Polubienia

Przejrzyj stronę ulubionych postów oraz otrzymanych polubień za posty użytkownika.


Polubione

Strony: [1] 2 3
Wiadomości Liczba polubień
Odp: Kajko i Kokosz 19 czerwca premiera albumu: Kajko i Kokosz: Nowe Przygody: Królewska Konna

Kajko i Kokosz muszą eskortować do domu księżniczkę Salwę, której życie znalazło się w niebezpieczeństwie. Jednak Kokosz niespodziewanie porzuca służbę woja i wstępuje do Królewskiej Straży Konnej – elitarnej jednostki tropiącej najbardziej niebezpiecznych przestępców! Jak Kajko poradzi sobie bez przyjaciela i jakie tajemnice związane są z księżniczką Salwą?




Cz, 21 Marzec 2019, 14:07:46
1
Odp: Taurus Media Oba nowo zapowiedziane tytuły pisane są przez Xaviera Dorisona:

- Zwierzęcy zamek (Le château des Animaux)
https://www.bedetheque.com/serie-60691-BD-Chateau-des-Animaux.html



- Aristophania
https://www.bedetheque.com/serie-63618-BD-Aristophania.html


Wt, 31 Grudzień 2019, 16:05:05
1
Odp: Kapitan Żbik Kapitan Żbik - tom 1 już na półce.

 Wybrałem okładkę Rosińskiego i nie żałuję. Komiks wygląda okazale - twarda okładka. Dziwnie się trzyma tak gruby komiks ze Żbikiem, ciężar też robi wrażenie (384 stron!). Co do zawartości to całość zaczyna się jednostronicowym wstępem i kilkustronicowym przywitaniem przez Kapitana opisującym swoją historie i motywy wybrania swego zawodu. Później najważniejsze czyli komiksy, każdy zaczęty własną okładką ale kończy się (czy nie kończy się w ogóle) okładką zaczynającą następna cześć. Strony "Za ofiarność i odwagę" zostały umieszczone zbiorczo pod koniec tomu razem z planszami edukacyjnymi, które pierwotnie znajdowały się na tylnych wewnętrznych częściach okładki. Po zestawie komiksów mamy galerię na całe strony alternatywnych okładek. Dalej mamy wersję prasową "Dziękuje kapitanie" Później sylwetki autorów scenariusza i rysunków. Następnie spis wszystkich zeszytów z miniaturkami okładek i bibliografia.

Całość merytorycznie robi wrażenie, aczkolwiek jak dla mnie są małe minusy. Przede wszystkim czcionka części opisowych jest okropna. Jeśli się nie mylę to najzwyklejszy Times New Roman z Worda co wygląda bardzo amatorsko. Marginesy też jakieś małe, więc te strony wyglądają słabo. Wg mnie lepiej też by było jakby strony "za ofiarność i odwagę" były jednak na końcu każdego z zeszytów a nie zbiorczo na koniec. Edytorsko mogłoby więc być lepiej.

Tak czy siak cieszę się i dziękuję Ongrysowi, że to wydał. Jestem zadowolony z zakupu i na pewno kupię kolejne tomy, tym bardziej, że same historie będą coraz lepsze.

Pt, 27 Marzec 2020, 19:09:34
1
Odp: Asteriks i Obeliks Wspominam...

René Goscinny (1926-1977) i Albert Uderzo (1927-2020) to duet wyjątkowy. Serdeczni przyjaciele i utalentowani artyści. Goscinny miał niezwykły dar do opowiadania historii przepełnionych humorem, pełnych zabaw słownych, przy których nawet największy ponurak się uśmiechnie. Współpracował przy takich seriach jak Lucky Luke, Przygody Mikołajek czy Iznogoud. Uderzo był niezwykłym rysownikiem, potrafiącym wyczarować niesamowite postacie. Duet razem stworzył takie serie jak Janko Pistolet, Umpa-pa Czerwonoskóry oraz swoje najsłynniejsze dzieło: Przygody dwóch Galów: Asteriksa i Obeliksa, które podbiło dosłownie cały świat.

Asteriks narodził się po burzy mózgów, która miała miejsce w sierpniu 1959 roku. W tym samym roku, 29 października, komiks zadebiutował na łamach magazynu Pilote, natomiast pierwszy album ukazał się w roku 1961. Do dzisiaj seria ukazała się w ponad stu wersjach językowych, a łączny nakład przekracza 350 milionów egzemplarzy. Panowie razem tworzyli przygody dzielnych galów przez kolejne 24 albumy, po śmierci Goscinnego, warstwą scenariuszową zajął się Uderzo. I mimo, że kolejne albumy są momentami nieco słabsze pod względem humoru, to nadal zapewniają świetną rozrywkę. Od albumu 35 seria przeszła w ręce nowych twórców: Jeana-Yves’a Ferriego (scenariusz) i Didiera Conrada (rysunki). Te albumy niestety nieco odstają od wcześniejszych, o ile graficznie nic im nie można zarzucić, to scenariuszowo jest już o wiele gorzej. Choć, przynajmniej jak w moim przypadku, po kolejnym czytaniu, można się do nich przekonać.

W Polsce seria zadebiutowała w 1990 roku nakładem wydawnictwa Egmont. Przez lata ukazywały się kolejne albumy komiksowe a także wydania specjalne. Pierwsze wydanie zostało zaprezentowane w dominującej białej szacie graficznej okładki i w miękkiej oprawie. Wydawca wznowił także serię w twardej oprawie, uzupełnionej o niezwykle ciekawy leksykon. Obecnie większość albumu doczekała się kolejnego wydania, także w miękkiej oprawie. Pojawiły się także zmiany w tłumaczeniu, niektóre niestety dość niefortunne.



Kolejność tomów wg pierwszego polskiego wydania, w nawiasach kolejność oryginalna:

1 Przygody Galla Asteriksa
2 Złoty sierp
3 Asteriks gladiator (4)
4 Wyprawa dookoła Gallii (5)
5 Asteriks i Kleopatra (6)
6 Walka wodzów (7)
7 Asteriks i Goci (3)
8 Asteriks u Brytów
9 Asteriks i Normanowie
10 Asteriks legionista



11 Tarcza Arwernów
12 Asteriks i kociołek (13)
13 Asteriks na igrzyskach olimpijskich (12)
14 Niezgoda (15)
15 Asteriks w Hiszpanii (14)
16 Asteriks u Helwetów
17 Osiedle bogów
18 Laury Cezara
19 Wróżbita
20 Asteriks na Korsyce



21 Podarunek Cezara
22 Wielka przeprawa
23 Asteriks u Belgów (24)
24 Obeliks i spółka (23)

Rysunki i scenariusz: Albert Uderzo.

25 Wielki rów
26 Odyseja Asteriksa
27 Syn Asteriksa
28 Asteriks u Reszehezady
29 Róża i miecz
30 Galera Obeliksa



31 Asteriks i Latraviata
32 Galijskie początki
33 Kiedy niebo spada na głowę
34 Rocznica urodzin Asteriksa i Obeliksa – Złota księga

Scenariusz: Jeana-Yves Ferri, rysunki: Didier Conrad

35 Asteriks u Piktów
36 Papirus Cezara
37 Asteriks w Italii
38 Córka Wercyngetoryksa



Albumy specjalne:

- Dwanaście prac Asteriksa (adaptacja filmu animowanego)
- Dwanaście prac Asteriksa (kolejna, inna w formie, adaptacja filmu animowanego)
- Tajemnica magicznego wywaru (adaptacja filmu animowanego)
- Jak Obeliks wpadł do kociołka druida, kiedy był mały (opowieść z dzieciństwa naszych bohaterów)
- Przygody Galla Asteriksa (pierwszy album uzupełniony o dodatek na temat powstania serii)
- W hołdzie Albertowi Uderzo: Asteriks i przyjaciele (album stworzony przez różnych rysowników, wydany z okazji 80 urodzin Uderzo)







Pierwszy tom w różnych wydaniach, różniących się kolorowaniem oraz tłumaczeniem.





Inne albumy Goscinnego i Uderzo:

Umpa-pa Czerwonoskóry
Polskie wydanie zbiorcze zawiera albumy: (w nawiasach data wydania oryginalnego)
- Czerwonoskóry (1961)
- Na wojennej ścieżce (1961)
- I piraci (1962)
- I tajna misja (1962)
- Kontra Chora Wątroba (1967)

Janko Pistolet
Polskie wydanie zbiorcze zawiera albumy: (w nawiasach data wydania oryginalnego)
- Korsarz niezwykły (1989)
- Kaper królewski (1991)
- I szpieg (1999)
- W Ameryce (1999)
- I szalony naukowiec (2013)





Seria Asteriks doczekała się także wiele adaptacji filmowych:

Filmy animowane:

- Asterix Gall (1967)
- Asterix i Kleopatra (1968)
- Dwanaście prac Asteriksa (1976)
- Asterix kontra Cezar (1985)
- Asterix w Brytanii (1986)
- Wielka bitwa Asteriksa (1989)
- Asterix podbija Amerykę (1994)
- Asterix i wikingowie (2006)
- Asterix i Obelix: Osiedle Bogów (2014)
- Asterix i Obelix: Tajemnica magicznego wywaru (2019)

Filmy aktorskie:

- Asterix i Obelix kontra Cezar (1999)
- Asterix i Obelix: Misja Kleopatra (2002)
- Asterix na olimpiadzie (2008)
- Asterix i Obelix: W służbie Jej Królewskiej Mości (2012)

Albert Uderzo zmarł 24 marca 2020. Wraz z René Goscinnym mieli ogromy wpływ na rynek komiksowy, a ich działa zapewne będą cieszyć jeszcze wiele pokoleń. U mnie to jedna z tych serii, gdzie bardzo często wracam do poszczególnych albumów. I mimo wielokrotnego czytania, cały czas zapewniają doskonałą zabawę.

So, 28 Marzec 2020, 19:20:37
1
Odp: Egmont 2023
Kilka składowych. Wypalenie może też, ale w nieznacznym stopniu.

Łoł, lepiej to dobrze przemyś żebyś potem nie żałował i nie kupował od nowa (znam już takich).

So, 21 Styczeń 2023, 08:15:38
1
Odp: Asteriks i Obeliks
Wydaje mi się, że takie wydanie musieliby stworzyć Francuzi. A na razie Francuzi są raczej bardziej zainteresowani wydawaniem różnych limitowanych wydań (jak np. tego, na podstawie którego wyszła u nas edycja 1. albumu z dodatkami) niż zbiorczych.
O, widzisz! To jest świetny pomysł! Całkiem zapomniałem o tym wydaniu pierwszego tomu (chociaż mam je na półce). I to jest niegłupi pomysł - mi w sumie bardziej zależy na dodatkach niż twardej okładce i wydaniu zbiorczym. Niech tylko nie ucinają formatu i mogą wydać całego Asteriksa w pojedynczych albumach, ale niech każdy ma tyle dodatków co ten pierwszy tom. Jeszcze skrzydełka na okładce i mamy edycję marzeń (dla mnie)!
Ty tam masz znajomosci w tym egmoncie to możesz już zacząć lobbować w tej sprawie.  ;) ;) ;)
PS. jeszcze niech tylko wybiorą najśmieszniejsze z dotychczasowych tłumaczeń - zapomniałem o tym, a tych tłumaczeń kilka było po drodze. Ktoś nawet wklejał link do tekstu naukowego o porównaniu różnych tłumaczeń w Asterikise (tam to nazwali chba strategiami translatorskimi czy coś).

Nd, 12 Luty 2023, 07:15:37
1
Odp: Marini Od kilku lat zabierałem się do Skorpiona, nowe wydanie spowodowało że w końcu podjąłem decyzję o zakupie.

Dostałem to czego oczekiwałem, czyli mnóstwo akcji, intryg, pojedynków oraz kobiecych piersi. Scenariusz naprawdę szybko wciąga, bez przydługiego wstępu poznajemy graczy na planszy. Kto jest dobry, kto jest czarnym charakterem, a kto będzie na kolejnych stu stronach mieszał w kotle. Zaskoczeń większych nie ma, ale raczej nie jest to wada, ponieważ głównym elementem serii jest rozrywka, czytelnik zostaje wciągnięty w wir wydarzeń, które następującą po sobie dynamicznie i nieubłaganie. Marini jest po prostu fantastyczny, uwielbiam tego artystę. Graficznie to zawsze jest petarda i nawet jeżeli scenariusz czasami nie dojeżdża to i tak warto poznać dany komiks. Idealny przykład to jego wizja Gotham. Do tej pory mam ciary, jak widzę ten kadr gdy Batman stoi na dachu i obserwuje z góry całe miasto. Tutaj oczywiście mamy do czynienia z inną architekturą, stylami - natomiast jest równie dobrze. Czuć klimat zepsucia, dekadencji, ale gdzieś tam także delikatny wietrzyk następujących zmian.

Nie będę tutaj wychwalał Skorpiona pod niebiosa, bo na pewno nie jest to najlepsza seria jaką czytałem. Wystawiam jej mocne 7/10 .

Z pewnością drugi tomik wyląduje w koszyku zaraz po premierze.

Cz, 23 Luty 2023, 13:47:26
1
Odp: Tytus Ja tam niektóre nostalgiczne starocie trzymam, bo po prostu lubię do nich wracać. I na tym poziomie Tytusy (w szczególności te pomiędzy księgą VII a XVII) są u mnie obok najlepszych komiksów Baranowskiego, dwóch pierwszych tomów Funky'ego Kovala czy Thorgala (do Między ziemią a światłem). To wszystko są - moim zdaniem - bardzo dobre komiksy. Natomiast, w przeciwieństwie do pozostałych tu wymienionych, Tytusy są po prostu oryginalne. Ale tą oryginalność widzę dopiero teraz, bo w młodości były to dla mnie komiksy przezroczyste. Tzn. równie oryginalny wydawał mi się Kajko i Kokosz, Skradziony skarb czy Lądowanie w Andach. Dopiero po przerzuceniu tony innych komiksów dotarło do mnie, że Papcio Chmiel wymyślił sam siebie, tj. formę i świat. Że nie ma tu jednoznacznych "inspiracji". I tak dalej. A jednocześnie jest to komiks masowy (chociaż z kreską w sumie undergroundową), który potrafi śmieszyć dzieciaki i dzisiaj (moja chrześnica w wieku ok. 12 lat czyta Tytusy z zachwytem). Czyli: sprzedawać nie mam zamiaru i liczę, że kiedyś wyjdzie jakaś wersja de luxe.
Pt, 07 Kwiecień 2023, 11:35:52
1
Odp: Relax magazyn opowieści rysunkowych
  Był już chyba czas, żeby się przyzwyczaić do takich akcji, w celach satyrycznych wykorzystywali tę symbolikę i te postacie Pythoni i Mel Brooks już dawno temu.
moja ulubiona scena " Louis de Funès - Le grand restaurant "

Pn, 10 Kwiecień 2023, 20:19:12
1
Odp: Egmont 2023 Bazyl jesteś żałosną, małą istotą pełną kompleksów i nienawiści do drugiego człowieka. W tym wypadku do człowieka starszego co jeszcze bardziej źle świadczy o Twoim poziomie…

So, 29 Kwiecień 2023, 13:35:41
1