Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Martin Eden

Strony: 1 [2] 3 4 ... 46
16
Komiksy amerykańskie / Odp: The Punisher
« dnia: So, 10 Luty 2024, 22:32:15 »
Kryteria były wcześniej. Gdzieś koło premiery serialu "Lord of the Rings: The Rings of Power" chodziły po necie screeny z Amazona i tam były podobne zasady. Wówczas internet interpretował to jako autentyk. Ale ja tak naprawdę o innym przypadku:

Jest coś takiego jak Behdel Test. Łatwe do wyszukania w necie. Koleś Pani stworzyła to nieco dla beki, ale Hollywood zaadoptowało to na pełnej i jak najbardziej poważnie, szczególnie po "MeeToo".

Co ciekawe, już od lutego 2020 roku na formularzu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej pojawiły się pytania z tego Behdel testu. Składając wniosek o dofinansowanie produkcji fabularnej należało (czy w tym roku jest to aktualne, to jest do sprawdzenia. Akurat jest teraz okres składania wniosków) odpowiedzieć na trzy pytania:
- czy projekt scenariusza zawiera dwie równorzędne role kobiece.
- czy scenariusz zawiera scenę, gdzie dwie kobiety rozmawiają ze sobą.
- czy ta rozmowa dotyczy czegoś innego niż mężczyźni.
Przy ankiecie PISF umieścił notatkę, że odpowiedzi na te pytania nie będą miały wpływu na ocenę projektu przez Komisję PISF. Na dalszym etapie procesowania złożonego wniosku miałem okazję nieformalnie usłyszeć, że pytania te służą Komisji do oceny, czy projekt przedstawia potencjał do uczestnictwa w eliminacjach Oskarowych, jako że za Oceanem ten wymóg jest już traktowany poważnie. Akurat był to gorący okres dla rozbudzonych nadziei na "polskie filmy Oskarowe" po tym, jak w 2018 nagrodę zgarnął Paweł Pawlikowski, reżyser "Zimnej Wojny".

Co do samego "woke culture", które teraz przeżywa chyba nieco trudniejsze chwile - sprawdźcie sobie serial "W 80 dni dookoła świata". Leci teraz jakoś wieczorem na TVP Kultura albo Historia (widziałem go wcześniej na TVP 2). To jest NIEPRAWDOPODOBNE, co Brytyjczycy zrobili z postacią Phileasa Fogga. To najbardziej "woke" produkcja, jaką miałem okazję poznać. Aż dziw, że ten serial nie odbił się większym echem w tzw.fandomie. Ale Verne chyba po prostu nie jest już - i pewnie już nigdy nie będzie - na fanowskim świeczniku.

17
Komiksy polskie / Odp: Tytus
« dnia: Cz, 08 Luty 2024, 08:12:51 »
Zgaduję, że nikt nie dostał, gdyż cały nakład był zwalony, a nowego nie wyprodukowali jeszcze.

Zgadujesz nietrafnie. Mojemu etui nic nie jest i wygląda świetnie. Po co to takie głupoty pisać, to ja nie wiem. Taka sama nadinterpretacja jak wcześniej, co aż Ongrys musiał tu prostować, choć nic mylnego nie napisał.

18
Dział ogólny / Odp: Studio Lain
« dnia: Śr, 07 Luty 2024, 12:25:00 »
to jak świętujemy dzień 2000ad :)

to od nas dostaniecie jeszcze to :)


Przypomnijcie mi: jak się multiplikowało lajki?  :)

19
Dział ogólny / Odp: Egmont 2024
« dnia: Śr, 07 Luty 2024, 08:28:56 »
Dwie różne adaptacje Księgi Dżungli w tym samym miesiącu? Spoko, kto zabroni Hegemonowi.

20
Dział ogólny / Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« dnia: Wt, 06 Luty 2024, 15:57:56 »
Ciekawa kwestia, nadająca się do głębszej dyskusji.
Pan Optykon odwalił niesamowitą robotę z tym swoim opracowaniem kina samurajskiego. Nie wiem, czy w końcu to wydał, ale praca moim zdaniem zahaczała o doktorat. Kapitalnie się to czytało.
Przyznam, że zluzowałem z jego profilem z przyczyn związanych z jakością innych tematów, gdzie poziom analizy był już znacznie mniejszy. Się normalnie obraziłem, jak jakaś stara lafirynda  ;). Jak mi przejdzie, to może wrócę.
Czemu ludzie odpadają na bazie treści komiksowych: faktycznie ciekawe, ale pamiętajmy, że takie profile na FB zbierają całe spektrum ludzkości, nierzadko część z przypadku, albo "bo napisał o moim ulubionym serialu". Jeden "od-lajk" to być może wcale nie tak dużo :)
A może scenariusz "odlajkowania" był odwrotny: ktoś, kto bardzo dobrze zna temat danego komiksu, przeczytał wpis i stwierdził, że nic dla niego nie wnosi, a wręcz jest niedostateczny? No ale to chyba nie działoby się przy każdym wpisie o komiksie.

21
Komiksy amerykańskie / Odp: „Blade Runner“ powraca. Jako komiks
« dnia: Wt, 06 Luty 2024, 15:17:43 »
Zawsze mnie bolały opinie, że pierwszy Blade jest beznadziejny. Czy się sprawdza jako ekranizacja pierwowzoru, to się nie wypowiem, ale na pewno nie traci odchodząc od swojego oryginału. Wnosi swoją własną wartość, własny ładunek filozoficzny i światopoglądowy.
To, że scena monologu przykryła wszystko inne, to tylko dzięki mediom i krytykom, którzy - szczególnie we współczesnych, płytkich czasach - przykleili się do tej anegdoty o monologu jak wodorost do statku i kopiują tę historię nawzajem od siebie (gardzę). W żaden sposób nie stanowi to o ocenie filmu.
Drugiego Blade'a oceniam też wysoko, ale chyba za zupełnie inne walory. Musiałbym je sobie zebrać do finalnej oceny.

22
Komiksy japońskie / Odp: JPF
« dnia: Wt, 06 Luty 2024, 14:47:15 »
1.5 zapamiętałem jako akcyjniak, całkiem przyzwoity.
Przy dwójce miałem masakrę. Tam już jest cyberpunk na totalu. Po dwóch stronach nie wiedziałem co się działo dwie strony wcześniej. Rzecz dzieje się w 98% w sferze cyber. Ale zaznaczam, że lektura miała miejsce 20 lat temu. Może to mój niewyćwiczony do abstrakcji umysł wtedy nie zarezonował.

23
Dział ogólny / Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« dnia: Wt, 06 Luty 2024, 13:43:15 »
Hm... no tak, na ile umiem to ocenić.
Moim zdaniem solidna robota, nie odbiegająca standardem od innych tego typu wydań, jakimi dysponuję.

24
Dział ogólny / Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« dnia: Wt, 06 Luty 2024, 12:48:49 »
Upgrade Soul.
Komiks zakupiony na podstawie rekomendacji z forum - dzięki!
I rzeczywiście bardzo solidna pozycja. Na pewno wpadnie w moją TOP 10 za 2023, kwestia, na którym miejscu.
Myślę, że w zalewie średniawki jest to pozycja godna polecenia. Tytuł bez sztuczności porusza istotne dylematy etyczno-moralne, dostarczając przy tym odpowiednio do tego wyważoną akcję i intrygi.
Finalny wydźwięk: co kto lubi. Może oczekiwałem pójścia w ciut inne akcenty, ale wybory autora nie mają prawa wpłynąć na moją ocenę.
Bardzo dobra jakość wydania. Gdybym miał się czepiać, to tego, że komiks mocno sklejony, tak że czasami miałem trudność w pełnym wglądzie w całą szerokość - często filmowych - kadrów.
Jest dobrze.

25
Gry wideo / Odp: Suicide Squad: Kill the Justice League
« dnia: Pn, 05 Luty 2024, 15:02:01 »
Widziałem dwa filmiki, nie wiem, w jakiej fazie gry do nich dochodzi.
Spoiler: PokażUkryj

oddanie moczu na trupa (?) Flasha
rozwałka obitego Batmana, zrzuconego na ławkę jak jakiś worek
plus teksty o tym, że się panoszył w Gotham

Moim zdaniem ludzie w necie mają słuszne WTF. DC naprawdę idzie na ścianę.
Spoiler: PokażUkryj
Zaorać swoje lokomotywy biznesowe w imię... czego?
Przecież Harley nigdy w życiu nie pociągnie im biznesu.
No chyba, że Alfred zaraz przyleci z wielkim defibrylatorem...
Przecież to tak, jakby Zbójcerze zaorali Kajka i Kokosza ;). Poczucie przyzwoitości nie pozwalałoby mi nawet spojrzeć na taką grę.

Dead Company

26
Dział ogólny / Odp: Studio Lain
« dnia: Cz, 01 Luty 2024, 15:26:42 »
Mi ta okładka się za bardzo z Jimem Lee kojarzy :)
Dlatego stawiam na  numer 2 - wieczna wojna vibes.
Czekam, bo po planszach to jest to, co ja chcę czytać. Zobaczymy, czy moja intuicja wciska mi kit czy nie - zazwyczaj tworzymy zgodną parę.
Szkoda, że CE się przesuwa aż na kwiecień, ale niech będzie i tak.

27
Komiksy europejskie / Odp: Komiksy węgierskie
« dnia: Śr, 31 Styczeń 2024, 16:10:55 »
Jest jeszcze ten w antologii "Wygnaniec" - węgierski, ale na podstawie powieści A. Fiedlera. Bardzo spoko.

Dla mnie top to Jeździec z Aquincum, Winnetou i Dzidzictwo Inków. Imre Sebok i Attila Fazekas top, ale Erno Zorad był chyba u nas najczęściej i on, choć powtarzalny sam po sobie, też dawał klimat.

A, i jeszcze Ostatni Mohikanin - sprawnie przemontowany względem książki, nie powiem.

Zaraz ktoś przyleci i wytknie, że to podróby Moebiusa, Gillona i kogo tam jeszcze  :D

28
Komiksy europejskie / Odp: Komiksy węgierskie
« dnia: Śr, 31 Styczeń 2024, 14:57:30 »
Pytałem kiedyś o to Ongrysa, nie pamiętam, czy tu czy na forum Gildii. Na tamten czas Ongrys wskazał na wyzwania w postaci: a. praw autorskich, b. współfinansowania (w domyśle, jak rozumiem, wydawanie samemu jest średnio rentowne).

Na Faraona i Blooda w kolorze zasługujemy.

Uwielbiam węgierskie komiksy.

29
Komiksy amerykańskie / Odp: The Punisher
« dnia: Śr, 31 Styczeń 2024, 08:40:13 »
Trzeci tom Epika Punishera trzyma w mojej ocenie poziom poprzedników. W sumie nie ma tu za bardzo o czym pisać - to klasyczny Punisher z tamtych czasów. Gdyby te zeszyty były wtedy wybrane przez redakcję TM-Semic, dziś podchodziłyby pod regułę nostalgii tak samo, jak te wybrane.
Najsłabszym punktem wydają mi się te zeszyty z Dr Doomem. Mają one nieco inny ton i chyba taki był zamysł autorów, aby dodać tu trochę takiego marvelowskiego "zabili go i uciekł".
Średnio podeszło mi rozwiązanie fabularne z pierwszej części, gdzie

Spoiler: PokażUkryj
Frank w okresie pobytu w Wietnamie dostaje stały oklep od innego typa, który jest po prostu od niego lepszy. To trochę zdejmuje z Punishera aurę superkomandosa, którym zrobiono go po przejściu do cywila - byli lepsi, od których zawsze zbierał lanie. Hm...


Zastanawiają mnie kolory w tym epizodzie o łodzi podwodnej. Wersja TM-semic wypada tu o wiele lepiej. Kolory w Egmoncie mają bardziej ograniczoną paletę. Strasznie tu dużo odmian zieleni i ciemnego błękitu.
Podobnie jest w epizodzie o gangu motocyklowym: tu z kolei dużo czerwieni, również na twarzach, gdzie w TM-semic było to bardziej wygładzone. Jeśli to jest reguła wszystkich nowych edycji Punishera, to dużo tracimy.

Tłumaczenia mają fajne różnice między sobą. Tak samo jak w TM-semic, tak Egmontowi nie udało się ustrzec przed zabawnymi pomyłkami. Ale ogólnie tłumaczenie oceniam na plus.

Czy tłumacze robiąc przekład widzą to, co tłumaczą, w sensie akcji na kadrach? Zastanawia mnie, czy brak takiego wglądu nie jest przyczyną mylenia formy żeńskiej z męską, innej interpretacji idiomów itd.

Najlepszy epizod to końcowy Kingdom Gone. Chuck Dixon w super formie. Jestem ogromnie ciekaw, co ten autor dowiezie teraz w ramach Rippaverse. Graficznie co kto lubi, dla mnie dobór ilustratora mógłby być lepszy.

Napisałem, że nie ma o czym pisać, a tu proszę. Ale warto, żeby ten tom nie ucierpiał z powodu "braku nostalgii", bo jest dobry i warto się z nim zapoznać. Tylko tyle.

30
Komiksy europejskie / Odp: Thorgal od Hachette (edycja 2024)
« dnia: Pn, 29 Styczeń 2024, 15:23:38 »
Mnie takie opinie o Thorgalu nie urażają.

Prawda jest taka, że gdyby Thorgal trafił do nas dopiero w obecnych czasach, miałby podobne branie i odbiór co inne frankofony od Ongrysa czy Kurca.

Sam stawiałbym go pewnie niżej niż Buddy Longwaya czy Bernarda Prince'a. Ale to do pewnej chwili, bo potem byłaby winda w górę i na pewno by ich przeskoczył.

Nie widzę problemu w kadrowaniu i sekwencjach przy walce z olbrzymem. Polecam lekturę "Zrozumieć Komiks" i "Stworzyć Komiks" - przywołuję te tytuły, bo moim zdaniem Thorgal to klasyczne przykłady tego, o czym te książki mówią.

Co do Rosińskiego: każdy, kto czytał Monografię, wie jak bardzo Van Hamme miał wpływ na kadrowanie, gdzie potrafił zrugać Rosińskiego za kompozycję. W Monografii jest właśnie przykład z tej krótszej historii z Czarodziejki, gdzie Thorgal gubi się pod lodowcem.

Sagę Winlandzką odpuściłem po 1 tomie właśnie z powodu tych niepoważnych głupotek.

Strony: 1 [2] 3 4 ... 46