmierzał Egmont jest tym pod którym TK chciał się podpisywać. Być może pod względem doboru tytułów, ilości wydawanych serii itd. Sytuacja gospodarcza jest jaka jest, będzie gorzej w przyszłości, więc spodziewam się, że Egmont będzie jechał z seriami przede wszystkim popularnymi, niekoniecznie wysokich lotów scenariuszowo. Albo przyszło zmęczenie materiału, prawie 3 dekady w jednym miejscu i naszła chęć spróbowania jeszcze czegoś nowego przed emeryturą, nowego wyzwania.
Dla czytelników to raczej zła wiadomość, w mojej opinii.

28
Dział ogólny / Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« dnia: Pn, 23 Styczeń 2023, 20:20:33 »
Jak już ustaliliśmy, średnia Polska to 5000+ (netto), jeśli zatem porównywać Polskę do Alabamy to masz 3325*4.33 ~= 14800 vs 5000 -> przelicznik jest poniżej 3:1 i o tym cały czas piszę (że 2-3x w zależności od stanu i sposobu liczenia i co uwzględnimy a co nie). To tyle jeśli chodzi o suchy pieniądz.

Natomiast jeśli chodzi o ceny komiksów to się nie znam - odniosłem się do przykładu, gdzie zostało podane, że epiki w USA są po 50 USD, a w PL po 110 PLN - i tutaj stwierdziłem, że uwzględniając zarobki i siłę nabywczą wychodzi podobnie - czego dowodzą przytoczone dane. Jeśli ceny komiksów są inne to oczywiście i obliczenia są inne, proste :)

(...)

A komiks? Komiks to inny wydawca, inny papier, format, okładka, tłumaczenie, zasadniczo tylko rysunki i treść się zgadzają - reszta to nowy, inny, czasem lepszy, czasem gorszy produkt. Plus jeszcze trzeba podawać rok wydania - jakby nie było nawet 2020 vs 2022 to przepaść, a co dopiero teraz dla nowych rzeczy AD 2023, my mamy inflację 20% (realną pewnie bliżej 40%), a oni parę procent, plus siła dolara jest znamiennie inna niż siła złotówki.
Nie my ustaliliśmy, tylko ty ustaliłeś. Wg danych za początek 2022, średnia właśnie tyle wynosiła w Polsce. Nie za każdy okres są dane więc przyjąłem początek i środek 2022 jako punkt odniesienia. Mniej więcej, bo wiadomo, że to nie praca habilitacyjna tylko luźne dywagacje. Na zawyżanie średniej ma wpływ również podwyższanie płacy minimalnej, gdzie w USA ostatnia podwyżka miała miejsce w 2009 roku, do 7,25 dolara za godzinę. Federalna, bo oczywiście osobno każdy stan może ustalać na własnym poziomie. W Alabamie właśnie tyle wynosi, a np. na Florydzie 11 dolarów.
Ceny przyjąłem okładkowe, porównanie Kaczogrodu, a potem Epic ASM i nijak nie wychodzi 2-3 razy tylko więcej. I tylko tyle.

Cytuj
To wszystko sprawia, że praktycznie nie sposób tego sensownie porównać :)
To prawda, można robić tylko przybliżenia.

29
Dział ogólny / Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« dnia: Pn, 23 Styczeń 2023, 19:01:32 »
@radef - widziałem ceny i rzeczywiście jest jak napisałeś, 35 USD. Są i tomy, nowe, za 30. W tym zestawieniu starałem się wziąć najświeższe dane ale np. cena brazylijskiego tomu z lutego 2022, więc pewne rozjazdy nieuniknione. Jakby nie patrzeć, wychodzi jednak, że w przeliczeniu na dolara, cena komiksu jest mniej więcej podobna, a nie dostosowana konkretnie pod dany rynek i np. "Kaczogród" w kraju rozwijającym się jak Brazylia, jest sprzedawany taniej. Na pewno wiele czynników wchodzi w grę, zbyt daleko idących wniosków nie chcę zatem wyciągać, gdy danych brakuje.

@plast - zawsze podaję źródło i tak też jest i tym razem, na dole posta, dane nie są z tego roku tylko 2022.
I nigdzie nie twierdziłem, że 1 USD w kraju hamburgerów równa się 1 PLN w kraju nad Wisłą.
Czy żyje się lepiej, trudno stwierdzić, powiedziałbym, że raczej tak ale to zbytni offtop i zbyt długa dyskusja.
Źródło broni ma znaczenie i jej zastosowanie. Nie każdy człowiek jest wart przelania łzy.
Oczywiście, jeśli mamy się bawić w szczegółowe dane, to do następnego roku będziemy ten temat ciągnąć. Śląc maile do biur statystycznych o podanie metodologii liczenia, porównując źródła, poszczególne stany, wiek, płeć, szczebel zatrudnienia i milion innych rzeczy.
Zastrzeżenia mam do skali 2-3 razy jeśli chodzi o przelicznik zakupów, jest on raczej wyższy.
https://www.indeed.com/career-advice/pay-salary/average-salary-in-us
Nawet przyjmując taką wartość i brutto, to: stan Alabama 1072 USD tygodniowo, 4288 USD miesięcznie. Rocznie to 51 456 USD. Po odjęciu podatków (w tym podatku zwanego składka zdrowotna i składka ubezpieczeniowa) wychodzi 41 108 USD rocznie, miesięcznie 3425 USD. Komiks: "Epic ASM Powrót Złowieszczej Szóstki". Za średnią pensję, mieszkaniec Alabamy kupiłby w 2016 roku 85 takich komiksów po cenie wydania 39,99 USD. Aktualnie, za 45 USD za najnowszy tom Epic (Hero Killers), 76. Przyjmując polską średnią netto 4343 złote, cena Epic ASM Powrót Złowieszczej Szóstki 200 złotych, 21 komiksów. Raczej ten współczynnik jest bliżej 4, niż 2 lub 3.



30
Dział ogólny / Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« dnia: Pn, 23 Styczeń 2023, 17:57:19 »
50 tysięcy ofiar śmiertelnych rocznie od sprzętu strzelającego i wybuchającego zobowiązuje
https://usafacts.org/data/topics/security-safety/crime-and-justice/firearms/firearm-deaths/
Te dane nie rozróżniają ile tej broni zostało nabyte legalnie, a ile nielegalnie. Plus trzeba dodać, że w Meksyku toczy się od lat wojna z kartelami narkotykowymi, a liczba morderstw z nią związanych utrzymuje się średnio na poziomie ponad 30 tysięcy. W 2021 roku, średnio 94 zabitych dziennie. A granica nie jest szczelna.
https://www.visionofhumanity.org/homicides-in-mexico-statistics/

Co do cen,  przykładowo:

wynagrodzenie miesięczne netto, średnie:
Brazylia - 384.92 USD
USA - 4167.78 USD
Polska - 1069.26 USD
Rosja -692.19 USD
Niemcy - 2978.04 USD

Cena komiksu, bez uwzględniania rabatów (jako przykład, popularne na całym świecie i wydawane również przez Egmont, przygody Kaczora Donalda i ferajny, kolekcja Carla Barksa):

Brazylia - 104.9 BRL ("Baloniarstwo" - luty 2022, "Folias Aéreas"), po aktualnym kursie to około 20 USD
USA - 29.99 USD standardowe wydanie "Ballonautics"
Polska - 89.99 PLN, po aktualnym kursie to około 22 USD "Papuga Z Singapuru"
Rosja - 1753 RUB "Straszni Bracia Be" 2020 rok. Po aktualnym kursie około 26 USD. Osłabienie rubla sprawiło, że do kupienia za 17 USD.
Niemcy - 35 EUR, "Tajemnica Starego Zamczyska". 2022. Po aktualnym kursie, około 38 USD.

Za przeciętną pensję, Brazylijczyk jest w stanie kupić sobie 19 sztuk komiksu z serii Kaczogród Carla Barksa. Amerykanin, 139. Polak, 48, Rosjanin, 26, a Niemiec 78 sztuk.

https://www.numbeo.com/cost-of-living/country_price_rankings?itemId=105

Oczywiście, to wszystko tylko proste wyliczenia na jednym, wybranym przykładzie. Jednak, średnio cena jest zbliżona i rozjazd następuje po stronie wynagrodzeń.

Strony: 1 [2] 3 4 ... 10