Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - bibliotekarz

Strony: [1] 2 3 ... 40
1
Komiksy amerykańskie / Odp: Ptaki Nocy
« dnia: Pt, 03 Grudzień 2021, 14:15:51 »
Pytanie, czy to komiks targetowany na kobiety? Może jest kierowany do mężczyzn, którzy lubią piękne i silne kobiety?
Od strony fabularnej targetowany jak najbardziej na kobiety. Od strony wizualnej zdecydowanie tylko na mężczyzn. Na tym polega problem z tym komiksem i ogólniej komiksami dla kobiet. Kobiety nie chcą ich czytać. Dlaczego mają chcieć podziwiać te wypięte poślady? Kobiety nie czytają komiksów, bo DC nie produkowało komiksów dla kobiet, jeśli już to robiło jakieś prowizoryczne zachowawcze ruchy, stojąc okrakiem na barykadzie. Skąd taki Azzarello pisząc Wonder Woman ma wiedzieć co się będzie podobało kobietom? Wizualizuje to sobie na zasadzie "co bym myślał gdybym był koniem"?

A mężczyzn inaczej rysuje, czy to to już nieistotne, bo też mogę poczuć się "szczuty" za dużymi mięśniami czy coś.
Czy coś...:
But while Barbara is invisible to foes, she is visible to readers, and as noted, her first writer pushed (not always successfully) against her being overly sexualized, a rarity at a time of the 1990s-2000s hypersexualization of female characters in comics. Later, though, during Gail Simone's run as writer, artist Ed Benes would draw Barbara and the female characters in a more sexualized manner, while not doing so with the male characters.
Politics in Gotham

2
Komiksy amerykańskie / Odp: Ptaki Nocy
« dnia: Pt, 03 Grudzień 2021, 00:23:22 »
Mnie ta seksualność kompletnie nie razi o ile jest zrobiona z wyczuciem i smakiem. Razi wciskanie tego na siłę do komiksu targetowanego na kobiety, tłumaczenia, że mężczyźni wiedzą lepiej co ma się kobietom podobać, fochy, że jak tego nie będzie to komiksu nie kupię i cały rynek komiksowy się zawali od tego. W tym momencie wszystko jasne dlaczego kobiety do niedawna komiksami się nie interesowały.

3
Komiksy amerykańskie / Odp: Ptaki Nocy
« dnia: Cz, 02 Grudzień 2021, 14:03:57 »
Tylko, że patrząc na dolary/liczby to powinno się tworzyć wyłącznie kolejne taśmowe Marvele, Transformers czy 50 twarzy Greya.
50 twarzy Greya to właśnie przykład literatury kobiecej odnoszącej sukces. Zjawisko jest o tyle szersze, że śledząc konkretne liczby typu ilość czytelników danego gatunku w konkretnym roku okazuje się, że w ostatnim czasie stosunek kobiet do mężczyzn jest pół na pół albo nawet kobiety przejmują zdecydowanie jakiś gatunek zawłaszczając 70% czytelników. I to wcale nie chodzi o powieści obyczajowe. Tutaj jest to nie zauważane z powodu zamykania się we własnej bańce.
Za tym trendem podąża też zresztą DC czy Egmont.

A jak są mężczyzni rysowani za pomocą tej samej kreski?
Mamy zalew komiksów superhero, gdzie mężczyźnie prężą penisy na co drugiej stronie? Chyba nie.
Napinają mięśnie? Aha! Kobiety obnażają cycki, wypinają tyłki, rozkładają nogi a mężczyźni... napinają mięśnie. Pełna symetria.

Dla mnie to bardziej wygląda jak wypięcie się na swoją główną grupę docelową i próbę dotarcia do ludzi, którzy komiksów superhero nie czytają. Próbę zupełnie nieudaną - sprzedaż z roku na rok leci na pysk a coraz więcej długoletnich fanów rezygnuje z kupowania komiksów Marvela i DC.
Wydawnictwa wypinają się na (dotychczasową) "grupę docelową", bo ta wcześniej wypięła się na nich. Krach finansowy Marvela czy TM-Semic nastąpił u szczytu Epoki Wielkich Cycków Bez Scenariusza. I właściwie trwa do dzisiaj.

4
Komiksy amerykańskie / Odp: Ptaki Nocy
« dnia: Cz, 02 Grudzień 2021, 08:01:30 »
Jeśli emocje trochę opadły może jest też szansa, że ktoś wychynie z bańki, w której się zamknęliście prowadząc zawody o bycie najlepszym psem ogrodnika (choć właściwie szczerze w to wątpię). W recenzjach nie jest krytykowana sama seksualizacja superhero jako taka, której zresztą wcale nie brakuje, tylko dysonans pomiędzy przesłaniem tego akurat komiksu a jego warstwą graficzną. Simone dostała do pisania serię feministyczną z silnymi bohaterkami, takie girl power, by pokazać dziewczynom, że też sobie świetnie radzą a do ilustrowania narzucono jej jakiegoś samca, który mentalnie pozostał w latach 90-ych i skoncentrował się na wypinanych cyckach i pośladkach.

Wszystkie użyte wyżej argumenty nijak mają się do rzeczywistości (choć zdaję sobie sprawę, że nie muszą się nijak do niej mieć, bo nie o to chodzi by się miały, tylko by pławić się we własnym bajorku). Zatrzymam się tylko przy wracającym argumencie finansowym, czy to się sprzedaje i czy się opłaca. Sytuacja rynkowa jest taka, że przy silnej konkurencji z jednej strony oraz widocznej indywidualizacji przekonań i atomizacji społeczeństwa z drugiej, duże wydawnictwa muszą się przystosowywać dywersyfikując ofertę. Tną nakłady, jednocześnie różnicując tytuły i wchodząc tym samym w kolejne nisze i wydając coś, czego wcześniej by nie wydali. I to jedyny sposób na przetrwanie na większą skalę. Dlatego postulowanie czegoś odwrotnego, by DC zamiast rozwijać ofertę ją zwijało i ograniczyło tylko i wyłącznie do jakiegoś lokalnego męskiego grajdołka i dla nikogo więcej to nie żadne rozwiązanie tylko najkrótsza droga do bankructwa.

Dodatkowo z finansowego punktu widzenia jest to postulat o tyle zabawny, że nurt kobiecy to nawet nie całkiem nisza tylko spory kawałek tortu do wykrojenia (z której strony by nie spojrzeć kobiety stanowią połowę każdego społeczeństwa). W ostatnich latach ten nurt niesamowicie się rozwinął, co widać śledząc osobne linie kryminałów, fantastyki, czy literatury historycznej. To nie tylko zalew nowych tytułów, ale też wielkie nakłady, hity sprzedażowe, popularne nazwiska z własnymi grupami fanek, własnymi konwentami, itd. Tak więc DC ma na tym rynku wciąż sporo do zyskania i z pewnością nie zyska tego oferując kobietom komiksy o wypinaniu cycków i pośladków.

5
Komiksy amerykańskie / Odp: Bohaterowie i Złoczyńcy. Kolekcja komiksów DC
« dnia: So, 27 Listopad 2021, 16:38:56 »
Najnowszy Aquaman to taki typowy Johns - historyjka ok, czyta się sprawnie, ale bez fajerwerków. Zeszyt 0 trochę o niczym, aczkolwiek scena w knajpie chyba najlepsza z całego albumu. Zeszyty 1-4 to właściwie zamknięta historia o krwiożerczych potworach z głębin polujących na powierzchni. Zeszyty 5-6 rozpoczynają opowieść o zatopieniu Atlantydy i przez to tomik robi się nieco urwany.

Nie wiem, czy ktoś już wspominał, ale tekst na końcu potwierdza obecność w polskiej kolekcji komiksu Aquaman: Czas i pływy Petera Davida z '93 roku (Time and tide).

6
Dział ogólny / Odp: Mucha Comics
« dnia: Pt, 26 Listopad 2021, 16:56:32 »
Jak już wszyscy się domyślili, będzie kolejny Logan-san, zawartość jeszcze na etapie ustalania
Możesz potwierdzić czy będzie tam Wróg publiczny? Nakład wyprzedany i nie wiem czy przepłacać z drugiej ręki czy czekać na ten drugi tom Wolverina. Ewentualnie kiedy zostanie ogłoszona jego zawartość?

7
Komiksy amerykańskie / Odp: Bohaterowie i Złoczyńcy. Kolekcja komiksów DC
« dnia: Cz, 25 Listopad 2021, 21:42:10 »
Z Earth One podobno Green Lantern i Wonder Woman są jeszcze w miarę ciekawie poprowadzeni, Superman chyba niespecjalnie.

W esowym zakątku brakuje mi Secret Identity, Peace on Earth, Speeding Bullets, Superman Smashes the Clan no i słynnego one-shota What's So Funny About Truth, Justice & The American Way. Osobną sprawą jest run Byrne'a i jego następców - przez kilka lat Supek trzymał naprawdę niezły poziom. Kiedyś wydane zostały w Stanach z tego takie tomiki jak Exile czy Eradication. Teraz idą wydania Superman: The Man of Steel po około 500 stron (4. już tom został przesunięty na styczeń przyszłego roku). I tego Byrne'a brałbym jak Knightfall czy epiki Spidera.

Tylko, jak już zaznaczałem, Egmont w to nie wchodzi, w żadnych zapowiedziach na przyszły rok nie ma i chyba trzeba będzie sięgnąć po wydania po angielsku. Pewnie przyczyna jest taka, że szacuje liczbę chętnych na niewielką. Natomiast kolekcja Bohaterowie i Zboczeńcy słabo jest przystosowana do rynku polskiego i te dwa supermenowe duble są dosyć nieszczęsne.

8
Komiksy amerykańskie / Odp: Bohaterowie i Złoczyńcy. Kolekcja komiksów DC
« dnia: Cz, 25 Listopad 2021, 16:59:37 »
Trochę mnie martwi że kolejny Superman w kolekcji to dubel wobec WKKDC. Czy nie ma już fajnych Supermanowych komiksów do wydania?
Jest kilka do wydania, ze dwa do wznowienia. Chyba jednak Superman nie idzie Egmontowi za dobrze skoro koncentruje się na bieżących runach.

9
Komiksy amerykańskie / Odp: Bohaterowie i Złoczyńcy. Kolekcja komiksów DC
« dnia: Wt, 23 Listopad 2021, 11:08:13 »
No to dla mnie bomba.

10
Komiksy polskie / Odp: Niezwyciężony
« dnia: Pn, 22 Listopad 2021, 12:40:23 »
Dzięki wsparciu polskiej ambasady "Niezwyciężony" ukaże się w Wietnamie. Prawdopodobnie będzie możliwość ściągnięcia kilku egzemplarzy do Polski.

11
Dział ogólny / Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« dnia: Nd, 21 Listopad 2021, 12:09:45 »
Odyseja Kosmiczna - Nowi Bogowie oraz superbohaterowie Ziemi łączą siły przeciwko multiwersalnemu zagrożeniu znanemu nam z Kryzysów. Starlin znany jest raczej ze stworzenia kosmosu Marvela, ale jego epizod w DC pokazuje, że gość miał talent do takich historii i potrafiłby pisać podobnie ciekawie również tam. Rysunki Mignoli stoją gdzieś pośrodku pomiędzy jego wcześniejszym realizmem a późniejszym hellboyowym turpizmem. Dowiadujemy się szczegółów dotyczących równania antyżycia oraz powrotu Etrigana. Szkoda, że komiks o takim potencjale został nieco zapomniany.

Podoba mi się i czekam na uzupełnienie klasycznego kosmosu DC: Legends, The Great Darkness Saga i klasykę Kirby'ego.

12
Komiksy amerykańskie / Odp: Bohaterowie i Złoczyńcy. Kolekcja komiksów DC
« dnia: Pt, 19 Listopad 2021, 10:56:30 »
Też jestem ciekaw o co właściwie chodzi z tą "ostateczną listą". Takowa istnieje, niektórzy się z nią zapoznali (w jaki sposób?), ale szerzej nie wolno jej ujawniać?

13
Dział ogólny / Odp: Ceny trudno dostępnych komiksów
« dnia: Pt, 19 Listopad 2021, 10:53:18 »
Ale nie miałeś poczucia, że więcej czasu szło na zabawę w szukanie, kupowanie i sprzedawanie niż na czystą radość z czytania ciekawego komiksu?
Ja mam wrażenie, że obecnie więcej czasu idzie na przeglądanie opisów w internecie, śledzenie zapowiedzi, sprawdzanie cech każdego rodzaju papieru, porównywanie jakości wydań, mierzenie ich wielkości, ustawianie na półce, dodawanie/usuwanie z koszyka zamówień, wyszukiwanie promocji i kodów rabatowych niż na czytanie komiksów.  :D

14
Komiksy amerykańskie / Odp: Bohaterowie i Złoczyńcy. Kolekcja komiksów DC
« dnia: Pt, 19 Listopad 2021, 08:39:17 »
Ja tam wierzę michałowi81, że ten tom nie wyjdzie u nas jako 16. Czego potwierdzeniem są dla mnie słowa TK, które padły na jego spotkaniu w czasie MFKIG, że "Egmont mówi kolekcjom co wolno im wydawać a co nie", co prawda było to żartobliwe stwierdzenie, ale może jakieś ziarno prawdy w tym jest i może odnosi się właśnie do tego tomu.
Tylko w kontekście tej wypowiedzi Kołodziejczak długo i namiętnie najpierw tłumaczył, że kolekcje i Egmont nastawione są na różnych odbiorców, którzy sobie nawzajem nie przeszkadzają. Na koniec dodał, że ewentualnie czasem Egmont zainterweniuje w związku z jakimś tomem kolekcji, natomiast nigdy na odwrót.
Czy to będzie się odnosiło akurat do WKS to daleko posunięta gdybologia.

15
Komiksy amerykańskie / Odp: Bohaterowie i Złoczyńcy. Kolekcja komiksów DC
« dnia: Cz, 18 Listopad 2021, 22:25:06 »
Ok, tylko jeśli chodzi o powody by nie trafiło to do kolekcji to nadal ich nie widzę.

Strony: [1] 2 3 ... 40