Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Castiglione

Strony: [1] 2 3 ... 201
1
Dział ogólny / Odp: Studio Lain
« dnia: Dzisiaj o 17:36:34 »
Oho, kolejne wyimaginowane defekty się szykują ::)

No ostatnim razem też zapytałem i odpowiedzi nie uzyskałem, także tego... Do następnego defektu ;D

2
Dział ogólny / Odp: Honor czy biznes?
« dnia: Dzisiaj o 17:20:57 »
Ewangelia (Mt 20,1-16)
"(...) Wziąwszy go, szemrali przeciw gospodarzowi, mówiąc: „Ci ostatni jedną godzinę pracowali, a zrównałeś ich z nami, którzy znosiliśmy ciężar dnia i spiekotę”. Na to odrzekł jednemu z nich: „Przyjacielu, nie czynię ci krzywdy; czyż nie o denara umówiłeś się ze mną? Weź, co twoje, i odejdź. Chcę też i temu ostatniemu dać tak samo jak tobie. Czy mi nie wolno uczynić ze swoim, co chcę? Czy na to złym okiem patrzysz, że ja jestem dobry?” Tak ostatni będą pierwszymi, a pierwsi ostatnimi".
Gdyby się umówił o denara z zastrzeżeniem, że innym już go później nie da, to nawet byłaby analogia :)

3
Komiksy japońskie / Odp: Waneko
« dnia: Dzisiaj o 17:09:02 »
Bardzo dobrze, że twarda oprawa.

4
Dział ogólny / Odp: Mucha Comics
« dnia: Dzisiaj o 16:17:37 »
Nie wiem, jak dla mnie to trochę bez sensu w ogóle to teraz wydawać.

5
Komiksy japońskie / Odp: Waneko
« dnia: Dzisiaj o 15:51:28 »
A dopiero co myślałem o tej mandze ;D

6
Dział ogólny / Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« dnia: Wt, 23 Kwiecień 2024, 19:24:54 »


Carl Barks – "Kaczogród: Na tropach jednorożca i inne historie z roku 1950"


Ten rok rozpocząłem z kaczkami, natomiast czytany przeze mnie w styczniu "Skarb Pizarra" okazał się bardzo średni. Mimo to od jakiegoś czasu czułem potrzebę zabrania się za kolejny "Kaczogród", którą dodatkowo podsyciła niedawna lektura rocznicowego KD. Niestety w serii mam nadal ogromne zaległości, które liczę, że uda mi się w końcu nadrobić, na razie jednak wziąłem się za ostatni tom, który – stanowczo zbyt długo – czekał u mnie na półce.

"Na tropach jednorożca" zbiera komiksy Barksa z 1950 roku, a jego zawartość prezentuje się nad wyraz ciekawie. Od razu rzuca się w oczy bardzo fajny skład – album zbiera 13 historii, z których zdecydowana większość jest dłuższa i mocniej rozbudowana niż przeciętne kacze komiksy. I dokładnie tego było mi trzeba po męczącym tomie z lat 60., który był jego zupełnym przeciwieństwem i składał się praktycznie wyłącznie z krótkich opowiadań. Lektura okazała się idealną odtrutką, w którą z miejsca się wciągnąłem, a całość zleciała mi momentalnie.

Prezentowany tu okres w twórczości Barksa był niezaprzeczalnie godny uwagi, a w zawartych tu historiach można znaleźć kilka perełek o różnorodnym klimacie. Mamy przygodowe fabuły z kaczorami podróżującymi po egzotycznych zakątkach świata – tytułowe "Na tropach jednorożca", z którym od dawna chciałem się zapoznać, bardzo fajna "Zaklęta klepsydra" (I.N.D.U.C.K.S. podpowiada mi, że musiałem ten komiks już czytać, chociaż zupełnie tego nie pamiętałem) czy "Kaczor perski". Jest trochę ciepła w świątecznym "Nigdy nie zgadniesz" i uroczych "Wakacjach u babci". Pojawia się wątek nieco proekologiczny w "Na łonie natury". Aż wreszcie raczej komediowo ukierunkowane "Nie twoja broszka" i "Pokręcona papuga". Do tego trzy skromniejsze objętościowo historie i dwie jednostronicówki.

Patrząc na same komiksy, wydaje się nieważne, czy autor skupia się mocniej na przygodzie czy humorze, bo każda z wymienionych historii poniżej pewnego pułapu nie schodzi. Barks wciąga czytelnika, kiedy pisze o porywających wyprawach do innych krajów, a te fabuły pochłania się jak klasyczne filmy przygodowe, ale i fragmenty typowo komediowe stoją na wysokim poziomie. Rozbrajają mnie momenty, gdy za pomocą kaczek scenarzysta przedstawia w krzywym zwierciadle sytuacje życia codziennego. Niesamowicie trafia do mnie tego rodzaju humor i np. wątek zakochanej papugi rozłożył mnie na łopatki. Równie udany był motyw ze szpiegami w krótkiej „Misji ratunkowej”. Te komiksy potrafią być autentycznie zabawne, a przy tym zawsze jest to zrobione z klasą, stonowaniem i poszanowaniem dla postaci.

Rysunkowo też jest bardzo dobrze. Barks był mistrzem prostej kreski, a jego kadry są czyste i przyjemne dla oka. I choć z pozoru nie ma tu fajerwerków, to warstwa graficzna stoi daleko przed tym, co prezentuje wielu współczesnych autorów historii o kaczkach. Znalazło się także miejsce dla kilku ilustracji, które na dłużej przykuwają wzrok – strona tytułowa, a następnie widok spalonego lasu w "Na łonie natury" czy panorama miasta w "Zaklętej klepsydrze". Co ciekawe etap w twórczości Barksa przypadający na ten tom, to czas, kiedy wielu jego bohaterów wyglądało jak normalni ludzie, co jest rzeczą dosyć niespotykaną w tym uniwersum.

Patrząc całościowo, lektura tego tomu była bardzo przyjemna i pozwoliła mi znów poczuć radość z czytania tych komiksów. Ta kompilacja to nie tylko klasyk za klasykiem, ale przede wszystkim kacze historie w najlepszym wykonaniu.


Klasyka na 8/10.

7
Dział ogólny / Odp: Studio Lain
« dnia: Pn, 22 Kwiecień 2024, 20:01:47 »
No ale Egmont chyba wydaje już Conana pod logiem Titan Comics?

8
Filmy i seriale / Odp: MCU a.k.a. Kinowe Uniwersum Marvela
« dnia: Pn, 22 Kwiecień 2024, 18:27:13 »
No na to na pewno się wybiorę. Reszta MCU póki co dla mnie nie istnieje, a jak skopią Daredevila, to mogą się gonić.

9
Komiksy amerykańskie / Odp: Restart Marvel (Marvel Fresh Start) - Egmont 2021
« dnia: Pn, 22 Kwiecień 2024, 18:21:33 »
@UP
Kręcić się w kółko, wokół własnej osi.
Rzeczywiście bardzo popularne sformułowanie.


10
Komiksy amerykańskie / Odp: Spider-Man
« dnia: Nd, 21 Kwiecień 2024, 13:57:18 »
Czyli wybrali lepszą opcję, ale i tak źle ;D

11
Komiksy amerykańskie / Odp: Restart Marvel (Marvel Fresh Start) - Egmont 2021
« dnia: Nd, 21 Kwiecień 2024, 11:52:49 »
Obrócić się na nitce, wywrócić na lewą stronę tak, ale nie "nica".

I może też ten ktoś napisze, co miałoby znaczyć "wywrócić na nitce", bo to dopiero jest ciekawe.
No akurat miałem o to spytać, co to znaczy "obrócić się na nitce"?

12
Komiksy amerykańskie / Odp: Spider-Man
« dnia: Nd, 21 Kwiecień 2024, 11:40:43 »
Jeszcze raz - premiera zawsze jest lepsza od dubla.
To czemu płakałeś, że Egmont nie robi dubla "Cesarza Smitha", tylko wydaje premierowe tomy?

13
Dział ogólny / Odp: Wydawnictwo Lost In Time
« dnia: So, 20 Kwiecień 2024, 19:35:32 »
Mnie też bardziej podoba się regularna. A komiks biorę.

14
Dział ogólny / Odp: Mucha Comics
« dnia: So, 20 Kwiecień 2024, 19:29:50 »
Wniosek z tej dyskusji jest jeden. Egmont ma większą taryfę ulgową niż inni wydawcy.
To nie Egmont ma taryfę ulgową, tylko wydaje miesięcznie 30 komiksów, które w znaczącej większości mają dużo lepszą korektę niż u mniejszych wydawnictw, i jakieś literówki czy inne błędy (które oczywiście się zdarzają) dotyczą niewielkiego procenta ich oferty.

Mucha natomiast wydaje 1 komiks na miesiąc i od jakiegoś czasu nie potrafi wydać go dobrze, a wydawałoby się, że mają więcej czasu do poświęcenie dla jednej pozycji niż moloch pokroju E. Dodatkowo ich komiksy są droższe, więc ludzie oczekują adekwatnie lepszej jakości, a jest odwrotnie. Problem zresztą nie dotyczy tylko obecnie ukazujących się tytułów, bo mam lub czytałem trochę ich starszych komiksów i tylu różnych błędów, które w nich były, nie znalazłem w żadnym Egmoncie.

15
Dział ogólny / Odp: Komiks jako rekwizyt w filmie
« dnia: Śr, 17 Kwiecień 2024, 19:57:28 »
W "Karmazynowym przypływie" Tony'ego Scotta marynarza pobili się o to, czy lepszy jest Silver Surfer rysowany przez Kirby'ego czy Moebiusa.


Strony: [1] 2 3 ... 201