Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Pokaż wątki - Leyek

Strony: 1 [2] 3 4
16
Komiksowa Top Lista - Rok 2022 kategorie dodatkowe (okładka, rysunek, scenariusz, komiks dziecięcy, publicystyka, rozczarowanie)

W ramach eksperymentu jako dodatek do właściwego głosowania - dodatkowe kategorie do głosowania:
a) Najlepsza okładka komiksu wydanego w 2022 r.
b) Najlepszy scenarzysta komiksu wydanego w 2022 r.
c) Nalepszy rysownik komiksu wydanego w 2022 r.
d) Najlepszy komiks dziecięcy wydany w 2022 r.
e) Najlepsze wydawnictwo okołokomiksowe/publicystyczne (np. książka, album, Zeszyty Komiksowe itp.) z 2022 r.
f) Największe komiksowe rozczarowanie 2022 r.

Przy scenarzyście i rysowniku proszę w miarę możliwości o dodanie, o który tytuł/tytuły chodzi, żeby łatwiej było zweryfikować czy coś wydano ich w 2022 r. :) Można głosować na "duety twórcze" np. przy scenarzystach Sfar & Trondheim.

Przy okładce jeśli było kilka wariantów proszę wskazać, na który idzie głos. Przy okładkach głosujemy na poszczególne albumy nie serie łącznie.

Wszystkie powyższe kategorie dotyczą oczywiście komiksów wydanych w Polsce zgodnie z zasadą jaka jest przy głównym głosowaniu.
Można głosować na wszystkie lub tylko część kategorii.
W miarę możliwości proszę o głosowanie na wszystkie kategorie, na które się chce zagłosować w ramach 1 postu (prościej będzie to liczyć). Jeśli będzie kolejny post proszę o informację w stylu "dodatkowe głosowanie".

1. W każdej kategorii głosujemy na max. 5 pozycji. Jeśli wskazane zostanie więcej pozycji, pozostałe zostaną potraktowane jedynie w formie ciekawostki.

2. Punktacja we wszystkich kategoriach:
Miejsce 1 - 8 pkt
Miejsce 2 - 5 pkt
Miejsce 3 - 3 pkt
Miejsce 4 - 2 pkt
Miejsce 5 - 1 pkt

4. Głosowanie trwa do 4 marca 2022 roku (sobota) do godz. 23:59

Wszelkie komentarze, sugestie i pytania na temat głosowania proszę umieszczać w odrębnym temacie: Top Listy - 2022 - pytania i sugestie

Zapraszam do zabawy:)

17
Komiksowe TOP Listy / Najlepszy komiks "superhero" 2022
« dnia: Nd, 01 Styczeń 2023, 22:09:13 »
Głosujemy na najlepsze wydane w tym roku komiksy superhero, czyli wiadomo pozycje z Marvela, DC, Valianta + pojedyncze rodzynki z innych amerykańskich wydawnictw (np. Tom Strong, itp.).

Przy popularnych postaciach proszę o dokładne sprecyzowanie albumu/runu.

1. Głosujemy podając listę maksymalnie 10 komiksów. Jeśli na liście będzie więcej pozycji, pozostałe zostaną potraktowane jedynie w formie ciekawostki.

2. W głosowaniu mogą wziąć udział wszystkie komiksy „superhero” wydane w Polsce w 2022 roku, czyli:
- albumy, zeszyty i tomy, jeśli są one zamkniętymi utworami lub są częścią Kolekcji,
- serie, runy autorów, jeśli jej kolejne albumy, tomy i zeszyty stanowią fragment większej całości. Głos oddany na jeden z albumów serii zostanie policzony na poczet całej serii.

3. Punktacja:

Miejsce 1 - 10 pkt
Miejsce 2 - 9 pkt
Miejsce 3 - 8 pkt
Miejsce 4 - 7 pkt
Miejsce 5 - 6 pkt
Miejsce 6 - 5 pkt
Miejsce 7 - 4 pkt
Miejsce 8 - 3 pkt
Miejsce 9 - 2 pkt
Miejsce 10 - 1 pkt

4. Głosowanie trwa do 25 lutego 2023 roku (sobota) do godz. 23:59

5. Można głosować na kolejne „kolekcyjne” wydania (duble).

Wszelkie komentarze, sugestie i pytania na temat głosowania proszę umieszczać w odrębnym temacie: Top Listy - 2022 - pytania i sugestie

18
Komiksowe TOP Listy / Najlepsze Komiksowe Wydawnictwo - Rok 2022
« dnia: Nd, 01 Styczeń 2023, 16:12:42 »
Wątek na najlepsze wydawnictwo komiksowe 2022

1. Głosujemy podając listę maksymalnie 10 wydawnictw. Jeśli na liście będzie więcej wydawnictw, pozostałe zostaną potraktowane jedynie w formie ciekawostki.

2. W głosowaniu mogą wziąć udział wszystkie polskie wydawnictwa lub inne podmioty, który wydały w Polsce w 2022 roku przynajmniej jeden komiks.

3. Punktacja:

Miejsce 1 - 10 pkt
Miejsce 2 -  9 pkt
Miejsce 3 -  8 pkt
Miejsce 4 -  7 pkt
Miejsce 5 -  6 pkt
Miejsce 6 -  5 pkt
Miejsce 7 -  4 pkt
Miejsce 8 -  3 pkt
Miejsce 9 -  2 pkt
Miejsce 10 - 1 pkt

4. Głosowanie trwa do 25 lutego 2023 roku do godz. 23:59

5. Edytowanie wiadomości i zmiana głosów dozwolona jest do końca trwania głosowania.

Wszelkie komentarze, sugestie i pytania na temat głosowania proszę umieszczać w odrębnym temacie: Top Listy - 2022 - pytania i sugestie

https://alejakomiksu.com/archiwum_komiksow/2022/

19
Komiksowe TOP Listy / Top Listy - 2022 - pytania i sugestie
« dnia: So, 31 Grudzień 2022, 17:20:04 »
Jeśli nikt nie ma nic przeciwko to jutro/pojutrze pozakładam tematy za kończący się rok.

Komiks roku zostawiłbym bez zmian - 10 nowości + 5 wznowień (choć mnie kusi, żeby dać top15 tyle dobra wychodzi, ale to też więcej liczenia ;) ).
Wieczne miasta zamierzam liczyć osobno każdy tom - po nadrobieniu tych zeszłorocznych uważam, że to był największy błąd zeszłorocznej listy (choć dzięki temu wyższą pozycję łącznie zajęły ;) )

Wydawca roku - były głosy, żeby zrobić top10 więc tak bym zrobił, bo tu jest dużo mniej i tak roboty niż z komiksem, bo pula wydawców znacznie mniejsza ;)

Superhero roku - zostawiam pod Waszą ocenę czy tą topkę kontynuować. Ostatnio cieszyła się znacznie mniejszym zainteresowaniem niż właściwy komiks roku.

Myślałem jeszcze o "rozczarowaniu roku" (bo słabych komiksów większość się wystrzega i "najgorszy" byłoby bezsensowne), tylko czy to nie będzie zbyt konfliktogenne? :) Może jako dodatkowy top(flop)3 w temacie na "komiks roku".

Co do "wznowień" nie pogardziłbym pomocą z wyszczególnieniem tych, o których pamiętacie (szczególnie mangowych), żeby w miarę kompletną listę wrzucić od razu w pierwszym poście. Z głowy zacznę co pamiętam:
- Donżon 1 + 2
- Niezwyciężony (R. Mikołajczyka)
- Persepolis
- Armada
- Akira
- Bezdomne wampiry o zmroku
- Kajko i Kokosz Złota kolekcja
- Niczym aksamitna rękawica odlana z żelaza
- Sandman
- Usagi Yojimbo. Saga
- Jeż Jerzy zbiorczy
- Batman. Ego

Batmana Knightfalla nie liczyłbym jako wznowienie, bo raz że Semic ciął to jeszcze minęło ze 30 lat od wydania.

Inne sugestie też mile widziane :)

20
Dział ogólny / Z jakiego komiksu jest ten kadr? Edycja XIII
« dnia: Pn, 19 Grudzień 2022, 23:25:38 »
Regulamin XIII edycji konkursu „Z jakiego komiksu jest ten kadr?”

1. Konkurs prowadzą jego moderatorzy: Leyek, Lyricstof, Toranga.

2. Uczestnik konkursu ma za zadanie podanie tytułu komiksu, z którego pochodzi przedstawiony kadr. Odpowiedź musi być jednoznaczna, najlepiej by był to dokładny tytuł komiksu i serii czy numer danego albumu, tak żeby zadający zagadkę nie miał wątpliwości o jaki komiks chodzi autorowi odpowiedzi. Interpretując odpowiedź należy wykazywać się zdrowym rozsądkiem i koleżeństwem. Ewentualne sporne sytuacje należy rozstrzygać na korzyść odgadującego.

3. Zamieszczamy kadr (z widocznymi konturami ilustracji) z komiksu wydanego w Polsce (wydanego na polski rynek). Kadry pochodzą tylko z wydań albumowych, zeszytowych, integralnych lub wydanych w postaci antologii. Nie można zamieszczać kadrów z magazynów komiksowych (zbierających krótkie formy komiksowe lub podzielone albumy), komiksów bez numeru ISBN oraz wydawnictw nie komiksowych, takich jak gazety i czasopisma, czy też komiksów publikowanych wyłącznie w Internecie. Nie można w ramach podpowiedzi podawać numeru ISBN oraz okładki odgadywanego komiksu. Nie można ingerować graficznie w zadawany kadr w sposób zmieniający jego wygląd lub sposób przedstawienia w komiksie.

4. Uczestnik konkursu ma obowiązek zapoznania się z regulaminem.

5. Rozmiar dodawanego kadru nie może być mniejszy niż 300x200 pikseli, chyba że zadawany kadr zachowuje przejrzystość i czytelność.

6. Kadr z komiksu umieszcza uczestnik, który rozwiązał ostatnią zagadkę.

7. Listę z wynikami uaktualnia osoba, której kadr został odgadnięty. Zmiany w liście z punktacją przeprowadzane przez użytkowników mogą dotyczyć tylko dodania jednego punktu osobie, która odgadła zagadkę. Wszelkie inne zmiany (odejmowanie/dodawanie punktów sobie/innym uczestnikom zabawy) są zabronione.

Czas udzielenia i forma podpowiedzi (podpowiedź słowna, w postaci dodatkowych kadrów lub inna) są kwestią decyzji uczestnika, który je dodaje. Każda z podpowiedzi musi być jednoznacznie nazwana jako podpowiedź. Jeśli po 48 godzinach od zadania zagadki nie zostanie ona rozwiązana, moderator ma obowiązek zadać nową zagadkę. Punktacja pozostaje bez zmian.

9. Każdemu odgadującemu uczestnikowi przysługują 2 próby odgadnięcia tytułu. Prawo do kolejnych 2 prób odpowiedzi na daną zagadkę, jest możliwe wyłącznie w przypadku dodania podpowiedzi. W jednym poście można podać tylko jedną odpowiedź. Nie można bezpośrednio pod swoim postem ponownie udzielać odpowiedzi.

Wyjątek! Jeżeli po upływie dwóch godzin nikt z uczestników nie udzieli odpowiedzi, ostatni odpowiadający może ponownie odpowiadać. Jeżeli po 2 próbach uczestnik nie zdoła podać prawidłowej odpowiedzi, nie może dalej odpowiadać do czasu kolejnej podpowiedzi

Nie wolno edytować lub usuwać postów.

10. Punkt otrzymuje osoba, która udzieli poprawnej odpowiedzi. Poprawna odpowiedź powinna być potwierdzona przez zadającego w ciągu 12 godzin. Jeśli po upływie 12 godzin zadający zagadkę nie potwierdzi poprawnej odpowiedzi, w jego imieniu może to zrobić moderator i uaktualnić tabelę punktową. Opcjonalnie, zgadujący może udowodnić poprawność swojej odpowiedzi i jeżeli zrobi to w sposób nie budzący wątpliwości, otrzymuje punkt (moderator wstawia aktualną tabelę wyników) i zadaje zagadkę.

11. Uczestnik, który odgadł prawidłowy tytuł ma turę przerwy – po odgadnięciu zadanej przez niego zagadki nie może odpowiadać na kolejną. Jeżeli mimo to udzieli odpowiedzi:

- w przypadku gdy jego odpowiedź jest błędna – stosuje się pkt 14 regulaminu.

- w przypadku gdy jego odpowiedź jest poprawna – zagadkę traktuje się jako niebyłą, zadający ją zadaje kolejną (może to prawo scedować na moderatorów jeżeli np. uzna, że przygotowanie przez niego kolejnej opóźniłoby grę), a uczestnik, który nie mógł zgadywać nadal pauzuje oraz stosuje się do niego pkt 14 regulaminu.

12. Zagadkę należy zadać w ciągu 12 godzin od potwierdzenia poprawności odpowiedzi/dodania punktu.

Wszystkich grających prosi się o przestrzeganie tej zasady, ze względu na szacunek wobec innych uczestników zabawy i nie wstrzymywanie innym gry.

13. Zagadkę może zadać tylko ten uczestnik, który udzieli prawidłowej odpowiedzi na poprzednią zagadkę. Nie można oddać prawa do jej zadania innemu uczestnikowi. Jeżeli ktoś nie potrafi wkleić zdjęcia, zostanie mu udzielona pomoc przez moderatora.

Uczestnik może poprosić moderatora o zadanie zagadki w jego imieniu. W takiej sytuacji uczestnik pauzuje 2 zagadki - nie może odpowiadać na zagadkę zadaną zamiast niego przez moderatora oraz na następną zadaną zagadkę. Jeżeli mimo to udzieli odpowiedzi nakładane jest ograniczenie zgodnie z pkt 14. Zagadkę ponownie zadaje moderator.

14. W przypadku naruszenia regulaminu gracz zostaje pozbawiony prawa udzielania odpowiedzi przez następne:
- 5 zagadek – w przypadku usunięcia/modyfikacji postu z odpowiedzią
- 3 zagadek – w przypadku udzielenia odpowiedzi w momencie w którym pauzował
- 1 zagadki – w przypadku w którym udzielił więcej niż 2 odpowiedzi na jeden kadr

Kary za powyższe przewinienia obowiązują od momentu ich wystąpienia, nakładane są odgórnie i nie wymagają potwierdzenia moderatorów - wystarczające jest wskazanie przewinienia przez innych graczy. Niezauważone naruszenie regulaminu przez gracza w chwili popełnienia błędu powoduje jedynie przesunięcie kary w czasie i nie wstrzymuje konkursu. Ewentualne punkty zdobyte przez tego gracza, w czasie w którym powinien pauzować, zostaną anulowane. Pozostałe punkty, będące efektem jego gry, a przydzielone pozostałym graczom pozostaną w punktacji.
Oprócz powyższych moderatorzy mogą nałożyć karę czasową, od 12 do 72 godzin przerwy od udziału w konkursie, w przypadku innych naruszeń regulaminu (np. zamieszczenie zagadki niezgodnej z pkt. 3 regulaminu lub nie wstawienie nowej zagadki lub nie potwierdzenie poprawnej odpowiedzi w regulaminowym czasie 12 godzin). Raz ustanowiony czas kary za dane przewinienie nie może ulec skróceniu ani wydłużeniu i od tej pory obowiązuje przy każdym następnym naruszeniu tego typu.
W przypadkach złamania regulaminu, w sposób nie ujęty w powyższym zestawieniu, kara pauzy będzie ustalona indywidualnie przez moderatorów.

15. Gra jest podzielona na trzy Etapy.

Etap I: Mogą w nim brać udział wszyscy chętni gracze. Gra się toczy do uzyskania przez jednego gracza 10 punktów, co będzie równoznaczne z zakończeniem etapu. Pierwsza osoba, która to osiągnie zostanie zwycięzcą Etapu I i ma prawo do wyboru jednej z nagród.

Etap II: Mogą w nim brać udział wszyscy chętni gracze. Gra się toczy do uzyskania 10 punktów przez jednego gracza, nie będącego zwycięzcą Etapu I. Pierwsza osoba, która to osiągnie zostanie zwycięzcą Etapu II i ma prawo do wyboru jednej z nagród.

Uwaga – zwycięzca Etapu I może nadal brać udział w grze i zdobywać punkty, jednakże może zdobyć maksymalnie 10 punktów, po czym kończy grę na tym etapie. Dla przejrzystości gry gracz ten będzie posiadać oznaczenie przy swoim nicku [zw. etapu 1].

Etap III: Mogą w nim brać udział wszyscy chętni gracze. Gra się toczy do uzyskania 10 punktów przez jednego gracza, nie będącego zwycięzcą Etapu I lub Etapu II. Pierwsza osoba, która to osiągnie zostanie zwycięzcą Etapu III i ma prawo do wyboru jednej z nagród.

Uwaga – zwycięzcy Etapów I i II mogą nadal brać udział w grze i zdobywać punkty, jednakże limit ich punktów to maksymalnie 10, po czym kończą grę na tym etapie. Dla przejrzystości gry gracze ci będą posiadać oznaczenie przy swoich nickach – odpowiednio [zw. etapu I] i [zw. etapu II].

Zagadki rozpoczynające kolejne etapy zadają zwycięzcy etapów wcześniejszych po oficjalnym potwierdzeniu zakończenia etapu przez moderatorów.

Uwaga! Rozpoczęcie każdego kolejnego etapu powoduje reset punktów zdobytych dotychczas przez graczy, tj. wszyscy gracze, którzy zdecydują na przystąpienie do gry w kolejnych etapach rozpoczynają grę z zerowym stanem punktów.

Punkty zdobyte na każdym z trzech etapów nie zostają jednak utracone. Po zakończeniu Etapu III nastąpi zsumowanie dla każdego gracza wszystkich zdobytych przez niego punktów na każdym z trzech etapów i na tej podstawie utworzona zostanie klasyfikacja generalna graczy.
Trzy osoby z najwyższą liczbą zdobytych łącznie punktów (niezależnie, czy zostali wcześniej zwycięzcami na którymś z etapów) zostaną zwycięzcami całej edycji i będą mieli prawo wyboru jednej z nagród.
Klasyfikacja generalna zostanie utworzona z poszanowaniem zasad pierwszeństwa, tj. w przypadku wystąpienia jednakowej liczby punktów, wyższe miejsce zajmie ten gracz, który jako pierwszy osiągnął dany wynik. Nad prawidłowym sumowaniem punktów czuwać będą moderatorzy.

16. Zwycięzcy konkursu z klasyfikacji generalnej mają jedną edycję przerwy od nagród przy następnej edycji, tzn. przyjmują obowiązki moderatorów.

17. Moderatorzy bieżącej edycji, mogą brać udział w grze, z zastrzeżeniem, że każdy może zdobyć maksymalnie 5 pkt w każdym z Etapów. W przypadku uczestnictwa moderatorów w grze na którymkolwiek z etapów, każdy przy swoim nikcu na liście graczy będzie posiadał oznaczenie [mod.] oraz będzie ich obowiązywał reset punktów jak każdego pozostałego gracza.

18. Zastrzegamy sobie prawo do zmian w regulaminie w trakcie trwania konkursu.

19. Zasady przyznawania nagród

W pierwszej kolejności nagrody wybierają trzej zwycięzcy klasyfikacji generalnej stosownie do zajętego miejsca. Następnie zwycięzca Etapu I, Etapu II oraz Etapu III. W sumie 6 nagród podstawowych.

Pozostałe 2 nagrody są nagrodami specjalnymi i zostaną przyznane:
- graczowi, który odgadnie zagadkę w najkrótszym czasie od jej zadania;
- graczowi, którego zagadka otrzyma największą ilość „polubień”.


"Polubienia" dotyczą podstawowego kadru i nie sumują się z „polubieniami” otrzymanymi w podpowiedziach. Pod uwagę będą brane wszystkie polubienia, które zbierze zagadka, zarówno udzielone przez graczy, jak i przez obserwujących, z zastrzeżeniem, że nie można udzielić więcej niż 1 "polubienie" na zagadkę.
Czas na "oddanie polubienia" mija 48 godzin po oficjalnym zakończeniu każdego z Etapów.
Jeżeli po zakończeniu konkursu zagadki z poszczególnych Etapów będą miały identyczną ilość "polubień", o wyborze najciekawszej zadecydują moderatorzy, a swój wybór uzasadnią.

Gracze wygrywający nagrody specjalne wybierają je po zwycięzcach nagród podstawowych i w kolejności jak podano wyżej.

Nagrody!
Nagrodami w konkursie są komiksy ufundowane przez wydawnictwo Kultura Gniewu, zestaw 2 pozycji z wrysami przekazany przez Ottoicha oraz oryginalne prace przekazane przez Piotra Nowackiego, Macieja Pałkę oraz Rafała Spórnę.

Nagrody nr 1-4 - komiksy od wydawnictwa Kultura Gniewu (kultura.com.pl):
- Sniff
- Wrzaskun t. 1
- Retro
- Najemnik Medox




Nagroda nr 5 - oryginał rysunku (format A4) opublikowanego w antologii Slime Fiction od Piotra "Jaszczu" Nowackiego (facebook.com/komiksowiec):




Nagroda nr 6 - oryginalny 1-planszowy komiks (format A4) od Macieja Pałki (www.facebook.com/MaciekPalka/):




Nagroda nr 7 - oryginalny rysunek (format trochę większy niż A4) od Rafała Spórny (www.rafalspornakomiksy.pl):




Nagroda nr 8 - zestaw 2 pozycji od Ottoicha z wrysami (https://www.facebook.com/otttoichart):








Konkurs rozpocznie się we wtorek, 20.12.2022 o godz. 20:00, poprzez zadanie przez jednego z moderatorów pierwszej zagadki.

Patronem niniejszej edycji jest Jean Van Hamme ;)

Pamiętajcie o tym, żeby komentarze umieszczać w odpowiednim wątku.
Powodzenia!

21
Filmy i seriale / Promocje na dostęp do platform
« dnia: Nd, 06 Listopad 2022, 11:50:26 »
Platforma Apple TV+ wystartowała z nową promocją. Z okazji premiery filmu dokumentalnego Selena Gomez: nic o mnie beze mnie, nowi i powracający użytkownicy mogą otrzymać dwa miesiące usługi bez dodatkowych opłat. Po tym okresie (zgodnie z niedawną aktualizacją cennika) miesiąc usługi będzie dostępny w cenie 34,99.

https://redeem.apple.com/atvselena-emeia?at=1001l32Cu&itsct=tv_box_link&itscg=30200&ct=deeplink

Kody należy zrealizować do 2 grudnia.

źródło: https://upflix.pl/aktualnosci/apple-tv-za-darmo-na-dwa-miesiace-promocja-dla-osob-bez-aktywnej-subskrypcji-2022-11-04

Polecam przetestować, bo zawartości nie jest może dużo, ale jest jakościowa. Jakość obrazu też b. dobra.
O Tedzie Lasso czy Fundacji to wszyscy wiedzą, ja zamierzam teraz dokończyć For All Mankind (polecam) i obejrzeć Rozdzielenie (bardzo dobre recenzje)

EDIT. Z komiksowych rzeczy są tam też animacje na postawie Fistaszków (nie oglądałem).

22
Nasze komiksowe kolekcje / Leyek - najsmaczniejsze kąski z kolekcji
« dnia: Pt, 14 Październik 2022, 20:06:26 »
Długo wzbraniałem się przed otwarciem tego tematu (głównie z racji faktu, że sam często obserwując Nowe nabytki zakupowe rzadko wchodzę - sam nie wiem czemu - w wątki poszczególnych użytkowników, a potem nadrabiam hurtowo :) )

Planuję tu wrzucać głównie zakupione/zdobyte rysunki, wrysy i inne oryginalne prace + ew. ciekawsze zakupy np. zagranicznych pozycji, bieżące zakupy dalej zamieszczając w odpowiednim wątku.

Zaczynam od świeżego zamówienia od Piotra Nowackiego, a w nim samo dobro - kolekcjonerskie wydanie Skrawek (zawierające też Klopsa 5) + 2 rysunki w formacie A3 + Nieustraszeni Łowcy Strachów 1 z wrysem.

Rysunek 1
Z podrzuconych tematów autor wybrał piratów, ninja, samurajów + motyw jaki wymyśliłem ostatnio podczas zbierania grzybów - ich zmutowane wersje i wyszło takie cudo:



Rysunek 2
Prezent dla młodego na urodziny - Miś Zbyś w kosmosie (pasję do SF trzeba w nowym pokoleniu rozbudzać ;) )



Skrawki - egzemplarz nr 29 (dzięki @marcing za info o tym pakiecie w temacie autora)













Wrys z Nieustraszonych Łowców Strachów:



I całość na jednym zdjęciu:



Ze swojej strony polecam autora, super kontakt, szybka realizacja, świetne zabezpieczenie przesyłki. A jako, że od niedawna jest na forum to kontakt z nim nie stanowi żadnego problemu :)

23
Filmy i seriale / The Super Mario Bros. Movie
« dnia: Cz, 06 Październik 2022, 22:55:23 »
Pierwszy trailer:


Jest potencjał na 10/10. Oby poszli w szalone akcje w stylu tych z ostatnich gier z serii Paper Mario.

24
Dział ogólny / Niezależny (i nie tylko) komiks polski - polecanki/odradzanki
« dnia: Pn, 03 Październik 2022, 22:46:16 »
Zakładam nowy wątek, bo opinie o nowych komiksach polskich twórców (tych mniejszych jak i trochę większych - stażem i dorobkiem oczywiście :) ) są rozrzucone po różnych działach (często trafi się raptem jedna czy dwie) i łatwo coś przegapić. Staram się kupować jak najwięcej rzeczy od naszych twórców (pozycje od wydawnictw jak i wydawane własnym sumptem), ale widzę że i tak dużo pozycji mi umyka (nie wszystko jest na gildii i miewa ograniczoną dystrybucję + niski nakład, część pozycji wydają różne instytucje kultury itd.). Temat w Dziale ogólnym może też przyciągnąć więcej odwiedzających i zachęcić niektórych do dania szansy naszym autorom.

Ode mnie na start przegląd z ostatniego tygodnia (ułożony w kolejności od najlepszej pozycji):

Wilq 32 - Łowca jelenioidów (Bartosz, Tomasz Minkiewicz) – kolejny z rzędu numer ocierający się o najwyższe stany serii. Śmieszne, aktualne, celne i świetne graficznie (o ile się lubi prostą kreskę). Must have. 9/10.

Pan Wiedźma (Bartosz Minkiewicz) – Trzy krótkie historyjki. Świetne na przerywnik od poważniejszych i dłuższych komiksów. Humor bardziej stonowany niż w Wilq, choć momentami równie abstrakcyjny co czyni tą pozycję idealnym minikiewiczowski komiksem na start. 8+/10. Do tego piękne wydanie (złocenia na okładce) + urocza grafika przy kodzie kreskowym:




Sosy (Dem) – zbór pięciu historyjek. Prześwietne wydane już na początku roku samodzielnie Mięsko (przeczytałem wtedy 2 razy i teraz kolejne 2 :) ). Równie dobre, jak nawet nie lepsze Marzenie Zuzi. Niezła Kuchnia i Jedzetta. Tylko początek w postaci Ratatuj w wersji z Kucami tragiczny, zupełnie nieśmieszny, może trzeba znać te jego filmiki z YT żeby czerpać jakąś radość z tego. Najgorsza rzecz jaką przeczytałem od Dema, a z wydanych papierowo czytałem zdecydowaną większość. Mimo wszystko polecam i całości daję spokojnie 8/10 tylko radzę czytać z pominięciem pierwszej historii.

Głowa oraz Pokusa (Luko Czakowski) – praktycznie nieme, krótkie (na łącznie 15 minut) komiksy zostawiające dużo miejsca na własną interpretację. Na pewno warto do nich wracać. Rysunki „brzydkie”, ale idealnie pasujące. Tylko za ciemno zostało to wydrukowane (lub przygotowane przez autora). Przy sztucznym świetle szczególnie Głowę b. ciężko się czytało. Ocenię łącznie na 7+/10 i czekam na kolejne pozycje autora.

Retro (Łukasz Ryłko) – kupiłem niedawno w promocji Śmiercionośnych, ale poczekałem z lekturą na nowe wydanie i w sumie nie do końca było warto. Niezłe graficznie (choć momentami widać braki), parę historyjek "przecinających się", ale do poziomu takiego Fastnachtspiel to tutaj daleko. Ogólnie stany średnie takie na 6/10.

Kocia planeta (Jakub Martewicz) – chyba najgorszy komiks jaki przeczytałem w tym roku. Widać braki w umiejętności pisania scenariusza i dialogów + pełno głupotek w stylu europejskiego SF lat 70/80 (Storm, Rozbitkowie czasu). Na plus momentami rysunki (potwory morskie/zwierzęta/smoki (tak też tutaj są ;) ), za to b. słabe twarze i średnie sylwetki ludzie. Daję 3/10, choć czasu poświęconego lekturze w sumie nie żałuję. Przede mną pozostałe komiksy autora, zacząłem od tego bo to oneshocik, oby było lepiej (w najnowszym Henryku Kaydanie rysunki wydają się lepsze niż tutaj).

PS. Inne historie o Panie Wiedźmie w wersji animowanej wrzucał @Rodrigues w innym dziale: https://forum.komikspec.pl/filmy-i-seriale/pan-wiedzma/#new

PS2. Zachęcam do komentowania i wrzucania swoich opinii, w szczególności o swoich odkryciach, ew. o ostrych wtopach :) Szczególnie, że jest na forum paru "promotorów" polskiego komiksu ;)

25
Na luzie / Lekkoatletyka
« dnia: Pt, 19 Sierpień 2022, 00:07:08 »
Ktoś ogląda ME w Monachium? :)
Z MŚ w Eugene przez godziny transmisji nic nie widziałem, tylko trochę śledziłem wyniki to teraz nadrabiam :)
Zresztą nawet wolę zawody europejskie, bo na światowych to czarni z USA na krótkich dystansach, albo z Afryki + podkupieni z Afryki do Arabusów zabijają cała rywalizację biegową, zostają praktycznie tylko konkurencje techniczne. Nasi z 4 medalami (2 x młot i 2 x chód) byli najlepszą ekipą z Europy i jedyną europejską w top 10.

Wczoraj trzy medale, dziś dwa, a jeszcze trochę szans zostaje na następne dni. Tradycyjnie "pewniacy" młociarze musieli zrobić negatywną niespodziankę (Fajdek, Kopron) jak i pozytywną (Różańska).

Żałuję tylko, że nie miałem czasu trochę pływania tez pooglądać i kolarstwa torowego.

26
Na luzie / Zdjęcia z Webba
« dnia: Śr, 13 Lipiec 2022, 23:03:47 »
Zakładam nowy temat, bo trochę tego będzie, a już te pierwsze zwalają z nóg. Miałem wrzucić wczoraj, ale zasnąłem oglądają retransmisję "show" NASA :)





Cytuj
Powyższy obiekt to Mgławica Carina, która jest jedną z największych i najjaśniejszych mgławic na niebie. Znajduje się około 7600 lat świetlnych od naszego Układu, w południowej konstelacji Kilu. Jak podaje NASA, mgławice to gwiezdne żłobki, w których tworzą się nowe gwiazdy. Mgławica Carina jest domem dla wielu masywnych gwiazd, kilka razy większych od Słońca. Oczywiście jest to obiekt fotografowany już wcześniej. Tym razem jednak widzimy zdecydowanie więcej młodych gwiazd, całe setki, które wcześniej były niewidoczne. Uważne oko dostrzeże również prześwitujące przez mgławicę w tle galaktyki. Szczegółowość fotografii zapiera dech. Poza tym, tak już po ludzku, zdjęcie jest po prostu piękne.



Cytuj
MGŁAWICA PIERŚCIEŃ POŁUDNIOWY
Kolejnym obiektem jest Mgławica Pierścień Południowy. Znana również pod nazwą NGC 3132, w przeciwieństwie np. do Mgławicy Carina jest mgławicą planetarną – to rozszerzający się obłok gazu, otaczający umierającą gwiazdę. Ma średnicę prawie pół roku świetlnego i znajduje się około 2000 lat świetlnych od Ziemi. Dzięki teleskopowi Jamesa Webba udało się wykonać dwa zdjęcia, w bliskiej i średniej podczerwieni, i tym samym dostrzec więcej detali, co przede wszystkim oznacza wyraźnie odznaczające się warstwy zewnętrzne, jak również pełne szczegółów wnętrze. Przede wszystkim zaś na drugim zdjęciu widać, że wewnątrz znajdują się dwie gwiazdy.





Cytuj
KWINTET STEPHANA
Z kolei Kwintet Stephana to odkryty w 1877 roku i oddalony od nas o około 290 milionów lat świetlnych zespół galaktyk, który znajduje się w gwiazdozbiorze Pegaza. Cztery z pięciu galaktyk w kwintecie są powiązane ze sobą grawitacyjnie i tym samym uwikłane w kosmiczny taniec powtarzających się bliskich spotkań.

Przedstawienie zdjęć przez NASA z polskim komentarzem z najlepszego kanału na YT o kosmosie (tak do 4 min trzeba przewinąć):


Opisy "pożyczyłem" stąd: https://cdaction.pl/newsy/teleskop-webba-oficjalne-zdjecia-rewelacja


27
Na luzie / Kolarstwo
« dnia: Śr, 29 Czerwiec 2022, 22:10:38 »
W piątek start Tour de France 2022 w Kopenhadze, zakładam więc konkurencyjny do @Lyricstofa topic ;)

Dzisiaj w Kopenhadze odbyła się prezentacja zespołów, na której były tłumy:



Zajawka komentatorów: https://twitter.com/BaranowskiDarek/status/1542177757311942657

Szkoda, że Eurosport "usunął" jakiś czas temu Wyrzykowskiego, choć Baranowski też daje radę.

Z naszych startują: Majka, Bodnar i debiutujący w TdF Owsian i Gradek. Kwiatkowski niestety nie zdążył wyleczyć kontuzji.

Z Giro obejrzałem w tym roku tylko końcówkę jednego górskiego etapu, mam nadzieję, że w TdF uda mi się więcej. W czasach jak się miało wakacje to całe wyścigi oglądałem :) Teraz najczęściej oglądam końcówki etapów wieszając pranie (przy tenisie tak się nie da ;) ).

Cytuj
Trasa Tour de France 2022

Etap 1. (1 lipca): Kopenhaga - (jazda indywidualna na czas 13,2 km)
Etap 2. (2 lipca): Roskilde - Nyborg (202,2 km)
Etap 3. (3 lipca): Vejle - Sonderborg (182 km)
dzień przerwy
Etap 4. (5 lipca): Dunkierka - Calais (171,5 km)
Etap 5. (6 lipca): Lille - Wallers-Arenberg (153,7 km)
Etap 6. (7 lipca): Binche - Longwy (219,9 km)
Etap 7. (8 lipca): Tomblaine - La Super Planche des Belles Filles (176,3 km)
Etap 8. (9 lipca): Dole - Lozanna (186,3 km)
Etap 9. (10 lipca): Aigle - Chatel les portes du Soleil (192,9 km)
dzień przerwy
Etap 10. (12 lipca): Morzine - Megeve (148,1 km)
Etap 11. (13 lipca): Albertville - Col du Granon Serre Chevalier (151,7 km)
Etap 12. (14 lipca): Briancon - Alpe d'Huez (165,1 km)
Etap 13. (15 lipca): Le Bourg d'Oisans - Saint-Etienne (192,6 km)
Etap 14. (16 lipca): Saint-Etienne - Mende (192,5 km)
Etap 15. (17 lipca): Rodez - Carcassone (202,5 km)
dzień przerwy
Etap 16. (19 lipca): Carcassone - Foix (178,5 km)
Etap 17. (20 lipca): Saint-Gaudens - Peyragudes (129,7 km)
Etap 18. (21 lipca): Lourdes - Hautacam (143,2 km)
Etap 19. (22 lipca): Castelnau-Magnoac - Cahors (188,3 km)
Etap 20. (23 lipca): Lacapelle-Marival - Rocamadour (jazda indywidualna na czas 40,7 km)
Etap 21. (24 lipca): Paryż (La Defense Arena) - Paryż (Pola Elizejskie) (115,6 km)

28
Gry wideo / Evercade EXP
« dnia: Cz, 02 Czerwiec 2022, 21:15:03 »
Cytuj
Producent Evercade Handheld i Evercade VS nie ma dość. Właśnie zapowiedziano trzecią konsolę, która powinna trafić w gust entuzjastów retro rozgrywki. Urządzenie otrzyma szereg ulepszeń względem pierwszej propozycji i trafi na rynek pod koniec 2022 roku.

Evercade EXP to nowa przenośna konsola dla sympatyków retro rozgrywki. Sprzęt został wyposażony w ekran IPS (4,3-cala, 800x400), wbudowane Wi-Fi oraz specjalny tryb TATE – dzięki niemu będziemy mogli zagrać w gry w orientacji pionowej.

Konsola zadebiutuje z kolekcją IREM Arcade 1 – w tym wypadku możemy liczyć na sześć gier: R-Type, Moon Patrol, In the Hunt, Battle Chopper, Lightning Swords oraz 10-Yard Fight. Trzeba mieć oczywiście świadomość, że wcześniej kupione kartridże będą współpracować z Evercade EXP.

Platforma ma zapewnić 4-5 godzin rozgrywki na jednym ładowaniu (akumulator 3000 mAh), a warto podkreślić, że producent zadbało wejście USB-C (w zestawie znajdzie się kabel) oraz Mini HDMI Out.

Zamówienia przedpremierowe na Evercade EXP ruszą we wrześniu, a premiera konsoli ma odbyć się zimą 2022 roku – sugerowana cena to 149,99 euro (około 685 zł).




więcej: https://www.ppe.pl/news/300927/evercade-exp-to-kolejna-konsola-dla-retro-maniakow-zapowiedziano-sprzet-i-nowe-gry.html

29
Komiksowe TOP Listy / Najlepszy komiks "superhero" 2021
« dnia: So, 08 Styczeń 2022, 02:47:10 »
Jakiś tam odzew w „dyskusyjnym” wątku był, więc zakładam temat i zobaczymy jak wyjdzie taka topka.

Głosujemy na najlepsze wydane w tym roku komiksy superhero, czyli wiadomo pozycje z Marvela, DC, Valianta + pojedyncze rodzynki z innych amerykańskich wydawnictw (np. Invincible, Black Beetle, Tom Strong, itp.).
Osobiście wyłaczyłbym spod głosowania „Strażników” Moore’a jako „zawodnika wagi ciężkiej”, który wyszedł w tym roku „tylko” w kolejnym, większym wydaniu. No ale jak się uprzecie to też będę ich zliczał ;)

Przy popularnych postaciach proszę o dokładne sprecyzowanie albumu/runu. 

1. Głosujemy podając listę maksymalnie 10 komiksów. Jeśli na liście będzie więcej pozycji, pozostałe zostaną potraktowane jedynie w formie ciekawostki.

2. W głosowaniu mogą wziąć udział wszystkie komiksy „superhero” wydane w Polsce w 2021 roku, czyli:

- albumy, zeszyty i tomy, jeśli są one zamkniętymi utworami lub są częścią Kolekcji,
- serie, runy autorów, jeśli jej kolejne albumy, tomy i zeszyty stanowią fragment większej całości. Głos oddany na jeden z albumów serii zostanie policzony na poczet całej serii.

3. Punktacja:

Miejsce 1 - 10 pkt
Miejsce 2 - 9 pkt
Miejsce 3 - 8 pkt
Miejsce 4 - 7 pkt
Miejsce 5 - 6 pkt
Miejsce 6 - 5 pkt
Miejsce 7 - 4 pkt
Miejsce 8 - 3 pkt
Miejsce 9 - 2 pkt
Miejsce 10 - 1 pkt

4. Głosowanie trwa do 25 lutego 2022 roku do godz. 23:59

5. Można głosować na kolejne „kolekcyjne” wydania (duble).

Wszelkie komentarze, sugestie i pytania na temat głosowania proszę umieszczać w odrębnym temacie: Top Listy - 2021 - pytania i sugestie

30
Komiksy polskie / Rafał Spórna
« dnia: Nd, 02 Styczeń 2022, 21:58:54 »
Zakładam wątek, bo dla mnie to jedno z największych pozytywnych odkryć 2021, a przy okazji głosowania na polski komiks roku okazało się, że wielu forumowiczów, nie słyszało w ogóle o tym autorze. A przecież wydał on w 2021 na papierze 5 komiksów (wydane w większości w latach wcześniejszych w formie cyfrowej). Sam posiadam aktualnie 4 z nich i 2 to są pozycje bardzo dobre (Pangea Mazut, Epoch Escape), One Cloud też jest ok choć b. krótki, Pink Bang najmniej mi się podobał (jest też najstarszy, co myślę ma tutaj znaczenie). Wg mnie są to rzeczy spokojnie do wydania na Zachodzie (no może warstwa graficzna trochę niedomaga, ale może to moje odczucie bo nie przepadam za grafiką komputerową w komiksie). Autor miesza znane wątki SF w tak sprytny sposób, że powstaje coś naprawdę świeżego.

O Pangea Mazut pisałem kiedyś tak w innym temacie:
Szczerze polecam, jak ktoś lubi SF. Graficznie jest między średnio, a nieźle, Fabuła z początku wydaje się bez większego ładu i składu, ale w pewnym momencie świetnie się wszystko zazębia. Jedna z najlepszych rzeczy jakie w tym roku przeczytałem.

Strona autora, gdzie można poprzeglądać początki tych komiksów czy złożyć zamówienie: https://www.rafalspornakomiksy.pl/

Sam autor zawitał też na 1 post na forum, ale skromnie wrzucił się do tematu Nowych twórców, a przy takim portfolio jak opisałem powyżej myślę, że zasługuje na osobny wątek. Oto co napisał o sobie:

Rafał Spórna - lat 44, ukończone studia magisterskie na Politechnice Radomskiej w kierunku Edukacji Wizualnych, mieszkaniec Łodzi.
Komiksy rysowałem od najmłodszych lat, od momentu gdy pierwszy raz zobaczyłem Tytusa, Romka i Atomka w Świecie Młodych. Najpierw to były składane do formatu A6 książeczki (jeden rysunek na stronie) później plansze. Obecnie komiksy tworzę cyfrowo łącząc rysunek tradycyjny (tablet graficzny) z przeróbką zdjęć na grafikę i efektami programu graficznego Photoshop.

Twórczość.
W latach 2002-2010 rysowałem komiksy tuszem i kolorowałem w Photoshopie. Były to krótkie formy komiksowe od 3 do 10 stron o różnej tematyce zamknięte w albumie HUMAN PARK (na ten czas dostępny w wersji PDF).
Później tworzyłem już komiksy tylko cyfrowo i są to albumy PANGEA MAZUT, ONE CLOUD, EPOCH ESCAPE, HOLE SEQUENCES - w większości kilkudziesięciostronicowe, najczęściej kolorowe w formacie B5, wydrukowane własnym sumptem i dostępne za niewielkie pieniądze na stronie www.rafalspornakomiksy.pl lub w sklepie internetowym Gildii. Opowiadane historie dzieją się w alternatywnych światach science-fiction, podlanych narkotyczno-sennym sosem ze szczyptą mrocznego surrealizmu. Tematyka to głównie transhumanizm, ewolucja technologiczna zahaczająca o klimaty cyberpunkowe, kontakty z obcą cywilizacją, istota świadomości wyobcowanej, odrealnionej. Raczej interesuje mnie sama rzeczywistość, na którą bohater ma niewielki wpływ i odgrywa z góry narzuconą rolę. Rzeczywistość = oprogramowanie, człowiek = automat, często bez poczucia empatii.

Inspirację czerpię z literatury Stanisława Lema, Jacka Dukaja, Grega Egana, Philipa K. Dicka, filmów i seriali oraz oczywiście komiksów.

W przygotowaniu mam kolejne 2 komiksy "Oko Horusa" - o obcych żywiących się świadomością istot żywych, uwięzieniu umysłu w programie biologicznym napędzanym substancją DMT. Komiks będzie posiadał wątki paragrafowe. Drugi komiks czarno-biały "faNtAZI" alternatywna wizja ekspansji narodu germańskiego w oparach alchemii świata fantasy. W przyszłości nie zamierzam zamykać się tylko w sztywnych ramach science-fiction.





A jakie są Wasze przemyślenia o tym autorze? Znacie? Posiadacie jakieś pozycje? Może komuś w przeciwieństwie do mnie zupełnie nie podeszły?

Strony: 1 [2] 3 4