Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Castiglione

Strony: [1] 2 3 ... 211
1
Zakupy / Odp: Egmont.pl
« dnia: Pn, 15 Lipiec 2024, 10:19:03 »
Dziwi mnie trochę, że już któryś raz wyprzedają "Baśnie", a jednocześnie robią dodruki i wydają kolejne tomy.

2
Dział ogólny / Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« dnia: Nd, 14 Lipiec 2024, 23:06:11 »


Carl Barks – "Kaczogród: Deszcz pieniędzy i inne historie z lat 1951-1952"


Jakiś czas temu postanowiłem trochę się zdyscyplinować i ponadrabiać w końcu różne pozaczynane serie, co jak na razie udaje mi się wprowadzać w życie. Jednym z tytułów, przy którym mam ostatnio niezłe tempo, jest "Kaczogród" Barksa, bo od początku roku przerobiłem już trzy tomy. W przypadku tej serii zaległości narobiły mi się całkiem spore, bo jak sobie niedawno uświadomiłem, przed styczniową lekturą "Skarbu Pizarra" to było już 1,5 roku przerwy w czytaniu. Także aby być na bieżąco, na pewno będę potrzebować jeszcze chwilę, ale najważniejsze, żeby iść do przodu.

Tym razem tom skonstruowany jest lekko inaczej niż poprzedni, bo zawarte są tu tylko 3 dłuższe historie, a cała reszta to klasyczne barksowskie 10-pagery. Co prawda "Na tropach jednorożca" chwaliłem za rozbudowane fabuły, nadal jednak czytało mi się bardzo przyjemnie, a zdaje się, że tym razem to właśnie krótsze formy mocniej przypadły mi do gustu. Co nie znaczy, żeby te dłuższe nie były godne uwagi, bo mój ulubiony komiks z tego zbioru to obszerne "W starej Kalifornii". Z miejsca ujął mnie ten romantyczny, melancholijny nastrój tej historii (tak, zdaję sobie sprawę, że piszę o komiksie z Kaczorem Donaldem) oraz oryginalna fabuła, w której Donald i siostrzeńcy przenoszą się do dawno minionych czasów. Ciekawie prezentuje się też przygodowa "Niebezpieczna gra", w której Barks parodiuje wszelakie historie szpiegowskie, sięgając po nieco absurdalny, a momentami dosyć odważny humor. Warto tez zauważyć, że większość postaci w tym komiksie to normalni ludzie, a nie jak to zazwyczaj bywa spersonifikowane zwierzęta. Ostatnią dłuższą historią w tomie jest "Zaklinacz węży", który spośród tych trzech wydał mi się najmniej wyróżniający, aczkolwiek niektóre momenty komediowe są tu bardzo trafione.

Natomiast jak wspomniałem wcześniej, sercem tej odsłony są krótkie komiksy humorystyczne, w których Barks dał popis swoich umiejętności, a ich lektura to prawdziwy pokaz kunsztu tego autora. Poczynając od tytułowej historii, w której scenarzysta w krzywym zwierciadle przedstawia zjawisko inflacji (nawiasem mówiąc, tytuł "Deszcz pieniędzy" jest bardzo adekwatny dla tego tomu, bo motyw pieniędzy przewija się jeszcze kilka razy), dostajemy cały przekrój kaczego życia, które w dużej mierze stanowi odzwierciedlenie realnego świata. Humor prezentowany przez Barksa, czasem mniej, a czasem mocniej absurdalny, bardzo często dotyka codziennych spraw postaci. A według mnie kaczki są najśmieszniejsze właśnie wtedy, gdy trzonem fabuły są normalne ludzkie problemy, tyle że przerysowane i obśmiane z każdej strony. Bohaterowie u Barksa są wyraziści i paradoksalnie bardzo ludzcy, a ich przygody czyta się z ogromną dawką sympatii. Szczerze ciężko mi wskazać najlepsze historie, bo poziom jest naprawdę wyrównany, a praktycznie w każdej można znaleźć jakiś rozbrajający motyw. Kilka spośród zawartych to komiksów to także historyczne ciekawostki, dostajemy bowiem debiut Braci Be, a także pierwsze pojawienie się skarbca Sknerusa. Za to najsłabszy element zbioru jest dosyć łatwo wybrać, to 8-stronicowe "Myszy pod miotłą", w których gościnnie pojawiają się postacie z disneyowskiego "Kopciuszka". Jest to też jedyny zawarty tu komiks do scenariusza innego twórcy (autor nieznany), a jakością ewidentnie odbiega od reszty. Również w kontekście rysunków – cały czas odnoszę wrażenie, że Barks jednak mniej się przykładał, kiedy przychodziło mu ilustrować nieswoje historie.

Co nie zmienia faktu, że patrząc całościowo, to kolejna bardzo udana odsłona tej kolekcji. Lektura tych komiksów nadal dostarcza mnóstwa radości, a poza szansą na chwilowy powrót do lat dzieciństwa, historie pisane przez Barksa mają w sobie ten niezaprzeczalny urok, który sprawia, że dalej tak dobrze się je czyta. Ponadczasowość, przyjemny humor, fajne postacie, klasyczna kreska – krótko mówiąc kaczki w najlepszym wydaniu.


Kolejny udany tom na 8/10.

3
Dział ogólny / Odp: Studio Lain
« dnia: Nd, 14 Lipiec 2024, 18:34:49 »
A Tobie brakowało kąśliwych uwag. Jeszcze tak przeżywasz te dyskusje o kolekcjach? To tylko różnica zdań. Nie ma co się tak spinać personalnie. Michał też niepotrzebnie się napina, bo mamy różnicę w postaci podejścia do wydawnictwa Scream. Robię sobie wrogów na forum...
Tak, przeżywam jakieś stare dyskusje xD Po prostu jak widzę takie głupoty, to komentuję.

4
Dział ogólny / Odp: Studio Lain
« dnia: Nd, 14 Lipiec 2024, 04:16:13 »
Jest prawdopodobne, że ktoś bogaty i szukający wrażeń jak Żwirek, sięgnąwszy po Tomb Raider, nie zaangażował się w tę serię, a mógłby gdyby kolory były soczyste i grafika lepiej zrobiona
Ta, to na pewno kredowego papieru i innego kroju tytułów mu brakowało.

5
Komiksy amerykańskie / Odp: Marvel Origins - Kolekcja kolekcja w Polsce
« dnia: Cz, 11 Lipiec 2024, 15:29:45 »
Według mnie pasuje tak, jak jest.

6
Dział ogólny / Odp: Egmont 2024
« dnia: Śr, 10 Lipiec 2024, 14:47:38 »
Dopóki ich się nie będzie cisnąć i to porządnie (piszę o KAŻDYM wydawcy), tak to właśnie będzie wyglądać. Zlewka, babole i bezczelność  8) Już gdzieś na fejsbukach czytałem, że pomimo formatu ludzie "i tak kupią". No właśnie, więc po co się wysilać?
E tam, zaraz wpadnie ktoś oświecony i napisze, że to tylko na forum jojczą, nikomu to nie przeszkadza i przecież się sprzedaje, a w ogóle wydawca super.

7
Dział ogólny / Odp: Egmont 2024
« dnia: Śr, 10 Lipiec 2024, 08:16:19 »
Na stronie Egmontu pojawiły się wrześniowe zapowiedzi :)

https://egmont.pl/zapowiedzi?sortBy=dayOfAppearanceDesc
Wydają starszy spin-off "Sandmana". Dobry kierunek, liczę na więcej.

8
Komiksy amerykańskie / Odp: Usagi Yojimbo
« dnia: Wt, 09 Lipiec 2024, 15:55:51 »
We wrześniu Usagi spotka Power Rangers.


9
Dział ogólny / Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« dnia: So, 06 Lipiec 2024, 11:53:38 »
Nie no, co jak co, ale "Kaznodzieja" a "Hellblazer" Azzarello to niebo a ziemia, choćby pod kątem pisania postaci, dialogów, itd.

10
Dział ogólny / Odp: Studio Lain
« dnia: Pt, 05 Lipiec 2024, 21:11:22 »
No idą tysięczny raz, ale gdybym wiedział, że treść tej sztuki jest słaba, to bym na kolejną jej wersję nie szedł. Gdybym nie lubił historii o Draculi, to nie czytałbym kolejnych jej komiksowych adaptacji ani nie oglądał następnych filmów.

No a jeśli chodzi o piosenki, no to cóż, jeżeli podoba mi się w utworze tekst, to doceniam go zasadniczo przy każdym odsłuchu.

11
Dział ogólny / Odp: Studio Lain
« dnia: Pt, 05 Lipiec 2024, 20:26:47 »
Ja nie napisałem, że forma nie ma znaczenia, sam sobie to dopowiedziałeś do moich słów.

A piosenki śpiewane w językach których nie znasz odrzucasz z definicji?
No nie, ale jeśli nie rozumiem języka, to odbieram je inaczej i nie oceniam treści.

12
Dział ogólny / Odp: Wydawnictwo Mandioca
« dnia: Pt, 05 Lipiec 2024, 19:50:53 »
Według mnie sensowna opcja z tym nowym wydaniem, na pewno lepszy wybór niż dodrukowywać limitkę.

Aczkolwiek ja nadal się zbieram, żeby w końcu nadrobić normalną edycję, te bajery mi raczej do szczęścia niepotrzebne.

13
Dział ogólny / Odp: Studio Lain
« dnia: Pt, 05 Lipiec 2024, 19:43:56 »
Dokładnie tak, liczy się tylko forma, nie treść.
Ale bzdura. Jak podejście Sędziego jest dla mnie w wielu aspektach dziwne, tak w tym przypadku zgadzam się z nim całkowicie - nie słucham piosenek, w których nie podoba mi się tekst, tak samo jak nie oglądam filmów i nie czytam komiksów, w których nie podoba mi się fabuła. Nieważne, czy mają super podkład, efekty albo rysunki. No chyba, że mówimy o muzyce instrumentalnej albo artbookach.

Najgorsze, co może być, to bardzo dobra oprawa zmarnowana na słabą treść.

14
Dział ogólny / Odp: Wydawnictwo Mandioca
« dnia: Cz, 04 Lipiec 2024, 18:57:35 »
Nadal będziecie "lepsi" od reszty, która będzie miała tylko większy format, inną okładkę czy zdobienia. O co wam chodzi? Możecie przecież kupić sobie to nowe wydanie i być podwójnie lepsi od innych ;).

Naprawdę trzeba być ograniczonym do własnej dupy, żeby tego nie rozumieć. jprd
;)

15
Dział ogólny / Odp: Studio Lain
« dnia: Cz, 04 Lipiec 2024, 15:49:53 »
więc...
Dla mnie najlepsza druga.

Strony: [1] 2 3 ... 211