Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Gazza

Strony: [1] 2 3 ... 192
1
Dział ogólny / Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« dnia: Pt, 12 Sierpień 2022, 12:28:07 »
Jakie ciągle w górę? Od lipca stoi w miejscu.

2
Dział ogólny / Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« dnia: Pt, 12 Sierpień 2022, 08:01:07 »
No ale to co na blilbordach i Xanar wcześniej napisał to do niedawna fakt. Obecnie stosunek ten zmienił się.

ja mogę powiedzieć jak dźwigają w innych krajach na przykładzie wyrobów stalowych/metalowych:
W UK wprowadzili "opłatę energetyczną", która jest doliczana do każdej faktury (...)
U nas też pojawiła się swego czasu tzw. "opłata mocowa".

Tak czy inaczej martwię się o najbliższą przyszłość. Obawiam się, że wskutek szalonych cen rynku energii (o gazie nie wspominam nawet) padnie wiele biznesów produkcyjnych. Nawet fakt, że mamy jedne z najniższych cen w Europie niewiele pomoże.

Nie znam drukarni (Edica), która drukuje nam egmontowe wydawnictwa, ale zakładam, że to dość duży podmiot musi być i jakoś ten kryzys cenowy udźwignie. Pytanie co z mniejszymi drukarniami, które pracują dla pomniejszych wydawców? Cienko to wszystko widzę ...

3
Dział ogólny / Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« dnia: Cz, 11 Sierpień 2022, 21:48:14 »
URE takie dane podaje:
https://www.ure.gov.pl/pl/urzad/informacje-ogolne/aktualnosci/10430,Cena-energii-elektrycznej-w-kontraktach-dwustronnych-w-drugim-kwartale-roku-wyni.html

I to są ceny bez podatków (VAT, akcyza)
Nam się udało na bieżący rok jeszcze poniżej tej ceny zakontraktować i to z wszystkim! Wiem, że niektórzy się załapali na dłuższe umowy (wtedy jeszcze sprzedawcy energii chyba sami nie wierzyli w to co się zacznie).
Powyższe zestawienie jeszcze w przyszlym roku nie odda ceny rynkowej (chociaż nie wiem jak sprzedający dźwigają dziś takie zobowiązania, przynajmniej ci którzy pozostali na rynku).

4
Dział ogólny / Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« dnia: Cz, 11 Sierpień 2022, 19:34:47 »
Tyle aż nie, ale dużo. Gdybyśmy wystąpili z ETS to cena byłaby zauważalnie niższa. Uprawnienia do emisji to jedno ale na obecną mega rozchwianą sytuację wpływ ma szereg czynników.

Nie wiem skąd ten wykres wytrzasnąłeś ale cena 400+ za MWh była już od początku 3Q2021 praktycznie (stąd w mojej ocenia to jakieś prognozy, a nie dane historyczne). Na dziś cena oscyluje w okolicach 1600 zł/MWh (sama energia oczywiście, nie liczę dystrybucji oraz wszelkich marż, certyfikatów itp), w spocie (czyli zakupy z giełdy ale nie kontraktowe tylko z „mięsiąca na miesiąc”) można wyrwać za około 1150 zł/MWh (ale to mało które przedsiębiorstwo robi bo praktycznie musi być ktoś kto tylko tym się zajmuje (śledzi giełdę i „gra”). Nie wiem - może ktoś z forumowiczów też w tym siedzi, ale powiadam Wam - od stycznia będzie jaaaazda! W tej chwili wszyscy (mam na myśli przedsiębiorstwa średnie i duże) w panice zawierają umowy bo jak będzie - nie wie nikt. Trendy i sytuacja geopolityczna wskazują, że nie ma się co spodziewać odwrócenia sytuacji. Jesli to wyhamowanie.
Co i tak oznacza przynajmniej czterokrotnie wyższe koszty wytworzenia wyrobu gotowego niż dajmy na to dziś (tam gdzie energia elektryczna jest podstawowym medium ofkoz (a gdzie nie jest?). Czy to hydrant, czy materac, czy nowy tom Knightfall z Egmontu….

5
Dział ogólny / Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« dnia: Cz, 11 Sierpień 2022, 18:17:52 »
Rozwiniesz co chcesz powiedzieć przez ten slajd? O co chodzi? Ceny widzę prognozowane z sprzed kilku lat.

6
Dział ogólny / Odp: Nowe, ciekawe warianty okładkowe komiksów
« dnia: Cz, 11 Sierpień 2022, 15:42:36 »
Fajna, ale była już tu w maju prezentowana (str 148). ;)

7
Dział ogólny / Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« dnia: Cz, 11 Sierpień 2022, 15:33:25 »
Z innej beczki.

Ja wiem że są problemy z papierem, drukiem i logistyką. (...)
To akurat cytat z wątku o Egmoncie ale pragnę zauważyć, że prawdziwych problemów na naszym komiksowym rynku wydawniczym spodziewam się osobiście w przyszłym roku.
Z własnego podwórka zawodowego wiem, że gros przedsiębiorców ma w tym roku dobrą, niską cenę na energię elektryczną zakontraktowaną przynajmniej w ubiegłym roku, jeśli nie wcześniej. A i tak w 2021 rzadko który sprzedawca prądu oferował sprzedaż w dobrej cenie na więcej niż rok naprzód.
Trwająca od ponad pół roku huśtawka i wyłącznie rosnący trend cenowy na Towarowej Giełdzie Energii powoduje, że dziś zawiera się umowy na poziomie czterokrotnie wyższej ceny za MWh niż jeszcze rok temu.
Nie chcę być złym prorokiem ale kosmos cenowy dopiero przed nami.
Drukarnie albo się po prostu wyłożą i nie będzie takiego urodzaju albo koszt druku wpłynie tak na wysokość produktu finalnego, że te nasze ukochane grubasy staną się towarem iście luksusowym i nawet obecne ceny będziemy wspominać jako mega atrakcyjne.

8
Komiksy amerykańskie / Odp: Sandman
« dnia: Cz, 11 Sierpień 2022, 14:45:35 »
Perek - lecisz z serialem i będzie ok. Twoje obawy, choć zasadne, nie mają potwierdzenia w praktyce. A wierz mi - jestem pod tym względem dość upierdliwy. Bardzo dobry serial! Polecam.

9
Filmy i seriale / Odp: Filmy i seriale oparte na komiksach
« dnia: Cz, 11 Sierpień 2022, 09:32:23 »
Myślę, że zasadnicze, ale mniejsza z tym.

10
Komiksy amerykańskie / Odp: Sandman
« dnia: Cz, 11 Sierpień 2022, 08:58:19 »
Mateusz. Tu i tu. Kruk i szpak.

11
Filmy i seriale / Odp: Filmy i seriale oparte na komiksach
« dnia: Cz, 11 Sierpień 2022, 08:52:54 »
(...)Kolejna Netfliksowa produkcja rżnięta od szablonu. (...)
Z opinią nie będę polemizował ale na litość...ile jeszcze będzie tego pindolenia o "netflixowej produkcji", podczas gdy nie jest to ich produkcja.

12
Dział ogólny / Odp: Egmont 2022
« dnia: Cz, 11 Sierpień 2022, 08:49:17 »
Widzę, że Egmont nie zrozumiał ideii tego logotypu Batmana sukcesywnie przysłanianego i odsłanianego przez czerwony kolor. Sprawnie zrealizował to TM-Semic, ale ludzie Tomasza trzepią bezmyślnie to samo na każdej okładce.
Profesjonaliści.

13
Kałasz w SW to jakieś totalne nieporozumienie. Wiem co im się wydaje, że chcieli powiedzieć. (…)
Myślę, że jesteś w błędzie. Nawet jeśli to faktycznie modyfikacja jednej z miliona wersji AK, to chyba analogicznie nie podejrzewasz Lucasa o promowanie nazizmu skoro 90% broni w klasycznej trylogii to mody niemieckich pukawek z WWII (co każdy jako tako obeznany w broni palnej od razu rozpoznaje).
Kałasz to też ruska zrzyna z niemieckiego sprzętu btw. 😉

Też chciałem w końcu Clone Wars całe nadrobić i ciężko idzie, chyba nawet pierwszego sezonu jeszcze nie skończyłem.
Początki są …. „trudne” ale im dalej tym lepiej, a ostatnie sezony i Bad Batch to mistrzostwo! Bądźcie silni w mocy i wytrwajcie. 😉

14
Filmy i seriale / Odp: Filmy i seriale oparte na komiksach
« dnia: So, 06 Sierpień 2022, 09:31:27 »
Nie mam zajoba z „typowy Netflix”, ale jestem po 5 odcinkach i bawię się przednio. Razi trochę to genderowe ideolo, ale poza tym jest okej. Świetnie oddany klimat komiksu.

15
Filmy i seriale / Odp: Filmowe uniwersum DC Comics - zapowiedzi, plotki
« dnia: Śr, 03 Sierpień 2022, 00:34:49 »
Przypominam, że choć Affleck odwiesił pelerynę to powtórzy jeszcze rolę w "The Flash" modyfikującym świat filmowy i obierający nowy kierunek wszystkiego :)
Może już było tutaj o tym ale zakłada pelerynę ponownie również w drugim Aquamanie zdaje się. 😎

Strony: [1] 2 3 ... 192